FRF confirma: Timisoara si Bistrita raman retrogradate/ Baraj Navodari - Sibiu pentru ultimul loc din Liga 1

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 22 iunie 2011, 15:15 Sport | Fotbal

FC Timisoara va juca in Liga 2
Foto: Politimisoara.com
Federatia Romana de Fotbal a confirmat, miercuri, faptul ca Timisoara si Gloria Bistrita vor evolua din sezonul viitor in Liga 2, forul condus de Mircea Sandu anuntand ca Sageata Navodari si Vointa Sibiu se vor lupta pentru ultimul loc din campionat, stagiunea 2011-2012.

Cu toate ca Timisoara si Bistrita inca mai spera sa ramana in Liga 1 dupa apelul facut la TAS, Federatia Romana de Fotbal stie rezultatul final al acestor demersuri: cele doua echipe vor juca in Liga 2, pentru ultima pozitie care asigura promovarea in prima divizie urmand sa se dueleze Sageata Navodari si Vointa Sibiu.

Barajul se va juca dupa sistemul tur-retur, in zilele de 2 si 6 iulie.

Comunicat FRF:

"In conformitate cu dispozitiile art. 36 din Statutul Federatiei Romane de Fotbal, Comitetul de urgenta compus din SANDU Mircea - Presedinte FRF, DRAGOMIR Dumitru - Prim-vicepresedinte FRF, Octavian GOGA - Vicepresedinte FRF, cu unanimitate de voturi:

HOTARASTE

Aproba Referatul Directiei Competitii a FRF.

Dispune, in temeiul art. 20 alin. 4 lit. a, coroborat cu prevederile art. 20 alin. 1 lit. a, teza finala din ROAF, organizarea unui joc de baraj, ce se va desfasura tur-retur, la datele de 2 si 6 iulie a.c., intre CS FC SAGEATA NAVODARI si CSU VOINTA SIBIU in vederea ocuparii locului ramas vacant in Liga I.

Prezenta Decizie va fi comunicata directiilor competente, in vederea intocmirii tuturor formalitatilor necesare" - frf.ro.

Iata cele 18 echipe care vor face parte din viitorul sezon al Ligii 1:

1. Otelul Galati

2. FC Vaslui

3. Rapid

4. Steaua

5. Dinamo

6. Gaz Metan

7. U Cluj

8. Astra Ploiesti

9. CFR Cluj

10. FCM Targu Mures

11. FC Brasov

12. Pandurii Targu Jiu

13. Sportul Studentesc

14. Ceahlaul Piatra Neamt

15. Concordia Chiajna

16. Petrolul Ploiesti

17. CS Mioveni

18. Sageata Navodari / Vointa Sibiu.

*Sportul Studentesc va incepe noul sezon competitional cu -2 puncte din cauza faptului ca a indeplinit baremul de 25 de puncte.


Citeste mai multe despre   























3985 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    locul 18 (Miercuri, 22 iunie 2011, 15:24)

    Vasile [anonim]

    Sportul ramane pt ca e echipa lui Mircea Sandu?
    • +10 (12 voturi)    
      ??? (Miercuri, 22 iunie 2011, 15:47)

      George [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Matale cunosti ca Sportul Studentesc, acum vreo patru-cinci ani, a fost retrogradat in divizia secunda, desi terminase campionatul pe locul 4 si, prin urmare, avea dreptul sa joace in cupa UEFA???? Atunci sef al Federatiei era tot Mircea Sandu!!!! Iar Sportul a fost retrogradata pentru o datorie banala. Ai memoria cam scurta mai Vasile...
      • +4 (4 voturi)    
        sa privim partea plina a paharului (Miercuri, 22 iunie 2011, 17:54)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui George

        Daca nu se intampla asta, probabil Bistrita ramanea in Liga I pana in 2099.
        • +4 (4 voturi)    
          oare? (Miercuri, 22 iunie 2011, 16:07)

          microbistu' [anonim] i-a raspuns lui if0014

          dar ce se intampla in 2099? si daca ar fi sfarsitul lumii, bistrita tot in liga I ar ramane... ca singura echipa... prietenii stiu de ce...
  • +3 (3 voturi)    
    nu-i totu' gata... (Miercuri, 22 iunie 2011, 16:05)

    microbistu' [anonim]

    inca se mai pot intampla multe, mai pot fi admise unele echipe, respinse altele din liga I. nu m-ar mira sa primeasca 1-2 echipe drept de joc in liga, dupa ce s-au disputat 3-4 etapa si atunci sa vedeti liga I cu 19-20 echipe. oameni buni, suntem in romania... orice e posibil... america e mic copil pe langa noi...
  • +2 (2 voturi)    
    Miroase a ceva? (Miercuri, 22 iunie 2011, 17:47)

    florin [anonim]

    Eu zic că dașa răfuiele personale și dacă criza asta se menține parcă văd în Liga 1 numai 12 echipe până la urmă de o să se roage Sandu și Mitică de ei.Deja se fuge de investiții în fotbal,vezi Borcea,Turcu,Mititelu,și alții.O să ajungă de miuță cu toții sau de Liga Regiunilor interetnice.Sărăcie măi fraților,hai la fotbal pe plajă la Liga de Nisip.
  • 0 (0 voturi)    
    Barem - discriminare (Miercuri, 22 iunie 2011, 18:52)

    Un oarecare [anonim]

    "*Sportul Studentesc va incepe noul sezon competitional cu -2 puncte din cauza faptului ca a indeplinit baremul de 25 de puncte."
    Pai daca Sportul e penalizata pentru indeplinirea baremului restul echipelor ce au de nu sunt penalizate, ca puncte mai multe au sigur?
    Vedeti ce valoare are un 'nu'? A se citi: *Sportul Studentesc va incepe noul sezon competitional cu -2 puncte din cauza faptului ca NU a indeplinit baremul de 25 de puncte.
  • 0 (0 voturi)    
    cumparati pachtele tv... (Miercuri, 22 iunie 2011, 18:56)

    carea [anonim]

    la 45 de milioane sa ne delectam cu derbiurile jucate de Astra,Petrolul,Brasov,Chiajna;Pt.Neamt,Mioveni,Sportul,Pandurii. Deci grabiti-va sa cumparati drepturile de televizare. Ca oricum stadioanele vor fi mai mult goale...
  • +1 (1 vot)    
    Sibiu-l va intra in Liga 1 ! (Miercuri, 22 iunie 2011, 20:39)

    SIBIU IN LIGA 1 ! [anonim]

    Sageata Navodari nu are drept de promovare, deci, chiar daca va castiga baraj-ul, e clar cine va evolua in Liga 1: SIBIU !
  • 0 (0 voturi)    
    PACAT (Joi, 23 iunie 2011, 0:12)

    decy [anonim]

    Din surse neverificate am auzit ca echipele din Liga 1 spaniola au datorii cumulate undeva la circa 3 miliarde euro{catre stat si terti} si sa nu uitam ca Spania este campioana europeana si mondiala en titre , dar toate au primit licenta de joc pentru urmatorul sezon. Pacat ca in Romania se pacaleste fotbalul de catre niste baieti "destepti". Decat sa urmarim o echipa cu cei mai multi suporteri pe stadion cum este cea din Timisoara angrenam in campionat echipe de trei suporteri.Nu este de mirare chiar deloc de ce nimeni nu se inghesuie sa cumpere drepturile de televizare.
  • 0 (0 voturi)    
    alb/violet (Joi, 23 iunie 2011, 6:22)

    thon [utilizator]

    emblema Poli Timisoara are fond alb/violet, nu alb
  • 0 (0 voturi)