Preliminarii EURO 2012  Bosnia - Romania 2-1/ Inca un obiectiv ratat

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:28 Sport | Fotbal

Bosnia - Romania, in preliminariile Euro 2012
Foto: Reuters
Romania a inregistrat al doilea rezultat negativ din preliminariile pentru Campionatul European din 2012, fiind invinsa de Bosnia, la Zenica, scor 2-1, esec ce micsoreaza simtitor sansele tricolorilor la calificare. Desi Marica a deschis scorul in prima repriza, gazdele au dominat autoritar si s-au impus prin doua reusite din faze fixe, finalizate de Ibisevic si Dzeko.

Tricolorii raman doar cu sanse teoretice de calificare la EURO 2012, dupa ce au fost dominati clar de Bosnia, in cel de-al patrulea meci al preliminariilor. Sufocati in propria jumatate de teren, romanii au rezistat presiunii puse constant de bosniaci. Desi gazdele aveau fraiele partidei, tricolorii au marcat in minutul 29, dupa o faza frumoasa finalizata de Marica. Razvan Rat a centrat de pe partea stanga, iar balonul deviat a ajuns la jucatorul lui Stuttgart. Preluare pe piep si sut cu stangul din vole, iar Marica ii facea pe romani sa viseze frumos.

Condusi la pauza cu 0-1, bosniacii au continuat asediul la poarta tricolorilor in partea secunda.
Dupa zece minute de la startul reprizei a doua, Romania a avut sansa de 2-0, la urcarea lui Torje pe partea dreapta. Sut al mijlocasului dinamovist, portarul Bosniei respinge in fata, dar Mutu nu reuseste sa profite de greseala adversarilor.

Stradaniile bosniacilor au avut efecte pe tabela de marcaj in minutul 63, atunci cand Misimovic a centrat dintr-o lovitura libera de pe stanga, iar Ibisevic s-a inaltat peste defensiva tricolora si a egalat printr-o lovitura de cap. Romania nu a mai contat in atac, iar golul al doilea al gazdelor a venit peste alte 20 de minute, tot dintr-o faza fixa. Corner de pe partea dreapta, Spahic deviaza de la prima bara, Pantilimon respinge, insa balonul ajunge la Dzeko, jucator ce impinge balonul cu capul in plasa.

Cu aceasta infrangere, Romania ramane cu doua puncte dupa primele patru meciuri ale Grupei D de calificare, la doar un punct distanta de codasa clasamentului, Luxemburg, adversara de marti a tricolorilor, avand sanse minime de calificare (chiar si cu o suspendare a Federatiei din Bosnia).


Echipe de start:

Bosnia (4-3-1-2): Hasagic; Mravac, Spahic, Mujdza, Lulic; Pjanic, Rahimic, Medunjanin (Maletic '71); Misimovic (Ibricic '81); Dzeko, Ibisevic (Muslimovic '76).

Romania (4-4-2): Pantilimon; Rapa, Tamas, Goian, Rat; Torje (Cocis '71), Alexa, Florescu (Ropotan '76), Deac (Zicu '85); Mutu, Marica



Clasament Grupa D:

1. Franta 12 puncte (+7) - 5m
2. Belarus 8 puncte (+3) - 5m
3. Albania 8 puncte (0) - 5m
4. Bosnia-Hertegovina 7 puncte (+2) - 4m
5. Romania 2 puncte (-2) - 4m
6. Luxemburg 1 punct (-8) - 5m


Citeste mai multe despre   



















29727 vizualizari

  • +10 (18 voturi)    
    o luam... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:33)

    ggg [anonim]

    azi o luam din nou, cu echipa asta , nici o sansa....o noua generatie poate
    • +10 (10 voturi)    
      o luam chiar meritat (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:01)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui ggg

      bravo bosnia. Cand doar o echipa joaca e cam greu sa piarda.
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Duminică, 27 martie 2011, 10:32)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        cei ce iubim fotbalul cu adevarat ar trebui sa boicotam TOTAL atat echipele de club cat si nationala pana cand jucatorii si antrenorii vor fi interesati de cum joaca si de rezultat,nu de pitipoance,cluburi,masini si droguri si pana cand isi vor asuma infrangerile si nu vor mai da vina pe arbitrii,soare ,plaie,teren, pozitia astrelor etc. Si nu in ultimul rand ,pana cand sefii de cluburi si federatie vor face ciocu mic si nu vor mai vrea sa fie ei vedete.
        • +2 (2 voturi)    
          pana cand.. (Duminică, 27 martie 2011, 12:35)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui alpha

          pana cand veti prefera sa va uitati la altii in loc sa faceti voi un sport?
        • 0 (0 voturi)    
          STADIOANE GOALE !! (Duminică, 27 martie 2011, 22:41)

          M. SANDU 15.000 eur/luna [anonim] i-a raspuns lui alpha

          pana nu scapam de leprele de m. sandu, dragomir, jiji becali, victor si ioan becali, netoiu, mititelu, pinalti, ar trebui sa lasam stadioanele goale !!!!!!!
          g o a l e !
    • +6 (8 voturi)    
      jos cu dictatorii (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:08)

      neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui ggg

      Oameni buni -avem oua in noi??? Sa iesim in strada-nu se mai poate! Astia sau lipit de scaune!!!Jos cu ei!
    • -3 (9 voturi)    
      tripleta (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:26)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui ggg

      am pierdut din nou

      patriciu vantu si voiculescu impreuna cu psd si pnl sint principalii vinovati pentru dezastrul din fotbal
    • -3 (23 voturi)    
      obiectiv ratat (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:41)

      Un ratat [anonim] i-a raspuns lui ggg

      Echipa ratata,
      Antrenor ratat,
      Suporteri ratati,
      Popor ratat !
      • +1 (1 vot)    
        Cu mentalitatea asta... (Duminică, 27 martie 2011, 12:17)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Un ratat

