VIDEO Mircea Sandu despre anularea meciului cu Argentina: Ma voi adresa FIFA pentru daune substantiale, Portugalia ar putea veni la Bucuresti 

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 26 iulie 2011, 10:18 Sport | Fotbal

Mircea Sandu
Foto: AGERPRES
"Aceasta partida (nr. cu Argentina) a fost angajata inca din luna octombrie a anului trecut. Clauza este foarte clara: pe teren trebuie sa fie Messi, Higuain si Mascherano. In cazul in care meciul cu Argentina nu va avea loc, atunci ma voi adresa FIFA si voi cere daune substantiale. Portugalia ar putea fi o varianta pentru inlocuirea sud-americanilor", a declarat Mircea Sandu, presedintele FRF, in legatura cu anularea partidei amicale dintre Romania si Argentina. In cazul in care nu se va disputa un meci in data de 10 august, suporterii echipei nationale isi vor primi banii inapoi pe tichete.


Meciul cu Argentina, aranjat din octombrie 2010


"Aceasta partida cu Argentina a fost angajata inca din luna octombrie a anului trecut cu agentia "World XI", care este imputernicita de Federatia Argentiniana. Acest meci are clauze foarte clare: prima este legata de prezenta celei mai bune echipe a Argentinei, care sa-i cuprinda pe Messi, Higuain si Mascherano".

Costuri de 1,2 milioane de dolari

"Costurile meciului sunt de 1.200.000 de dolari. Doua din cele trei rate au fost deja platite, una la 12 ianuarie si cealalta la 1 aprilie. 200.000 de euro erau biletele de avion, iar 50.000 de euro erau costurile de cazare".

FRF va cere daune substantiale

"Ma voi adresa FIFA in cazul in care meciul nu va avea loc si voi cere daune substantiale. Astazi (nr. marti) m-am adresat din nou presedintelui Argentinei dupa ce am vazut acel comunicat de pe site-ul lor. Ei nu ne-au comunicat nimic oficial. Mi se pare de neluat in seama acel comunicat pe care l-au publicat".

Portugalia, posibil inlocuitor pentru Argentina

"Din toata Europa, doar Andorra nu are meci amical pe 10 august. Cu Uruguay avem semnat un contract pentru anul urmator, am facut deja primele plati catre ei, deci ies din calcul. Portugalia poate fi o solutie, am trimis o scrisoare catre cei de acolo sa joace cu noi in locul Luxemburgului. Le vom plati charter-ul, tot. Daca Portugalia ne da un raspuns afirmativ, ar putea fi un amical interesant, au jucatori de mare valoare. Daca nu, vom inaugura arena cu Franta, pe 6 septembrie. Mai astept o zi, doua, sa vedem care este situatia. Pasii cu Portugalia sunt facuti tocmai pentru a avea un inlocuitor in cazul in care Argentina refuza sa vina la Bucuresti".

Un raspuns oficial, in urmatoarele ore

"Va asigur ca fac toate eforturile ca Argentina sa vina cu Messi. Daca nu vor sa vina cu Messi, nu ma voi opune pana la urma. Pentru romani ar fi important sa vina Argentina. In 12 ore eu sper sa primesc un raspuns oficial din partea Argentinei. Comunicatul lor de pe site este de o simplitate ingrijoratoare. Nici nu stiu ce sa cred in acest moment".

"National Arena" ar putea fi inaugurat cu Franta

"O astfel de partida se poate anula doar in cazuri de calamitate sau de razboi. E inadmisibil ce au facut argentinienii, dar eu tot sper ca meciul nu va fi anulat. Comunicatul lor m-a bagat in ceata. In cazul in care nu se va aranja nimic, atunci stadionul va fi inaugurat cu Franta, pe 6 septembrie. Spectatorii care si-au luat bilete, le vor putea folosi la disputa cu francezii. Cei care nu vor fi de acord, vor primi banii inapoi".

Echipele din Liga 1 nu vor juca pe stadion inaintea nationalei

"Echipele din Liga 1 nu vor evolua pe National Arena pana la inaugurarea din meciul cu Franta. Si asa au stadioanele suspendate. Nationala va juca trei meciuri pe National Arena: cu Franta, Belarus si Uruguay" - Mircea Sandu, in cadrul unei conferinte de presa.

