VIDEO Victor Piturca, noul antrenor al nationalei Romaniei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 14 iunie 2011, 15:30 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: AGERPRES
Mircea Sandu si Victor Piturca au ajuns la un numitor comun, antrenorul urmand sa preia functia de selectioner al Romaniei.

"Nu-mi place sa dau declaratii pe strada, dar acum este o situatie speciala si de aceea o fac. Nu a fost o decizie grea sa accept revenirea la echipa nationala. Maine (nr. miercuri), la ora 13:00, va avea loc o conferinta de presa in care va avea loc prezentarea oficiala", a declarat Victor Piturca la iesirea din Casa Fotbalului.

In conditiile in care Hagi (principalul favorit) a refuzat postul, iar Dorinel Munteanu si Ioan Ovidiu Sabau sunt inca nepregatiti pentru echipa nationala (conform oficialilor Federatiei de Fotbal), Mircea Sandu s-a orientat rapid catre tehnicianul care a fost dat afara cu scandal in 2009 (dupa 1-2 cu Austria la Klagenfurt). In urma cu doi ani, Piti a plecat dupa ce a primit 300.000 de euro din partea FRF.

Antrenorul va semna un contract valabil pentru urmatorii patru ani si cinci luni, acesta urmand sa fie selectioner al Romaniei intre 1 iulie 2011 si 30 noiembrie 2015.

Cat va castiga noul selectioner

"Cel mai mult conteaza zerourile. E vorba de cinci zerouri. Daca vorbim de 4 ani si un pic, e vorba de 6 zerouri, iar prima cifra e 2. Piti a demonstrat ca selectioner. E genul de om care risca, care inventeaza. Daca va esua, nu il afecteaza ca imagine. Daca reuseste, va fi erou national" - patronul Stelei (Rtv).

Stefan Iovan nu a fost pastrat la nationala

La scurt timp dupa ce a precizat ca va reveni la carma nationalei, Victor Piturca a comunicat si prima schimbare din al treilea sau mandat: a renuntat la Stefan Iovan, fostul antrenor secund al nationalei. "Iovan nu va mai fi, maine (nr. miercuri) anunt staff-ul, care va fi unul nou", a declarat Piturca. Cel mai probabil, in locul lui Iovan va veni Eugen Neagoe (nr. a fost ajutorul lui Piti si la Steaua si la Craiova).

Victor Piturca a fost selectioner al Romaniei intre 1998-1999 si 2004-2009. A condus nationala Romaniei, de pe banca, in 62 de partide. Are in palmares 36 de victorii, 13 egaluri si 13 infrangeri. Golaverajul este pozitiv: 105-46.

Comunicat FRF:

"Presedintele Federatiei Romane de Fotbal, domnul Mircea Sandu, a avut azi, 14 iun ie a.c., la Casa Fotbalului, o discutie de aproximativ o ora si jumatate cu domnul Victor Piturca, vizand, dupa cum se stie, oferta facuta acestuia din urma de a prelua functia de selectioner al echipei nationale a Romaniei pentru un mandat de patru ani si cinci luni, începand de la 1 iulie 2011 pana la 30 noiembrie 2015.

Aceasta din urma data este legata de încheierea jocurilor din cadrul play-off-ului EURO 2016, obiectivul principal prezentat domnului Piturca fiind acela de a califica echipa reprezentativa la turneul final al Campionatului European de peste cinci ani, care va fi gazduit de Franta.

In cadrul discutiei au fost analizate multiplele aspecte ale proiectului, incluzand componenta staff-ului tehnic al echipei nationale, reformarea pe parcurs a Comisiei Tehnice etc.

Discutiile dintre domnii Mircea Sandu si Victor Piturca vor fi finalizate maine, 15 iunie a.c., prevazandu-se organizarea unei conferinte de presa, la Casa Fotbalului, in jurul orei 13.00", se precizeaza pe frf.ro.