        Un ratat vei ramane
      • -1 (1 vot)    
        că bine zici! (Duminică, 27 martie 2011, 16:13)

        europa [anonim] i-a raspuns lui Un ratat

        100 %100, ai dreptate!
        Nu te luat după voturile negeaive: "Mulţi, mulţi, da' proşti!"
        • 0 (0 voturi)    
          vorbeste in numele tau prietene! (Duminică, 27 martie 2011, 17:37)

          dumil [utilizator] i-a raspuns lui europa

          ....
    • +12 (12 voturi)    
      ne-o luaram :(( (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:51)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui ggg

      un antrenor nou si pe urma alta echipa... Razvan joaca exact cum vede el fotbalul. Adica fost portar degajare si atacantul o baga in ate. Daca nu ,iese nu iese e de vina altcineva, nu el ca la el e simplu degajare si in rest ... Juca sistemele CCA ( care cum apuca) GM (gioaca moaca) IDM (inainte isi deamoaca) sau MV (marea valmaseala). Acestea sunt marci inregistrate la Nationala lui luce. Sper sa nu fie lasati la vatra Cocis Ropotan Florescu Deac. sa nu cumva sa0l lasam sa plece ca nu mai pridem o sansa ca asta. Romania sa reusit performanta optima sa iasa din carti din primele meciuri. Trebuie sa intram in cantonament vine derby-ul cu Luxemburg... oare mai strangem 6 puncte in campania asta
    • +4 (4 voturi)    
      lehamite... (Duminică, 27 martie 2011, 0:22)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui ggg

      asta a inceput sa ma incerce cand e vba de performantele echipei nationale... lehamite...
      au ajuns in punctul in care nici macar commenturi nu mai merita, aceasta reprezentativa.
    • 0 (0 voturi)    
      n-o luam (Duminică, 27 martie 2011, 9:44)

      crisa [anonim] i-a raspuns lui ggg

      echipa e super buna numai nasul e de vina,trabuia sa-i mareasca si anul asta salariu lui lucescu,sigur castigam
  • -2 (8 voturi)    
    MECIUL LIVE (Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:36)

    ON-LINE-LIVE.COM [anonim]

    hai Romania !
    • +1 (1 vot)    
      Unde? (Duminică, 27 martie 2011, 0:10)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui ON-LINE-LIVE.COM

      Unde? La vreo o scoala ca sa-i invete pe acesti papagali sa joace fotbal?
  • -3 (13 voturi)    
    E clar ! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:44)

    florin [anonim]

    Cu arbitri aia.. ne-o furam grav , iar echipa e de tot cac*tu :).. cum sa il tina pe banca pe zicu si pe gardos.. doamne fereste-ma ..
    • -1 (3 voturi)    
      re: (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:30)

      sandoval [utilizator] i-a raspuns lui florin

      Gardos ala, cine-i?
  • 0 (8 voturi)    
    Earth hour (Sâmbătă, 26 martie 2011, 19:58)

    franz [utilizator]

    Cu Earth Hour cum ramane? :)
    http://romania.panda.org/resurse/comunicate_de_presa/?199783%2FEarth-Hour-2011---mai-mult-dect-o-or-pentru-planet-n-toat-Romnia
  • +5 (7 voturi)    
    vorbe multe..fapte putine!!!! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 20:06)

    danny [anonim]

    hai romania...dar nu prea cred intr-o victorie...doar la vorbe sunteti buni...sii sincer deac nu stiu ce cauta in formatia de start
    • +4 (4 voturi)    
      E, sunt multi care nu au ce cauta! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:29)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui danny

      Florescu, Deac, Cocis,...
  • +5 (5 voturi)    
    PFF ! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 20:18)

    PFFF [anonim]

    Ce 11 de rahat
    ! Nu avem sanse !
  • +3 (5 voturi)    
    joaca in s (Sâmbătă, 26 martie 2011, 20:19)

    gigipatele blocului? [anonim]

    marica, florescu, deac - astia-s jucatorii?????!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    transmisie 4:3 (Sâmbătă, 26 martie 2011, 20:20)

    buha [utilizator]

    arata ciudat dupa ce ne-am obisnuit cu champions league pe HD
  • 0 (12 voturi)    
    Romania de rahat (Sâmbătă, 26 martie 2011, 20:36)

    Afara cu Becali [anonim]

    Cu o echipa facuta inca odata de fratii Becali e greu sa o numeste echipa nationala....suntem de kkt
    • +2 (2 voturi)    
      Cine stie cunoaste! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:16)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Afara cu Becali

      Felicitari, ai pus punctul pe I!
  • -3 (9 voturi)    
    Mutu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 20:43)

    Dan Costea [anonim]

    Mutu trebuie simplu dat afara.
    • +4 (4 voturi)    
      Mutu sau Echipa (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:22)

      Mutulica [anonim] i-a raspuns lui Dan Costea

      Nu am vazut meciul, dar urmaresc comentariile.
      A-l considera pe Mutu responsabil de acest rezultat, in opinia mea este gresit.
      Vezi exemple cu alte staruri:
      Messi - Barcelona si Argentina
      Tony- Bayern si Italia
      Toti acesti jucatori talentati sint sustinuti de O ECHIPA si un sistem pus bine la punct la nivel de formatie unde au mult timp sa practice si sa perfectioneze un sistem care sa ii puna in valoare.

      Oare de ce Lucescu jr. nu aplica aceeasi tactica ca si Spania la ultimul campionat mondial? Cladeste nationala pe scheletul unei formatii care joaca fotbal de calitate si stie sa joace. Cele 5 zile la dispozitie sa formezi 'o echipa' nationala sint derizoii.
  • +14 (16 voturi)    
    Lucesculeeeee.... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 20:45)

    menandy [utilizator]

    scoate- l frate pe florescu!!!! Ce ti-a facut asta de- l vezi doar tu fotbalist pe ratatul asta????
    • +3 (3 voturi)    
      Iti zic eu ce. (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:23)

      uwe [utilizator] i-a raspuns lui menandy

      Tocmai a fost dat afara de la o echipa de liga a 2-a din Rusia. Da-o dracu de echipa nationala, lui ii trebe gasit rapid loc de munca. De-aia l-a si convocat Lucescu pe Mutu, ca sa atraga atentia asupra meciului. Ca sa-l vada lumea pe Florescu. Poate-poate l-o cumpara cineva

      Oamenii astia sfideaza logica.
    • +2 (2 voturi)    
      dreptate ai (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:54)

      alain [anonim] i-a raspuns lui menandy

      ca bine zici
      hai sa cautam vina sortii pt jucatori fara nerv fara clasa sau imaginatie si sa dam vina pe timpul probabil
      lucescule esti jalnic
      te umpli de penibil
      pacat de tine
  • -1 (3 voturi)    
    VREAU SA VAD MECIUL (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:04)

    hanibal [anonim]

    cum vad meciul pe net ?.pro tv nu functioneaza.MULTUMESC!
  • +4 (6 voturi)    
    fotbal (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:06)

    alex [anonim]

    zicu n-a facut nimic la dinamo.a fost mai mereu accident. la timisoara a dat cateva goluri , dar a jucat cu ciumeti. sa-l vedem cu altii.
  • -1 (9 voturi)    
    fotbal (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:08)

    tsunami [anonim]

    avem jucatori, ne lipseste antrenorul.
    aduceti dreaq un profesionist, nu neaparat roman, ca in afara de dan petrescu si lucescu al mare avem doar amatori veniti la supt banii federatiei
    • +3 (3 voturi)    
      niciun antrenor nu are ce sa le faca (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:04)