Ce se va intampla cu suporterii care si-au luat tichet

Pentru suporterii nationalei care si-au achizitionat deja tichete pentru partida cu Argentina, exista trei variante:
  • daca Portugalia va veni in locul Argentinei, atunci suporterii vor putea folosi biletele pentru a-i vedea pe Cristiano Ronaldo, Nani si compania.
  • daca nu se va disputa o partida amicala, atunci spectatorii vor putea folosi tichetele pentru a intra la meciul cu Franta, din 6 septembrie, contand pentru preliminariile Euro 2012.
  • in cazul in care nu sunt de acord cu cele doua variante de mai sus, suporterii vor primi banii inapoi pe bilete.

Federatia Argentiniana de Fotbal a anuntat, pe site-ul sau oficial, ca partida amicala cu Romania, de pe 10 august - National Arena, a fost anulata. "Comisia Nationala de Selectie a decis rezilierea contractului cu selectionerul Sergio Batista si anularea amicalului cu Romania", informeaza afa.org.ar.

"Comisia Nationala de Selectie a decis rezilierea intelegerii cu selectionerul Sergio Batista si anularea amicalului cu Romania, din luna august", se precizeaza pe site-ul oficial al Federatiei Argentiniene de Fotbal.



Citeste mai multe despre   























8438 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    hmmm (Marţi, 26 iulie 2011, 10:38)

    anton [anonim]

    pai ce sa se intample, banii inapoi si gata...parca e mare tragedie de scrieti 10 articole pe tema asta...e doar un meci amical de fotbal...aia e...o sa jucam cu altii si gata...mare branza...
  • -1 (15 voturi)    
    Anunt important! (Marţi, 26 iulie 2011, 10:40)

    Batistuta [anonim]

    Sint sigur ca isi anunta demisia. Anularea meciului cu Argentina e doar un pretext.
  • -9 (17 voturi)    
    penibil (Marţi, 26 iulie 2011, 11:12)

    gigi [anonim]

    penibil .. ca orice lucru in tara asta .. nu dau aia nici o ceapa degerata pe RO, sa vad cu cine or sa joace in meciul de inaugurare a stadionului .. cu Zimbabue poate
    • +13 (13 voturi)    
      anti vaicarici (Marţi, 26 iulie 2011, 11:38)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui gigi

      La bascalie tiganeasca suntem artisti dar nici gand sa punem mana la treaba sa ridicam tara de unde am dus-o tot noi ....
  • +4 (12 voturi)    
    pai (Marţi, 26 iulie 2011, 11:18)

    anton [anonim]

    Pai daca Andora e libera de ce nu? ne temem de ceva?
    aaa si cand spune "m-am adresat presedintelui argentinei" boul se refera la presedintele federatiei, un alt nas probabil...
    • +7 (7 voturi)    
      FRF under da the godfather,corleone ... (Marţi, 26 iulie 2011, 12:36)

      HIRO [anonim] i-a raspuns lui anton

      JENIBILI
  • 0 (18 voturi)    
    Sa plateasca Sandu si banii si daune morale (Marţi, 26 iulie 2011, 11:18)

    Mikrobist [anonim]

    ..... pentru suporteri.
    Jos clica de la Federatie !
    De rasul curcilor.
    Asa nationala, asa conducere, asa respect.
  • -2 (10 voturi)    
    presedinti (Marţi, 26 iulie 2011, 11:18)

    sandu [anonim]

    daca e, vorbesc si cu presedintii Norvegiei si SUA
    • -1 (9 voturi)    
      @sandu (Marţi, 26 iulie 2011, 11:55)

      norvegianul de serviciu [anonim] i-a raspuns lui sandu

      ...esti tare sandule! Mai tare ca Udrea, ca nici macar acum dupa ... ani n-ai inteles.
      Ca sa-ti fie mai clar, eu zic sa se adreseze presedintilor Norvegiei si Japoniei. ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Hotaraste-te (Marţi, 26 iulie 2011, 11:20)

    Ioana [anonim]

    Pai ori vrem sa vedem numele mari din echipa Argentinei, ori vrem sa vedem doar Argentina orice ar fi???
    • +4 (4 voturi)    
      Sandele arata-le ce poti (Marţi, 26 iulie 2011, 15:50)

      eban [anonim] i-a raspuns lui Ioana

      Mama lor de sud-americani neseriosi! Da' las' ca le-arata el Sandel cine e si ce poate! Sandule, DEZAFILIAZA-I si p-astia, ce mama naibii!!!
  • +1 (7 voturi)    
    mai nimic! (Marţi, 26 iulie 2011, 11:25)

    Stefan [anonim]

