Amicalul Romania - Argentina, in pericol sa nu mai aiba loc

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2011, 10:31 Sport | Fotbal

Vor mai ajunge Aguero si Messi la Bucuresti?
Foto: Reuters
Argentina a trait o mare dezamagire la Copa America (a fost eliminata inca din sferturile de finala), iar selectionerul Sergio Batista ar putea fi demis in urmatoarele ore. Barcelona si Real nu vor sa-si lase jucatorii la echipa nationala (se vor duela in Supercupa Spaniei pe 14 august), iar in aceste conditii, "Pumele" sunt tot mai aproape de a renunta la amicalul cu Romania, dupa cum anunta "La Nacion", conform gsp.

Situatia de la nationala Argentinei este una delicata, sud-americanii trecand printr-o perioada nefasta: la Copa America (unde au fost tara gazda) au dezamagit, selectionerul este la un pas de demitere, iar amicalul cu Romania este "boicotat" de Real Madrid si FC Barcelona.

Messi, Mascherano, Gabi Milito (FC Barcelona), Higuain, Di Maria si Gago (Real Madrid) sunt presati de cluburile lor sa nu dea curs amicalului dintre Romania si Argentina. Motivul este unul simplu: marile rivale din Primera Division se vor intalni in Supercupa Spaniei, in datele de 14 si 17 august.

In aceste conditii, Argentina nu va putea alinia o echipa standard la Bucuresti, iar fara jucatorii importanti "Pumele" nu vor incasa toti banii prevazuti in contract.

"Amicalul cu Romania devine incert", a anuntat "La Nacion" facand referire la partida de pe 10 august, informeaza gsp. Informatia este confirmata si de catre Carlos Bilardo, directorul tehnic al nationalei Argentinei.
 
"Situatia este intr-adevar una incomoda, am semnat un contract acum zece luni" - Guillermo Toffoni, agentul FIFA care se ocupa de partidele pe care le disputa nationala Argentinei.

"Nu stim nimic despre acest subiect, nu am fost anuntati. Si nici nu cred ca se poate intampla asa ceva, noi am vandut bilete pentru meciul cu Argentina" - Ionut Lupescu, director FRF, citat de gsp.

Oficialii FRF au platit deja un avans de 500.000 de euro catre argentinieni, suma totala pentru acest amical de lux fiind de 1,5 milioane de euro.


Citeste mai multe despre   























5086 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    unde este problema? (Luni, 25 iulie 2011, 10:51)

    Mircea Sandu [anonim]

    daca nationala Argentinei nu poate juca, vom aranja de urgenta un joc cu selectionata Republicii Moldova. Desi s-ar putea ca jucatorii de la Sheriff Tirarspol sa nu participe deoarece sunt la un chef in ziua meciului.

    In ultima instanta, Nationala va inaugura noul stadion National cu un meci impotriva lui Juventus Colentina. Oricare ar fi adversarul va asteptam la meci in numar cat mai mare!
    • +5 (5 voturi)    
      sa privim partea buna... (Luni, 25 iulie 2011, 11:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui Mircea Sandu

      vil moldova sau colentina chiar s-ar putea sa invingem...

      cu argentina... chiar si cu echipa a 3-a e ceva mai greu...
  • -2 (8 voturi)    
    Si mai zice lumea de romanica (Luni, 25 iulie 2011, 10:56)

    Puma [anonim]

    Iote ca se poa' mai rau si pe la altii... eh...
    • +4 (4 voturi)    
      lol (Luni, 25 iulie 2011, 11:26)

      me [anonim] i-a raspuns lui Puma

      p-ala il demit ca au ajuns numai in sferturi...
      noi daca prindem un baraj de calificare e mare lucru
  • +2 (10 voturi)    
    ... (Luni, 25 iulie 2011, 11:02)

    anonim [anonim]

    Dupa ce am dat 150 de milioane pe un stadion de care n-aveam nevoie, dam 1.5 milioane, adica 1% din costul stadionului pentru un singur meci. Daca s-ar face din bani privati n-ar fi nicio problema, dar de ce trebuie sa plateasca toata pentru unii care n-au unde sa sparga seminte?
    • +5 (5 voturi)    
      hmmm (Luni, 25 iulie 2011, 11:27)

      me [anonim] i-a raspuns lui anonim

      gresesti... de stadion avem nevoie...
      mai stii poate chiar o sa mai facem si noi ceva la fotbal... daca nu... asta e mergem pe stadion modern la concerte ;)
      • -3 (5 voturi)    
        ... (Luni, 25 iulie 2011, 12:56)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui me