Citeste mai multe despre   






















6546 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    mda (Marţi, 14 iunie 2011, 15:34)

    eu [anonim]

    pitzi pitzi lasa-neeee... lasa-neeeee

    deja ne dregem vocile sa cantam imnul asta pe stadioane, nu ne-am pierdut rima de data trecuta cand piturca era injurat de stadioane intregi :)))

    asta e romania, tara unde mafiotii si incapabilii se invart prin rotatie la functiile de conducere

    la anu pleaca PDL de la putere, vin flamanzii de la USL, care vor prelua stafeta in furtul banilor din buget si mai nou din fondurile UE :))))
    • +2 (8 voturi)    
      nu-i bun (Marţi, 14 iunie 2011, 16:58)

      miau [anonim] i-a raspuns lui eu

      nu-i bun nici asta! eu vreau inapoi pe antrenoru ala care a calificat nationala uoltima data la un compionat... cum ii zicea? ala....
      • +1 (5 voturi)    
        Ala care a retrogradat ultima echipa antrenata... (Marţi, 14 iunie 2011, 18:15)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui miau

        Cum ii zice echipei ? Craiova, parca...
        • +2 (4 voturi)    
          Piturca a fost dat afara (Marţi, 14 iunie 2011, 22:27)

          Tzurca [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          pentru lipsa de rezultate. Ce s-a intamplat asa extraordinar in cariera lui de atunci ca acum sa-l angajeze din nou ? Ah, da a nenorocit Craiova ! S-a uitat repede ca din 7 meciuri pe teren propriu , a luat numai un punct din 21. Oare Mititelu a fost de vina sau marele profesionist ? La FRF e o debandada de nedescris, antrenor panarama care dezerteaza ca s-a suparat , jucatori care isi iau concedii cum vor muschii lor, Hagi ofertat desi nu are rezultate si nicio legatura cu meseria, Iordanescu-director tehnic !!!??? desi e senator si deci incompatibil, iar acum colac peste pupaza, Piturca selectioner ! Doamne in ce tara traim !
      • +2 (2 voturi)    
        aaa... (Marţi, 14 iunie 2011, 22:57)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui miau

        Vrei sa spui ala care a compromis sansele la ultima calificare?
        Ala care era huiduit pe fata de un stadion intreg iar din fata televizorului de o tara intreaga?
        Ala care spunea ca el nu isi da demisia si ca isi vrea banii?

        Pai de ce nu zici asa...???
        • +1 (1 vot)    
          asta-i stirea anului :)) (Miercuri, 15 iunie 2011, 9:36)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Radu

          De data asta iti dam 500.000 ca sa pleci inainte de termen! =))

          Bravo Piturca, ne-ai facut iar!!!
  • +11 (17 voturi)    
    amin! (Marţi, 14 iunie 2011, 15:34)

    me [anonim]

    si s-a acoperit cosciugul fotbalului romanesc...

    inca x ani de dezamagiri pe bani multi, de scandaluri multe si inca o demisie platita din greu!

    felicitari! daca mai era ceva de distrus sunt convins ca al 3lea mandat a lui pitzi o sa o faca!
  • +7 (9 voturi)    
    e clar (Marţi, 14 iunie 2011, 15:38)

    adi [anonim]

    e foarte clar
  • +10 (14 voturi)    
    mda (Marţi, 14 iunie 2011, 15:40)

    Claudiu Minea [anonim]

    Daca nu vom castiga la fotbal, poate la barbut...
  • +12 (16 voturi)    
    Se vede urna a 5-a! (Marţi, 14 iunie 2011, 15:40)

    AdiGB [utilizator]

    Bine ati revenit Codrea, Cocis, ovina Petre..... bine ca s-au retras galca si cu panduru.....vai de capul nostru, iar vom juca dupa "tactica" strutului...... NE MERITAM SOARTA, traiasca babaroasele, verii impresari si eternii sandel & mi(ti)tica!...... UN LUCRU DEVINE MULT MAI CLAR, SE VEDE URNA a 5-a!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 15 iunie 2011, 10:31)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui AdiGB

      Ai uitat de Soava si de Florentin Petre
  • +8 (12 voturi)    
    Din lac... (Marţi, 14 iunie 2011, 15:40)

    buncrestin [utilizator]

    ...in put.
  • +9 (11 voturi)    
    nu mai tin minte (Marţi, 14 iunie 2011, 15:42)

    Andrei [anonim]

    Am impresia ca Piturca a luat o gramada de bani ultima oara cand a reziliat contractul cu nationala. Cat era oare?
    • +8 (10 voturi)    
      o gramada == (Marţi, 14 iunie 2011, 15:46)

      me [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      300 000 euro...
      stai linistit ca dupa cateva meciuri o sa se repete faza...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg ceva (Marţi, 14 iunie 2011, 21:15)

      redscorpion [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Adica nu inteleg de ce cand l-au dat afara pe Piturca i-au dat banii astia, dar Razvan Lucescu nu a platit nimic la plecare. Nu mi se pare deloc corect. Daca il dadea afara Sandu, trebuia sa ii plateasca si lui 300.000 euro?
  • +7 (13 voturi)    
    pizdurca barbugiul este cea mai proasta alegere (Marţi, 14 iunie 2011, 15:46)

    un suporter [anonim]

