CM 2010 Finala mica

Uruguay - Germania 2-3/ Incantarea meciului "de consolare"

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:30 Sport | Fotbal

Fotogalerie Uruguay - Germania
Germania a obtinut pentru a doua oara consecutiv medalia de bronz la Cupa Mondiala, dupa ce a invins selectionata Uruguayului in finala mica din Africa de Sud, scor 3-2. Khedira a marcat golul victoriei in minutul 82, intr-un meci fantastic in care cele doua echipe au practicat un joc placut. Uruguay a fost la doar cativa centimetri de a duce meciul in prelungiri, dar Forlan a sutat in transversala si sud-americanii au incheiat Mondialul pe locul al patrulea.

Muller, declarat "Omul meciului" in finala mica a deschis scorul in minutul 19, profitand de o respingere in fata a lui Muslera, dupa un sut din afara careului a capitanului Schweinsteiger. Uruguayenii au revenit insa rapid in joc, Cavani egaland dupa 9 minute. Schweinsteiger este deposedat la mijlocul terenului de catre Perez, Suarez paseaza pana la Cavani, care il invinge pe Butt cu un sut la coltul lung. Ocaziile nu lipsesc pana la pauza, dar ambele echipe intra la vestair la egalitate, scor 1-1.

Uruguayenii viseaza frumos in partea a doua, atunci cand Forlan isi pune echipa in avantaj dupa ce trimite un sut acrobatic din 16 metri, fructificand o centrare de pe dreapta a lui Arevalo Rios (min. 51). De cinci minute au avut nevoie germanii pentru a reveni in joc. Centrare de pe partea dreapta a germanilor, la bara a doua, iar Jansen trimite cu capul in plasa uruguayana, dupa ce Muslera si Fucile s-au incurcat unul pe celalalt.

O partida deschisa, care s-a decis in minutul 82, dupa o nesiguranta in fata portii lui Muslera. Khedira este plasat bine la bara a doua si din 5 metri inscrie golul ce aduce Germaniei medalia de bronz la Mondialul din Africa de Sud.

In ultimul minut al prelungirilor, Forlan a fost pe punctul de a mai adauga inca 30 de minute finalei mici, dar a trimis in transversala, iar surpriza turneului, Uruguay incheie pe locul al patrulea. 


Statistica meciului Uruguay - Germania 2-3:

Suturi spre poarta: 16 - 18
Suturi pe spatiul portii: 7 - 7
Faulturi: 13 - 11
Posesia balonului: 48% - 52%
Ofsaid: 2 - 3
Cornere: 6 - 12
Cartonase galbene: 1 - 3
Distanta acoperita: 105.759 metri - 107.914 metri
Omul meciului: Muller (Germania)



Echipe de start:

Uruguay (antrenor Oscar Tabarez): 1. Muslera, 2. Lugano (capitan), 3. Godin, 4. Fucile, 16. M. Pereira, 22. Caceres, 15. Perez, 17. Arevalo Rios, 7. Cavani, 9. Suarez, 10. Forlan

Germania (antrenor Joachim Loew): 22. Butt, 3. Friedrich, 4. Aogo, 17. Mertesacker, 20. Boateng, 2. Jansen, 6. Khedira, 7. Schweinsteiger (capitan), 8. Ozil, 13. Muller, 19. Cacau


Arbitri: Benito Archundia (Mexic); Hector Vergara (Canada), Marvin Torrentera (Mexic), Marco Rodriguez (Mexic)


Citeste mai multe despre   



















10063 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Hai sa fim seriosi... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 20:37)

    Motanu [anonim]

    Va bate germania !!!
  • 0 (4 voturi)    
    1-4 (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 21:24)

    mitza [anonim]

    mama....eu assa am pariat da...parca vad ca bate uruguay
  • 0 (4 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 21:59)

    Red.Scarlet [utilizator]

    Deutschland Uber Alles!!
    • 0 (0 voturi)    
      locul 4 e prea mult (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:26)

      qqqqqq [anonim] i-a raspuns lui Red.Scarlet

      Asa e, au batut o echipa die Europa (Anglia).
      • 0 (0 voturi)    
        mda... (Duminică, 11 iulie 2010, 18:24)

        me [anonim] i-a raspuns lui qqqqqq

        si probabil tu esti prea involuat pentru a face parte din specia umana
  • 0 (0 voturi)    
    Ce meci spectaculos !!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:03)

