Razvan Lucescu: E frustrant ca un gol din ofsaid ne-a luat sansa unui egal

de L.A.     HotNews.ro
Duminică, 10 octombrie 2010, 0:41 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei
Foto: Reuters
Tricolorii recunosc faptul ca Franta a fost mai buna decat Romania in meciul de sambata, insa nu pot sa treaca peste faptul ca au fost atat de aproape de un egal pe Stade de France, iar o greseala de arbitraj a intors meciul impotriva lor. "E frustrant" a declarat selectionerul Lucescu, in timp ce Marica este de parere ca Romania a pierdut, odata cu cele trei puncte, si sansele la calificare.

"Am blocat Franta, fara sa le dam sansa de a-si crea prea multe ocazii. Am jucat insa cu frica. A fost dificil sa tinem posesia balonului atat din cauza temerii noastre, cat si a calitatii de joc a francezilor. A doua repriza a fost mult mai spectaculoasa, cu ocazii la ambele porti. Franta a reusit sa-si creze mai multe ocazii, au avut o valoare tehnica incredibila. In a doua repriza am avut mai mult curaj, am avut si noi ocazii foarte multe. Frustrarea mare vine din cauza faotului ca am pierdut intr-un moment in care controlam jocul, iar Franta parea ca se obisnuieste cu ideea egalului", a declarat Razvan Lucescu in cadrul conferintei de presa.

"Cu atat mai fruistrant este sa stii ca un gol din ofsaid ti-a taiat sansa de a termina meciul la egalitate. Valoarea Frantei este superioara noastra, dar cu munca, organizarea si efortul nostru este greu sa accepti o astfel de infrangere venita pe final. Nu vreau sa caut scuze, dar e a nu stiu cata oara cand arbitrajul ne dezavantajeaza", a adaugat selectionerul.

Pantilimon a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai nationalei in acest meci, avand o serie de interventii foarte bune in fata suturilor lui Nasri sau Benzema: "Suntem suparati ca am primit golul tarziu, Pacat ca am primit acel gol. nN pare rau ca nu am scos mai mult aici. Calificarea inca se joaca si noi ne luptam pentru pozitia a doua, nu cred ca ne mai putem gandi la primul loc. Franta a aratat ca este o echipa de valoare, noi am incercat sa tinem pasul cu ei, dar apoi a venit golul si asta a fost" (Protv)

"Chiar daca mai sunt sanse teoretice de calificare, cred ca am pierdut calificarea. Tinand cont ca dupa primele trei meciuri avem doua puncte, sansele sunt foarte mici. Franta a jucat mult mai bine ca noi si meritau victoria", a declarat la finalul meciului Ciprian Marica.


Citeste mai multe despre   






















2977 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    marica (Duminică, 10 octombrie 2010, 0:58)

    Fishu [anonim]

    Daca nu mai crede in calificare e clar ca nu mai are ce cauta la nationala...cum sa zici asa ceva cand esti la 3 puncte de locul 2...slab caracter
    • +2 (2 voturi)    
      am controlat jocul? (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:34)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui Fishu

      Lucescule trezeste-te!!! Cand ai "controlat" tu jocul? Eu am avut impresia ca echipa noastra ataca impreuna cu francezii poarta aparata de Pantelimon Chivu si Tamas!!! La ce meci s-a uitat pinguinu' asta frate!?! Ce meci ai "controlat" bai zabaucule??? meciul de table? Nasuleeeeee, i-ai facut bre vreun control psihiatric lu' asta micu' in ultima vreme, ca isi cam fac cucii cuib in capu' lui!?! Lui Juma'-De-Om-Calare-Pe-Juma'-De-Iepure-Schiop asta care raspunde la porecla de Lucescu i se pare ca "am dominat" Franta; intreb si eu, ca prostu': mai e vreun suflet in tara asta care a vazut acelasi lucru? (afara de ta-su'...) Ati fost varza de varza!!!
    • +3 (3 voturi)    
      nu (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:59)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Fishu

      nu e caracter slab ci din contra.cand piturca spunea ca totul e ok desi trebuia sa faci matematici superioare ca sa gasesti combinatia in care ne-am fi putut califica era mai bine ? adevarul gol golut e ca atata timp cat ai 2-3 jucatori care activeaza in campionate adevarate (si sunt si folositi de echipele lor) iar restul sunt din liga lu' mitica sau alte aiureli nu poti avea pretentii sa te compari cu generatia lui Hagi.
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti (Duminică, 10 octombrie 2010, 15:10)

