Obreja: Sunt mai rai decat nazistii, m-au obligat sa parasesc Beijingul, dar uite ca nu vreau si o sa mai intarzii o zi

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 august 2008, 15:12 Sport - J.O. Beijing 2008

Rudel Obreja
Foto: Agerpress
Rudel Obreja i-a criticat ieri extrem de dur pe cei care au delegat arbitrii de box la Olimpiada iar oficialului nostru i-a fost retrasa acreditarea si i s-a pus in vedere ca trebuie sa paraseasca Beijing.

"Decizia AIBA venita dupa conferinta de presa e mai mult decat strigatoare la cer! Mi-a fost retrasa acreditarea, mi s-a spus sa parasesc hotelul la care sunt cazat. Mai mult, mi s-a impus sa parasesc Beijingul. M-am dus la ei la birou si i-am facut cu ou si cu otet. Sunt mai rai decat nazistii. Aia cel putin te mai perpeleau un pic, nu te executau direct! Cu toate acestea, uite ca nu vreau sa plec. Nu voi reveni in tara pe 25 asa cum programasem, ci pe 26, odata cu delegatia Romaniei", a spus Obreja pentru News In.























4179 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    chinezii il copiaza pe Hitler (Sâmbătă, 23 august 2008, 16:11)

    clujean [anonim]

    ala voia ca Olimpiada din 1936 sa dovedeasca lumii superioritatea arienilor si a nazismului, chinezii vor ca, trucand totul (de la imaginile televizate ale focurilor de artificii si vocea fetitei fare a cantat imnul pana la varsta gimnastelor si arbitraje) sa dovedeasca superioritatea regimului de la Pkin! e gretos! personal, voi considera China de acum incolo ca o tara de kkt, cu un regim de kkt si ale carei marfuri sau servicii nu merita achizitionate
    • +4 (6 voturi)    
      Cred că (Sâmbătă, 23 august 2008, 17:29)

      666 [utilizator] i-a raspuns lui clujean

      n-ai înţeles prea bine, clujene. Delegarea arbitrilor la olimpiade nu [cred că] intră în atribuţiile gazdelor - ale chinezilor, în cazul de faţă - ci forului olimpic.
      În plus, interese murdare sunt în capetele diriguitorilor din mai multe sporturi - vezi doar cazul despre care n-a suflat o vorbă HotNews, cel al armeanului Ara Abrahamian, cel care a refuzat medalia de bronz câştigată la lupte greco-romane pt. suedezi, în semn de protest faţă de ceea ce el şi antrenorul lui au considerat a fi furt pe faţă. Gestul lui a fost imediat dezaprobat de către oficialităţi, ceremonia cenzurată şi scoasă de pe YouTube - dar imediat s-au auzit sute de voci care zbierau împotriva mafiei din lupte.
      Vocile însă s-au rărit după câteva zile şi precis nu va mai auzi nimeni de Ara Abrahamian.

      Despre Obreja, probabil la fel.
      Sportivitatea e o noţiune care trebuie dovedită şi atunci când e vorba de intrigi politice.
      • 0 (8 voturi)    
        China rules! (Sâmbătă, 23 august 2008, 17:54)

        ferconex [utilizator] i-a raspuns lui 666

        Serios? Cred ca ar trebui sa bagi bine de seama cum se trag sforile. Chinezii au organizat totul, si ei misca si COI. Nu sunt Spania sau Australia, ci sunt CHINA, si nimeni nu o sa se bage sa ii faca de kkt in ograda lor. Jocurile astea au fost furate pe fata....
        In plus, poate la noi nu o sa-si aduca aminte de Ara, dar in Suedia, thepiratebay si-a pus la lucru toate resursele sa ii saboteze pe chinezi si pe COI...
        • 0 (2 voturi)    
          serios? (Sâmbătă, 23 august 2008, 21:59)

          Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui ferconex

          thepiratebay si-a pus la lucru toate resursele sa ii saboteze pe chinezi si pe COI

          Si au reusit ceva?
    • 0 (2 voturi)    
      credeam ca la Cluj sunt mai destepti oamenii (Duminică, 24 august 2008, 8:51)