      Iris [anonim] i-a raspuns lui tsunami

      Poate veni si Murino ca nu va face nic! NU MAI AVEM JUCATORI DE MUUUUUUUUUUUUUUULT ! TREZIREA CA DORMI!
  • +8 (8 voturi)    
    daca mai dam unul poate se termina egal (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:13)

    ordessos [anonim]

    nu stiu cum poti sa castigi un meci fara posesie; e cam acelasi lucru cu a castiga razboiul doar cu aviatia; in ciuda golului norocos lucrurile nu arata bine deloc si ne asteapta o a doua repriza de stat inima in loc si de tinut respiratia
  • +12 (16 voturi)    
    sa plece razvan lucescu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:14)

    dani [anonim]

    antrenorul asta nu e bun nici de popice...ne omoara asta cu un florescu in echipa, care e varza... sa plece de unde au venit cat mai repede... ca nu-i mai halesc...
    • +1 (1 vot)    
      La cum joaca (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:00)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui dani

      ... nu m-as mira sa o luam cu 2-1 sau 3-1 in final
    • 0 (2 voturi)    
      clar (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:15)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui dani

      Mutu e cel mai bun...
      mama voastra de copii.
    • +2 (2 voturi)    
      lucescu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:32)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui dani

      nu pleaca... n-ati auzit? el analizeaza :-)
    • +1 (1 vot)    
      RUSINE!!!!!!!CAm tirziu sa plece (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:35)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui dani

      Ce d-zeu chiar nu avem antrenor care sa construiasca o echipa adevarata.???
      Atitudinea jucatorilor a fost de cacao cu fundul in poarta sperind ca poate , poate.sA CONDUCI CU 1-0 si sa nu poti pastra cel putin scorul
      NENEA SANDU se aude adu-l pe DAN PETRESCU!!!!!!!!!!!!!!!
      E singurul antrenor care a DEMONSTRAT la toate echipele ca poate construi o echipa cu adevarat.
  • 0 (2 voturi)    
    go RO (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:27)

    OnePiece [utilizator]

    hai Romania ! E departe calificarea, asa ca, ce conteaza in momentul de fata e sa incepem sa jucam bine, trebuie sa incercam sa ne ridicam la nivelul la care am fost cat mai repede !
  • +2 (2 voturi)    
    jalnici... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:44)

    Flo [anonim]

    daca am ajuns sa conservam rezultatul la 1-0 cu bosnia.....e clar.......suntem jalnici si ca dovada iata......1-1!!!!!tipic romanesc!
  • +1 (3 voturi)    
    ajutor (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:47)

    octav [anonim]

    baieti e mutu in teren ????????
  • 0 (0 voturi)    
    clarvazatoarea (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:47)

    Maria Monica Matache [anonim]

    Unde se pot cumpara ochelari pentru clarvazatoare?
  • +3 (3 voturi)    
    Razvan (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:49)

    Un Cetatean [anonim]

    Nu ma pricep eu cine stie ce la fotbal dar du-te te rog eu la o echipa de club, nu poti antrena o nationala, cel putin nu inca.

    De ce spun asta:
    1. Selectia lasa de dorit (in nationala trebuie sa joace fotbalisti, jucatorii care nu au club nu au ce cauta...)
    2. Nu stiu ce le spui tu acolo dar se pare ca nu poti adapta tactica la stilul de joc al adversarului
    3. Trebuie sa ai si tu acolo o urma de onoare...

    Numa' bine!
  • +1 (1 vot)    
    Razvan Lucescu nu se pricepe ca antrenor ! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:50)

    Motanu [anonim]

    Nu est posibil sa bagi pe teren din minutul 1 jucatori precum Rapa, iar pe Bogdan Stancu sa il lasi pe banca de rezerve. RUSINE !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ce au merele cu perele ? (Duminică, 27 martie 2011, 11:51)

      etre [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Rapa e jucator la liderul campionatului, fundas dreapta. In afara de Sapunaru de la Porto, alt om preocupat de dat cu pumnul, nu mai exista nimeni bun pe postul asta.

      Bogdan Stancu este atacant si a avut concurenta decenta pe post - Marica, care de altfel a marcat si un gol frumos.

      Eu altceva nu-mi explic. Cum se face ca jucatori cu experienta la echipe mari de club, Rat, Chivu, Mutu, Marica, cand ajung la echipa nationala se lasa dominati de toti prapaditii.
      De cand jucatorii romani nu mai sunt in stare sa faca un dribling. Aseara ne-au inodat adversarii picioarele in schimb. Noi nu stim decat "da-o in fata si fugi dupa ea".
      Si in cele din urma, cum se face ca jucam mereu doar cu un singur varf autentic ?
  • +2 (2 voturi)    
    Antrenor amator! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:54)

    bub [anonim]

    Cum poti sa nu ai oameni la colturile portii la faze de genul min 63 ?!! Oricine poate vedea asta; daca mai esti si antrenor, atunci ai probleme, frate!
  • 0 (0 voturi)    
    ;)) (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:54)

    anonim [anonim]

    ti'a inchis gura marica .. da orikum varza romania :-j
  • +1 (1 vot)    
    PRAF (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:56)

    CHURCHILLL [anonim]

    Suntem PENIBILI

    Nu inteleg ce cauta trisoriii astia pe teren; nu inteleg ce cauta MARICA pe teren care a dat-o din nimereala ( daca-l pui sa mai dea de 10 ori nu mai nimereste mingea sau poarta);
    - nu inteleg ce facem cu COCIS asta

    MAFIOTIIIIIIIII

    Nu va e rusine sa purtati tricolorul ? imi este scarba
  • +1 (1 vot)    
    good by razvan (Sâmbătă, 26 martie 2011, 21:59)

    dumil [utilizator]

    a sosit timpul, echipa asta nu are nici prezent nici viitor.
  • -2 (2 voturi)    
    ....................... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:03)

    zaros [anonim]

    din pacate, RATAREA este o trasatura de baza a neamului romanesc, nu numai a fotbalului
  • +3 (3 voturi)    
    Asta-i picatura care a umplut paharul (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:03)

    mm [anonim]

    Domnule Lucescu, mai ai multe de invatat! Da-ti demisia, e rusinos in ce hal ai adus echipa nationala! Ia-l si pe Florescu cu tine, luati-va de mana, sunteti doua catastrofe! Am avut destula rabdare cu voi! Asta-i picatura care a umplut paharul! Ia-ti dracului toate proptelele si mergi de te ascunde, daca te vad pe strada te scuip in ochi!
  • 0 (0 voturi)    
    PRAF (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:03)

