Schumacher, aproape de retragere/ Ecclestone: Nu-l mai prinde urmatorul sezon in F1

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 13 iulie 2010, 14:06 Sport | Motor

Michael Schumacher
Foto: Reuters
A strans doar 31 de puncte in 10 etape, iar monopostul nu-l ajuta pentru a face performanta. Michael Schumacher a fost asteptat sa revina, dar rezultatele germanului sunt mult sub pretentiile unui fost campion mondial. "Daca nu se va schimba ceva repede, nu cred ca-l va mai prinde luna martie in Formula 1", a precizat Bernie Ecclestone in legatura cu viitorul lui Schumi.

"Nu poate fi mai rapid nici decat coechipierul sau. In conditiile in care nici acesta, care oricum este mai in forma, nu a castigat niciun Grand Prix, cum ar face-o Schumacher?", a precizat Sir Jackie Stewart in legatura cu revenirea in F1 a lui Schumacher.

"As fi preferat sa nu se fi retras atat de repede. Putea sa mai ramana doi ani alaturi de Ferrari. De ce a revenit? Nu pot sa imi dau seama. Se afla intr-o situatie dificila, inconjurat numai de critici", a completat Jackie Stewart.

"Il simt motivat si pus pe treaba. Ideea e ca nu-l ajuta deloc nici masina. Daca nu se va face ceva repede, nu cred ca va mai ramane. Parerea mea este ca nu-l va mai prinde luna martie a anului viitor in Formula 1. Lucrurile nu merg deloc bine, iar intrebarea este: <de ce ar mai ramane>?", a declarat Bernie Ecclestone, boss-ul Marelui Circ.

Castigator a sapte titluri mondiale (1994, 1995, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004) Michael Schumacher s-a retras din activitate in anul 2006. Dupa trei ani de pauza, Schumi a revenit pe circuit, germanul semnand pentru trei sezoane cu MercedesGP.


Citeste mai multe despre   



















3065 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Aha (Marţi, 13 iulie 2010, 14:32)

    dorin_aem [utilizator]

    Minciuni. Prietenul lui cel mai bun, Miki Alexandrescu il va ruga sa mai ramana un sezon doar pentru el!
    • +2 (2 voturi)    
      mitoman alexandrescu (Marţi, 13 iulie 2010, 14:56)

      AlinP [utilizator] i-a raspuns lui dorin_aem

      :)))))))))))))))))))))))))))))
  • 0 (0 voturi)    
    Puncte (Marţi, 13 iulie 2010, 20:52)

    Corneliu [anonim]

    36 de puncte, nu 31. Sa verificati siteul oficial nu stiti? Oricat de mare fan anti-schumi am fost si sunt, nu pot sa las greseala asta, nu ar fi corect.
  • 0 (0 voturi)    
    Schumancher (Marţi, 13 iulie 2010, 20:59)

    marci [anonim]

    MICHAEL este si va ramane un mare sportiv, un mare campion, un om de caracter, indiferent de micile/mari ironii ale unora sau altora dintre criticii sai.Eu cred in el, cred in ideea ca sportul va ramane in continuare un liant intre oameni, care trebuie sa se respecte si sa duca mai departe, fiecare cum poate, traditii si valori adevarate.
    • -1 (1 vot)    
      michael (Marţi, 13 iulie 2010, 23:16)

      vali [anonim] i-a raspuns lui marci

      mare campion o fi,nu zic nu,dar mare caracter nu va fi nici daca va mai trai inca 200 de ani.un caracter infect,niciodata fairplay,era sa'l omoare de 2 ori pe Damon Hill,si asta voit....
    • -1 (1 vot)    
      bye (Marţi, 13 iulie 2010, 23:28)

      castor [anonim] i-a raspuns lui marci

      Nu mai tine.S-a dus vremea lui Schumi.Varsta.Teama,chiar daca nu o constientizeaza.Nu mai are 25 de ani,s-au cam dus din reflexele si curajul de atunci.A pus o frana sau nu a intrat intr-o curba cu toata viteza,ca pe vremuri,salut,Aia din spate nu stau sa-l astepte ca a fost el campion nu stiu cati ani.Salut Schumi ai fost mare la viata ta,acum n-a mai mers,bine ca ti-ai mai luat niste bani,sanatate si numai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Am o nelamurire... (Marţi, 13 iulie 2010, 22:42)

    alex [anonim]

    Stiu prea bine cine este SHUMACHER, dar cine dracu' e tipul ala Ecclestone????
  • 0 (0 voturi)    
    sper sa continue (Miercuri, 14 iulie 2010, 2:50)

    toro [anonim]

    Schumacher poate numai are varsta, dar ce naiba sa faca altceva. Macar 1-2 sezoane tot o sa conduca, altfel ar fi neserios.
  • +1 (1 vot)    
    masina frate! (Miercuri, 14 iulie 2010, 9:10)

    je [anonim]

    E clar, ca masina e cea care conteaza nu pilotul. Bine zicea bossul de la Williams, ca masina face 90%, echipa 9% si pilotul restul. S-a vazut anul trecut cand a defilat Brown GP, si Vettel&team se cam chinuiau, acum masina lor rupe fashu si de aia si Webber si Vettel fac legea. Din cate stiu eu, Schumi a avut cateva cereri referitoare la masina dupa primele 4-5 curse, modificari esentiale care din pacate nu se puteau face la monopostul existent, asa ca vom vedea la anu cat de "mosh" e Schumacher cand va avea o masina facuta dupa pretentiile sale.
    • 0 (2 voturi)    
      lasa masina, frate (Miercuri, 14 iulie 2010, 14:45)

      neuronul [anonim] i-a raspuns lui je

      daca masina e cea care conteaza atunci cum se face ca Rosberg cu aceeasi masina are 90 de puncte si l-a cam batut in fiecare cursa?
      eu cred ca e foarte adevarata zicala ca un pilot e cu o secunda pe tur mai lent cu fiecare copil pe care il face.
      • 0 (0 voturi)    
        mda.. (Joi, 22 iulie 2010, 15:00)

        amazing [utilizator] i-a raspuns lui neuronul

        din cugetarile adanci ale lui miki alexandrescu... la el am auzit "zicala" asta...