      Sucevean [anonim] i-a raspuns lui clujean

      cat esti de dus ,tataita ....vai de cei care nu pricep nimic
  • -2 (4 voturi)    
    bravo (Sâmbătă, 23 august 2008, 16:14)

    luc [anonim]

    aratate hambitzios, esti mare de tot.
    bravo , esti mare de tot
  • +1 (1 vot)    
    Iarasi neatentia... (Sâmbătă, 23 august 2008, 16:49)

    gramaticu [anonim]

    Si totusi, d-le Epurescu, chiar trebuie sa faceti de fiecare data "cinste" originii numelui dvs., grabindu-va sa postati stirea fara s-o mai cititi odata? Asa cum e acum, textul de sub figura contrazice stirea propriu-zisa...
  • +5 (7 voturi)    
    obreja (Sâmbătă, 23 august 2008, 16:52)

    cristi [anonim]

    felicitari . in sfarsit avem si noi un roman care ocupa o functie intr-un for international (nu are importanta ca este de sport sau politic) care are curajul sa spuna lucrurilor pe nume ; oare pe cand un europarlamentar
    • +2 (2 voturi)    
      In box se fura de 60 de ani (Duminică, 24 august 2008, 8:59)

      Hubertus [anonim] i-a raspuns lui cristi

      cel putin la amatori furtul este pe fata -la profesionisti numai KO poate judeca o partida
      interesele in boxul amator sunt legate de boxul profesionist si atunci ,pentru a le face palmares gastile din Federatia Internationala fac tot ce trebuie -doar Cuba mai castiga pe bune avand boxeri cu pumnul de KO
  • +2 (2 voturi)    
    Limba Romana (Sâmbătă, 23 august 2008, 17:08)

    radu74 [anonim]

    cred ca titlul dvs " se incapataneaza sa plece" exprima mai degraba ideea contrara.A se incapatana =a persista intr-o idee, intr-o atitudine etc.Se incapataneaza sa plece = vrea neaparat sa plece in ciuda tuturor lucrurilor care l-ar face mai degraba sa stea, sa ramana.Exista in opinia mea o neconcordanta intre textul care insoteste imaginea din acest articol si ideea care se desprinde din titlul articolului. Nu credeti?
  • +2 (2 voturi)    
    titlu gresit (Sâmbătă, 23 august 2008, 17:33)

    cristi [anonim]

    Sunt mai "rai", se poate interpreta.
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo, Obreja! (Sâmbătă, 23 august 2008, 17:38)

    Decebal [anonim]

    Tineti-o tot asa!
    • -2 (8 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Sâmbătă, 23 august 2008, 18:50)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      nu il dadeau degeaba..de ce oare toate varfurile boxului il evita?
      • +3 (3 voturi)    
        Bravo Obreja ! Mult curaj ! (Sâmbătă, 23 august 2008, 20:02)

        cko [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Pt ca nu a tolerat "aranjamentele" lor.
        Pt ca nu e ca ei, necinstit.

        Ma bucur ca exista un ROMAN care are curaj si care se lupta pt drepturile lui.

        Trebuie sa fim alaturi de el.
      • +2 (2 voturi)    
        simplu! (Sâmbătă, 23 august 2008, 23:32)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Din acelasi motiv pentru care cei din Colegiul Medicilor nu ii sanctioneaza pe cei cu malpraxis, pentru care daca un jurist spune ("informal") ca exista coruptie in sistem e sanctionat de proprii lui colegi samd. - pentru ca TOTI au comportament de catzei si nu le convine ca deficientele "haitei" sa iasa la iveala, ca este periclitata haita insasi si devin nesiguri ei ca indivizi! >:(

        E valabil pentru ORICE categorie profesionala - sau pentru ORICE inseamna "gashca".
  • 0 (0 voturi)    
    Cenzura si greselile... (Sâmbătă, 23 august 2008, 18:56)

    gramaticu [anonim]

    N-ati vrut sa-mi publicati comentariul anterior (traiasca cenzura!) dar de corectat macar ati corectat greseala si pana la urma asta conteaza. Ma simt razbunat si asa...
    Dar ce-ar fi sa corectati si titlul, sa nu se mai inteleaga ca Obreja e mai rau decat nazistii? Ca din text, din declaratia lui se intelege clar ca el zicea de _altii_ ca altii sunt mai _rai_...
  • +3 (9 voturi)    
    un roman adevarat :) (Sâmbătă, 23 august 2008, 19:44)

    andrei [anonim]

    ba gogule...omu asta e respectat de toti din comunitatea internationala de box...taci tu acolo ca nu stii ce spui nu degeaba a ajuns unde a ajuns...e un om corect...merita toate laudele :)
  • -1 (3 voturi)    
    afirmatii (Sâmbătă, 23 august 2008, 19:53)

    the [anonim]