    CHURCHILL [anonim]

    daca am putea schimba si comentatoriii astia de pe la televiziuni, ce bine ar fi; ei vad alte meciuri; ei vad ca noi jucam ffff bine
  • +4 (4 voturi)    
    subiect (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:04)

    name [anonim]

    bravo ! cea mai buna echipa !
    avem cel mai bun antrenor dar trebuie sa-i acordam timp ca sa poata forma o echipa adevarata. Asta-i pep guradiola al romaniei. Dar stai, guardiola a fost si un jucator mare si este si un antrenor mare.
    Razvane pleaca ba baiatule si ia-i cu tine si pe sandu si mitica.
    tara condusa timp de 20 de ani, in toate domeniile, de niste hahalere care au facut praf totul !
  • +4 (4 voturi)    
    rusine lucescu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:06)

    ciprian [anonim]

    cum e posibil sa avem in teren un no name ca florescu si ZICU sa stea rezerva ?
  • +6 (6 voturi)    
    MIrcea Sandu si Mitica Dragomir vinovat! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:07)

    Tanasa Cornel [anonim]

    MIrcea Sandu si Mitica Dragomir trebuie sa demisioneze!!! ne-au distrus fotbal romanesc!! m-am saturat de voi!!! nu mai pot!!! Nu vezi .. Romania joaca extrem de prost!!!! DEMISIA MITICA!!!!!! DEMISIA MIRCEA!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    are lucescu onoare? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:07)

    gopo [anonim]

    pleaca?
  • +1 (3 voturi)    
    !!! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:07)

    anca [anonim]

    Ce naspa suntem ... nu suntem noi cei mai prosti din curtea scolli acum ??? Nu stiu , dupa ce ca nu avem valoare, parca nu avem nici rezistenta, vointa, nu avem deloc un spirit de invingatori, de luptatori, suntem asa fara sare, fara piper....Nu avem idei , nu avem imaginatie, nu creem nimic , nu avem un mijloc sa vezi ca da o pasa frumoasa , initiaza o faza serioasa de atac ... Vai de noi ! Pai sa ne calificam noi si sa jucam cu echipe mari cand noi nu putem bate Bosnia, Albania...
  • +2 (2 voturi)    
    ce echipa si antrenor (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:08)

    octav [anonim]

    santem varza asta ne este valoarea
  • +2 (2 voturi)    
    regretabil (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:08)

    je [anonim]

    E regretabil ca avem un antrenor de nationala de 2 lei, care nici macar nu intelege jocul modern, practicand un joc jaotic din anii 70.
    Sunt titularizati tot felul de fosile de jucatori care fac tusa de luni de zile la echipele lor de club, probabil pe pile.
    E jalnic sa vezi ca antrenor ca un jucator nou la nationala cum e Rapa alearga si joaca mult mai bine decat jucatori cu fite in cap precum Mutu sau Florescu.
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:09)

    bibicu [anonim]

    voiam sa ma mut in Luxemburg si ma gandeam ca o sa tin cu cea mai slaba echipa de fotbal din UE; se pare ca Romania va reusi sa coboare sub Luxemburg la fotbal; Luxemburg are 500.000 de locuitori!
  • +3 (3 voturi)    
    Da-ti-l afara pe Lucescu, ca iesim in strada! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:10)

    citizen [anonim]

    Idiotul asta de lucescu primeste si bani pentru porcaria care a facut-o la nationala?
  • -1 (3 voturi)    
    Decazuti (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:11)

    monser [anonim]

    Bai,nu mai comentati degeaba,Romania nu mai are fotbal de aprox 20 de ani.

    ROMANIA ESTE O RUINA ECONOMICA,SPORTIVA,POLITICA,ETC. ASTA ESTE ADEVARUL Zilelor nOASTRE.
    • 0 (0 voturi)    
      asa e (Duminică, 27 martie 2011, 0:47)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui monser

      da asa e ai perfecta dreptate suntem varza SUNTEM VARZAAAAAAAAA
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:13)

    Hansel [anonim]

    Bataie ne luam de la toti, tigani suntem facuti de toti, mai e ceva bun acolo?
  • +1 (1 vot)    
    2 ore pierdute (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:13)

    dumil [utilizator]

    adios fotnbal. adios Razvan, nu merita sa te uiti la echipa asta de cacao....cred ca am sa trec pe handbal!
  • +2 (2 voturi)    
    Cat mai sta Razvan Lucescu? (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:14)

    Raoul [anonim]

    Cat mai capuseaza Razvan Lucescu nationala????
    Afaraaaaaa!!!!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    un telespectator mai putin (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:14)

    ordessos [anonim]

    chiar daca nu luam bataie azi, m-am saturat sa vad acest joc din anii '80; la revedere, Mircea Sandu, la revedere, generatie de tinichea
  • +1 (1 vot)    
    marfa! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:15)

    gopo [anonim]

    orgoliile lui lucescu sr si nasului au nenorocit fotbalul romanesc pe mai bine de 10 ani.. we are the champions, este IL LUCE ?? ("il luce", auzi ce tziganie.. l-a bagat pe fii'su'n fata ca ultimul om.. mare om, mare caracter..)
  • +2 (2 voturi)    
    INCREDIBIL (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:15)

    SMEN [anonim]

    SA NE BATA BOSNIA TARA CU POPULATIE CAT BUCURESTIUL,SCOTETI-L FRATE PE SWINGERUL ROM LUCESCU DE LA NATIONALA E PULBERE
  • +1 (1 vot)    
    Alte sporturi (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:16)

    gg [anonim]

    Se vrea prea mult de la niste ingamfati care efectiv nu pot oferi mai mult. Cred ca ar trebui sa ne mai uitam si la alte sporturi..Handbal, box, gimnastica...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa va fie rusine, golanilor! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:16)

    georges [anonim]

    Bine ca le-am facut la adormitii astia de fac prezenta la nationala si care mimeaza fotrbalul, din banii primariei, stadion national de 200 de milioane de euro! Asta-i trebuia chelului: tichie de margaritar!
  • +2 (2 voturi)    
    DEMISIA!! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:19)

    catalin [anonim]

    DEMISIA!!
  • +5 (5 voturi)    
    Am sarit in sus la golul bosniacilor (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:19)

    Rali [anonim]

    Pentru ca am fost o echipa mica, mica atat de mica incat nu ne-am vazut decat in 16 metriul nostru. Rusine Mucescu pentru modul cum ai pregatit partida, rusine Florescu, Alexe si Cocis.
    Sa te domine Bosnia 70% din timp e rusinos.
    Plecati de Lupescu, Mucescu si Sandu.
    Rusine pentru cat de jos ati ajuns!
  • +4 (4 voturi)    
    sa plece Lucescu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:20)

    dl [anonim]

    sa plece Lucescu
  • +3 (3 voturi)    
    mare mizerie, de nedescris! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:22)

    georges [anonim]

