Soc: Georgia s-ar putea retrage de la Olimpiada! 

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 9 august 2008, 19:49 Sport - J.O. Beijing 2008

Delegatia Georgiei, care numara 35 de sportivi, intentioneaza sa se retraga de la
finchannel.com
Foto: Hotnews
Olimpiada din cauza conflictului cu Rusia! In editia electronica a The Financial, finnchannel.com, a aparut declaratia presedintelui Georgiei in care si-a motivat decizia de a retrage echipa, anuntand ca mai multi sportivi se vor inrola ca sa isi apere tara.

"Atletii nostri din Beijing au decis sa protesteze fata de razboi, insa dupa cum stiti, nu poti sa faci asemenea lucruri din cauza spiritului olimpic. Consecinta era descalificarea, dar ei au decis sa protesteze. Asa ca ne retragem de la Jocurile Olimpice. Stiu ca unii vor sa se inroleze imediat cum ajung acasa", a spus Saakasvili, declaratia fiind preluata de finnchannel.com.

Nici agentia Reuters si nici site-ul BBC nu au publicat declaratia lui Saakasvili pana la ora la care articolul a fost scris.

Giorgi Tchanishvili, purtatorul de cuvat al Comitetului Olimpic georgian, a declarat ca "la aceasta ora discutam despre acest lucru si vom lua o decizie".

Liderul delegatiei olimpice a Rusiei a spus despre Saakasvili ca "este un om bolnav la cap". Echipele de volei feminin ale Georgiei si Rusiei ar trebui sa joace miercuri.























2277 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    vrem sa mergem voluntari in georgia (Sâmbătă, 9 august 2008, 20:05)

    spartacus [anonim]

    vrem sa mergem voluntari in georgia pentru a lupta impotriva imperialistilor rusi . basescu e de acord?
    • +2 (2 voturi)    
      Go ! (Sâmbătă, 9 august 2008, 20:23)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui spartacus

      Prietene, esti liber sa te duci - cu sau fara acordul baselului. Daca ai cojones pe cit de mult vrei sa creezi impresia - du-te ca nu ai nevoie de acordul nimanui. A, decit poate de acordul lu' mamica si taticu, da ii convingi tu ca ai discurs bun.
    • +1 (1 vot)    
      valeleu (Sâmbătă, 9 august 2008, 20:37)

      Gicu de la Costesti [anonim] i-a raspuns lui spartacus

      du-te ! ce mai stai ! multa bafta : ))
  • -2 (4 voturi)    
    Cam mult tupeu la avocatul asta (Sâmbătă, 9 august 2008, 20:12)

    Alex [anonim]

    Vorbeste in numele unor oameni nestiind cu exactitate ce gindesc ei. Sportivii au o sansa intr-o viata de om sa obtina performanta la olimpiada si vine un politician, tupeist si setos de putere si distruge toata munca lor.
    Curios lucru.

    Este absurd sa stabileasca cineva, dupa bunul lui plac, ce sa facem noi in viata noastra.

    Sint curios citi sportivi se vor inrola, la comanda "comandantului suprem".
    • -1 (1 vot)    
      mai (Sâmbătă, 9 august 2008, 23:43)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      multi decit s-ar inrola la comanda jupinului tau patriciu, mai draga slugoiule prosovietic, mai.
  • +1 (3 voturi)    
    du-te ma voluntar (Sâmbătă, 9 august 2008, 20:50)

    relu [anonim]

    bag mana in foc ca nici serviciu militar nu il ai la activ. Alde ca tine au prostit tineretul la revolutie.
  • 0 (0 voturi)    
    100% (Sâmbătă, 9 august 2008, 20:53)

    Mario [anonim]

    S-ar putea ca toti.
    In vreme de razboi sunt alte reguli. Altfel te paste curtea martiala.
  • +2 (2 voturi)    
    patriotism (Sâmbătă, 9 august 2008, 21:01)

    predel [utilizator]

    mai stie careva pe aici ce-i aia?
    • 0 (0 voturi)    
      Legea Martiala (Duminică, 10 august 2008, 6:25)

      nathanemi [anonim] i-a raspuns lui predel

      Este o lege care da dreptul presedintelui de stat sa suspende constitutia, sa aresteze, sa omoare, sa ia orice posesiune in caz de "pericol de stat" cu alte cuvinte poate face orice cu oricine fara sa fie tras la raspundere. DEZASTRU!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Toate tarile "civilizate" ar trebui sa se retraga (Sâmbătă, 9 august 2008, 21:17)

    Pink Elephant [anonim]

    Toate tarile care pretind ca respecta drepturile omului ar trebui sa isi puna ciorapii in valize si sa plece acasa. Daca nu, inseamna ca e mai placut sa vezi circul chinezesc care seamana foarte mult cu manifestatiile de propaganda de dinainte de 89, mergand in jos pana la Carol al II lea si nazisti. Unii mor si altii se distreaza, dar nu e prima data cand se intampla asta. Altii au rabdat si cate 45 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    Georgia (Sâmbătă, 9 august 2008, 21:23)

    Balshoi Mekanism [anonim]

    Marea prietena a popoarelor ,Mama Rusia , iubeste Romania asa cum iubeste si Georgia....noroc ca noi santem putin mai departe...
  • -1 (3 voturi)    
    la placinte inainte! (Sâmbătă, 9 august 2008, 21:56)

    shevardnadze [anonim]

    In primul rand nu exista tara care sa respecte drepturile omului. Asa ca propunerea lui Pink Elephant, mare constiinta la nivel planetar, cade. Iar daca acelasi animal afirma "circul chinezesc" e clar ca avem de-a face cu un pithecantrop. Nu stiu cum il lasa inima sa se joace pe net cand aia mor la in Abhazia.
  • 0 (0 voturi)    
    mai (Duminică, 10 august 2008, 1:07)

    Synaptic [utilizator]

    Dle Epurescu a fost deodata razboi ai acum zici mata ca e soc pentru ca pleaca acasa niste sportivi?!? Nush ... ce zici...e deplasat titlul?
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine Rusiei (Duminică, 10 august 2008, 8:52)

    imarele [anonim]

    Istoria se repeta.
  • 0 (0 voturi)    
    motto (Duminică, 10 august 2008, 9:46)

    dana [anonim]

    in vechime deviza jocuilor olimpice era"SA TACA ARMELE SA INCEAPA JOCURILE"
    Vad ca nu mai intereseaza pe nimeni un concurs sub drapel alb,vor sa-l trasforme in unul rosu.Nu cred ca retragerea sportivilor georgieni ar insemna altceva decat lipsa de respect pentru restul natiunilor .