    "... Sunt mai rai decat nazistii, m-au obligat sa parasesc Beijingul ..."

    la o afirmatie din asta, nu pot decât sa ma întreb
    oare ce rautati (mai mici decât chinejii) i-or fi facut nazistii, lu' Rudelu ?
  • +1 (3 voturi)    
    Romanashul nevricos (Duminică, 24 august 2008, 4:58)

    SkyPower [anonim]

    Chinezii nu vor da dovedeasca nimic, ei sunt deja.
    Au cheltuit 34 de miliarde, au pus un show de zile mari, s-a bucurat o planeta pana la lacrimi si dupa vin cimpanzeii ca n-au fost 100% artificiile. Daca n-ai fost de stadion totul e artificial, trece prin 20 de relee si sateliti pana la ajunge pe sticla.
    E mai adevarat un show Michel Jarre?, hai bah ca sunteti ridicoli.
    China nu e numai o cultura mare dar au si indexul de inteligenta cel mai ridicat. Raportul creer/masa e mai ridicat decat la albi, fiind o cultura unitara vor pune la pamant speculantul Sam. Avand o filozofie care incepe unde crestinismul se opreste sunt oamenii de maine. Pur si simplu sistemele lor de invatat sunt mult mai rapide decat a occidentalilor. Scrierea ideografica ii ajuta sa prinda din zbor. Scot 3 milioane de ingineri in fiecare an. Mai vedem !
    • 0 (2 voturi)    
      Asa "creer", asa opinie (Duminică, 24 august 2008, 12:14)

      teose [utilizator] i-a raspuns lui SkyPower

      "Oamenii de maine" despre care vorbesti cu elan muncitoresc (deh, a fost 23 August), au arestat si condamnat - in ultimele zile - pana si babele care au protestat pe stadion, altcumva decat cum s-a comandat la microfon.
      Te vei intalni cu "oamenii de azi" ai chinei si Bangladesh-ului la tot pasul, indata ce Presedintia va emite primele 30 de mii de permise de munca. Pe langa acestia, vor mai veni sa munceasca "la negru" inca o jumatate de milion. In prima etapa.
      In foarte scurt timp, cand te vei lovi direct de obiceiurile celor veniti din Tara Tuturor Posibilitatilor, de la un salariu mediu de 65$, ne vei spune noua, tiganilor din Pantelimon, "fratele meu drag", uitand vremurile cand iti trimiteai copiii sa cumpere flori "de la cioara aia din colt".
      Eu am fost in China. E mirific!... doar sa fii turist.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu iti dau dreptate ! China va domina mileniul (Duminică, 24 august 2008, 20:16)

      Invatatorul [anonim] i-a raspuns lui SkyPower

      O tara care a inventat tot ce a stat la baza civilizatiei industriale ,o tara care are ce mai mare bogatie naturala a unei natiuni -munca - o tara care nu a cucerit niciodata pamantul altora -Marele Zid este martor -o tara care va ajunge in mod sigur sa exploreze alte planete cu echipaje umane -a tara care va zdrobi economic natiunea masonica , trebuie respectata ! Olimpiada a fost un exemplu -in timp ce rusii ii tocau pe georgieni ,georgienii pe osetini , pentru niste pamanturi de ... -mureau oameni nevinovati pentru cheful unui Saakhasvilli sau Putin, China a pus in miscare Natiunea Sportiva -care inglobeaza pe toti cei care vor sa faca sport si sa se bucure de viata, impotriva tantalailor care ii conduc !
      • 0 (0 voturi)    
        aici gresesti (Luni, 25 august 2008, 12:28)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Invatatorul

        Au incercat de 2 ori sa ii cotropeasca pe japonezi si aia i-au respins macar ca erau milioane impotriva a sute de mii. Japonezii... eheei ala popor!
      • 0 (0 voturi)    
        interesant (Luni, 25 august 2008, 17:16)

