Mircea Lucescu: Am avut o organizare buna, Razvan are nevoie de timp

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:12 Sport | Fotbal

Mircea Lucescu, increzator in calitatile de antrenor ale fiului sau.
Foto: AGERPRES
Mircea Lucescu lauda atitudinea tricolorilor din partida cu Belarusul (scor 0-0), tehnicianul celor de la Sahtior fiind de parere ca Romania a avut o organizare buna in disputa de la Minsk. "Antrenorul pregateste echipa pana la 20 de metri, dupa aceea apare calitatea jucatorilor. Razvan are nevoie de timp", a precizat Lucescu senior.

"Am avut o foarte buna organizare, echipa Belarusului nu ne-a pus nici o problema! Trebuie apreciat ca adversarii nici nu trag la poarta noastra! Am facut presing, am alergat, asta inseamna fotbalul din ziua de azi. Antrenorul pregateste echipa pana la 20 de metri, dupa aceea apare calitatea jucatorilor. Acelasi lucru l-as fi spus si daca era alt antrenor. Mai sunt foarte multe meciuri de jucat. O sa vedeti ca si Bosnia si Franţa vor ajunge foarte greu la poarta noastra.

Avem probleme in atac, nu avem un Hagi, un Ilie Dumitrescu sau un Raducioiu care sa dea calitate echipei. Pentru a exersa atacul, Razvan are nevoie de timp. In trei zile nu se rezolva problemele! Mutu a disparut de foarte mult timp, trebuie ca el sa joace. Nu mai e fotbalistul care era acum trei sau patru ani!

E o presiune imensa in jurul echipei, Razvan are dreptate cand spune asta! Sunt oameni care nu trebuie sa discute despre "nationala"! Razvan are nevoie de timp sa construiasca, a inceput o munca noua, e un antrenor tanar, care a facut performanta la cluburi!", a declarat Mircea Lucescu la gsptv.


Citeste mai multe despre   























983 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Dar de cat timp este nevoie (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:16)

    Nyhasa [anonim]

    A avut o gramada de timp la dispozitie sa aleaga cei mai buni jucatori, sa-i vada la lucru si totusi nimic. Nu vad nici o idee de joc, nici ofensiv nu atacam sa inscriem mai mult decat adversarul, nici nu ne aparam perfect, nimic. Am adormit aseara la meci !!!
  • +3 (3 voturi)    
    pe vremuri (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:29)

    cosmo [anonim]

    acum 20 de ani am fi avut deja 6 puncte (sau 4 dupa sistemul de atunci....)
  • +4 (4 voturi)    
    experiente (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:33)

    3rd [anonim]

    razvan are nevoie de timp la o echipa de club pe banii, timpul si nervii patronului.
    Noi nu avem nevoie de experimente.
  • +3 (7 voturi)    
    Tataie, esti dus cu pluta (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:35)

    iulicos [utilizator]

    Razvane zi-i lui taica-tu ca daca iti mai ia apararea la modul asta penibil iti face mai mult rau decat bine. Spune-i sa-si vada de echipa lui si sa nu mai spuna tot felul de aberatii doar ca sa te protejeze, pentru ca tu nu esti un baietel de cinci anisori asa cum crede el. Incearca sa fii barbat si taie-i greata atunci cand face chestii de-astea. Eu cu taica-miu asa fac si te sfatuiesc si pe tine sa iei atitudine, sa nu mai stai ca blegul atunci cand vorbeste de tine de parca tu ai fi mut si n-ai putea sa o faci. Nu inteleg cum de nu te-ai saturat sa fii ironizat mereu din cauza lui. Chiar nu ai putina mandrie, esti din paie, ce naiba ai ? Trezeste-te odata si pune-l la punct pe batranu' ca o sa-ti ingroape cariera cu tampeniile lui. El nu isi da seama, probabil e si varsta dar tu ar trebui sa-l disciplinezi. Succes !
  • +2 (2 voturi)    
    antrenor-selectioner (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:43)

    Un stelist [anonim]

    E o mica mare diferenta intre cei doi, Razvan o fi el bun antrenor, dar la capitolul selectie trebuie sa mai lucreze!Sa renunte naibii la toti "batranii" si sa inceapa reconstructia: sa lase la o parte Contra, Rat, Radoi, Florescu, Lobont si sa cheme oameni tineri si asa va fi mai apreciat, chiar daca rezultatele nu vor veni imediat!
    • 0 (0 voturi)    
      interesul poarta fesul (Miercuri, 8 septembrie 2010, 14:42)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      Nu-i un antrenor bun,cu hei rup-ul cum procedeaza el fara un pic de fantezie in gindire nu poti merge prea departe,si apoi aroganta nejustificata pe care o afiseaza iti da un sentiment de deja-vu,nu are prestanta pt.nationala ,iar pe jucatorii cu personalitate ii inlatura sau ii provoaca pt.a se elimina singuri asta-i Putoiul ce se crede cocos,cit despre selectie vai si amar,ai spus tu totul. Un antrenor cu asemenea rezultate timp de peste un an ar trebui sa-i fie rusine si sa-si dea demisia dar se pare ca are obrazul prea gros.
  • +4 (4 voturi)    
    toate au fost bune,dar.... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:45)

    cititor hotnews [anonim]

