Meci amical

Paraguay - Romania 2-0/ Viitor sumbru - am ajuns in urna a patra valorica

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 12 iunie 2011, 0:15 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Paraguay vs Romania
Dupa 0-2 cu Paraguay, nationala Romaniei se va afla in urna a patra la tragerea la sorti pentru preliminariile Cupei Mondial din 2014, sansele tricolorilor de a ajunge in Brazilia scazand semnificativ. Prima reprezentativa a avut o evolutie modesta si parca la intamplare pe "Defensores del Chaco", gazdele depasindu-i pe Muresan, Zicu si compania la toate capitolele. 

Paraguayul a aratat impotriva tricolorilor ca nu intamplator a fost una dintre figurile frumoase ale Mondialului din 2010, sud-americanii dominand in mare parte meciul cu Romania.

Prima lovitura pentru echipa lui Stefan Iovan a venit rapid, in minutul 2, atunci cand Latovletic greseste o pasa, iar Valdes inscrie pe langa Pantilimon.

Romania acuza primirea rapida a golului, iar avantajul este majorat in minutul 29 de catre Roque Santa Cruz: finalizare simpla, cu capul, din apropiere, fara om de marcaj.

Pana la pauza, Valdes trece pe langa 3-0, in timp ce prima actiune mai importanta a Romaniei a fost consemnata in minutul 35: Villar a respins de sub transversala o deviere a lui Giurgiu.

Dupa 20 de minute joc din al doilea mitan, Romania a avut prima actiune importanta, sutul lui Tanase fiind blocat de Cardoso. Jocul tricolorilor a parut in multe momente unul la intamplare, elevii lui Stefan Iovan dovedindu-se neputinciosi in fata unei echipe care a impresionat la capitolele angajament, tehnica si viteza.
 
Romania a pierdut fara drept de apel o partida de pregatire care ne trimite in urna a patra valorica pentru Mondialul din 2014, iar in aceste conditii Brazilia pare mai indepartata ca oricand. 


Echipe:

Paraguay:
Villar - Cardozo, Da Silva, Benegas, Samudio - Barreto (Marecos '77), Riveros, Acuna (Molinas '9), Martinez (Benitez '77) - Santa Cruz (Zeballos '62), Valdez (Perez '45). Antrenor: Gerardo Martino.

Romania:
Pantilimon - Rapa, Gardos, Papp (Bourceanu '46), Latovlevic - Torje (Antal '84), Muresan (Alexa '61), Giurgiu (Sanmartean '46), Tanase (Surdu '73) - Zicu (Oros '46), Alexe. Antrenor: Stefan Iovan.


Citeste mai multe despre   



















7064 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Echipa nationala? (Duminică, 12 iunie 2011, 3:14)

    un fraier care spera [anonim]

    Suntem un DEZASTRU! Brazilienii si-au dat seama cu cine joaca si ne-au lasat in pace. Dar cu Paraguay ne-am facut de ras. Nu mai exista o echipa nationala a Romaniei. Ceea ce vedem acum e o gluma proasta.
    • +1 (1 vot)    
      Sanse de a ajunge in Brazilia? (Duminică, 12 iunie 2011, 12:52)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui un fraier care spera

      Dar cine a zis ceva de mers acolo? Poate noi, astia de ne zbatem degeaba in tribune!

      Dar la nivel de Federatie nici macar nu exista intentia de a ajunge in Brazilia, obiectivul declarat fiind de "a costrui o echipa pentru 2016"!

      Pana nu o sa zboare toti cei din primul plan al fotbalului "ca afacere" nu o sa mai vedem nici rezultate, nici spectacol, nici macar fotbal!