        Sil [anonim] i-a raspuns lui Invatatorul

        china - "o tara care nu a cucerit niciodata pamantul altora"

        Interesant, da ce parere ai de Tibet?
  • 0 (2 voturi)    
    si totusi... (Duminică, 24 august 2008, 10:04)

    c [anonim]

    din ce am vazut eu, omul nostru a aruncat cu acuze in stanga si-n dreapta, fara nici o dovada, ci doar pentru ca ii era lui "extrem de clar" - si dupa ce ii face pe aia hoti, se mira ca e invitat sa-si faca bagajele?
    ne-am obisnuit in Romania cu astfel de personaje, care nu au nevoie de vreo dovada pentru a provoca "scandaluri" - trebuie sa fim obiectivi si sa recunoastem ca omu' e dus cu capu'
  • 0 (2 voturi)    
    inca o masina arsa (Duminică, 24 august 2008, 11:09)

    un nene [anonim]

    Un nene care acopera lipsa de rezultate cu acuze care sa ne faca sa uitam de felul in care pumnul lui s-a impus la frb, calcand in picioare pe oricine avea o parere diferita. Ma mir ca nu i-au dat chinezii foc la masina...
  • 0 (2 voturi)    
    in lipsa.. (Duminică, 24 august 2008, 11:28)

    egroeg [anonim]

    de rezultate(si nu numai la box) trebuia sa ne afisam si noi cu ceva,sa gasim un vinovat oriunde in alta parte,ca la asta ne pricepem.Mai greu cu performanta.
  • +1 (1 vot)    
    Olimpiada lor, olimpiada noastra (Duminică, 24 august 2008, 11:49)

    teose [utilizator]

    Un barbat cu coloana, care nu isi dovedeste sexul doar cu buletinul (l-am numit pe Obreja) reuseste sa stearga umilinta care apasa trei sferturi din delegatia Romaniei.
    Nu acelasi lucru se poate spune despre Tadici, care - cu cinci ore inaintea unui meci olimpic - s-a injurat ca la usa cortului cu adjunctul lui Gatu. In direct, pe Spot.roTV. De altfel, despre posibila vanzare a meciului cu Ungaria a inceput sa curga cerneala si informatii. Despre Ionela Tarlea, care a iesit la cumparaturi, prin Beijing, mascata cu peruca si ochelari de soare, ce putem spune? Asemeni catastrofei Nicoleta Grasu, Tarlea ne promite o participare la Londra, peste patru ani. Si atunci, tocmai noi ne miram cand auzim oarece despre matrapazlacurile chinezesti, care au organizat Olimpiada LA EI SI PENTRU EI, cand majoritatea plimbaretilor romani, se tin cu dintii de locurile care ar putea sa priasca sportivilor tineri? Aratam cu degetul spre gimnastele chineze, in al caror pasaport sta scris negru pe alb ca nu au 16 ani, varsta minima pentru participare la JO? Nu suntem oare partasi la gainaria cu ochii oblici? De ce Belu, azi deschzator de usi la Cotroceni, a parasit lotul la mijlocul pregatirilor invocand motive jenante, dar a refuzat (oficial) oferta de a pregati - pe bani grei - lotul chinezoaicelor? Macar antrenorul inotatorilor australieni al a recunoscut public ca a vandut chinezilor strategia de concurs a propriilor elevi. S-o faca si ai nostri; nu vor cobora mai jos de rahatul in care se simt bine. S-o spuna verde in fata, ca nu le rapeste nimeni placerea de a merge la cumparaturi si distractie pe bani publici. Desigur, vor spune ca si-au castigat acest drept, iar refuzul de a-i refuza participarea Constantinei Dita-Tomescu a fost oricum corijat printr-o participare pe cont propriu. Asa e, adevaratii sportivi nu au loc in mafie.
  • 0 (0 voturi)    
    marele scandal (Luni, 25 august 2008, 16:35)

    Mihai [anonim]

    Nu am vazut nicio stire referitor la asta prin nici un ziar sportiv international (nu mai gust pe nemestecate nicio sitre locala). Nimic, nimic absolut. Oare ziaristii cu pricina n-au vrut sa riste sa se puna rau cu asociatia aia internationala?