​Germanul Nico Rosberg (Mercedes) va pleca de pe prima pozitie a grilei in Marele Premiu al Ungariei, ca urmare a rezultatelor inregistrate in calificarile de sambata. Lewis Hamilton fost nevoit sa renunte la ultimul tur rapid si s-a clasat pe locul doi.

Calificarile pentru Marele Premiu al Ungariei au inceput cu 20 de minute intarziere din cauza ploii, prima sesiune de calificari fiind intrerupta de patru ori cu steag rosu.

Nico Rosberg a fost cronometrat cu 1:19.965 si a obtinut al 26-lea pole position al carierei si al patrulea din acest sezon. Hamilton (Mercedes) si Ricciardo (Red Bull Racing) au completat urmatoarele doua locuri din grila de start.

Hamilton a fost nevoit sa renunte la ultimul tur rapid dupa ce Fernando Alonso a derapat in fata sa.

Sebastian Vettel (Ferrari) a terminat pe locul 5 in fata lui Carlos Sainz si a celor doi piloti McLaren, Fernando Alonso si Jenson Button.

Surprinza neplacuta a calificarilor a fost furnizata de Kimi Raikkonen care s-a clasat doar pe locul 14.

Primii sub linie au fost Jolyon Palmer (Renault) si Felipe Massa (Williams), urmati de Kevin Magnussen (Renault) si Marcus Ericsson (Sauber), iar ultima linie a fost completata de Pascal Wehrlein si Rio Haryanto (Manor).

22. Rio Haryanto (Indonezia) - Manor - Mercedes 1:50.189

Cursa pentru Marele Premiu al Ungariei va avea loc duminica, de la ora 15:00, si va fi transmisa in direct la Digi Sport si Dolce Sport.