    Adunati veniturile golanilor care mimeaza fotbalul in nationala Romaniei si vedeti cate pensii s-ar plati din ele! N-o sa va vina sa credeti! Eliminati imbuibatii si putorile de la nationala sa scoatem tara din criza!
  • +2 (2 voturi)    
    Sa plece razvan (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:23)

    Florin Anglia [anonim]

    (null)
  • +1 (1 vot)    
    de raha.... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:23)

    octav [anonim]

    demisia razvane, schimbati toata echipa
  • +3 (3 voturi)    
    D E M I S I A (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:24)

    mm [anonim]

    Lucescule, ti-ai facut neamul de ras! DEMISIA!
  • +4 (4 voturi)    
    Demisia Mircea Sandu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:24)

    Sargon [utilizator]

    Fotbal;ul romanesc are o problema structurala, nu trebuie sa-si dea demisia doar antrenorul , ci mai ales Mircea Sandu!
  • +7 (7 voturi)    
    Mai sunt sanse de calificare (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:26)

    barbidoc [anonim]

    Dar cu 2 conditii:
    1. Lucescu trebuie sa faca exact ce-a facut Adrian Severin: nimic.
    2. Nationala in cantonament la Fukushima. Inspirati-expirati MOX. Intr-o saptamana e imposibil sa n-apara un Superman care sa ne califice.
    Simplu.
  • 0 (0 voturi)    
    veni, vidi, viciii! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:29)

    gg [anonim]

    Cand vine lucescu jr in tara, sa-l asteptam la aeroport!
  • -2 (2 voturi)    
    Cum mai?... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:37)

    Alius [anonim]

    Nu a rezolvat Mutu situatia? Cel mai tare jucator roman din toate timpurile... Pana acum se spunea ca avem nevoie de Mutu, ca Mutu sus, ca Mutu nu stiu cum.. si acum.. nimic?... Ciudat...

    Eh, lasa ca merge si asa.
  • +4 (4 voturi)    
    Sa plece dracului, Lucescu ! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:44)

    Suporteru' [anonim]

    Cat trebuie sa mai suportam umilintele astea ?
    Cu asa antrenor, nu ne mai calificam in veci.
    Vai de mama noastra !
  • +4 (4 voturi)    
    vai de noi.. (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:44)

    adY [anonim]

    suntem de cea mai mare rusine , cu cata simpatie am pt lucescu dar s-a dovedit a fi degeaba , cine l-a criticat a stiut de ce .......nu vom avea niciodata spiritul de a lupta pt romania . poate daca le dadea prime de sute de mii de euro mai aveau si ei o tragere de inima ...in rest au venit si ei sa faca un concediu in romania...
    cum poate sa faca asemenea schimbari nu imi dau seama ...pacat
  • +1 (1 vot)    
    baaa (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:45)

    Stoned [utilizator]

    SUNTEM VARZAAA: ADICA NATIONALA:: NU romanii. noi suntem OK.
  • +4 (4 voturi)    
    FRF (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:52)

    suporter Romania [anonim]

    "Pestele se impute de la cap" spune un proverb vechi romanesc. - Pana nu schimbam smecherii din FRF nu vom avea niciodata o echipa de fotbal performanta.
    Numai spagari si smecheri avem...
    Oare nu mai exista si altii???
  • +3 (3 voturi)    
    sa plece mircea sandu si cu mitica (Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:54)

    mihai albu [anonim]

    acum dupa douazeci de ani cred ca e momentul sa iesim cu totii pe unde putem ,in presa ,pe tv ,pe strada chiar si sa-i scoatem afara din fotbal si orice are legatura cu el pe mircea sandu si pe mitica
    pana nu pleaca ei din fotbal nu ne mai calificam in nici o competitie
    in rest razvan din respect pentru taica-sau macar sa-si dea demisia -sa si nu se lase contaminat de cei de mai sus
  • +1 (1 vot)    
    minunat! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:02)

    nostalgicu' [anonim]

    am inceput sa il regretam pe piturca! chiar rocambulesc...
  • +1 (1 vot)    
    la asa natiune... asa nationala... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:06)

    Alin [anonim]

    echipa pacifista: nu batem pe nimeni... Natiune pacifista: dansa pinguinul la mitinguri (a se vedea mitingurile din GB - pt diferente).... Noroc cu presedintele ca ne trimite prin zone de razboi ca altfel nici nu am stii ca avem armata :)....

    PS.... Lasa-ne, lasa-ne... Razvane!!!

    PP2... Jalnici, penibili, patetici.... plm le-ar fi trebuit o minge cubica nu de alta dar aia sferica se pare ca le creaza probleme....

    PS3. Traiasca mafia fotbalului romanesc condusa de nasu' (pe veci presedinte) Sandu si Militica Dragomir!!!
  • +1 (1 vot)    
    hahalere (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:08)

    no name [anonim]

    jucatori ratati si retardati, chiar vreti sa castige ceva? poate la intins mana..
  • -2 (2 voturi)    
    Normalitatea din Romania..."CIUCA BATAILOR" (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:10)

    salutari [anonim]

    Ca si tara asta... echipa asa zisa de fotbal mai degraba... maidan, apoi de ceva ani nu am prea vazut o echipa romaneasca si eram sigur Ca se ia bataie, este normal si natural , intotdeauna asa va fi , nici nu stiu de ce mai sperati, vreti spectacol? uitat-va la cea mai jalnica echipa si o sa vedeti nu la echipa actuala care ar trebui sa se numeasca "CIUCA BATAILOR".Echipele de afara cand nimeresc sa joace cu Romania, baga echipa a 2-a sau aia care trebuie sa se pensioneze.. ca daca nu ne bat ei , ne dam gol singuri...:)) normal!!!!sI RAZVAN... nu are omu nici o vina, numai figurantii lui peste de jucatori cu impresii .. doar atat...
  • +9 (9 voturi)    
    Rushine! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:19)

    doduleasa [anonim]

    Am ajuns si in fotbal in coada Europei, mai ieri eram pe locul 13 in lume. Ce am fost si ce-am ajuns.
    Timpitului astuia nu ii e putin rushine? Ne-a adus de risul curcilor, a pierdut doua calificari, si el nu are pic de obraz sa demisioneze.
    E unul din acei romani care pe ei ii intereseaza numai sa cistige fara sa munceasca, el si Severin.
    Alt cretin de la federatie, dupa ce ne-a ratat lucescu o calificare ii prelungeste contractul si ii mareste si salariul!?!
    Acum o luna a zis daca nu cistiga cu Bosnia o sa-si dea demisia, na ca am mincat bataie si el tot trage de scaun, de cite ori a zis si in trecut ca demisioneaza...Rushine!!!
    • 0 (0 voturi)    
      eu cred ca razvan are o mare parte din vina... (Duminică, 27 martie 2011, 17:44)