        ysoagar [anonim] i-a raspuns lui alpha

        oare muresan nu e mai bun decat radoi? pantilimon care joaca in liga lui mitica a facut ca scoru sa nu ia proportii, lobont nu stiu daca n-ar fi luat mai multe... oare crezi ca santmartean, hora, torje, tanase, cristea, prepelita, lazar, varga, balan nu-s mai buni decat anonimii florescu si cocis... intr-adevar zicu a fost petarda, insa la fel a fost si niculae sau marica, oare nu e nici-un fundas mai bun decat rat? chivu putea juca si pe stanga iar central putea juca si rada (2 goluri in Ch. League)..oare chiar nici unul din astia nu merita sa fie selectionati si sa joace?
        • 0 (0 voturi)    
          ba da (Duminică, 10 octombrie 2010, 17:41)

          alpha [utilizator] i-a raspuns lui ysoagar

          ar fi meritat poate sa joace altii ! dar tot nu te poti compara cu echipe care au 7-8-9 jucatori care activeaza in campionate ADEVARATE.cu atat mai mult daca au toti jucatorii in astfel de campionate.
  • +1 (5 voturi)    
    In general, castiga cel mai bun (Duminică, 10 octombrie 2010, 1:20)

    S [anonim]

    Romania a fost curajoasa in seara asta...cel putin asa s-a vazut din tribune. Daca se continua in acest sens, vom acompania Franta in turneul final.
    Felicitari lui Lucescu jr pentru Fair Play.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Duminică, 10 octombrie 2010, 10:21)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui S

      da, mergem si noi mai departe... DAR... fara Cocis, Florescu, Zicu, Radoi...
    • 0 (0 voturi)    
      lucescu (Duminică, 10 octombrie 2010, 10:27)

      mitic [anonim] i-a raspuns lui S

      1.Cand esti fair play si esti chemat sa vb la o conferinta de presa , in cazul lui trebuia sa exp-lice ca nu a fost destul de bun si jucatorii destul de antrenati.Nu trebuia sa pomeneasca de eroarea unui arbitru.
      2.Nu as avea de ce sa-l felicit.Jucatorii nostri joaca ca baba aia din reclama de la snickers de mult.In locul lor mi-ar fi rusine.Si Mutu era mai bun ca ei.( asta e cea mai buna gluma!!!)
      Concluzia:
      E simpla.NOI NU JUCAM FOTBAL.
      Jucam orice altceva , numai fotbal nu.
      Explicatia:
      1.Mai tot timpul au dat pase inapoi.La inceput am crezut ca e o intamplare.Intamplarea a devenit obisnuinta.Asta inseamna ca nu au conditie fizica, si nici cap.
      2.Piticania aia algeriana sau marocana a intrat in noi ca prin branza( imi scapa numele), ala e mai mic si decat BOC.Poate ne explica Razvan de ce.
      3.Marica n-avea ce cauta in locul lui Niculae.Ala se pricepe la orice numai la fotbal nu.I-a trecut de mult.

      Final:
      M-am saturat de explicatii ca altii ne fura, ca altii fac aia, ca asa si pe dincolo.
      Asta nu e fair-play de loc.E la moda acuma, si printre politicieni.Dam vina pe altii, sau pe natura, pe arbitru, pe orice...numai la noi nu ne uitam.
      O fi asta fair-play fata de noi ?
      Sau fair-playul asta ce o insemna oare????
  • 0 (4 voturi)    
    Marica (Duminică, 10 octombrie 2010, 1:27)

    Marica [anonim]

    Daca incepea "domnul" Marica jocul ca si titular nu mai dadea asa declaratii! Sa nu mai vina la nationala daca nu mai crede in calificare! Oricum NU am pierde un mare talent!
  • -6 (6 voturi)    
    RUSINE arbitrajului european ! (Duminică, 10 octombrie 2010, 2:13)

    Motanu [anonim]