    Motanu [anonim]

    este 1-1 si suntem de abia in minutul 28 !!! Credeam ca dupa ce au deschis scorul, nemtii vor domina intalnirea dar se pare ca m-am cam inselat !!!
  • -1 (1 vot)    
    Gol (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:22)

    Gino [anonim]

    Meci frumos nu pare asa tare Germania precum o
    lauda uni... Ce ocazie a avut Uruguay la pielea goala.
    Dupa prima repriza jocul ramine deschis oricarui rezultat...mai ales ca ploaia are un cuvint de spus iar portarul Uruguayului este vinovat la gol din punctul meu de vedere...
    • +1 (1 vot)    
      tu ai observat cumva... (Duminică, 11 iulie 2010, 18:25)

      me [anonim] i-a raspuns lui Gino

      ca pe langa media de varsta extraordinar de mina (de unde si lipsa de experienta din cauza careia au pierdut cu spania), au avut vreo 5 rezerve???
      portarul inlocuit, lahm, podolski, klose etc.... e normal sa greseasca mult
  • -2 (10 voturi)    
    supa de caracatita clarvzatoare (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:25)

    marcel miu [anonim]

    Numai ca sa vad ca imbecila de caracatita nu are dreptate sper sa castige Uruguai - sugerez 5:3
    • +16 (16 voturi)    
      Iart-o (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:18)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui marcel miu

      E si ea un suflet. Nu trebuie s-o urasti doar pentru ca se pricepe la fotbal mai bine ca tine :))
      • +2 (2 voturi)    
        :)) (Duminică, 11 iulie 2010, 0:08)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui OzzyO

        genial
    • +3 (5 voturi)    
      Sugerezi matale... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:27)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui marcel miu

      ...dar sugerezi degeaba, nu te poti pune cu caracatizoiu' Paul Chutulu :))
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-mi vine sa cred !!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:41)

    Motanu [anonim]

    E 2-1 pt uruguay-eni in minutul 51 si asta doar datorita lui forlan !!! Oricum...m-ar surprinde sa ca nemtii sa nu aiba ceva de spus in legatura cu acest lucru !!!
  • +7 (7 voturi)    
    SUPERB MECI !!!!!!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 22:46)

    370H-SSV-0773H [utilizator]

    Cred ca finala nu va avea nici jumatate din spectaculozitatea acestei semifinale!!! De-aia iubesc fotbalul!!
  • 0 (0 voturi)    
    Am spus la precedentul comentariu asa: (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:17)

    Motanu [anonim]

    E 2-1 pt uruguay-eni in minutul 51 si asta doar datorita lui forlan !!! Oricum...m-ar surprinde sa ca nemtii sa nu aiba ceva de spus in legatura cu acest lucru !!! Am avut dreptate !!! Oricum m-ar fi surprins ca nemtii sa se lase invinsi !!!
  • -1 (3 voturi)    
    cu un astfel de portar (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:30)

    ploiesteanu [anonim]

    Uruguayul nu putea emite pretentii. A respins nu stiu cate mingi in fata, dintr-o respingere s-a dat primul gol, a ratat boxarea mingiei, desi avea timp destul sa se pozitioneze perfect, a prins o pasa la portar, noroc cu arbitrii care au considerat altfel, ce mai, un portar criminal. Degeaba au alergat Soarez si Diego.
  • +1 (7 voturi)    
    FELICITARI DEUTSCHLAND!!!!!!!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:30)

    Claudiu [anonim]

    Ma bucur din suflet ca a castigat Germania!!! Pacat ca nu au jucat la fel de bine si cu Spania, le-ar fi tras-o-n gat precis increzutilor alora!!!
    • 0 (4 voturi)    
      hihi (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:43)

      mda [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      claudiu incearca alt sport, cu toate ca daca nici fotbal nu intelegi cat de cat.... nu stiu ce sa-ti recomand. poate tabinet?
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:44)