    Ce sa fie? "Wati" mai facut inca o data de ras, cu federatia voastra cu tot; acum doar nu o sa va dati demisia pentru o alta palmuta!
    E bine ca perseverati in a demonstra ca mai jos se poate oricand, oricat.
    Cu absolut toate echipele noastre.
    Nu incercati sa aranjati ceva cu cei din Uruguay, ne-ar fi greu sa suportam sa vedem un 0-10.
    Oricum Stadionul nu era gata, poate in 2025 ... cu toalete si locuri de parcare suficiente si aratand decent cat-de-cat.
  • +4 (6 voturi)    
    Excelsior, FRF! (Marţi, 26 iulie 2011, 11:35)

    EST [anonim]

    Mai sus ... in jos, ca nu ati pus destula kko pe noi!!
    Cum sa ne respecte Argentina sau altii cu asemenea rezultate, echipe si cu asemenea federali? Pretentiile ar trebui sa poata avea si ceva acoperire! Dar noi nu mai avem niciun fel de fotbal, niciun viitor, numai circul, scandalurile si cumetriile voastre. Rusine sa va fie fiindca realizati asemenea situatii in care umilinta o induram noi!
  • +6 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 26 iulie 2011, 11:35)

    eu [anonim]

    pai sa aiba grija sa si sa cheme o adversara cat de cat egala...

    ca Insulele Feroe sau Liechtenstein

    nu de alta dar daca venea Argentina, suna cam urat 0-10 scorul pe tabela :))))))))))))))
  • +7 (9 voturi)    
    Propunere (Marţi, 26 iulie 2011, 11:40)

    Romanux [anonim]

    U Craiova - Poli Timisoara meci de inaugurare!!!!
    • +1 (1 vot)    
      vrei sa nu mai returneze fanii biletele inapoi? (Marţi, 26 iulie 2011, 15:35)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui Romanux

      :)))
  • -1 (5 voturi)    
    ce vina au Romanii ca argentina nu se tin de contr (Marţi, 26 iulie 2011, 11:56)

    gigiel [anonim]

    Eu nu inteleg ce aveti cu Sandu atata timp cat argentinienii sunt cei care nu isi respecta contractul? Nu ii iau apararea insa in acest context nu are omul nicio vina.
    Niciodata nu o sa ne comparam cu Argentina. Si peste 20 de ani tot noi o sa dam bani sa vina Argentina. Nu vor da ei bani sa venim noi sa jucam cu ei.
    Ceea ce ma surprinde este ca platim si Uruguay-ul sa vina sa joace cu noi. Acum sunt celebri ca au castigat Copa America, dar inteleg ca noi am platit pt un joc amical cu mult timp inainte. Toti sud americanii astia se pare ca au pretentii.
  • +4 (4 voturi)    
    daca nasu (Marţi, 26 iulie 2011, 12:01)

    nahir [utilizator]

    s-ar fi ratoit din timp si prin campionatul intern, echipa Romaniei ar fi fost una tentanta pentru orice amical cu oricare din echipele nationale titrate.
    asaaaaa, face messi si ai lui o cheta din leafa lor pe o saptamana (nu op fi prea mult si o saptamana?) si achita amenda decat sa se deplaseze pentru un meci de doi bani.
    nasule, mai bine, in locul Portugaliei ca inlocuitoare a Argentinei, te-ai orienta spre Burkina Faso, ca parca sunt inaintea noastra in clasament.
  • +5 (5 voturi)    
    Sunteti mari (Marţi, 26 iulie 2011, 12:15)

    eu [anonim]

    Aveti idei stralucite...adica Argentina de da noua teapa si noi la randul nostru tepuim luxemburgul, mergand cu bani la ei ca milogii ca sa nu mai joace amicalul. Am ajuns de rasul lumii.
  • +2 (2 voturi)    
    Traducere din spaniola (Marţi, 26 iulie 2011, 12:45)

    Un stelist [anonim]

    "la Comisión de Selección Nacionales ha decidido rescindir el contrato que unía al Sr. Batista con la Asociación del Fútbol Argentino y suspender el partido programado ante Rumania para el mes de agosto"

    sursa: http://www.afa.org.ar/index.php?option=com_content&view=article&id=14743:se-rescindio-el-contrato-con-el-sr-sergio-batista&catid=180:afa&Itemid=219

    Unde zice de anulare????? Suspender e una, anular e alta, domnule Ilincescu!!!
    • +2 (2 voturi)    
      adica cum ar fi.... (Marţi, 26 iulie 2011, 13:18)

      val [anonim] i-a raspuns lui Un stelist

      ....nu se anuleaza , dar se suspenda pana o vrea Dumnezeu, sa nu se anuleze !!! Vorbind serios care e diferenta pe care o vezi intre a anula un joc si a suspenda jocul respectiv, in ziua de 10 august.
      • -1 (1 vot)    
        anulare/suspendare (Marţi, 26 iulie 2011, 14:00)

