VIDEO F1/ Lewis Hamilton, victorios la Istanbul dupa gafa lui Sebastian Vettel

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 30 mai 2010, 16:44 Sport | Motor

Lewis Hamilton, castigator in MP al Turciei
Foto: Reuters
Ceea ce se prefigura a fi o dubla Red Bull in Marele Premiu al Turciei s-a dovedit a fi o dubla McLaren. Lewis Hamilton a obtinut prima sa victorie din acest sezon, fiind urmat in clasament de coechipierul sau, Jenson Button. Plecat din pole, Mark Webber a terminat pe ultima treapta a podiumului, dupa ce gafa lui Sebastian Vettel l-a privat pe australian de pozitia de lider. 

Cu 18 tururi inainte de final, Vettel, aflat pe locul doi, a incercat sa-l depaseasca pe coechipierul sau, Mark Webber, dar a gafat incredibil, acrosandu-l pe australian. Vettel a abandonat, Webber a reusit sa ramana in cursa, dar si-a pierdut pozitia de lider.   



Button a fortat depasirea in fata lui Hamilton pe finalul cursei, a reusit sa treaca pentru scurt timp pe prima pozitie, dar Hamilton a revenit si a incheiat pe prima treapta a podiumului la Istanbul.

Ferrari nu a reusit sa sarbatoreasca cele 800 de starturi in MP din Formula 1 cu o victorie, Massa si Alonso incheiand cursa pe locurile 7, respectiv 8. Michael Schumacher s-a clasat pe locul al patrulea, fiin urmat de coechipierul sau, Nico Rosberg.

Rezultate MP al Turciei:

1. Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) 1:31.791
2. Jenson Button (McLaren-Mercedes) +2.6
3. Mark Webber (RBR-Renault) +24.2
4. Michael Schumacher (Mercedes GP) +31.1
5. Nico Rosberg (Mercedes GP) +32.2
6. Robert Kubica (Renault) +32.8
7. Felipe Massa (Ferrari) +36.6
8. Fernando Alonso (Ferrari) +46.5
9. Adrian Sutil (Force India-Mercedes) +49.0
10. Kamui Kobayashi (BMW Sauber-Ferrari) +65.6
11. Pedro de la Rosa (BMW Sauber-Ferrari) +65.9
12. Jaime Alguersuari (STR-Ferrari) +67.8
13. Vitantonio Liuzzi (Force India-Mercedes) +1 tur
14. Rubens Barrichello (Williams-Cosworth) +1 tur
15. Vitaly Petrov (Renault) +43.0
16. Sebastien Buemi (STR-Ferrari) +1 tur
17. Nico Hulkenberg (Williams-Cosworth) +1 tur
18. Timo Glock (Virgin-Cosworth) +1 tur
19. Lucas di Grassi (Virgin-Cosworth) +1 tur

Abandonuri:

Karun Chandhok (HRT-Cosworth)
Bruno Senna (HRT-Cosworth)
Sebastian Vettel (RBR-Renault)
Heikki Kovalainen (Lotus-Cosworth)
Jarno Trulli (Lotus-Cosworth)


Clasamentul pilotilor:


1. Webber 93 puncte
2. Button 88p
3. Hamilton 84p
4. Alonso 79p
5. Vettel 78p
6. Kubica 67p
7. Massa 67p
8. Rosberg 66p
9. Schumacher 34p
10. Sutil 22p


Citeste mai multe despre   






















4424 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    corectie (Duminică, 30 mai 2010, 17:21)

    Ion [anonim]

    De fiecare data cind citesc relatarile Lucretiei despre F1 sint convins ca gasesc si vreo garoafa. Nici o exceptie acum: "Ferrari nu a reusit sa sarbatoreasca cele 800 de starturi in MP din Formula 1 cu o victorie, Massa si Hamilton incheiand cursa pe locurile 7, respectiv 8. " Nu e Hamilton ci Alonso...
  • -1 (5 voturi)    
    Prostie monumentala..... (Duminică, 30 mai 2010, 18:12)

    Speedy Gonzales [anonim]

    Vettel e un mare idiot.Eu l-as da afara pe nemernic.In fapt incidentul scoate in evidenta valoarea incontestabila a lui Schumy!!!!! Ca sa ajungi in top ca el (in trecut evident) trebuie sa mai ai si creier+sange rece+calm.Daca reactionezi ca un sofer amator meriti sa primesti un sut undeva.......Puteau sa moara amandoi dintr-o tampenie.
    • 0 (2 voturi)    
      Webber (Duminică, 30 mai 2010, 23:40)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Speedy Gonzales

      Din contra, Webber e ala mai bou, ca avea un hectar de pista in dreapta dar l-a ingesuit la limita pe Vettel, chit ca Vettel era cu jumatate de masina in fata sa. Vettel a pierdut un pic spatele si redresand s-a intamplat ce s-a intamplat.
      • 0 (0 voturi)    
        Gîndește un pic... (Joi, 3 iunie 2010, 0:41)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        Dacă nu era Webber ci Hamilton, Vettel ar fi făcut mișcarea aia superinteligentă?! Mă sincer îndoiesc. A crezut ca dacă sînt colegi, gata, o să se dea la o parte. E o manevră în primul rînd lipsită de fairplay pentru echipă. Apoi intimidarea colegului de echipă mi se pare o mișcare idioată pe termen lung.

