Brazilia - Romania 1-0/ Onorabil

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 8 iunie 2011, 3:25 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Brazilia vs Romania
Cu multe nume importante pe teren, Brazilia a dominat partida amicala disputata impotriva Romaniei, echipa pregatita de Mano Menezes ratand ocazii importante.

Neymar, Robinho si Lucio au ratat din situatii favorabile, iar deschiderea scorului avea sa fie reusita de catre Fred (22'), dupa o pasa a lui Neymar.

Intrat pe teren in minutul 30 (asa cum era de altfel stabilit), Ronaldo a avut trei ocazii importante de gol pana la pauza, dar Tatarusanu (36' si 43') s-a opus golului cu numarul 63 in nationala al "Fenomenului".

In aplauzele unui stadion intreg, Ronaldo Luís Nazário de Lima a spus adio fotbalului la pauza cu regretul ca nu a inscris la ultima aparitie. Macinat de accidentari si cu o greutate de peste 100 de kilograme, fostul atacant a parasit sportul rege impotriva tricolorilor.

Dupa un inceput greoi de meci (au trecut cu mare dificultate de jumatatea terenului), nationala lui Sandoi si Iovan a avut singura mare ocazie de gol in minutul 25, atunci cand Gabi Muresan a trimis violent in transversala dintr-o lovitura libera.

Dupa pauza, dominarea Braziliei nu a mai fost atat de apasatoare precum in primul mitan, Torje, Bourceanu si compania reusind sa tina mai mult mingea si joace cat mai departe de poarta lui Pantilimon (i-a luat locul lui Tatarusanu). Pe final de meci, in minutul 87, Victor respinge cu un reflex bun sutul lui Torje de la aproximativ 25 de metri. Romania putea da lovitura atunci cand brazilienii se gandeau mai putin.

Lucian Sanmartean a fost, miercuri, "brazilianul" Romaniei, mijlocasul reusind cateva faze spectaculoase. Cu doar un singur stranier pe teren (Ciprian Marica - evolutie destul de discreta) si cu doi debutanti (Latovlevic si Giurgiu), echipa nationala a Romaniei a pierdut la limita in fata unei formatii care se pregateste de Copa America.

Venezuela este ultima echipa care a castigat in Brazilia, acest lucru petrecandu-se in urma cu trei ani, scor 2-0, in 2008.

Echipe:

Brazilia: Victor - Maicon, Lucio (Luizao '71), David Luis, Andre Santos - Elias, Sandro (Lucas '60), Fred (Ronaldo '30, Nilmar '45) - Robinho (Lucas da Silva '66), Neymar (Thiago Neves '77), Fabio. Antrenor: Mano Menezes.

Romania: Tatarusanu (Pantilimon '67) - Rapa, Papp, Gardos, Latovlevic - Torje, Bourceanu (Giurgiu '66), Muresan (Alexa '80), Sanmartean (Alexe '53) - Surdu (Tanase '45), Marica (Zicu '73). Antrenor: Stefan Iovan.

Brazilia vs Romania, intalniri directe:

Brazilia - Romania 3-2, CM Mexic 1970/ 10 iunie
Brazilia - Romania 2-0/ partida amicala disputata la Sao Paulo/ 17 aprilie 1974
Brazilia - Romania 1-0/ partida amicala disputata la Sao Paulo/ 8 iunie 2011.

12373 vizualizari

• -3 (17 voturi)
    România de tot rasul! (Miercuri, 8 iunie 2011, 5:42)

Marian [anonim]

Avem o echipa care nu prea atinge mingea. Am urmărit meciul la Tv canal brazilian. Comentatorii spuneau ca nu am trecut de mijlocul terenului mai mult de 10 minute in toată partida. Vai de ei jucatori nu prea stiau ce trebuie sa facă cu mingea.
    • +4 (12 voturi)
      eee (Miercuri, 8 iunie 2011, 6:02)

anonim [anonim] i-a raspuns lui Marian

au jucat destul de bine, comparativ cu alte dati. mijlocul a inceput sa miste cat de cat si au avut cateva micari, dar in atac mai putin. de fapt ce sa faca cu lucio pe o parte si cu maicon pe cealalta. apararea ok.
  • -1 (9 voturi)
    Obiectivitate (Miercuri, 8 iunie 2011, 7:34)

Alex [anonim]

nimic despre sutul lui Torje, una din putinele reusite vizibile ale Nationalei in acest meci. :)
      echipa lui peste si'a nasului corleone (Joi, 9 iunie 2011, 13:32)

panfilica [anonim] i-a raspuns lui Alex

cei mai laudati, fundasii de centru papp si gardos, de nasul, au fost zona pe care au jonglat brazilienii.
      mijlocul ?
      s'a jucat mai mult la o poarta.
      nu va spun la care.
      dar, ni s'a promis ca vom bate brazilia, si nu numai, peste doi ani :-)
  • +1 (3 voturi)
    tv (Miercuri, 8 iunie 2011, 8:24)

Sorin [anonim]

Pentru cei din strainatate, pe "rotv4u punct com" sint toate posturile Romanesti de TV si merg minunat.
    O zi buna!
  • 0 (10 voturi)
    Ronaldo (Miercuri, 8 iunie 2011, 10:19)

nick c. [anonim]

Cred ca a gresit Ronaldo intrand noaptea trecuta, ca juccator, pe teren. Mi-a fost mila de el, de modul cum se chinuia si cum incerca sa-si mute cele peste 100 Kg. Penibil. Mai ales din partea unuia care a fost considerat de unii "cel mai" al tuturor timpurilor. Ce am vazut azi noapte n-a fost Ronaldo .....
    romania (Miercuri, 8 iunie 2011, 14:22)

chris [anonim]

Am vazut meciul, inceputul m-a speriat mi-am adus
    aminte de meciurile nationalei din anii 50 si 60 cind
    eram ciuca batailor cu marile echipe pentru ca teama in fata marilor echipe era teribila si de aici si
    rezultatele dezastruase.Acum a fost doar o frica de
    moment pentru ca in general Romania si-a aparat
    cu profesionalism sansele si au avut si citeve ocazii
    bune Muresan spre exemplu.Mircea Sandu are dreptate ac easta echipa daca intra pe mina unui antrenor bun va deveni in 2 ani o ehipa redutabila.
    Intrebarea e unde-l gasim pe marele antrenor?
      :) (Joi, 9 iunie 2011, 9:17)

anton [anonim] i-a raspuns lui chris

eu zic ca am avut mare noroc...raportul suturilor spre poarta a fost cam 30 - 2....eu zic ca numai norocul si lejeritatea brazilienilor ne-au scapat...daca se juca la un mondial meciul asta o luam cu 7-0...am jucat mai prost decat coreea de nord cu portugalia...