        Un stelist [anonim] i-a raspuns lui val

        Serios: supenda = amana - poate se joaca la alta data, anula = nu se mai joaca.
        Daca tot preiei o stire de pe siteul AFA, fa o traducere corecta macar! Dar e greu, HN are nevoie de trafic, iar o stire ca "Argentina anuleaza meciul cu Romania" e mai interesanta decat "Argentina amana meciul cu Romania".
        Ce'ati vrea fratilor, aia nu mai au antrenor, Messi si Higuain au meci in Supercupa?!? Mi se pare un gest absolut normal si de bun simt sa amani meciul daca nu poti sa indeplinesti conditiile contractuale.
    • +1 (1 vot)    
      suspender=anuler (Marţi, 26 iulie 2011, 15:20)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      pana la urma-urmei :))
  • +2 (2 voturi)    
    pai (Marţi, 26 iulie 2011, 12:45)

    cosmo [anonim]

    eu locuiesc in luxemburg si aici sunt 30% emigranti portughezi. portugalia e ca si echipa nationala a luxemburgului, ma indoiesc ca vor anula meciul cu luxemburg.
  • +5 (5 voturi)    
    imbecilităţi (Marţi, 26 iulie 2011, 13:16)

    brod [anonim]

    adică
    1) portugalia să-i facă luxemburgului ce ne-a făcut argentina nouă? l-a bătut soarele-n cap de naş, închipuindu-şi că ăia-s în stare de aşa ceva.
    2) tâmpenia cu cristiano ronaldo, pe care l-ar putea vedea fazanii în locul lui messi, e altă aberaţie demnă de nişte babane metastaze cerebrale: real madrid are turneu de marketing, iar după câteva zile va juca finala supercupei cu barcelona.
    trezirea, mircică... nu vezi că eşti, în toate părţile, plin de kaka - cel de la real madrid, bineînţeles!
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 26 iulie 2011, 15:07)

      unu [anonim] i-a raspuns lui brod

      Nashu vrea sa zica ca barcelona nu-l lasa pe messi sa vina da real il lasa pe ronaldo.

      Logica a la mircea sandu. Sunt destui jucatori care-s portughezi si joaca la madrid: Ronaldo, Pepe, Carvalho. O sa vina si astia cu echipa a 15-a
  • +2 (4 voturi)    
    Fratilor, (Marţi, 26 iulie 2011, 13:43)

    mourinio [anonim]

    nu va mai fierbeti in oala seaca, voi nu pricepeti ca nu e gata LIA? asa de greu de inteles....
  • +2 (4 voturi)    
    stadionu' nu e gata... (Marţi, 26 iulie 2011, 14:37)

    microbistu' [anonim]

    tot e scenariu e pus la cale de frf pentru ca nu e gata stadionul. se spera sa fie gata in 6 septembrie. altfel de ce nu ar lasa echipele din bucuresti sa joace pe acest stadion....
  • +1 (1 vot)    
    nu-i bai ca nu vine argentina.... (Marţi, 26 iulie 2011, 15:30)

    ysoagar [anonim]

    nimic nu se pierde, totul se transforma! :-)) pina la urma se gaseste o echipa sa joace inaugurarea... Asta trece in randul tepelor trase de interlopii strecurati in structurile fotbalului de pe la noi, iti promit "Lacul Lebedelor" si te regasesti cu un spectacol cu Guta si lebedele negre din Ferentari, tot aia e dupa capul mioriticilor din capul federatiei!
  • +2 (2 voturi)    
    partea buna... (Marţi, 26 iulie 2011, 16:15)

    ghitza [anonim]

    Romania o sa castige cu 3-0 la masa verde :))
  • +2 (2 voturi)    
    stiu (Marţi, 26 iulie 2011, 17:28)

    Analfabet [anonim]

    Sa propunem nationalei Moldovei sa jucam amical pentru inaugurarea stadionului. Pana la urma e si stadionul lor si sunt multi basarabeni la studii in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Mascherano??? (Miercuri, 27 iulie 2011, 8:40)

    Goe [anonim]

    Ok,inteleg Messi,e prima dona zilei.
    Hai ca inteleg si Higuain desi nu e cine stie ce..
    Dar Mascherano???
    Ar trebui ca FRF sa faca un meci Hagi XI vs Romania.