      OzzyO [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      1. Germania nu putea juca la fel de bine cu Spania, pentru ca nu-i lasau aia sa joace asa
      2. Daca Germania era la fel de vulnerabila in aparare cum a fost azi, lua 3-4 de la spanioli
      3. Fotbalul e un sport care nu se termina cu finalizari in gat
      4. De unde pana unde sunt spaniolii "increzuti"? I-ai auzit tu cand se laudau?
      • 0 (0 voturi)    
        De 8 ani traiasca intre ei... (Duminică, 11 iulie 2010, 10:08)

        Claudiu [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        si stiu ce spun, cand zic ca sunt increzuti. Cel putin 5 sau 6 spanioli mi=au spus: España es el mejor pais del mundo. Si nici unul din ei nu au iesit niciodata din tara. Si multe alte exemple...
        • +1 (1 vot)    
          asta nu inseamna ca-s increzuti, ci fericiti (Duminică, 11 iulie 2010, 11:53)

          ... [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

          se simt bine in pielea lor, in tara lor. asta este un lucru foarte bun.
          • -1 (3 voturi)    
            Iti doresc sa ai experientele mele negative... (Duminică, 11 iulie 2010, 13:38)

            Claudiu [anonim] i-a raspuns lui ...

            ... sa-ti spuna si tie: PUTO RUMANO, ceea ce nici o alta tara din cele 6 unde am lucrat nu mi-au spus! Sa vezi daca te simti bine!
            • +1 (1 vot)    
              hmmm (Duminică, 11 iulie 2010, 14:37)

              ... [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

              eu zic sa va opriti aici cu dorintele sau o sa incep sa inteleg originea conflictelor dumneavoastra din strainatate :D
      • 0 (0 voturi)    
        hmmm (Duminică, 11 iulie 2010, 18:28)

        me [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

        1 . cu spania chiar s-a vazut lipsa de experienta, teama in joc etc... au pana la urma 20-24 de ani jucatorii lor. lahm la 26 e batran!
        2. germania a avut muuuuuuuulti absenti in acest meci...
        3. tradu putin...
        4. uitete la ce au facut la interviul lui Schweinsteiger dupa finala din 2008 si-o sa vezi d c .... de presa nu mai vorbesc care abereaza in mod constant (dar asta face in general presa)
  • +3 (7 voturi)    
    Diego Forlan (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:38)

    helium [anonim]

    DIEGO FORLAN e un jucator exceptional, Uruguay a avut un atac foarte bun, pacat de greselile portarului si capitanului Lugano care asta mi s-a parut depasit.

    N-as da vina pe portar la toate golurile, la ultimul gol Lugano a gresit iar la primul a fost dificil de respins acel balon.

    La golul 2 insa a iesit neinspirat si a gresit impardonabil.
    • 0 (2 voturi)    
      asa este (Duminică, 11 iulie 2010, 14:44)

      pcd [anonim] i-a raspuns lui helium

      a fost un meci incantator. Uruguay a dovedit ca daca juca si Suarez cu Olanda avea un cuvant mult mai greu de spus! pacat ca nu au portar de clasa. la primul gol a respins aiurea, in fata - se poate spune ca a fost sutul perfect. insa la golul doi nu are nicio scuza, a fost varza. i-a trecut mingea printre maini. pacat ca nu au fost prelungiri, mai vedeam 30 de minute de fotbal adevarat. una peste alta Uruguay a avut cateva ocazii monumentale, iar nemtii... au fost nemti pana la capat pragmatici, speculand si cea mai mica greseala. Uruguay a avut momente de fotbal incantator, era o placere sa-i vezi cum joaca. parca erau singuri pe teren si totusi in fata lor era Germania! un fotbal de care din pacate noi romanii suntem foaaaaarte departe.
  • -9 (11 voturi)    
    nu zau! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:41)

    ccp [anonim]

    hmmm, mie nemtii mi se par niste ingimfati...si imi pare rau ca nu a batut uruguay;au jucat mult mai spectaculos si mai frumos...nemtii au ramas la fel de anosti si seci ca intotdeauna..fac si ei cite o partida faina o data la 10 ani(cam cum cistiga si ai nostri..hi hi hi)
    • +2 (2 voturi)    
      Stii matale ... (Duminică, 11 iulie 2010, 8:31)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ccp

      ... ce zicea un chinez acu' vreo 2000 de ani? Ca ala care se pricepe la o treaba o face intr-un mod mai putin spectaculos decat unul care nu se pricepe. El se referea la razboi, si pretindea ca doar un general nepriceput castiga batalii marete. Un general priceput castiga cu semnificativ mai putin efort, pierderi si spectacol. Cre' ca treaba asta se aplica in foarte multy dom enii, si si la fotbal.