        Hai să presupunem și că Webber a fost bulangiu și nu s-a dat la o parte (deși nu văd vreun motiv pentru care ar fi făcut-o...): de ce a intrat începătorul ăla de Vettel în el? OK, nu se dă la o parte, frînezi și asta e... încerci să îl depășești pe altă parte (pe linie dreaptă de exemplu, că Webber era în save-fuel mode și Vettel știa asta, că a auzit în căști). Dar berbeci d-ăștia găsești și în trafic, nu numai în F1...
  • +4 (4 voturi)    
    Cursa de nota 10 (Duminică, 30 mai 2010, 19:11)

    ion ionescu [anonim]

    Mie mi-a placut cursa de la un capat la altul. De Hamilton nu mai zic, a dat dovada in fiecare Mare Premiu de pana acum ca e bataios si stie meserie (grozava lupta de final a celor 2 de la McLaren, Lewis a aratat ca este cu nervii mai tari decat Button, bun si el, a trebuit sa-i ameninte cei de la boxe ca raman fara benzina ca sa se potoleasca, cred ca le-a fost teama sefilor sa nu pateasca la fel cu cei de la Red Bull). Mi-a placut Schumi, bun, constant, cu o masina din a 2 a grupa valorica. Mi-a placut si Vettel, trebuia sa incerce, altfel insemna ca n-are stofa de campion, nici nu cred c-a fost vina lui in totalitate, cred c-au fost ceva turbulente care au facut masina sa devieze un pic de la traiectorie. Dar astea sunt sarea si piperul curselor, nu sunt de acord nici cu Speedy Gonzales si nici cu, mai ales, Bonifaciu care a spus ca Sebastian trebuia sa stea cuminte. Pai, in cazul asta, sa puna masinile pe sine, ca trenul, si sa se depaseasca numai la pit-stop. Sunt semne ca anul acesta va fi o lupta pe cinste pentru titlul de campion. Bravo!
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo! (Luni, 31 mai 2010, 9:05)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

      Asta da comentariu. Clar si la obiect!
  • -6 (6 voturi)    
    - (Duminică, 30 mai 2010, 19:39)

    dorel [anonim]

    vettel este un idiot ! ca toti germanii dealtfel !
    • +1 (1 vot)    
      domnilor (Duminică, 30 mai 2010, 22:59)

      easy [anonim] i-a raspuns lui dorel

      ce argumente...
    • +2 (2 voturi)    
      Bravos (Duminică, 30 mai 2010, 23:28)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui dorel

      Si toti romanii sunt cretini, pentru ca tu esti?
  • +1 (1 vot)    
    Apropos de comentatori... (Luni, 31 mai 2010, 8:44)

    Burrikido [anonim]

    Revenind la subiectul ce ma doare cel mai tare, spuneti-mi cu sa facem sa-i dam afara pe Bonifaciu si Michi-gura-de-aur d-acolo, sa putem urmari cursele fara nervi, dar cu emotii pentru favoritii nostri? Nu zic, am alternativa, ma uit la unguri, au 2 comentatori brici, dar parca totusi...
  • 0 (0 voturi)    
    Dramatic! (Luni, 31 mai 2010, 9:45)

    Raz [anonim]

    Dramatica a fost cursa. Cred ca cea mai animata de pana acum. Parerea mea este ca Vettel a facut ceea ce trebuia sa faca. Asa fac marii campioni. Si asta dau sarea si piperul curselor. Eu il vad campion mondial - poate nu anul asta dar in curand.
    Mai dramatic este insa comentariul lui Miki & Co. Eu tin sonorul la minim, sa nu-i aud. Desi nu am auzit comentariul, pariez ca Bonifaciu a zis: "intre pilotii Red Bull se da o batalie fratricida"... Si eu ma intreb ce ar trebui sa facem sa ne lase frate. Probabil o petitie online catre TVR.
    Altfel, astept tot mai multe curse ca asta.
    Salutari tuturor.
  • 0 (0 voturi)    
    Vettel (Luni, 31 mai 2010, 10:57)

    etre [anonim]

    Manevre defensive de genul lui Webber au fost mii in Formula 1.
    Webber a fost chiar finut, nu a dansat in fata, si-a tinut linia cu intentia de a pastra sansa unei recuperari in "S"-ul urmator, cam ce au facut cei de la Mclaren mai tarziu.
    Vettel avea spatiu de trecere, trebuia sa ramana pe interior si sa franeze mai devreme in curba. In schimb el a tras dreapta brusc, cat se poate de clar si cu intentie.

    Nu as vrea sa fiu in pielea sefului de echipa, sa vad ca pilotul pe care l-am favorizat face asemenea prostii.

    Subscriu la treaba cu Michi .... Comentatorul asta ma exaspereaza. Vorbeste peste team radio, povesteste vrute si nevrute cand pe pista au loc evenimente, incurca pilotii, si asta de ani de zile.
    • 0 (0 voturi)    
      Ca sa nu mai zic (Luni, 31 mai 2010, 10:33)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui etre

      Ca nu inteleg ce cauta el fizic la fata locului. Pentru ca nu am vazut niciodata sa fi luat vreun interviu cuiva, doar se tot lauda ca iese in oras si merge pe la restaurante cu pilotii...

      Ieri radea de toti ziaristii care se ingramadeau sa ia un interviu lui Vettel. Dar nu el este dobitocul, ci aia care-l tin acolo.