Banel Nicolita paraseste Steaua - jucatorul va semna cu Saint-Etienne

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 30 august 2011, 15:14 Sport | Fotbal

Banel Nicolita
Foto: AGERPRES
"Transferat" pe rand la formatii precum Samsunspor, Nancy si Standard Liege, Banel Nicolita va pleca, in cele din urma, de la Steaua, fotbalistul urmand sa semneze cu Saint-Etienne. "Ne-am inteles cu francezii", a confirmat patronul ros-albastrilor pentru Mediafax.

"Ne-am inteles cu francezii, Banel a jucat ultimul meci la Steaua (nr. cu FCM Targu-Mures). Nu e importanta suma de transfer" - Gigi Becali, pentru Mediafax.

Conform gsp, suma de transfer este de 700.000 de euro, fotbalistul semnand cu francezii un contract pentru urmatorii trei ani (va incasa 400.000 de euro pe stagiune).

Venit la Steaua in anul 2005, Banel Nicolita a castigat alaturi de ros-albastri doua titluri de campion, o Cupa a Romaniei si o Supercupa a Romaniei. A bifat de asemenea o semifinala de Cupa UEFA, plus trei sezoane in Champions League alaturi de formatia bucuresteana.


Citeste mai multe despre   



















5252 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    fain (Marţi, 30 august 2011, 15:18)

    badtroll [utilizator]

    wow fain
  • -7 (17 voturi)    
    Fain?!? Depinde... (Marţi, 30 august 2011, 15:30)

    bogdanicus [utilizator]

    E nasol din trei motive:

    1. Banel a fost capitanul nationalei acum cateva zile la meciul cu San Marino. Oare nu tocmai pt ca i se pregatea un transfer?

    2. Din cate stiu, echipa joaca in Ligue1, adica Franta, unde desi negri sunt acceptati si chiar apreciati, negrii din Romania nu prea sunt bine primiti...

    3. Ce tare, sa ai dusman echipa din Stefan Cel Mare (si Sfant) si sa pleci sa joci pentru "Sfantul Stefan" :))

    E bine ca Saint-Etienne are o stea ros-albastra in stema, poate Banel o sa se prinda ca echipa lui are tricouri verzi (cu negru sau cu alb) si o sa traga la poarta potrivita.

    Fugi, Banele! Fugi!
    • +8 (12 voturi)    
      :) (Marţi, 30 august 2011, 15:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bogdanicus

      Ce treaba are punctul 2 cu fotbalul?

      Francezii au probleme cu "negrii din Romania" care fura si cersesc. Nu cu cei care joaca fotbal.
  • -4 (14 voturi)    
    banel (Marţi, 30 august 2011, 15:36)

    ban.el [anonim]

    se duce la cei de-o etnie cu el ;-) .. in Francia manca-ti-as!
  • -4 (6 voturi)    
    cat avea la steaua saptamanal? (Marţi, 30 august 2011, 15:47)

    ploiesteanu [anonim]

    parca vreo 15000. Daca faci socoteala nici la astia nu are mult mai mult, vreo 17000.
    • +2 (4 voturi)    
      Poate jumate. (Marţi, 30 august 2011, 16:40)

      loco [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Cum sa fie 17000 pe saptamina? mai fa o socoteala.
  • +4 (10 voturi)    
    .. (Marţi, 30 august 2011, 15:58)

    alex [anonim]

    ma bucur foarte tare pentru banel niciolita. ar trebui sa fie un exemplu pentru fiecare fotbalist tanar care vrea sa ajunga la o echipa de succes. Sper sa se adapteze si sa joace cat mai bine in Franta !!!
  • +9 (13 voturi)    
    Banel (Marţi, 30 august 2011, 16:01)

    sorin [anonim]

    Ma bucur pentru el , merita. E unul din exemplele pozitive din fotbalul romanesc , fara scandaluri si fite inutile.
  • -3 (11 voturi)    
    yeeeeey (Marţi, 30 august 2011, 16:30)

    Cineva [anonim]

    Bine ca a scapat echipa asta de el, nu stia decat sa alerge ca musca fara cap si sa dea centrari in lanul cu porumb de pe marginea stadionului.
    Nu stiu ce vad toti antrenorii in acest jucator, o fi disciplinat tactic si muncitor, dar nu are deloc tehnica necesara pentru a juca mijlocas / extrema.
    • +4 (6 voturi)    
      Pai nu mijlocas... (Marţi, 30 august 2011, 17:10)

      Observatot [anonim] i-a raspuns lui Cineva

      ...nici extrema, FUNDAS trebuie sa joace Banel, i se potriveste mai bine (vezi meciul de la Sofia). Sunt curios pe ce post va juca la St. Etienne...
      • -3 (9 voturi)    
        Iti spun eu... (Marţi, 30 august 2011, 17:17)

        halimiaticucuveaua [utilizator] i-a raspuns lui Observatot

        Extrema ascunsa, ca la cat este de urat sperie dreaq lumea. :))
    • -3 (7 voturi)    
      Se intoarce repede stati linistiti (Marţi, 30 august 2011, 17:15)

      halimiaticucuveaua [utilizator] i-a raspuns lui Cineva

      Nu va faceti griji, se duce la aia se face de panarama, face bara un an si dupa aceea se intoarce la cioban. In orice caz, nu pot sa inteleg pe ce criteriu il selectioneaza Piti pe anti-talentul asta, care se autointituleza "fotbalist profesionist", nu i-ar fi rusine sa se bage in aceeasi oala cu Hagi, Popescu, Petrescu, etc...Ce treaba are el cu fotbalul!!
      • -3 (3 voturi)    
        nu uita banel a fost capitan (Marţi, 30 august 2011, 18:03)

        ysoagar [anonim] i-a raspuns lui halimiaticucuveaua

        in meciul cu san marino..... si pe urma transferat in afara...hm ciudata coincidenta
  • -4 (4 voturi)    
    tiganii e respectati in franta (Marţi, 30 august 2011, 17:52)

    paul iliesu [anonim]

    ca sa stiti si voi si pentru ca sa nu mai comentati tiganii e chiar foarte respectati in franta de toata lumea.felicitari banele si moara romanasii de ciuda ca un rom joaca in ligile mari de futbol frantuze.
  • +4 (6 voturi)    
    Ma uit la unele comentarii... (Marţi, 30 august 2011, 19:57)

    Damocles [anonim]

    ...pline de o rautate gratuita si ii intreb pe cei care le-au postat: "voi ce mare branza aiti facut in viata?" Baiatul asta, nu o fi el un mare talent fotbalistic, dar a plecat de jos, din saracie absoluta si a ajuns undeva, salvandu-si familia si pe el insusi. Nu e un mare fotbalist, dar e un OM si asta conteaza pana la urma sa stiti si voi!
    • +1 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 30 august 2011, 22:01)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui Damocles

      chiar ai dreptate (atat in privinta lui banel cat si a comentatorilor).
    • +1 (3 voturi)    
      bravo! (Marţi, 30 august 2011, 22:12)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

      un comentariu logic si normal. Ai 100 de voturi + de la mine!
  • +2 (4 voturi)    
    Bonne chance Banel ! (Marţi, 30 august 2011, 21:33)

    S [anonim]

    Et bien venu dans le monde civilisé. Profite bien !
  • -1 (3 voturi)    
    Pun pariu ca dupa o luna (Miercuri, 31 august 2011, 2:07)

    AlisCuPar [utilizator]

    de jucat "fotbal" la Saint-Etienne il trec aia la maturat stadionul sau se intoarce la berbecali.