      Alin [anonim] i-a raspuns lui doduleasa

      1) este 0 la capitolul pregatire tactica
      2) habar nu are ce jucatori sa selectioneze....
      3) (cel mai grav) cred ca face jocul baietilor destepti din "mafa transferurilor".... si motivatia este simpla... Unui jucator convocat la nationala ii creste valoare de transfer.... Astfel iei pe "neica nimeni" de la echipa "X", la nationala, astuia ii creste valoarea si este apoi vandut la echipa Y pe bani, considerabil, mai multi.... Evident, el ca jucator nu valoreaza nimic dar comisioanele de trasfer care se iau pe spatele lui sunt "frumusele".... Intelegeti? E chiar simplu.... Sincer, nu cred ca Razvan ia vre-un ban... dar este suficient de naiv si chiar isi doreste postul de selectioner cat sa accepte orice i-se propune...
  • +4 (4 voturi)    
    earth hour (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:33)

    parsha [anonim]

    Dupa rezultatul acesta, putem stinge lumina linistiti!
  • +11 (11 voturi)    
    Nimic de comentat... (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:38)

    stefan [anonim]

    Privesc clasamentul grupei si nu-mi cred ochilor...
    Romania 2 puncte in 4 meciuri si ALbania 8 in 5 meciuri.
    Acest palmares trebuie aratat mereu lu' Mitica, Mircea Sandu si tuturor patronilor cluburilor din Ro.
    Ca de altfel si fotbaliatorilor cu pretentii de vedete si salarii de peste 100 000 de euro pe an plus alte prime.
  • +7 (7 voturi)    
    eu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:42)

    mda [anonim]

    ce bine ca nu m-am uitat la meci..

    oricum stiam ca si-o ia.. nu avem valoare, fotbalul romanesc se rezuma la ce masina smechera si-a mai luat becali sau in ce vacanta exotica a mai fost borcea...

    restul la jucat miuta in spatele blocului
  • +1 (3 voturi)    
    Hai Bosnia!!!!! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:44)

    Pinochio [utilizator]

    (null)
  • +5 (5 voturi)    
    de rasu curcilor (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:49)

    danahile [utilizator]

    si mai vor sa le facem si stadion ))
  • +5 (5 voturi)    
    Un record de nedorit. (Duminică, 27 martie 2011, 0:00)

    T+C [anonim]

    Echipa nationala de fotbal a Romaniei din acesti anii cred ca va intra in istorie ca o echipa cu cele mai proaste performante din istoria sportului romanesc modern.
  • +4 (4 voturi)    
    Asta e chiar nesimtit (Duminică, 27 martie 2011, 0:01)

    Nae [anonim]

    Dupa fiecare infrangere cica 'nu am jucat rau'.
    Cum naiba defineste asta joc rau?
  • +3 (5 voturi)    
    Sa plece si Mircea Sandu ! (Duminică, 27 martie 2011, 0:41)

    Revoltat [anonim]

    Ne-am saturat de mutra lui la Federatie.
    O federatie pe care o conduce prost, ca dovada rezultatele.
    Ce e atat de greu de inteles?
    Jos cu cloaca din FRF.
    Primul sa zboare acest Lucescu !
    • 0 (0 voturi)    
      eeeeeeeee (Duminică, 27 martie 2011, 9:32)

      me [anonim] i-a raspuns lui Revoltat

      o sa zboare lucescu si atat...
      o sa vina probabil tot un pseudoantrenor si o sa o luam de la capat.

      pa sandu si dragomit numai moartea o sa-i dea afara de la federatie (ceea ce sincer sper sa se intample cat mai repede, si de preferat cat mai dureros)
  • +3 (3 voturi)    
    un fleac ne-au ciuruit (Duminică, 27 martie 2011, 0:48)

    yo [anonim]

    deasta zic eu sa nu privesc...k stiu k si o ia.....
  • +7 (7 voturi)    
    perfect (Duminică, 27 martie 2011, 0:49)

    catalin [anonim]

    asteptam derbiul cu Luxemburg....cine e mai bun sa castige....si ca leit-motiv...AM JUCAT CA NICIODATA,AM PIERDUT CA-NTOTDEAUNA...tipic romanesc
    • 0 (0 voturi)    
      luxemburg (Duminică, 27 martie 2011, 4:44)

      alex [anonim] i-a raspuns lui catalin

      Lasa ca e bun si un egal...

      Scuze pt gluma proasta cu gust amar.
  • 0 (0 voturi)    
    florescu (Duminică, 27 martie 2011, 1:57)

    Mirc [anonim]

    Florescu , Deac , Alexa , n-au ce cauta la nationala . Razvane nu inteleg de ce ai acceptat postul asta de "selectioner " , nu te prinde . Imi pare rau acum ca l-am criticat pe Piturca dar el ne-a calificat la Euro si "domnul " Sandu sa-l lase pe Popescu in locul lui ca i-a trecut timpul .
  • 0 (0 voturi)    
    Gata, (Duminică, 27 martie 2011, 2:03)

    AlisCuPar [utilizator]

    mi-ajunge! Nu ma mai uit la fotbalul condus de mafiotii Sandu si Dragomir!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari mircea sandu!!! (Duminică, 27 martie 2011, 2:26)

    radu [anonim]

    Bravo Romania!!!!
    Astia suntem!
    Sunt mandru!?
  • +1 (1 vot)    
    fara demisie (Duminică, 27 martie 2011, 4:26)

    Dan Costea [anonim]

    Altul care nu vrea sa demisioneze!
  • +1 (1 vot)    
    De 2 lei (Duminică, 27 martie 2011, 5:12)

    Anonim [anonim]

    Razvan Lucescu: portar si antrenor de 2 lei. Echipa nationala a Romaniei: de 2 lei. Nu mai ridicati in slavi pe Mircea Lucescu sau alti antrenori cu rezultate, pentru ca ei avut intotdeauna la dispozitie ce jucatori au vrut. Unii au avut un noroc chior ca au avut la dispozitie o gasca de copii geniali precum Hagi, Lacatus, Lupescu, Raducioiu, Dan Petrescu, Ilie Dumitrescu, Dorinel Munteanu si ceilalti. Poate peste 100 de ani se va mai intampla sa se adune asemenea valori in echipa nationala a Romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    Lasa-ne, lasa-ne! (Duminică, 27 martie 2011, 7:32)

    gigi [anonim]

