Dupa ce Schumi a condus un taxi fiindca se grabea

Lewis Hamilton a fost prins circuland pe o autostrada cu 196km/h!

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 18 decembrie 2007, 15:03 Sport | Motor

Pilotul de Formula 1, Lewis Hamilton, a ramas fara carnetul de conducere timp de o luna, dupa ce a fost prins de politie circuland in viteza pe o autostrada din Franta, informeaza Reuters.

Sportivul britanic, in varsta de 22 de ani, era la volanul unei masini Mercedes, cand a fost inregistrat de politie ruland cu 196km/h langa localitatea Laon, din nordul Frantei.

Politia l-a oprit, i-a confiscat masina si l-a amendat cu 600 de euro (860.2 dolari).

"Hamilton a fost foarte politicos si cooperant", a declarat un purtator de cuvant al politiei, care a precizat ca Hamilton si-a recuperat intre timp masina.

Pilotul echipei McLaren a incheiat sezonul 2007 pe locul doi, in urma lui Kimi Raikkonen de la scuderia Ferrari, dupa ce a totalizat 109 puncte.

Lewis Hamilton este cunoscut pentru stilul sau agresiv, iar acest an a fost marcat de tensiuni cu coechipierul sau, Fernando Alonso.




















2015 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    mare stire (Marţi, 18 decembrie 2007, 16:27)

    Stefan [anonim]

    Un prieten a fost inregistrat de politia romana cu 246 pe A2.
    Si?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Problema e alta (Marţi, 18 decembrie 2007, 17:11)

      Johnescu [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Merg multi cu viteze mai mari decat atat, nu asta e relevant. Dar ca o persoana publica face asta, un om care poate e exemplu si idol al unora, aici e buba. Autoritatile si asociatiile din motorsport se tot chinuie sa promoveze viteza doar in mediu controlat, nu pe drumurile publice. Vezi si ultimul NFS, ProStreet... care nu se mai desfasoara pe strazi, ci pe circuite.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Marţi, 18 decembrie 2007, 18:01)

    gabitza_sta [anonim]

    La noi ma indoiesc ca i-ar fi confiscat masina. Is this legal? Nu imi dau seama care e temeiul legii sub care politia a avut dreptul sa ii confiste masina. Poate omul trebuia sa ajunga in alta tzara...ce facea? O lua pe jos??
    G.
    • 0 (0 voturi)    
      confiscarea (Marţi, 18 decembrie 2007, 20:06)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui gabitza_sta

      ""Hamilton a fost foarte politicos si cooperant", a declarat un purtator de cuvant al politiei, care a precizat ca Hamilton si-a recuperat intre timp masina."

      Cel mai probabil i-au ridicat-o temporar pentru "cercetarea cazului" (motivatie nascocita de Garcea cand n-are ce face)

      La noi cea mai mare amenda posibila pentru viteza e aproximativ 200 EUR + 3 luni fara permis. Confiscarea fara sentinta judecatoreasca nu e posibila in Romania, deoarece s-ar incalca principiul constitutional al garantarii proprietatii. Ridicarea temporara e posibila dupa cum stie oricine a parcat unde nu trebuie si a avut de-a face cu "ridicatorii" :D

      ~Nautilus
    • 0 (0 voturi)    
      mai pune mana pe carte! (Miercuri, 19 decembrie 2007, 8:27)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui gabitza_sta

      Gabitza, daca nu iti dai seama pune mana pe carte si mai studiaza legislatia franceza in domeniu.
      La ei faptul ca trebuie sa ajungi in alta tara, alt oras sau ai nevoie urgent la toaleta nu e acceptat ca scuza.
  • 0 (0 voturi)    
    care viteza? (Marţi, 18 decembrie 2007, 20:11)

    dorinteodor [anonim]

    politia zice sa circulam cu viteza adecvata conditiilor de drum si trafic. chiar asta a facut hamilton si nu vad ce ce a fost amendat. cind am drum bun si eu imi dau drumul cu 200 si nu se intimpla nimic rau. in schimb destui soferi neindeminatici (sau, daca vreti, lipsiti de har........) fac accidente grave la 50 km/h
  • 0 (0 voturi)    
    Viteza (Marţi, 18 decembrie 2007, 20:34)

    Armando [anonim]

    Limita de viteza pe autostrazi trebuie desfiintata iar cine vrea sa mearga incet sa foloseasca drumurile prin localitati sau sa ia trenul.Mai ales motorul in V sau W trebuie rasfatzat cu viteze cit mai marie.Jos dictatura mondiala asupra soferilor.
  • 0 (0 voturi)    
    pt dorinteodor (Miercuri, 19 decembrie 2007, 1:40)

    Marius [anonim]

    asa sa faci....si cand o sa lovesti un om cu viteza aia, ce o sa zici? ca te-ai adaptat la conditiile de drum si de asta mergeai cu viteza?? incep sa inteleg de ce sunt atatea accidente rutiere in romania, din cauza celor care gandesc ca tine...
  • 0 (0 voturi)    
    Ho,ho, hooo, hoooo (Miercuri, 19 decembrie 2007, 16:46)

    hellip [anonim]

    Asta trebuia sa fie bancul zilei?!