      Si sa vina in loc cineva cu 2 oua care sa aiba tupeul sa bata cu pumnul in masa cand vrea ceva si sa se dea de cel putin trewi ori peste cap ca sa obtina!
  • +8 (8 voturi)    
    Nationala (Duminică, 12 iunie 2011, 3:38)

    chris [anonim]

    Am vazut meciul o singura concluzie RUSINE ce
    a lasat dupa doi ani Lucescu Jr e de plins mai rau
    nici ca se poate. Si cind te gindesti ca Razvan a plecat suparat !!!! ce ipocrit
    • -1 (1 vot)    
      Oare! (Duminică, 12 iunie 2011, 13:35)

      schoria [utilizator] i-a raspuns lui chris

      Cîţi dintre = "Pantilimon - Rapa, Gardos, Papp (Bourceanu '46), Latovlevic - Torje (Antal '84), Muresan (Alexa '61), Giurgiu (Sanmartean '46), Tanase (Surdu '73) - Zicu (Oros '46), Alexe", au fost selecționați de Lucescu jr. ?
      Să fim obiectivi !
  • 0 (4 voturi)    
    amicale? (Duminică, 12 iunie 2011, 4:01)

    Sorin [anonim]

    meciul era amical din cate stiu. Se pun meciurile amicale la clasamentele pt urnele valorice?
    • 0 (0 voturi)    
      se (Duminică, 12 iunie 2011, 14:58)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      puncteaza tot ceea ce se joaca!
  • +4 (4 voturi)    
    Naţionala de fotbal (Duminică, 12 iunie 2011, 4:33)

    Marian [anonim]

    Odată cu dispariţia naţionalei sper sa dispară si cei care au nenorocit fotbalul romanesc.
  • +6 (8 voturi)    
    misto! (Duminică, 12 iunie 2011, 4:37)

    andrei [anonim]

    Imi amintesc cu naduf cum, prin 1998, eram pe locul 5 sau 6 in clasamentul de profil, in urma unui campionat mondial foarte bun.

    Diferenta simbolica este cea dintre Hagi si Mutu, liderii celor doua generatii.
    Primul - profesionist, echilibrat, un talent remarcabil, al doilea - petrecaret, nepunctual, scandalagiu, cu capul plin de ifose si alte substante, un talent irosit.

    Daca primii jucau fotbal, cei de astazi parca joaca numai in cluburi de noapte - ce-i drept, nu pe manele, ca nu se difuzeaza, desi ei, prin natura lor, sunt in mod vadit niste manelisti inraiti.
  • +6 (6 voturi)    
    Degeaba ne vaicarim. (Duminică, 12 iunie 2011, 5:38)

    banateanul. [utilizator]

    Ce campionat avem..... nu putem avea alte pretentii.Pina nu interesele financiare ale CONDUCATORILOR FEDERATIEI SI A CLUBURILOR nu este mai mare ca sportul si spectacolul in sine nu putem avea pretentii !
  • +1 (5 voturi)    
    pana cand?? (Duminică, 12 iunie 2011, 7:24)

    gigi n [anonim]

    Desemnarea ca antrenor al nationalei ,chiar pentru cateva zile,a unui semianalfabet precum Iovan pune capac imbecilitatilor comise de gasca de jigodii care conduc fotbalul romanesc de 20 de ani.Chiar suntem un popor de slugi??
    • 0 (0 voturi)    
      Incorect ! (Duminică, 12 iunie 2011, 13:41)

      schoria [utilizator] i-a raspuns lui gigi n

      NU ANTRENOR, ci SELECŢIONER ! ...........adică alege din ce există !
      Ce pretenții să avem !
  • +8 (8 voturi)    
    Umilire si rusine maxima pentru tara!! (Duminică, 12 iunie 2011, 7:57)

    Ion Voinescu [anonim]