    Sunt gata sa pariez;
    -ca nu v-a califica echipa nationala nici in 2012 nici in 2014
    -ca va lua la lot jucatorii pe care ii vor impune clanul becali
    -ca echipa nu va juca nimic si ca jucatorii tineri nu vor avea loc in lot
    -ca vom pierde ani buni in loc sa distrugem mafia condusa de nasu si corleone
    o sa ma uit la ping-pong, tir cu arcul si orice alt sport in Ro decit la echipa antrenata de satana
    sa fiti sanatosi
    • +4 (8 voturi)    
      intr-un cuvant... (Marţi, 14 iunie 2011, 16:02)

      me [anonim] i-a raspuns lui un suporter

      o sa faca la nationala ce a facut la craiova...
      noroc ca nu putem retrograda!
      • +2 (4 voturi)    
        deci (Marţi, 14 iunie 2011, 16:17)

        gg [anonim] i-a raspuns lui me

        se poate retrogada dintr-o urna in alta; insa suntem deja in a-4-a. :(
        • +2 (6 voturi)    
          e... (Marţi, 14 iunie 2011, 16:59)

          me [anonim] i-a raspuns lui gg

          nu e chiar retrogradare...
          oricum cand ajungem in ultima grupa valorica, macar o sa scapam de adversari puternici ca lichtenstein, san marino, insulele feroe s.a.m.d.
      • +2 (6 voturi)    
        cum sa nu (Marţi, 14 iunie 2011, 16:22)

        Cat-e-ceasul [utilizator] i-a raspuns lui me

        retrogradam din urna in urna pana la ultima..
  • +3 (5 voturi)    
    Pentru cunoscatori! :) (Marţi, 14 iunie 2011, 16:29)

    des [anonim]

    Bataie totala de joc! Pai in 2016 calific si eu nationala dragilor ca se va modifica regulamentul si vor fi 24 de echipe la turneul final! (practic se va califica 1 din fiecare 2 echipe inscrise in calificari)! Si la barbut e bine cu procentajul asta!
    Nimic de Euro 2012 sau mondiale 2014????
  • +7 (9 voturi)    
    Stati, stati si va uitati! (Marţi, 14 iunie 2011, 16:32)

    Marcu [anonim]

    Fotbalul este oglinda societatii romanesti. Niste mafioti la conducere, niste incompetenti in pozitii cheie, niste impostori pilosi la executie, multi bagatori in seama fara rol precis si multi fraieri consumatori care stau cu ochii cat cepele pe ecran, spargand seminte si injurand. Concluzia: avem ce meritam!
  • +4 (6 voturi)    
    Tiganie Romaneasca (Marţi, 14 iunie 2011, 16:33)

    Lugojanul [anonim]

    Ca la noi la nimeni.Tiganie Romaneasca.
    Probabil va avea si al 4-lea si al 5-lea mandat.
  • +1 (3 voturi)    
    de ce nu scrieti (Marţi, 14 iunie 2011, 16:42)

    visio [anonim]

    pe siteul FRF? este cel mai simplu asa...aaa, sunteti viteji...pai la asa "viteji" asa selectioner, asa nationala....
  • -1 (5 voturi)    
    hmmm (Marţi, 14 iunie 2011, 16:50)

    anton [anonim]

    mie mi se pare o alegere buna...daca e lasat in pace isi face treaba...sa nu uitam ca steaua juca pe vremea lui (la ultimul mandat) un fotbal bun, de calitate....ca adusese 4-5 jucatori buni si promitatori pe care urmasii lui i-au distrus unul cate unu (Andrei Ionescu, Radut, etc)...la craiova incepuse bine, dar pe urma s-a retras din fatza marlaniei....sa vedem ce face, mai rau ca hagi sau lucescu nu se prea poate....
    • +2 (2 voturi)    
      Nea Anton, (Marţi, 14 iunie 2011, 20:25)