      Cu spaniolii nemtii au pierdut pt. ca spaniolii au cel putin momentan jucatori cu 2-3 clase peste nemti (mai tehnici, mult mai rapizi, cu toate astea la fel de bine sau mai bine pregatiti fizic - parerea mea). Chiar si asa, faptul ca spaniolii n-au reusit mai mult de un gol, in ciuda unei posesii covarsitoare la mijlocul terenului, io zic ca arata faptul ca echipa germaniei, ca echipa, e mult peste cea spaniola, doar ca nu dispune de oameni la fel de experimentati, poate chiar si de talentati. Da' talentul individual nu e tot. (In plus, io nu scap de obsesia ca nemtii cu Spania au fost sau obositi sau cu capul in alta parte - au ratat in mod gratuit prea multe pase).

      Daca iti aduci aminte de ultimul meci al Barsei in CL, cu Inter, Inter doar s-a aparat, si inca in zece oameni. Pt. unu' care chiar intelege ceva din joc, oricat de fain ar juca Barsa, apararea aia care se misca matematic de precis pe teren, cu o coordonare perfecta intre toti jucatorii, a fost un spectacol fotbalistic fenomenal. Din punctul asta de vedere, nici Olanda nici Spania nu ofera acelasi spectacol cum a oferit Germania cu Argentina. Meciul ala a fost de manual. Pana acuma, nici Spania nici Olanda n-au produs ceva asemanator.

      Parerea mea.
  • +9 (9 voturi)    
    MECI SUPERB !!! (Sâmbătă, 10 iulie 2010, 23:44)

    Radulescu [anonim]

    Unul dintre cele mai frumoase meciuri de la acest CM ! Daca cineva mai regreta acum ca Italia, Franta sau Anglia sint acasa e cazul sa renunte. Nu aveau ce cauta la acest nivel. Astazi am vazut fotbal adevarat. Bravo Germania, bravo Uruguay !
    Sa vedem miine...
  • +3 (3 voturi)    
    OLANDA CAMPIOANĂ (Duminică, 11 iulie 2010, 0:44)

    P.M. [anonim]

    Trăiască Olanda.
  • +3 (3 voturi)    
    maradona danke,oleeee oleeee (Duminică, 11 iulie 2010, 1:14)

    kluse [anonim]

    GERMANIA are echipa frumoasa si peste 2 ani o s o vedeti cum toreadeaza flamencarii gipsicari,cat maine daca olanda are o zii buna va infrange spania cum au facut o sicu 500ani in urma.hai olanda,luati taurul de coarne si rupetzi coadaaaaaaaaaaaaaaa
  • 0 (2 voturi)    
    uluitor (Duminică, 11 iulie 2010, 9:58)

    srpc [utilizator]

    s-a scos regula aia care zice ca portarul poate pune mana pe mingea data de coechi[pieri doar daca nu i-a fost trimisa cu piciorul? portarul uruguayan a prins cel putin doua mingi pasate CU PICIORUL de aparatori si nu s-a dat penalty! ce se intampla?
  • -1 (1 vot)    
    ...nu penalty! (Duminică, 11 iulie 2010, 11:22)

    jean bart [anonim]

    ....se da lovitura libera directa....
    • +1 (1 vot)    
      nici măcar directă (Duminică, 11 iulie 2010, 18:18)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui jean bart

      pur și simplu e indirectă de la locul faptei. și de dă numai dacă, după părerea arbitrului (știe FIFA ce scrie în regulament... :D), fapta este intenționată.

      (oricum, eu am văzut o singură pasă dată intenționat înapoi prinsă de portar)