    Daca nu s-ar fi inscris primul gol, franta nu ar fi reusit sa se inscrie nici daca s-ar fi jucat pana maine dimineata !
    Oricum, stiu ca ceea ce o sa zic acum nu are legatura cu fotbalul, dar lucrul care ma scarbeste cel m-ai mult la francez este ,,sarutul frantuzesc'' !!!
    Si asta deoarece dupa mine, sarutul frantuzesc, este un gest foarte dezgustator !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Motane (Duminică, 10 octombrie 2010, 11:33)

      the [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      tu spui prostii pe toate canalele ...

      french kiss e inventat de perfizii albioni, daca stii ce e aia,
      tot asa cum "cheia franceza" a românului
      se numeste in franceza "clé anglaise",
      iar in engleza "monkey wrench"

      De fapt e de origine italiana, mai precis Florentina.
      Dar, daca la tine sarutul e un gest, ca si atunci când iti misti coada, ca sa nu cazi de pe acoperis ... nu mai am comentarii !
      Zât, again !
    • +2 (2 voturi)    
      69 (Duminică, 10 octombrie 2010, 13:01)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      deci de 69 nici nu poate fi vorba ... ? :)))))
  • +2 (2 voturi)    
    R.Lucescu (Duminică, 10 octombrie 2010, 2:15)

    abc [anonim]

    e educat, vorbeste frumos la jucatori si in interviuri, si-a propus locul 2 in grupa, pare plauzibil, dar oare a castigat vreodata ceva o cupa, un campionat sau tot timpul si-a propus sa-si tina echipa in pluton?
    Cum face ca din jucatori obisnuiti cu campionate straine, Marica, D.Niculae et compania, cam tot incearca sa se agate de un rezultat si pe care nici macar nu-l obtine, primind in ultimile minute goluri cu Franta si Albania de ex.
    Sa nu-m spuneti ca nu avem jucatori, am vazut tineretul pierzand 1-2 in Anglia, dar in ultimile minuate au presat ptr egalare, nu stateau sa apere un iluzoriu usor de recuperat diferenta de 1 gol pentru acasa, si sunt jucatori numai din campionatul intern, unii chiar destul de necunoscuti, asa ca hai Tineretul la Euro, hai Emil Sandoi antrenor la nationala.
  • +5 (5 voturi)    
    Mentalitate de pescari (Duminică, 10 octombrie 2010, 3:08)

    Sergiu [anonim]

    Cu asa mentalitate normal ca vom obtine primul loc din grupa dar daca te uiti de jos in sus... Ei au plecat in Franta sa faca egal nu sa cistige, iar Francezii au venit la meci sa cistige, e poate a suta data cind echipa nationala joaca cu asa mentalitate...oare cind se vor trezi ca francezi vor veni in Romania sa cistige meciul nu sa faca egal...si apropo pt Lucescu, vezi ca scorul era 0-0 nu 2-2 sau 3-3 de sa dai vina pe arbitri ca a dat ala gol din offside....nu te gindi cum da adversarul goluri eu zic sa te uiti la echipa ta care nu da goluri, ba nu stiu sa dea nici pase..... Succes in continuare dar poate in amicaluri....
  • +1 (5 voturi)    
    Demisia (Duminică, 10 octombrie 2010, 3:33)

    Cornel [anonim]

    Demisia

    Fara pile nu ajungeai decat antrenor in divizia B
  • +3 (5 voturi)    
    Din ce vad pe site-ul UEFA (Duminică, 10 octombrie 2010, 3:57)

    Adi [anonim]

    vad ca Franta a dominat foarte clar. Nu am putut sa vad meciul dar citind statistica de pe site-ul UEFA inteleg ca Franta putea sa dea mai multe.
    In continuare vad ca antrenor, jucatori, presa se plang de arbitraj. Dar de jocul echipei noastre se spune ceva? De valoarea si forma fizica a jucatorilor se discuta?
  • +3 (5 voturi)    
    vise colorate (Duminică, 10 octombrie 2010, 4:15)

    chris gheorghe [anonim]