      Sase-sase poarta-n casa [anonim] i-a raspuns lui anton

      Tu esti din alt film sau esti ala de la constructii ? Care fotbal frumos ? Care Ionescu ,care Radut , nu vezi cum ii cauta echipe mari din Europa dar ei nu au loc nici in Romania? Astia, ca si altii sunt jucatori ,nu fotbalisti , adusi de omul negru, platiti de fraierul de Gigi cu 120.000 de euro plus prime, din care ei luau 40.000, restul ghici unde mergea ? Iovane, se arata foame mare !
  • -3 (5 voturi)    
    Victor Piturca, noul antrenor al nationalei Romani (Marţi, 14 iunie 2011, 16:51)

    marian [anonim]

    o sa faca oricum mai mult decat nimic, adica decat lucescu jr .
    dintre cei care erau propusi , singurul capabil sa reorganizeze este totusi satana . si singurul cu rezultate ... cu mica conditie sa ii dispara jigodismul si mandria tipica pentru olteni .
    si sa il lase clanul interlop becali sa faca treaba .
    oricum e peste razvan cu mult .....cine nu e ?
  • +3 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 14 iunie 2011, 16:56)

    anca [anonim]

    iar pitzi frate ???!!!!

    cu toate acestea, la valoarea actualilor jucatori , nici un antrenor strain nu poate face performanta .... adica poate am reusi sa batem cate o echipa din urnele 2 si 3 dar atat .... este o generatie fara sclipire, un pic mai sus de mediocra si insuficient de puternica psihic si emotional .. ca ei gasesti peste tot, in toate campionatele din lumea asta ... ori fotbalul evolueaza atat de rapid si standardele se pun din ce in ce mai sus .
    Asadar, pentru a reusi performante de genul celor apartinand generatiei de aur, in fotbalul de astazi, ne trebuie in primul rand JUCATORI f talentanti, harnici si seriosi in egala masura (daca poate sa numeasca cineva macar 3 avand calitatile de mai sus, va rog ...) si in al doilea rand un antrenor bun iar aici avem de unde alege de pe piata interna chiar .... Va mai dura mult si bine pana vom auzi imnul nostru sunand frumos la vreun campionat important si pana cand ne vom pupa pe strazi , de bucurie, cu toti necunoscutii .... Hai totusi Romania !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    e un pas mare ptr ec.... (Marţi, 14 iunie 2011, 17:44)

    bogdan [anonim]

    e o mare bucurie ptr noi sa avem antrenor la echipa nationala si nu pe oricine victor piturca .trebuie lasat omul in pace ca stie ce are de facut asa se gasesc o gramada de destepti sa comenteze
    • +1 (1 vot)    
      exact (Marţi, 14 iunie 2011, 19:38)

      me [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      atitudinea astane face sa fim va ide mama noastra (nu numai la fotbal).
      piturca nu a fost in stare sa se bata o echipa care se vroia batuta (olanda la euro).
      a mancat btaie de la asutria acasa... ce veri mai mult?!?!?!
      a facut praf craiova!!!
      asta sunt performantele ce-l recomanda?!
      acelasi antrenor, aceiasi jucatori, am fi idioti sa ne asteptam la rezultate diferite!
      ai uitat cum a plecat piturca???!?!?!?!?
      jucam execrabil, mancam bataie de la toti... dar pana nu si-a luat "prima de neperformanta" nu s-a lasat demis!!!
    • +1 (1 vot)    
      PS: (Marţi, 14 iunie 2011, 19:42)

      me [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      gandeste te rog in alti termeni...
      x nu face nimic la munca. ceea ce face el e un dezastru si baga firma in rahat.
      nu vrea sa-si dea demisia, si pentru a scapa de el firma plateste o gramada de bani!
      cam asta e scanariu "piti" daca ar fi fost angajat ca noi! crezi ca se va intampla vreodata asa?!?!?! ti se pare normal ca tu sa poti fi tinut peste program, si eventual dat afara pentru mult mai putin (cunosc oameni care au fost dati afara petnru ca au spus ce nu trebuie : ca firma e dezorganizata, ca stau prea mult peste program si d-astea). ti se pare normal ca acest om sa fie "mai egal decat restu" si sa nu poate fi demis?!?!!
      ti se pare normal ca sa aiba o clauza imensa de reziliere?!?!! ce il incurajeaza sa faca performanta, daca el castiga chiar mai multi bani daca NU face performanta?!?!?!
  • +2 (4 voturi)    
    Scarba (Marţi, 14 iunie 2011, 17:45)

    Ahîtz [anonim]

