Michel Platini, impotriva tehnologiei in fotbal: Riscam sa avem un fotbal de tip Playstation

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 25 octombrie 2010, 17:07 Sport | Fotbal

Platini nu vrea tehnologie video in fotbal
Foto: Reuters
Introducerea tehnologiei pentru linia portii nu este o solutie pentru fotbal, este de parere presedintele UEFA, Michel Platini, care sprijina arbitrii, militand pentru pastrarea sistemului celor doi asistenti din spatele fiecarei porti.

Greselile de arbitraj de la Cupa Mondiala din Africa de Sud au readus in discutie o problema veche ce pare fara de sfarsit: este sau nu nevoie ca fotbalul sa beneficieze de tehnologie pe linia portii? FIFA a introdus deja in agenda discutarea acestei chestiuni, dupa ce in 2008 a respins sistemul Hawk-eye, folosit in tenis si cricket, iar in acest an a refuzat introducerea balonului cu microcip, considerandu-l "prea complicat".
 
Michel Platini, insa, se declara impotriva introducerii tehnologiei in fotbal, cerand sprijin pentru arbitri. "Un arbitru este intotdeauna sub presiune deoarece el este unul singur. In tenis, este un singur arbitru, dar in jurul terenului sunt si 12 oameni care au un cuvant de spus. Intr-o lume frumoasa se respecta deciziile arbitrilor, chiar si in cazul in care au comis o greseala. Avem campanii de Fair Play si Respect, dar se pare ca avem un drum lung pana la intelegere", a declarat presedintele UEFA pentru site-ul oficial al Federatiei Scotiene de Fotbal.

Platini crede ca sistemul cu doi arbitri in spatele portilor, folosit acum si in Liga Campionilor, este solutia catre un arbitraj mai bun. "Un arbitru nu este suficient, nu in epoca moderna cand un meci e filmat cu 20 de camere. E nedrept, camerele pot sa vada totul, dar un arbitru are o singura pereche de ochi. De fiecare data cand face o greseala, acele camere sunt acolo sa o scoata in evidenta. De aceea, in ultimii zece ani am cerut sa schimbam sistemul, sa imbunatatim situatia si sa ii sprijinim pe arbitri. Acesti oameni vor face greseli si ca sa fii arbitru cred trebuie sa fii si masochist. Sistemul este prost si stiu asta de 40 de ani", a adaugat Platini.

Solutia gasita de Platini este sprijinirea arbitrului, nu introducerea asistentei tehnologice: "Daca introducem astfel de tehnologii, atunci vom avea un fotbal de tip Playstation".

"Arbitrul trebuie sa fie ajutat de cluburi, fani, jucatori, media si autoritati - toata lumea are o responsabilitate. De aceea am adaugat doi asistenti pentru jocurile din Liga Campionilor. Este un pas logic avand in vedere multitudinea de camere care pot inregistra diferite incidente: cu cat sunt mai multi ochi ce il asista pe arbitru, cu atat este mai mare si sansa de a repera aceste incidente. Arbitrul trebuie lasat sa-si faca treaba. Intelegem ca are o presiune enorma asupra sa, dar noi toti trebuie sa-l ajutam", este de parere Platini.

"Noi trebuie sa ajutam, aceasta este filosofia mea, dar arbitrii se pot ajuta si singuri, ei au puterea de a castiga respect. Cand am fost jucator, daca ma duceam sa protestez ceva in fata arbitrului si primeam cartonasul galben, a doua oara nu ma mai apropiam de el. Daca arbitrul nu-mi arata cartonasul galben, vedeam o slabiciune la el, asa ca protestam si alta data. Aceasta este realitatea", a concluzionat oficialul.


Citeste mai multe despre   






















790 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    normal... (Luni, 25 octombrie 2010, 17:12)

    nme [anonim]

    pai cum sa mai furati daca arbitrul trebuie sa fie cinstit...
    asa ceva este inadmisibil!!!
    adica noi vrem sa avem fotbal pe bune?! fara greseli de arbitraj?! ce e asta?!

    aveam pretentii mai mari de la un fost jucator de fotbal decat de la BLATter... dar se pare ca sunt toti o apa si-un pamant... cand vine de furat cel putin...
    rusinos...
    • +6 (8 voturi)    
      pai cum dracu mai ajunge franta... (Luni, 25 octombrie 2010, 20:08)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui nme

      sa se califice fara arbitrii..
  • +4 (6 voturi)    
    Tehnologie (Luni, 25 octombrie 2010, 17:48)

    Don [anonim]

    Pe MIsel Platini l-a depasit tehnologia.