    Am auzit ca golanul de la federatie te sustine pana la final! Acesta a fost finalul! Lasa-ne, las-ne! Esti groparul fotbalului romanesc! Pentru stricacinile facute in ultimii doia ani te voi fluiera si huidui pe tine si neamul tau oriunde vei mai scoate capul in tara asta! Sa-ti fie rusine pentru distrugerea fotbalului! Cu tine fotbalul nu mai este sport, e o gargara! Arogant, nu-ti vezi lungul nasului: azi esti Murinho, maine Guardiola! A venit vremea sa fii lucescu, un caine plouat cu coada intre picioare!
  • +1 (1 vot)    
    TRIBUNE GOALE pana pleaca lucescu! (Duminică, 27 martie 2011, 7:51)

    dinu [anonim]

    Retrageti-i diploma de antrenor, daca o are! Baiatul asta face totul dupa ureche! Este un ageamiu tinut in functie de PCR-istii de la FRF si LPF. Daca-l lasi singur, asta nu stie nici unde i-e casa! Ce le-o fi spus jucatorilor inainte de meci, cum a reusita sa-i demobilizeze pe toti si sa intre cu frica pe teren intr-un meci pe care trebuia sa-l castigam fluierand? Prostia aia, ca presiunea e pe bosniaci, nu pe noi!!! Afirmatie de om prost, preluata de la TV de la niste comentatori de 2 bani! Daca si echipa au ajuns sa i-o faca cei de la GSP, ce sa-i ceri? Mai exista recorduri negative pe care sa le bata acest mucescu? Despre ce final vorbeste sandu cand spune ca-l sustine pana la final?! Pana cand Romania ajunge la coada clasamentului mondial??? Vine meciul cu Luxemburg, adevaratul derbi pentru echipa neputinciosului Lucescu! In semn de protest pentru umilinta la care ne-a supus in ultimii ani, cand ne-a transformat in ciuca batailor, as vrea sa vad TRIBUNE GOALE la urmatoarele meciuri ale nationalei, pana pleaca lichelele lucescu, lupescu, sandu si dragomir - groparii fotbalului romanesc!
  • 0 (0 voturi)    
    Raul trebuie taiat de la radacina (Duminică, 27 martie 2011, 9:21)

    alin [anonim]

    Oameni buni, trebuie sa privim in ansamblu. Intreg fotbalul romanesc este PRAF. Campionatul intern este slab Nu mai avem jucatori de valoare. Nu mai exista scoli de fotbal. Pana nu dispar Mircea Sandu, Mitica Dragomir, Lupescu, etc, cei care gestioneaza de ani si ani insuccesele si doar se gandesc la afaceri.....nu facem nimic. Lucescu jr este slab. Dar degeaba il inlocuim daca nu dispar sursele raului.
    La conducerea Federatiei nu au loc oameni curati, cum sunt Gica Popescu, Gica Hagi, etc
    Trebuie sa ramana Mafiotii ????
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Duminică, 27 martie 2011, 9:31)

    me [anonim]

    credeam ca nu se poate un antrenor mai prost ca piturca.... se pare ca se poate :(

    fratilor... mai e luxemburgu!!! hai ca se poate!!! putem sa ajungem si pe ultimul loc! curaj!
  • +1 (1 vot)    
    fotbal (Duminică, 27 martie 2011, 9:58)

    ion [anonim]

    daca nu avem un campionat bazat pe valoare si nu pe aranjamentele lui becaborcea dragomiriancu si toti golani din conducerea frf si de la echipe nu vom avea nationala
  • +1 (1 vot)    
    Urmeaza derby-ul (Duminică, 27 martie 2011, 10:13)

    Trojan.H [utilizator]

    Vorba Mariei Andries pe gsp.ro: Urmeaza derby-ul cu Luxemburg.
    Nu stiu ce sa mai cred dar de cind a venit Basescu asta la Cotroceni, Romania e varza.
  • 0 (2 voturi)    
    tipic romanesc... (Duminică, 27 martie 2011, 10:14)

    Isoniahtar [utilizator]

    ... injurati antrenorul pentru ca echipa e de toata jena. Acu' sa fim seriosi: din toata mocirla asta ce-i in fotbalul romanesc (pornind de la caractere atotstiutoare cum e domnu' cioban Becali pana la simpli jucatori), ce ne-am astepta?
    Daca e sa ne gandim ca nationala noastra e 90% papagali care se cred vedete la ei in gradina (hai, ca nu poate sa faca un aparator serios - hai, doi sau trei - tot meciul pentru intreaga echipa, nu? ). Astia pur si simplu nu sunt sportivi, sunt papagali cu aere de vedeta, si atat. Non-valori. Cu astia nici Napoleon nu se califica...
    In orice caz, nationala Romaniei este imaginea perfecta in ce stare deplorabila si in ce rahat e toata tara: nu numai fotbalul, ci si policienii, oamenii de cultura, etc... E penibil, trist, chiar tragic.
  • +2 (4 voturi)    
    aseara... (Duminică, 27 martie 2011, 10:17)

    Itsoc [utilizator]

    ...pe la orele meciului am savurat o friptura de vita, am baut un vin rosu fin si m-am uitat la o comedie excelenta de-a lu' Woody Allen.
    La ora 4 dimineata m-am trezit sa vad meciul de hockey Montreal Canadiens - N.J Devils (3-1).
    despre ce meci vorbiti?
  • +1 (1 vot)    
    raul provine din conceptia de au juca fotbal (Duminică, 27 martie 2011, 10:19)

    ploiesteanu [utilizator]

    Comentatorii, care hai sa fim sinceri, nu prea stiu fotbal, militeaza pentru un joc "simplificat" cu o atingere sau 2. Dar nu poti face asta daca ceilalti nu se demarca, nu fac miscare. De ce nu fac asta? Conditie fizica precara. Fotbalist "vedeta" = baruri femei si prafuri. In finalul meciurilor Romania a cedat de fiecare data. Baietii nu stiu ce-i aia protejare cu umarul a balonului. Ei nu stiu nici sa dribleze pentru ca sa "nu se complice" cum zic comentatorii-antrenori. Cand Rapa a driblat vreo 3 bosniaci comentatorii nu stiau cum sa comenteze. In felul acesta vei avea o posesie mica si vei fi dominat copios. Te duci tu cu mingea spre adversar si atunci el face precaut pasul inapoi sau vine el spre tine si tu trebuie s-o dai (ca nu sti sa driblezi sau sa pui umarul inainte, s-o protejezi) iar daca coechipierul nu se demarca (ca n-are conditie fizica) atunci o dai spre un coleg care are lipit de el un adversar, sau o degajezi la intamplare. Nimeni de la noi nu invata demarcarea si pozitiile intermediare din jocul Barcelonei sau din jocul Stelei cand era in zaua ei, miscare, multa imaginatie, demarcare in spatele fundasilor, un joc spectaculos si eficient. Asta de la echipele de juniori se invata. Conceptia de joc in campionatul nostru e complet gresita. Rezultate: jucatorii romani sunt rari in campionatele puternice iar acolo fac tusa, echipele de club sunt la pamant, nationala e rasul Europei.
  • +1 (1 vot)    
    In direct (Duminică, 27 martie 2011, 10:26)

    roberto [anonim]

    GSP
    L-avem in direct pe Gigi Becali ... Ce faceti domnule Becali? Uite, joc o tabla cu Mitica.