    E normal ca s-a intamplat asa; dupa declaratiile sforaitoare si entuziaste dupa meciul cu Bosnia H., atat ale antrenorului (de atunci) cat si ale jucatorilor sau a indivizilor de la FRF, echipa a plecat a doua zi spre America de Sud, ca un grup de viligiaturisti spre plaja de la Vama Veche: fara antrenor, fara cei nai buni si necesari jucatori-Mutu, Tamas etc- meciurile cu Brazilia si Paraguiai fiind tratate cu maximum de usurinta posibila, desi s-a dovedit ca au atarnat greu si decisiv in perspectiva viitorului CM de fotbal.Cu atata iresponsabilitate si nepasare fata de ceea ce inseamna echipa reprezentativa de fotbal a Romaniei, atat din partea FRF cat si a jucatorilor nu avem absolut nici o sansa de a ne califica la respectivul campionat. Inca odata si pana si in fotbal, la acest nivel s-a manifestat acea superficialitate maxima, care de acum ne caracterizeaza, intr-un moment decisiv pentru prestigiul tarii. Dar asta nu mai interteseaza pe nimeni-jucatori, antrenori, FRF-isti. RUSINE LOR TUTUROR. Daca mai au un dram de onoare are trebui sa-si dea cu totii demisiile si sa plece unde vor vedea cu ochii, Nu ar fi nici o paguba, absolut nici una!!!Auzi d-le Mircea Sandu!?
  • +6 (6 voturi)    
    "Am ajuns .." ? Corect este "au ajuns..." (Duminică, 12 iunie 2011, 7:59)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Este hilar cum ziaristii se identifica cu fotbalistii, prin fraze gen "am ajuns...", "am castigat..." etc.

    Formularea corecta este "au ajuns...", "au castigat..." sau "au pierdut..." - fara sa fie transpusi cititorii automat in rol de suporteri, fara indentificarea spectatorului cu jucatorii.

    Sa nu uitam ca fotbalul romanesc este afacerea jegoasa a unora de teapa lui Mitica Dragomir, Gigi Becali si a celuilat Becali, a unor hotzomani care platesc meciurile cu valiza si a unor fotbalisti care beau si se drogheaza precum Mutu.

    Sa fim seriosi ... un spectacol de doi bani, suficient de ieftin pentru a umple grila de programe si timpul de emisie la telejurnal, in lipsa unor stiri bomba cu crime si violuri.

    Oare de ce trebuie sa ii platim pe acesti mascarici ?

    "Patria si Dreptul Meu!"

    .
  • +2 (2 voturi)    
    n-a ajuns in grupa a patra ! (Duminică, 12 iunie 2011, 8:15)

    toma [anonim]

    A RAMAS acolo unde -i este locul !
    demult nu ma mai uit la liga lu mitica,de-amu nu m-oi uita nici la meciurile "nationalei" !
    raman la campionatele externe si la mondiale si europene care vor fi fara noi !
    in sfarsit am ajuns unde meritam !
    asta datorita MAFIOTILOR,PENALILOR,NULITATILOR:sandu,mitica,becali,borcea,copos,iancu,etc
  • +5 (5 voturi)    
    Meciul Paraguay - Romania......................... (Duminică, 12 iunie 2011, 8:27)

    Sportivu [anonim]

    Eu n-am vazut nici-un fel de informatie inaintea plecarii natioalei spre America de Sud cu privire la faptul ca am avea nevoie de o victorie pentru a ramane in urna 3 valorica. Acest lucru l-am aflat cu 2-3 zile inaintea meciului cu Paraguay. Daca se stia ca avem nevoie de o victorie, atunci de ce li s-a permis unor jucatori sa nu participe la acest turneu. Chiar atat de mare e haosul si la FRF? Eu am mai propus, ca si alti suporteri de fapt, desfiintarea echipei nationale pentru o perioada de 10 ani, timp in care FRF si Liga sa se ocupe serios de refacerea acesteia. Daca indisciplina continua, atunci ce pretentii sa avem de la unii jucatori obraznici, blazati si lipsiti de orice bun simt? Nu mai vorbesc de balbaielile cu numirea unui nou antrenor. Pai Hagi se poate numi antrenor si inca pentru nationala cand el n-are rezultate? Nu a observat nimeni ca el nu stie nici sa vorbeasca bine cu jucatorii? Ca n-are metoda de antrenament? Nu se aude ce zice conducerea Galatasaray? Am impresia ca la FRF sunt niste locuri caldute, fara responsabilitati si bine platite. Este in stare cineva sa faca si acolo o reforma? Cine ar trebui sa se amestece si sa dispara mandatele unor conducatori pe termen nelimitat, sa se stabileasca tinte clare, cu responsabilitati si sanctiuni pentru nerealizarea acestora? ALO, AUDE CINEVA??????
  • +1 (3 voturi)    
    Cu "Regele" in frunte o s-avem "succesuri" multe (Duminică, 12 iunie 2011, 9:02)

