UEFA a hotarat: Steaua, amendata cu 30.000 de euro dupa incidentele cu Napoli

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 7 octombrie 2010, 16:01 Sport | Fotbal

Stadionul Steaua a scapat de suspendare
Foto: HotNews.ro / DP
UEFA a hotarat, in cursul zilei de joi, sa amendeze cu suma de 30.000 de euro echipa Steaua Bucuresti dupa incidentele petrecute la finalul disputei cu Napoli din Europa League. Vestea buna pentru ros-albastri este aceea ca terenul din Ghencea nu a fost suspendat de catre forul european.

Nemultumiti de arbitrajul lui Marcin Borski si de faptul ca italienii au egalat in minutul 97, suporterii stelisti au aruncat cu scaune in directia centralului polonez. De asemenea, elevii lui Marius Lacatus au protestat vehement la adresa lui Marcin, arbitrul de centru scapand cu greu de furia jucatorilor romani.

Steaua a fost aproape de o suspendare a propriului teren, dar decizia UEFA a fost doar o amenda de 30.000 de euro impotriva clubului din Bulevardul Ghencea.

Pe langa toate acestea, Pantelis Kapetanos a primit o suspendare de patru etape din partea UEFA, informatia fiind confirmata de Helmuth Duckadam, presedintele ros-albastrilor.

"Kapetanos a fost suspendat patru etape si are timp de gandit. E foarte rau sa lase echipa in zece oameni. Nu am pierdut doar doua puncte, ci si multi bani. Deocamdata nu am hotarat amenda lui Kapetanos. Amenda de 500 de euro este pentru campionatul intern" - Helmuth Duckadam (gsptv).

Ce a riscat Steaua

Dupa incidentele de la sfarsitul partidei cu Napoli, Steaua a riscat sa joace cu portile inchise urmatoarea (sau urmatoarele) partida din Europa League, sau chiar mai grav, sa-i fie suspendata arena (in aceasta situatie, ar fi trebuit sa joace pe un stadion aflat la 150 de kilometri distanta de Bucuresti).

Steaua mai are de disputat doua partide pe propriul teren, ros-albastrii urmand sa intalnesca pe Utrecht (in data de 4 noiembrie) si pe Liverpool (in data de 1 decembrie).


Citeste mai multe despre   























2253 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    Nasol (Joi, 7 octombrie 2010, 16:21)

    Goguletq [anonim]

    Nasol... Nasol de tot ca nu au reusit sa puna mana pe arbitru si sa ii traga o chelfaneala zdravana.
    • 0 (6 voturi)    
      nasol (Joi, 7 octombrie 2010, 16:40)

      Nenea [anonim] i-a raspuns lui Goguletq

      da, intr-adevar...si uite, ai luat un plus inseamna ca cel putin unul gindeste la fel.
      • -1 (3 voturi)    
        cu premeditare... (Joi, 7 octombrie 2010, 17:26)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui Nenea

        dacă spunea asta în minutul 97, îl putem înțelege... dar să zică asta acum, mult după ce s-a încheiat meciul e o dovadă de gorilism intelectual...
    • +4 (4 voturi)    
      mai nasol... (Joi, 7 octombrie 2010, 16:44)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Goguletq

      Mai nasol si ingrijorator e ca nu au fost in stare sa mentina rezultatul, chiar si cu un om in minus... Daca era o echipa mare, trebuia sa patreze un 3-0 si in 10 oameni...
      • 0 (0 voturi)    
        uiti ca o finala (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:22)

        bedexe [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        s-a intors de la 3-0 la 3-6.
  • +2 (4 voturi)    
    uefa (Joi, 7 octombrie 2010, 16:51)

    schumi [anonim]

    bun...steaua a fost amendata... dar UEFA ce zice de prestatia arbitrilor si cum valideaza scorul in aceste conditii?...nu ca s fi stelist dar incep sa ma plictiseasca prestatiile arbitrilor.
    • +1 (1 vot)    
      mi-ai luat vorba din gura (ma rog tasta) (Joi, 7 octombrie 2010, 17:27)

      me [anonim] i-a raspuns lui schumi

      arbitru d c nu pateste nimic?
  • +2 (2 voturi)    
    totusi... (Joi, 7 octombrie 2010, 17:47)

    laurentiu [anonim]

    observ ca exista in continuare o mare antipatie si o ciritca acida la adresa arbitrilor..presa exagerand grosolan asupra arbitrajului in meciul steaua-napoli....dar analizati totusi la rece si vedeti daca intradevar au fost greseli majore ce au influentat rezultatul.
    eliminarea a fost corecta. apoi prelungirile, s-au aratat 4 minute de prelungiri iar in aceste 4 minute portarul stelei a stat accidentat 2 minute si s-a facut si o schimbare (deci putem adauga inca 30 secunde) si in concluzie ajungem la 6 minute si 30 secunde de prelungiri. golul s-a dat in 6:55-7:00 minutul...acum ca aribtrul a prelungit 30 secunde peste , in conditiile in care napoli era in careul advers nu cred ca e asa o mare hotie...
    ar trebui sa fim mai temperati...
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Vineri, 8 octombrie 2010, 0:23)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui laurentiu

      schimbarile nu se contabilizeaza dupa anuntarea minutelor de prelungire
      • 0 (0 voturi)    
        re (Vineri, 8 octombrie 2010, 11:51)

        laurentiu [anonim] i-a raspuns lui bedexe

        ce vrei sa zici?
        ca daca in timpul meciului nu se face nicio schimbare, arbitrul arata 2 minute de prelungiri, si in timpul asta echipa care conduce face 2 sau 3 schimbari, jucatorii trag vadit de timp la schimbare chiar si cu riscul cartonasului galben si practic nu se joaca nicio secunda din cele 2 de prelungiri, vrei sa zici ca arbitrul ar trebui sa fluiere finalul in minutul 90+2 ?
        confrunta regulamentul si vezi unde si ce scrie despre asta...daca scrie ceva legat de acest aspect..
        glumind putin, sa zicem merci ca nu a mai prelungit polonezul inca 2 minute ca era infrangere clara si nu-l putea opri nimeni pe arbitru..
  • +2 (4 voturi)    
    Lasand toate aceste scuze la o parte... (Joi, 7 octombrie 2010, 20:46)

    Motanu [anonim]

    trebuie sa recunoastem ca steaua a ratat victoria datorita propriilor sale greseli !
    E imposibil ca la scorul de 3-0, chiar daca ai un om in minus sa faci de tot pasul innapoi si sa fi egalat !