    SPORT.ro
    L-avem in direct pe Iancu de Timisoara ... Ce faceti domnule Iancu? Uite, analizez meciul.
    Asta defineste presa sportiva.

    Fotbalistii sunt eroii tabloidelor si clientii reprezentantelor auto. Conducatori de club nu prea avem - ei sunt imaginea antreprenorului roman - incult, avar, fara orizont si plin de tupeu (desigur, exista si o mica minoritate care sustine bruma de economie pe casre o avem).

    Pe la federatie sau liga, aceeais baieti care faceau jocurile (zarurile) acum 15 ani. Centre de juniori si tineret? Who gives a f**.

    Puteti aduce 10 antrenori, ca tot degeaba. Pantilimon nu o sa invete sa iasa pe centrare in meciuri tari cu Branesti. Rapa nu stie ca daca treci de centrul terenului nu esti automat in offside. Cuplul de fundasi central a alternat pasele lungi si precise cu specificele bubuieli romanesti. Mijlocasii nostri sunt rezerve sau mari vedete in puternicul campionat romanesc, mai puternic ca niciodata (Alexa) Pacat de Rat si Mutu ca nu au cu cine juca.

    Eu zic sa se poate si mai bine. Deocamdata am ajuns in urna 4 valorica, dar este loc si de mai jos.
  • +1 (1 vot)    
    CONTRAPERFORMANTA (Duminică, 27 martie 2011, 10:40)

    Gabriel [anonim]

    Echipa nationala de fotbal = CONTRAPERFORMANTA, LIPSA DE CONCENTRARE, LIPSA UNOR OBIECTIVE CLAR STABILITE, STRATEGII SI IMPLICARE.

    Convocarea la echipa nu este perioada de tratament, refacere si pshihoterapie pentru ''vedete'' care vin sa -si recunoasca neputinta si gravele greseli atat din viata sportiva cat si cea personala.

    Lucescu Jr. SA INVETE SI SA APLICE de la adevaratii antrenori ai lumii (inclusiv de la MIRCEA LUCESCU ) care sunt bazele acestei profesii.
    Participarea si trecerea in CV a stagiilor de pregatire in strainatate nu reprezinta nimic daca nu si-a insusit principiile elementare.

    Cum poate capitanul echipei (Chivu) sa declare cu 24 de ore inainte de disputarea meciului ca este dezamagit? Asa mentalitate de invingator?

    Mutu - marea vedeta, fotbalistul stralucitor a fost pe teren?

    Trebuie acordata incredere tinerilor fotbalisti care dau dovada de ambitie, modestie dar au caracter si mentalitate de invingatori.
  • +1 (1 vot)    
    Urmeaza meciul adevarului Romania-Luxemburg (Duminică, 27 martie 2011, 12:40)

    Motanu [anonim]

    In acest meci se intalnesc singurele echipe fara victorie in aceasta grupa, acesta este meciul care ne va dovedi valoarea.
    Oricum, ideea este ca Luxemburg a invins in precedentele preliminari pentru CM 2010, cu 2-1 in Elvetia, echipa care avea sa castige in cele din urma grupa preliminara.
    Deci, in concluzie, ideea mea este ca aceasta nationala a Luxemburg-ului nu seamana nici pe aproape cu nationala pe care o invingeam in prel. euro 2004 cu 7-0 in deplasare.
  • +1 (1 vot)    
    super tare (Duminică, 27 martie 2011, 13:25)

    stix [anonim]

    este un rezultat foarte bun! asta meritam !
  • +1 (1 vot)    
    bosnia-selectionata fratilor becali :2-1 (Duminică, 27 martie 2011, 13:34)

    alex [anonim]

    cam asta este adevarul.cred ca daca luam toata echipa sportului studentesc avem mai multe sanse decat cu echipa de aseara
    in alta ordine de idei m-am simtit aiurea cand suporterii bosniaci au strigat in sens peiorativ "tiganii" spre suporterii romani. daca pana si ei ne fac tigani atunci avem o mare problema ca brand de natie...
  • +1 (1 vot)    
    e si Razvan vinovat... (Duminică, 27 martie 2011, 14:33)

    danarad [anonim]

    ...dar adevaratii vinovati,stau in fotoliile F.R.F. si la Liga,si anturajul lor,in frunte cu clanul becalii...
    de doua zeci de ani,toate hotiile lor ,se ascundeau in spatele rezultatelor echipei nationale,iar acum nationala sa intors la valoarea ce a avuto in perioada '30-'90...
  • -1 (1 vot)    
    nationala (Luni, 28 martie 2011, 20:28)

    Roman Mihai [anonim]

    10 lucruri esentiale pentru salvarea nationalei si fotbalului romanesc

    1) Lucescu demis
    2) Piturca sau Olaroiu antrenor
    3) amicale peste amicale (de preferinta nationala impotriva strainilor din liga I)
    4) crearea unui grup de 25-30 de jucatori care sa joace foarte mult impreuna in amicalele mai sus mentionate pentru a se inchega relatiile de joc
    5) naturalizarea lui Eric...se poate face printr-o hotarare judecatoreasca...nu va mai luati de faptul ca trebuie sa mai joace in romania inca nu stiu cati ani...baiatul sa se insoare cu handbalista cu care este impreuna si e binevenit la nationala
    6) bani seriosi in copii si juniori
    7) sa facem un efort sa castigam cateva meciuri in campania asta ca daca nu vom castiga e posibil sa picam in urna a 5-a valorica (uitati-va la clasamentul uefa)
    8) Mircea Sandu, Lupescu, Mitica in arest
    9) Gica Popescu presedinte al federatiei
    10) obligatie pentru toate echipele din ligile I si II sa investeasca 15 mil euro (liga I) si 7.5 mil euro (liga II) ANUAL in centre de copii si juniori, terenuri de antrenament etc etc. * in cazul in care echipele nu vor investi banii ceruti acestea vor fi desfiintate (bani de pomana pe straini fara valoare)