    Bula [anonim]

    Sa vina Haaaaaagi!
    Traiasca Sandu !
    Viva Lupescu !
    Hip Hip Uraaaa ! Federatia !
  • +6 (6 voturi)    
    Lipsa de stil (Duminică, 12 iunie 2011, 9:08)

    nano2k [utilizator]

    Nu se cauta, nu se gasesc, nu se simt ca o echipa in teren, nu au nicio schema tactica, pasele merg la intamplare, iar la duelurile 1 la 1 cauta sa scape cat mai repede de minge.

    Acesta este "stilul" Ligii 1. La ce sa ne mai asteptam? A, da, au lipsit Mutu si Marica...
    • 0 (4 voturi)    
      si? (Duminică, 12 iunie 2011, 10:26)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      crezi ca era vreo diferenta la scor daca nu lipseau doi clubberi?
      • -2 (2 voturi)    
        ce ti-e ... (Duminică, 12 iunie 2011, 11:30)

        Reader [anonim] i-a raspuns lui srpc

        ... si cu ironia asta fina ... bat-o vina
  • +1 (1 vot)    
    Asta ne este valoarea (Duminică, 12 iunie 2011, 9:14)

    Suporter [anonim]

    Nu aia pe care o crede (?!) Sandu. Am vazut meciul, daca era pe puncte nu dadeau vreo 5.
  • +2 (2 voturi)    
    Capii federatiei n-au nicio vina... (Duminică, 12 iunie 2011, 9:58)

    gica contra [anonim]

    ...pt dezastrul de la Nationala? Are Lucescu partea lui de vina dar CANCERUL fotbalului romanesc este MIRCEA SANDU!
  • +1 (1 vot)    
    A fi antrenor la "nationala"... (Duminică, 12 iunie 2011, 10:17)

    worker [anonim]

    ... nu inseamna numai a pune jucatorii in forma maxima in ziua de joc sau a gandi o strategie de meci. Inseamna si a sti sa discuti cu conducatorii de cluburi, a sti cu m sa negociezi participarea jucatorilor la antrebamentele si jocurile nationalei, a sti cind sa pui piciorul in prag si cand sa lasi de la tine, a sti sa faci din 11 oameni o echipa... Nu am vazut nimic din toate acestea cu Lucescu Jr. asa incit, cu tot respectul, aceasta (prima?) evolutie a sa la nationala poate fi linistit trecuta la categoria dezastre. Poate peste 20 de ani va fi un antrenor cu adevarat copt pentru echipa nationala.
  • +5 (5 voturi)    
    Jos cu Nasul si Gasca de la Federatie ! (Duminică, 12 iunie 2011, 10:31)

    Carcotescu [anonim]