        Fiecare cu parerea lui. Eu zic ca n-aveam nevoie de 90 de milioane alocate de guvern, iar restul de primarie, pentru demolarea unui station proaspat renovat si constructia unui stadion de fite pentru trei meciuri si doua concerte pe an. Daca cineva vrea asa ceva n-are deact sa faca sa faca din banii lui, nu sa se milogeasca la guvern si sa deturneze banii pentru infrastructura de la primarie.
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Luni, 25 iulie 2011, 11:32)

      eu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      si din bilete cat se incaseaza?
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Luni, 25 iulie 2011, 12:49)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui eu

        50000 * 10 euro => cam 500000 euro. Nu uita de cheltuielile cu electricitatea, securitatea, curatenie, etc. Vor trece ani multi pana se va amortiza acest stadion...
  • -4 (10 voturi)    
    marele meci (Luni, 25 iulie 2011, 11:02)

    argentinianu [anonim]

    bineinteles, sefii de la Federatie nu stiu nimic, biletele trebuie sa se vanda, parlamentarii sa primeasca invitatiile, Basescu sa vina in pulover la meci etc...
    • +6 (10 voturi)    
      :) (Luni, 25 iulie 2011, 11:21)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui argentinianu

      nu-i asa ca tot base e vinovatul principal?
      indiferent de subiect sunt unii care nu si-l pot scoate pe base din cap... asta e obsestia din manualele de psihologie:)
  • +6 (6 voturi)    
    BALUBA (Luni, 25 iulie 2011, 11:29)

    liga anti-prostie [anonim]

    Se inaugureaza stadionul cu un meci Chiajna-Mioveni, gestul conteaza. A fost vreun idioten care a crezut ce a spus Don Sandu ca va venii Messi si Argentina ca i-a invitat el????? Ca s-au cheltuit juma de milion de euro este adevarat, dar asta este alt aspect, nu va bagati ca nu e treaba voastra. Cu Don Sandu in frunte, vom avea victorii multe.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 25 iulie 2011, 11:32)

    Marcu [anonim]

    Chiar nu vede nimeni penibilul situatiei? Noi, romanii, am dat o gramada de bani sa facem un stadion. Apoi constatam ca nu merita sa mergem la stadion pentru a vedea Romania la lucru, asa ca mai dam o caruta de bani ca sa aducem o echipa adevarata. Ce mai urmeaza, sa venim la stadion cu steagul Argentinei si cu tricoul lui Messi pe noi? (asta din urma sunt sigur ca se va intampla). Chiar nu vede nimeni penibilul?
  • +2 (2 voturi)    
    Argentinieni expiraţi (Luni, 25 iulie 2011, 12:25)

    Soreau [anonim]

    Lasă, decît jafurile argentiniene , mai bine să vină Uruguayul, noua campioană a Americii. Ar fi un test mult mai concludent,
  • -4 (4 voturi)    
    ok (Luni, 25 iulie 2011, 12:29)

    abc [anonim]

    mi-am cumparat bilete si o sa merg chiar daca joaca cu Juventus Colentina. Ce vina are echipa nationala sau federatia daca argentinienii nu sint seriosi ? In primul rind Hai Romania !
    • +4 (4 voturi)    
      e totul ok? (Luni, 25 iulie 2011, 15:03)

      doctore-doctore [anonim] i-a raspuns lui abc

      Nu ai impresia ca te urmareste cineva tot timpul? Si scamele de pe covor nu e asa ca te deranjeaza foarte tare? Daca iti place cu Juve Colentina este OK, doar nu te enerva te rog.
    • 0 (0 voturi)    
      depinde (Luni, 25 iulie 2011, 23:24)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui abc

      Eu m-aş duce doar dac-ar concerta Liţă Ghiţălău' (asta apropos de-un banc din anii 80)
  • +2 (2 voturi)    
    nasu (Luni, 25 iulie 2011, 12:55)

    bobo [anonim]

    dupa inima lor va fi si meciul cu argentina , frf-ul este o societate privata asa ca nationala nu este nationala adica reprezinta interesele unora si nu a ROMANILOR , cat despre pretul biletelor sa fim seriosi astia trsiesc in alta lume , o lume unde banii vin fara sa muncesti