Wayne Rooney a adus victoria lui Manchester United cu o executie acrobatica, in derby-ul cu Manchester City, din cea de-a XXVII-a etapa din Premier League, partida incheiata cu scorul de 2-1. Cu o singura infrangere in acest sezon, United a acumulat 57 de puncte, fiind la opt puncte fata de rivala din oras, avand insa si un meci in minus.

Rooney si Nani aduc victoria lui Manchester UnitedFoto: Reuters

David Silva a avut prima ocazie a meciului in minutul 4, insa sutul sau a trecut milimetric pe langa coltul lung al portii lui Van der Sar. City a parut echipa mai buna in prima repriza, insa United si-a surprins adversara cu patru minute inainte de final. Ryan Giggs a trimis o pasa pe culoar pentru Nani, care a trecut usor de Zabaleta si l-a invins pe Joe Hart.

City a inceput bine si repriza secunda, iar mutarea lui Roberto Mancini din minutul 60 s-a dovedit a fi inspirata. Tehnicianul italian l-a introdus in teren pe Edin Dzeko, bosniacul contribuind decisiv la golul egalizator. Shaun Wright-Phillips a centrat de pe dreapta, Dzeko a sutat spre poarta, iar balonul, deviat de spatele lui David Silva, a intrat in poarta.

In minutul 78, Manchester United a dat lovitura decisiva. Autorul primului gol al partidei, Nani, a centrat perfect pentru Wayne Rooney, care, din opt metri, a inscris cu o foarfeca spectaculoasa, direct in vinclul portii lui Hart.

Update - Premier League, etapa a XXVII:

Sambata:

Manchester United - Manchester City 2-1 (Nani '41, Rooney '78/ Silva '65)

Arsenal - Wolverhampton 2-0 (Van Persie '16, '56)

Birmingham - Stoke City 1-0 (Zigic '90)

Blackburn - Newcastle 0-0

Blackpool - Aston Villa 1-1 (Grandin '14/ Agbonlahor '10)

Liverpool - Wigan Athletic 1-1 (Meireles '24/ Gohouri '65)

West Bromwich - West Ham United 3-3 (Dorrans '3, Thomas '8, Reid '32-autogol/ Ba '51, '83, Cole '58)

Sunderland - Tottenham 1-2 (Gyan '11/ Dawson '44, Kranjcar '57)