    Toate au fost bune.
    Rezultatul este prost.
    As fi preferat invers.
  • 0 (4 voturi)    
    AM AVUT ? (Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:56)

    Alex One [anonim]

    Care AM ? Echipa Romaniei e antrenata si de tata si de fiu ? Mircea iar ai uitat sa-ti iei medicamentele ? Jurnalistii ar trebui sa-l protejeze pe penibilul asta si sa nu-i mai puna intrebari despre activitatea de antrenor a fiului. Ce va mai place sa faceti caterinca de zaharisitul asta ! Jenant si dus cu pluta ! Mircea, ai ajuns de ras, e adevarat cam de multa vreme, daca n-ai fi de plans ! Iar tu Razvane n-ai pic de demnitate de accepti aberatiile debitate de tactu ?
    • 0 (0 voturi)    
      si daca ... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 12:53)

      zwilling [anonim] i-a raspuns lui Alex One

      el a vrut sa spuna "noi, romanii" si nu "eu si Razvan"? Ca doar echipa nationala nu-i reprezinta numai pe ei doi.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:04)

      Cine esti tu Alex One????? [anonim] i-a raspuns lui Alex One

      Da cine esti tu bah baietzica?
      "Am avut " pentru ca e si el roman... nu stiu despre tine si sincer nici nu ma intereseaza. Cat despre faptul ca e in varsta Mircea Lucescu sunt sigur ca ai acelasi respect si fata de parintii tai...
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:09)

    007 [anonim]

    Il muce, ce zici, 10 ani ii ajung?
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:39)

    antrenoru' [anonim]

    Brava Mircea si Razvan. Mie mi-a placut mult meciul , a fost un meci in deplasare in care am incercat sa luam 3 puncte si am reusit unul singur de la echipa care a batut Frantza. Cine se astepta ca sa dominam si sa jucam ca si cum am juca acasa, este clar in afara oricarei idei de fotbal, sunt niste ignoranti pur si simplu in materie de fotbal. S-a jucat inteligent si Razvan are toata sustinerea noastra, Hai Romania, avem sanse, bravo Lucescu. Imi pare rau sa vad ca apar frictiuni si cu Ienei pe care il consider un mare antrenor, din pacate se baga in barca cu fam. bekali despre care stim cu totii ce is la baza, degeaba incearca ei sa-si schimbe sortzurile slinoase si isi dau cu parerea despre orice...
  • 0 (0 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 15:37)

    Ileana [anonim]

    Sunt de acord cu afirmatia d-lui Lucescu senior. Oricare antrenor are nevoie de timp, numai ca noi vrem minuni peste noapte. Acestea nu sunt posibile, trebuie sa fim constienti. Da, generatiile s-au schimbat si nu are rost sa plangem dupa "generatia" de aur. Trebuie munca multa si seriozitate. De aceea, il apreciez pe Razvan pentru ca nu l-a mai convocat pe Mutu la nationala (atunci cand juca). O fi el briliant, dar la capitolul disciplina si exemplu pentru colegi tinde spre 0 (si asta si la nationala, si la echipele de club).
    Nu e o solutie ca selectionerii nationalei sa fie rotiti asa des, pentru ca nici unul nu o sa faca performante. Trebuie sa ne (re)cunoastem valoarea. Nu inseamna sa ne multumim cu putin, cu "las ca merge si asa", dar nici nu are rost sa visam cai verzi pe pereti sau sa credem ca totul sta intr-un om.
  • 0 (0 voturi)    
    Capra neagra a vecinului (Miercuri, 8 septembrie 2010, 19:52)

    cleo [anonim]

    Mai oameni buni!NU s-a schimbat NIMIC in Romania in ultimii 20 ani si voi vreti sa schimbati un antrenor de fotbal dupa 2 meciuri oficiale!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Ce gluma sinistra a facut mircea lucescu !!! (Joi, 9 septembrie 2010, 8:22)

    Motanu [anonim]

    Cica ,,lauda atitudinea tricolorilor din partida cu Belarusul'' ! Adica acest 0-0 in belarus e privit de mircea lucescu ca un rezultat mare s-au asa ceva ???

    Dar iata ceea ce m-a enervat cel m-ai mult:
    ,,Am avut o foarte buna organizare, echipa Belarusului nu ne-a pus nici o problema! Trebuie apreciat ca adversarii nici nu trag la poarta noastra!''

    Deci daca il muce a spus ca ,,am avut o organizare buna...'' si ca ,,...echipa Belarusului nu ne-a pus nici-o problema..'' inseamna ca am fost cu mult peste adversar, dar chestia e mai ,,il muce'' ca meciul se joaca pe goluri, iar aici romania a fost pe 0 !!!