    Am auzit inainte de acest meci tot felul de pareri
    tot felul de indemnuri la lupta tot felul de sfaturi care
    mai de care mai "profesioniste". Chiar nu vrem sa
    vedem realitatea ,chiar vrem sa ne amagim la
    nesfirsit,adevarul e unul singur NU MAI AVEM ECHIPA DE VALOARE,NU MAI AVEM ANTRENORI
    DE VALOARE,NU MAI AVEM MARI JUCATORI CARE
    SA FACA DIFERENTA.De mindria de a juca pentru
    TARA nici nu mai poate fi vorba.In afara de EURO
    sau DOLARI restul e O !!!
  • +3 (5 voturi)    
    lasa-ne (Duminică, 10 octombrie 2010, 7:12)

    alecs [anonim]

    hai razvane gata ,lasa-ne
    dute si ai grija de tine
  • 0 (0 voturi)    
    Calificare (Duminică, 10 octombrie 2010, 9:00)

    maturu [anonim]

    Dupa ce i-au "calarit" tot meciul ,era si firesc sa vina si golul ,dar ca de obicei ptr. alde Lucescu , arbitrii sunt de vina..La o faza ,un francez a trecut pe langa Tamas ca acceleratul prin gara. A fost o diferenta clara de valoare si antrnorul/fotbalistii ar trebui sa-si vada lungul nasului !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Niste frustrati impotenti (Duminică, 10 octombrie 2010, 9:41)

    George [anonim]

    Am mai vazut filmul asta... "Ne-a furat arbitrul" si "meritam cel putin un egal"... Chiar nu-si dau seama ca sunt ridicoli? Atat comentatorii sportivi, cat si jucatorii si antrenorul. A fost limpede ca Franta este peste noi ca valoare si merita victoria. Restul sunt povesti. Ca "daca n-ar fi fost acel gol din ofsaid", ca daca bara aia a lui Sapunaru ar fi fost gol... Echipa nationala a devenit echipa de probabilitati si teorii? M-am saturat sa tot aud mizeriile astea ori de cate ori o luam in freza. Nu jucam nimic si cu asta basta. Cea mai buna solutie este ca FRF, acesta gasca de invartiti, sa angajeze un antrenor strain. Unul cu adevarat valoros. Punct.
  • 0 (0 voturi)    
    Care fotbal? (Duminică, 10 octombrie 2010, 10:01)

    margagigi [anonim]

    Care echipa national ? care jucatori ? Ca in multe alte domenii traim din amintiri . La fotbal ca si in mai toate alte activitati sportive sau nu suntem pe undeva..... sub Albania . Restul este tacere sau ...speranta. Vai de mama ei de nationala ( de Tara). Cu asa "conducatori", cu asa "Valori" suntem pe locul pe care il meritam.
  • 0 (0 voturi)    
    Cate suturi am tras si cate am luat (Duminică, 10 octombrie 2010, 10:37)

    Frustrant Lucescu [anonim]

    E frustrant sa vezi o echipa de eroi care se arunca in fata bombelor, fara sa fie capabili sa atace, la randul lor. O echipa cu Pantilimon si Chivu in rol de cei mai buni e o echipa de "atat putem" cand la pauza aveam un sut tras la poarta iar francezii aveau vreo 9! Avem echipa, n-avem valoare, eu unul am oprit TV-ul cand marea speranta descoperita la Steaua, scapat pe contraatac, a intors inapoi mingea de la marginea careului advers, fara sa-si propuna o patrundere...
    • 0 (0 voturi)    
      pase inapoi de peste 30m (Duminică, 10 octombrie 2010, 19:56)

      fr_ro [anonim] i-a raspuns lui Frustrant Lucescu

      punctul pe i l-ati pus. fara a fi tehnici, creativi, bine pregatiti fizic si mental tricolorii romani nu au reusit sa joace fotbal. am vazut pase inapoi spre chivu de peste 30 de m. la mijloc nu era niciun arhitect si niciun constructor. atacantii aveau probleme mari cu preluarea mingii darmite sa schiteze un dribling in viteza. iat in aparare la sfarsitul meciului era bulevard. jucatorii epuizasera toate resursele :((
  • 0 (0 voturi)    
    Sa plece Lucescu si toata gasca de la Federatie (Duminică, 10 octombrie 2010, 11:27)

    Suporterul [anonim]