    Pestele de la cap s-a imputit !
    Asta de ani buni.
    Sa plece Sandu, Lupescu si ceilalti oficiali care au adus dezastrul fotbalului romanesc.
    • +1 (1 vot)    
      Cu pliciul (Duminică, 12 iunie 2011, 11:53)

      zozo [anonim] i-a raspuns lui Carcotescu

      Cu vorbele nu miscati plosnitele din federatie! Incercati cu pliciul!
  • 0 (0 voturi)    
    paraguay (Duminică, 12 iunie 2011, 10:58)

    panfil [anonim]

    nu e o echipa de doi bani.
    e greu pentru noi, si a fost intodeuna, sa jucam cu sudamericanii.
    ca am batut si noi, odat', argentina...
    a fost alta gasca in alta traista. atunci, argentina juca a la italiano, iar noi aveam echipa de aur.
    lucescu jr.ar fi fost mai bun pe margine.
    iovan a facut prea multe schimbari. cred ca bietii jucatori nici nu mai stiu daca sunt, daca nu, daca joaca, cat joaca, ce joaca.
    se insista pe oamenii stelutei si dinamo, se joaca la intamplare.
    cu brazilia, asa cum zicea cineva, mai sus, a fost mai usor ca nu si'au pus mintea cu noi. de fapt s'a jucat la o singura poarta.
    mi'aduca aminte de un campionat de demult, in mexic, cand dobrin a facut tusa. am jucat cu brazilia, in care stralucea jairzinho. exact ca in meciul de tocmai fura, au lasat impresia ca n'au vrut scor. dam noi un gol, dadeau si ei unul. se multumeau cu un gol in fata. jairzinho i'a facut viata grea lui mocanu.
    am facu meciuri frumoase, atunci, in mexic. am ramas cu doua amintiri: nedreptatea facuta de angelo niculescu. cu dobrin, si statuia lui dembrovski.

    am auzit ca nasul il aduce indarat pe pitzurka, in caz ca hagi zice pas.
    pai, atunci n'am pierdut nimic. doar doi ani, ca timp...
  • 0 (0 voturi)    
    Razvan Lucescu a fost o catastrofa ! (Duminică, 12 iunie 2011, 12:57)

    cornel [anonim]

    In 2009 eram pe undeva in Europa, dar am vazut ce prostii facea Lucescu jr. la nationala. Era o vedeta media ! Ce-i mai placea ! Eu, ca neprofesionist mi-am dat seama ca acesta era un nepriceput : ii baga in echipa pe alde Mara, Danciulescu,etc,etc ,oamani ai trecutului, ptr. o echipa care trebuia sa fie intinerita. Si pentru ce ? Ca sa-i promoveze la mondialul din Africa de Sud ? Aiurea ! Se distra. Si s-a jucat asa vreo 6-7 luni. Asa a continuat si pana acu o luna, cand a adus Romania la dezastru.Un caracter fffff. urat !!!! Isi aranja ploile ptr. Copos, cu care se potriveste si la caracter.M.Sandu ar trebui sa fie mai dur cu leprele din fotbalul romanesc. Vedeti unde s-a ajuns ? Cu Dragomir, cu Iancu,cu Lupescu si alti latrai. Asa a ajuns Timisora sa sunteze regulele, sa vorbeasca f. mizerabil Iancu (cu sprijinul militianului)
  • 0 (0 voturi)    
    Romania - Argentina (Duminică, 12 iunie 2011, 15:45)

    barbidoc [anonim]

    Se mai joaca? FRF a anuntat ca pune in vanzare bilete in luna mai, nici la ora asta nu gasesc nici o informatie.
    Dau oricat pentru un bilet, pentru a vedea Argentina la lucru si pentru a huidui si fluiera din toti rarunchi asa zisa echipa nationala a Romaniei.
    Ar trebui sa-mi fie rusine? Nu sunt un suporter adevarat? Lor, federatiei, echipei nationale, lor de ce nu le este rusine pentru ceea ce au ajuns?
    Sa va fie rusine, bah, ca sa nu va zic altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    da de Lucescu de ce nu zice nimeni nimic? (Duminică, 12 iunie 2011, 20:07)

    andu [anonim]

    da de Lucescu de ce nu zice nimeni nimic?
    il consider la fel de vinovat pt acest dezastru (dezastru general), mai ales ca a lasat echipa cind nu trebuia! Se va vedea anul acesta la Rapid ca nu va face mare brinza.