Manchester United a facut o a doua repriza de vis pe terenul celor de la West Ham, "Diavolii" revenind pe tabela (s-au impus cu 4-2) dupa ce au fost condusi cu 2-0 (dubla Mark Noble, 11', 25'). O tripla a lui Wayne Rooney (65', 73' si 79') si un gol al lui Javier Hernandez (84') au stabilit invingatoarea.

Wayne Rooney Foto: Reuters

West Ham a avut un inceput de vis de partida, dubla lui Mark Noble (11' si 25', ambele din penalti) aducandu-le gazdelor un avantaj nesperat. S-a intrat la pauza cu 2-0, iar United se afla intr-o postura destul de grea.

Lucrurile s-au schimbat in bine pentru Manchester in ultimele 25 de minute, Wayne Rooney fiind jucatorul decisiv. Atacantul formatiei de pe Old Trafford a punctat de trei ori (65', 73' si 79'), iar Javier Hernandez a inchis tabela in minutul 84.

In urma acestui succes, Manchester a acumulat 66 de puncte, Arsenal (ocupanta locului secund) aflandu-se la opt lungimi distanta (tunarii au insa si doua partide mai putin disputate).

1 Manchester United 66 puncte (31 partide)