    Aia l-au tinut in brate desi avea rezultate catastrofale.
    In fotbalul romanesc chiar nu raspunde nimeni de rezultatele avute. Chiar atat de gros este obrazul?
    Sa va fie rusine !
    Ne-at facut de ras inca odata, ca de atatea ori in ultimii ani.
    Am ratat si calificarea asta.
    HUO !
  • 0 (0 voturi)    
    are dreptate Lucescu (Duminică, 10 octombrie 2010, 11:35)

    the [utilizator]

    toata Eropa urla de indignare, din cauza golului din ofsaid
    iar Pantelimon e propus la Nobelul pentru forbal
  • 0 (0 voturi)    
    asa fura occidentalii (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:09)

    kalu [anonim]

    pe fata, cu nonsalanta. Sunt satul de genul de explicatii: a fost o greseala !!! Este evident ca si tarile bogate apeleaza constant la metodele de inselatorie daca asta le ajuta sa-si atinga scopul. Fotbalul este un sport la care nu merita sa pui pasiune, a devenit prea corupt din toate punctele de vedere...
  • +1 (1 vot)    
    nu avem SELECTIONER (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:37)

    sorin [anonim]

    In Romania se pare ca nu se incearca o selectionere ci se incropeste echipa pe baza de recomandari. O fi bun Razvan sa antreneze si sa faca ceva cu o echipa de fotbal, vezi Rapid, vezi Brasov, se poate spune ca omul e limitat si nu e tipul de om pentru locul 1 , insa in clipa in care trebuie sa formeze o nationala care se bazeaza pe SELECTIE, atunci e chiar slab. Cred ca sunt altii care ii fac echipa. Nu stiu ce cauta acolo Rat , Florescu, Cocis , Radoi.
    Ar fi multe de spus, insa cred ca problemele echipei nationale pleaca de altundeva, nu doar de la Razvan. El saracu nu are niste "chestii" atat de mari cat ar trebui.
  • +1 (1 vot)    
    aberatie (Duminică, 10 octombrie 2010, 12:41)

    sorin [anonim]

    Dam din nou vina pe arbitrii, pe offside? Pe site-ul UEFA se arata corect, au fost peste noi.
  • +1 (1 vot)    
    Pai (Duminică, 10 octombrie 2010, 13:35)

    uwe [utilizator]

    Spuneti-i careva si la Razvanel ca Romania a pierdut cu 2-0 de fapt. Asa ca ori cu gol din ofsaid, ori fara, e un meci pierdut. Si n-ar fi avut cum sa fie altfel, cand joci cu Franta, o echipa de lesinati, care-si pierde suflul, si tu in loc sa-i ataci, pasezi inapoi.
  • +1 (1 vot)    
    WTF ??? (Duminică, 10 octombrie 2010, 13:36)

    mihai [anonim]

    Mucescule?..tu vezi acelasi clasament care-l vad eu?...Ca eu vad ca suntem pe penultimul loc din grupa cu Luxemburgul venind puternic din spate:)
  • 0 (0 voturi)    
    Dar e si mai frustrant (Duminică, 10 octombrie 2010, 14:28)

    Frustratu' [anonim]

    sa tot iei bataie si apoi sa tot asculti lamentarile,scuzele,acuzatiile-in general aberatiile-lui R.Lucescu.Intrebare: noi cand ne apucam sa mai jucam si fotbal?!Am dat 1(un)!!! gol in 3(trei)!!! meciuri,nu e clar ce (nu) jucam?!De asta ce zici,d-le Lucescu Jr.?!
  • 0 (0 voturi)    
    demisa (Duminică, 10 octombrie 2010, 16:44)

    Hafan ben Fasan [anonim]

    Pentru declaratia asta, domnule Lucescu, ar trebui sa va dati demisia. Nu pentru jocul mizerabil a romanilor, stim ca nu se poate face din rahat bici.
    • 0 (0 voturi)    
      Ei nah ... (Duminică, 10 octombrie 2010, 18:10)

      roberto [anonim] i-a raspuns lui Hafan ben Fasan

      Pentru declaratia asta, i s-a marit salariul si durata contractului!

      Asa e la romani!
  • 0 (0 voturi)    
    Altceva e frustrant (Duminică, 10 octombrie 2010, 20:01)

    eu [anonim]

    E frustrant ca dupa fiecare meci pierdut dam vina pe arbitru, asta e frustrant, ca sunteti de 2 arale si cautati problema altundeva. Macar nu va mai laudati ca faceti si ca dregeti, spuneti ca sunteti o echipa de 2 parale si sa nu se asteptam la nimic, dar voi inainte de meci prin declaratii va dati viata, apoi jucati de parca ati fi venit de la un chef ... rusine