    Cooperativa mafiota condusa de Mircea Sandu si militzanu' Dragomir isi bate joc la vedere de lume si de sport !
    Pai abia l-au dat afara pe Piturca(care intre timp n-a avut decat performanta de a retrograda Craiova !) si acum au sunat din goarna si l-au pus din nou antrenor la nationala ? Numai in Romania acestor timpuri se pot intampla astfel de lucruri scarboase.
    Vine ea scadenta !
    • +2 (4 voturi)    
      Vine scandeta... (Marţi, 14 iunie 2011, 18:07)

      eurodaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ahîtz

      ... pe dracu' ... nu vine nici o scandeta! Atat timp cat actuala conducere a FRF isi pastra fotoliile nu o sa vina nici o scandeta. Cine crezi tu ca-i da pe astia jos in afara de vreun angajat mai vartos al pompelor funebre ca ii vor fi gasit cate unul reci prin birouri, cu aortele explodate de prea mult bine.
      Sa-i scuipi in gura pe toti, de la mic la mare, ca in afara de interese private, si anume jecmaneala nu au nimic in cap.
      Ptizi asta, barbutistul nu a auzit de onoare. Pai de doua ori dat afara el semneaza a 3-a oara cu Nationala? Unde dracu' e demnitatea de om? Ah, pardon, asta-i fotbalist, nu stie ce-i aia.
      Ei bine, acum se vede, inca o data in plus, calitatea de romani a conducatorilor FRF.
      Tulai ... ma bucur pe zi ce trece mai mult ca am emigrat. Aici, unde am FC Bayern München in spate parca nu are a ma durea capul de marlanii de astea. Nu ca nu se fac, dar sunt mai discrete, nu ma face nimeni sa ma simt scuipat in ochi, asa din nimic.
      • +1 (1 vot)    
        Si sa nu uitam (Marţi, 14 iunie 2011, 18:34)

        ictin [anonim] i-a raspuns lui eurodaniel

        Ca ultima oara a facut tot ce e posibil ca sa fie dat afara pentru a primi o suma de bani rapid sa isi plateasca datoriile catre camatari. Asta a insemnat inclusiv eliminarea in grupe (cred ca toti ne amintim acel meci cu Olanda cand olandezi practic ne invitau sa le dam gol si ai nostri nimic) si compromiterea sezonului urmator de calificare.
        Si sa nu uitam ca era dator datorita faptului ca l-au prins baietii trisand in cazinou.
        Deci, nu pot sa spun ca incepe noul sezon de barbut. Pana la urma prostii sunt aia de platesc bani pt. nationala (ca se uita la TV la meci, ca se duc pe stadion, ca pariaza)
  • +1 (1 vot)    
    ...daca ii ofereau 333 de mii pe an... (Marţi, 14 iunie 2011, 19:39)

    bm [anonim]

    ...pe doi ani ar fi primit 666 ..!
  • +1 (1 vot)    
    boicot (Marţi, 14 iunie 2011, 19:49)

    Red [anonim]

    Pitzurca a fost un jucator mediocru si e un antrenor mediocru. Fotbalul romanesc e putred de corupt nici nu se mai incearca mimarea seriozitatii. Ar trebui un boicot total, putem foarte bine sa traim fara sa mergem la meciuri, nationala nu merita sustinuta cand la carma sunt numai mafioti!
  • 0 (0 voturi)    
    piturca (Marţi, 14 iunie 2011, 20:16)

    liviu [anonim]

    Daca Cel de Sus vrea sa te bata...te lasa cu golani ca Mircea Sandu , Piturca, etc
    Mai rau nu avea cum sa fie.
  • 0 (0 voturi)    
    citat (Marţi, 14 iunie 2011, 21:54)

    Nicu [anonim]

    Nebunia înseamnă să faci acelaşi lucru în mod repetat şi să te aştepţi să obţii alt rezultat. (Albert Einstein)
  • 0 (0 voturi)    
    mafie (Marţi, 14 iunie 2011, 22:20)

    horea [anonim]

    oare cat ii revine lui mirca sandu din banii pe care ii primeste piturca?
    La ce referea mircea sandu atunci cand spunea ca Dorinel munteanu si sabau inca nu sunt pregatiti?
    Auzi frate! Nu este bun antrenorul care a castigat campionatul, este bun cel care a reusit sa retrogradeze. FRATILOR aici este vorba doar de BANI. Adica cat isi primeste mircea sandu din contractul antrenorului!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Marţi, 14 iunie 2011, 23:49)

    nicu [anonim]

    E clar...de azi inainte nu voi urmarii nici un meci al nationalei...nu se poate asa ceva...!!!...jos mafia...!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptie pe fatza (Miercuri, 15 iunie 2011, 9:59)

    gigi [anonim]

    Parca era vorba de reconstruirea nationalei, nu? Si acum dupa ce toata lumea a respirat usurat cand a plecat Piti, il aducem inapoi, ca doar nu si-au impartit destui bani... Asta e sfidarea opiniei publice. Chiar nu conteaza ce vor suporterii? Rusine!