    Probabil ca el vrea sa pastreze fotbalul la nivelul anilor de inceput, dar din pacate tehnologia nu-l iarta.Nu ai cum sa nu ti pasul cu ea oricat de sceptic poti fi, poti deveni patetic la un moment dat cum este si cazul lui.Cred ca ar prefera 2 arbitrii in teren decat sa foloseasca tehnica."fotbal de tip playstation" HAHAHA asa o zice si cand se deplaseaza cu avionul , mai bine merg pe jos ca e mai sanatos. HAHAHA
  • +3 (5 voturi)    
    Interese (Luni, 25 octombrie 2010, 17:51)

    Andu [anonim]

    Interesele sunt mult prea mari, ar fi un dezastru pentru ei sa reuseasca echipele mici ceva surprize remarcabile. Oricum, probabil ca daca acest sistem ar fi introdus, ar acorda arbitrii panalty-uri/ minute de prelungire destule ca sa recupereze handicapul echipa bogata.
    Urs Meyer si altii ca el nu iau deciziile astea de capul lor.
  • +3 (5 voturi)    
    alt mafiot (Luni, 25 octombrie 2010, 18:14)

    george [anonim]

    nu stiu ce se kk astia pe ei atata. Nu e nevoie de nici op tehnoilogie in plus ci pur si simplu sa fie ca in tenis. Cand o echipa reclama o decizie gresita sa se vada reluarea si sa se dea decizia corenta. Ca nu e nevoie doar de arbitru pentru linia portii ci si pentru un arbitru care sa anuleze goluri date cu mana asa cum a fost in meciul Argentina Mexic.
    Dar mafia e prea mare si interesele FIFA sunt mult mult prea mari.
    Cred ca 2 reluari pe repriza sunt mai mult decat suficiente. Daca ceri de 2 ori reluarea video si nu ai dreptate ai pierdut dreptul de a mai cere o alta reluare pe repriza respectiva.
  • +2 (4 voturi)    
    Deja vu (Luni, 25 octombrie 2010, 19:27)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Cu ceva vreme in urma Ionut Lupescu il ataca direct pe Mircea Sandu si isi anunta candidatura la sefia FRF. Ce s-a intamplat mai departe e un mare mister, dar in prezent Lupescu pare baiatul de casa a lui Sandu.

    Ceva mai recent Platini a anuntat ca nu mai candideaza impotriva lui Blatter si, dupa nici doua saptamani, devine un suporter frenetic al arbitrilor si impotriva tehnologiei, ca un ecou al hulitului sef FIFA.
    Cauza acestei schimbari de "atitudine" poate fi:
    - o lunga lista de informatii cu "de ce e mai bine asa", lista pe care nici un om normal si cu logica nu ar accepta-o avand in vedere ce se intampla in ultima vreme in fotbal;
    - santaj;
    - mita.

    Care e mai probabila?
  • +4 (4 voturi)    
    Propuneri suplimentare (Luni, 25 octombrie 2010, 22:42)

    sile [anonim]

    Ca sa nu cumva sa ajungem sa avem un fotbal de tip playstation, propun urmatoarele:
    1. arbitrii nu sunt obligati sa stea cu ochii pe minge tot timpul;
    2. arbitrii vor fluiera offside la minim 30% din angajarile in adancime (pot fluiera si in situatia de la punctul 1, cand nu sunt cu ochii pe minge);
    3. nu mai putin de 7 cartonase galbene vor fi atribuite prin tragere la sorti, tragere efectuata de capitanii echipelor;
    4. daca centralul apreciaza ca prin aplicarea punctului 3, echipa sa favorita e dezavantajata, are dreptul de a acorda din oficiu 1 sau 2 cartonase rosii echipei adverse;
    5. 3 goluri vor fi atribuite prin datul cu banul;
    6. alte doua goluri pot fi acordate din oficiu, in functie de horoscopul portarilor pe ziua respectiva.

    Ce ziceti domnu' Platini, n-o sa capete fotbalul o fata mai umana asa?