MotoGP/ MP al Spaniei: Valentino Rossi, de neoprit

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 3 mai 2009, 15:58 Sport | Motor

Valentino Rossi
Foto: AGERPRES
Italianul Valentino Rossi a castigat Marele Premiu al Spaniei la MotoGP, desfasurat duminica pe circuitul de la Jerez, acesta fiind urmat de Dani Pedrosa, de la Honda, si de Casey Stoner, de la Ducati. Este prima victorie a peninsularului in actualul sezon competitional, informeaza Gazzetta dello Sport.

Clasament MP al Spaniei:

1     Valentino Rossi        ITA               Yamaha      45:18.557
2     Daniel Pedrosa        SPA              Honda         2.700
3     Casey Stoner           AUS             Ducati         10.507
4     Randy De Puniet      FRA             Honda         31.893
5     Marco Melandri         ITA               Kawasaki    33.128
6     Loris Capirossi         ITA               Suzuki         34.128
7     Colin Edwards          USA             Yamaha       34.421
8     Andrea Dovizioso      ITA               Honda        34.625
9     Toni Elías                   SPA            Honda        42.689
10     Chris Vermeulen     AUS             Suzuki        45.183
11     Sete Gibernau         SPA             Ducati        48.192
12     Yuki Takahashi       JAP               Honda       51.875
13     James Toseland    GBR              Yamaha     53.683
14     Alex De Angelis       ITA               Honda       53.941
15     Nicky Hayden          USA              Ducati       1:01.237
16     Niccolo Canepa     ITA                 Ducati       1:10.896
17     Jorge Lorenzo        SPA               Yamaha     la 4 tururi
18     Mika Kallio               FIN               Ducati

Clasament general piloti:

1 Valentino Rossi          65 puncte
2 Casey Stoner              54
3 Daniel Pedrosa           41
4 Jorge Lorenzo             41

Clasament  constructori:

1 Yamaha                      70 puncte
2 Ducati                         54
3 Honda                         47
4 Suzuki                         28
5 Kawasaki                   23 


Citeste mai multe despre   





















1953 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    In Romania? (Duminică, 3 mai 2009, 17:43)

    D. [utilizator]

    In Romania nu se mai transmite MotoGp? Am tot sperat dupa prima etapa ca va transmite vreun post de la noi, dar am sperat degeaba. Ma multumeam si cu TVR 2, macar live sa fie.
    Nu e de mirare ca la sporturile cu motor suntem nuli. Nici macar la TV nu mai putem urmari sportul asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu mai transmite nici Eurosport! (Duminică, 3 mai 2009, 18:46)

      Vali cel batran [anonim] i-a raspuns lui D.

      Am sperat ca voi vedea pe Italia 1 dae si aceia dupa ce au transmis o cursa acum au criptat-o.Nu transmite nimeni necriptat dar daca stie cineva ii multumesc abticipat pentru informatie.
      • 0 (0 voturi)    
        Moto GP (Duminică, 3 mai 2009, 20:25)

        Norica [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

        Pot fi vazute cursele pe net la adresa:
        www.zaptiger.com
      • 0 (0 voturi)    
        cursa live motogp (Vineri, 8 mai 2009, 14:41)

        Emil Badea [anonim] i-a raspuns lui Vali cel batran

        cea mai buna solutie este sa cumparati cu aproximativ 90 de euro, tot pachetul video de curse live, calificari, interviurile pilotilor la o calitate a imaginii f buna.

        ce este regretabil este faptul ca televiziunea nationala care ne baga mana in buzunar nu a luat decat F1...nu-i nimic rau in asta dar faptul ca F1 este o cursa care se "desfasoara pe 4 roti" nu inseamna ca are si audienta mai mare. ar trebui sa existe un cat de mic contrabalans si pentru ce care doresc sa vada si curse moto nu numai auto. dar asta este...macar daca nu ii aveam comentatori pe cei doi penibili, michi :P si nu mai stiu cum, si victor bonifaciu...sarmanii! pe banii mei ma obliba sa urmaresc cursele F1 cu sonorul pe O!
  • 0 (0 voturi)    
    transmisie (Duminică, 3 mai 2009, 19:48)

    mdap [anonim]

    cautati cu gogu ceva de genul motogp live si veti gasi site-ri cu transmisii live. doar ca nu va fi calitatea tv ...
  • 0 (0 voturi)    
    curse moto :) (Luni, 4 mai 2009, 13:40)

    CataLiN [anonim]

    apropos de asta...mai e un site pe net ---> www.livetv.ru...
    dar aceeasi problema...calitatea lasa uneori de dorit, insa de multe ori e chiar perfect si poti urmari toata cursa fara probleme...nu transmite doar moto gp...fotbal, toate campionatele...mai bine decat cel romanesc :))
  • 0 (0 voturi)    
    Comentatori de c...pt F1 (Luni, 11 mai 2009, 15:04)

    PAUL [anonim]

    nu am nimic cu Bonifaciu, el este un copil pe langa acel batran care comenteaza F1 de cand ma stiu...oare nu-l poate schimba nimeni pe acest scheleton mental??? comenteaza numai prostii, e total inept...pe langa faptul ca se duce pe banii nostrii la toate cursele F1, se considera un cunoscator...e un basit, nici nu mai ascult comentariile lui...mai ieri, la cursa din Spania, a ajuns sa comenteze despre SASIUL iubitei lui Jason...il intreba pe copilul ala daca i-ar place asa ceva...oare e masochist??? schimbati-l TVR
  • 0 (0 voturi)    
    Moto Gp in Romania (Vineri, 29 mai 2009, 19:28)

    Radu [anonim]

    Am inteles ca Moto Gp va fi transmis la noi de RCS/RDS pe noul post Digi Sport. Am vazut o stire cum ca au semnat contractul. Speram sa inceapa sa transmita cat mai repede.