Uruguay - Olanda 2-3/ Suprematia Europei

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 6 iulie 2010, 20:16 Sport | Fotbal

Fotogalerie Uruguay vs Olanda
Dupa semifinala Uruguay - Olanda (scor 2-3), un lucru e clar - campioana lumii va fi de pe Batranul Continent, ultima reprezentanta a Americii de Sud oprindu-se in penultimul act al competitiei. Portocala Mecanica se califica in finala Cupei Mondiale dupa o asteptare de 32 de ani, Robben, Sneijder si compania luptand pentru visul nerealizat de generatia lui Johan Cruyff - titlul mondial.

Asteptarea olandezilor a luat sfarsit: echipa nationala va juca intr-o noua finala a Cupei Mondiale. Din 1978, batavii au visat la ultimul act al turneului final, iar sperantele le-au fost rasplatite pe taram sud-african. Van Bronckhorst (18'), Sneijder (70') si Robben (73') au marcat, iar reusitele lui Forlan (41') si Pereira 92' nu au putut impiedica infrangerea sud-americanilor.

Ramane insa un mare semn de intrebare - valabilitatea golului marcat de Sneijder (Van Persie, care si-a manifestat intentia de a juca mingea - cu toate ca nu a atins-o, se afla in pozitie de off-side in momentul sutului).

Succesul le aduce olandezilor o prima de 20 de milioane de dolari din partea FIFA, echipa lui Bert Van Marwijk urmand sa intalnesca in ultimul act invingatoarea partidei Germania - Spania.

Statistica partidei Uruguay - Olanda:


Numar total de suturi: 12-11
Suturi la poarta: 6-4
Suturi pe poarta: 6-7
Faulturi comise: 15-16
Posesie: 47%-53%
Off-side: 4-5
Cornere: 4-5
Cartonase galbene: 2-3
Distanta alergata: 110.591 metri - 108.390 metri.

Echipe:

Uruguay: 1 Muslera, 3 Godin, 5 Gargano, 6 Victorino, 7 Cavani, 10 Forlan (cpt), 11 A. Pareira, 15 Perez, 16 M. Pareira, 17 Arevalo Rios, 22 Caceres. Antrenor: Oscar Tabarez.

Olanda: 1 Stekelenburg, 3 Heitinga, 4 Mathijsen, 5 Van Bronckhorst (cpt), 6 Van Bommel, 7 Kuyt, 9 Van Persie, 10 Sneijder, 11 Robben, 12 Boulahrouz, 14 De Zeeuw. Antrenor: Bert Van Marwijk.  

Cape Town - Green Point Stadium, 11 grade Celsius, vantul bate cu 5.0 m/s, iar umiditatea este de 65%.
Central: Ravshan Irmatov, ajutat de Rafael Ilyasov si Bakhadyr Kochkarov.

Olanda:


Olanda - cele mai bune performante la Cupa Mondiala au fost finalele din 1974 (pierduta cu 2-1) si 1978 (pierduta cu 3-1), batavii fiind insa invinsi de RFG si de Argentina. Pe langa acestea, olandezii au castigat titlul european in anul 1988 (dupa o finala cu Rusia, scor 2-0).
Olanda - 9 prezente la CM, prima in 1934
Cel mai bun marcator din istorie: Patrick Kluivert - 40 de goluri in 79 de partide.
Cele mai multe selectii: Edwin Van der Sar - 130, intre 1995 si 2008.


Citeste mai multe despre   



















14358 vizualizari

  • 0 (8 voturi)    
    Batavi (Marţi, 6 iulie 2010, 20:26)

    Tequila [utilizator]

    E corect sa-i numim pe olandezi "batavi"? http://en.wikipedia.org/wiki/Batavi_(Germanic_tribe)

    Cred ca e la fel de gresit daca i-am numi pe romanii de azi "daci".
    • +4 (8 voturi)    
      Origini etnice la olandezi si uruguayeni (Marţi, 6 iulie 2010, 21:15)

      Germanicus [anonim] i-a raspuns lui Tequila

      Corecta observatia despre "batavi", dar olandezii de azi (ca si flamanzii) sunt in parte descendenti ai unor triburi germanice, printre care si "batavii".
      In echipa neerlandeza se afla si un alohton naturalizat "olandez", de origine berber marocan, Bulahruz. Tot la olandezi sunt 3-4 metisi, dar toti poarta nume autohton olandez (spre deosebire de arabi si unii africani ce refuza sa isi europenizeze numele)! Marea majoritatea a jucatorilor sunt europeni.

      La uruguayeni exista jucatori de origine italiana (Gargani, Victorino, Cavani), spaniola (Perez, Rios, Caceres) si portugheza (Pareira), Uruguayul fiind o tara cu populatie de origine europeana (peste 95%), situata intre Argentina si extremul sud al Braziliei (aceasta parte a Braziliei, Santa Catarina, e majoritar europeana, cu descendenti de origine germana).

      E o semifinala interesanta, in care se vor confrunta 2 stiluri diferite de fotbal, intre europenii din Nord si cei din Sud.

      Cealalta semifinala e intre europeni germanici si cei latini, cu stiluri la fel de diferite, va fi destul de spectaculos si deschis oricarui rezultat.

      Sper sa vedem fotbal frumos si multe goluri, sa castige cei mai buni! Am totusi o preferinta pt Olanda, imi place mai mult si sunt mai aproape de ei :)

      Merci Hotnews pt. posibilitatea de a comenta live!
      • +2 (4 voturi)    
        Frumoase goluri (Marţi, 6 iulie 2010, 22:26)

        Tulipan [anonim] i-a raspuns lui Germanicus

        Golul lui Van Bronkhorst e de antologie, splendid, in vinclu, cu bara, de la mare distanta, in forta, portarul a fost depasit.

        Golul lui Forlan e si vina portarului olandez, insa Uruguayul merita un gol, joaca destul de organizat, lupta pt mingi, tehnica destul de buna, e placut sa-i vezi cum ataca direct, frontal.

        Slab arbitrajul, 3 mari erori de ofsaid, 2 la uruguayeni si una la olandezi, tusierii au semnalizat complet gresit, fie din lipsa de experienta la nivelul asta international, fie se tem foarte tare sa lase vreun dubiu la un gol !

        Stie cineva cum sunt desemnate echipele de arbitri, cum ajung arbitri din Uzbekistan si Kazahstan sa arbitreze semifinala de Cupa Mondiala? Iarasi e chestie stupida de "politik korekt"?

        De ce nu au fost pusi europeni, care ii cunosc bine pe multi dintre jucatorii de pe teren, pt ca activeaza 90% in cluburi europene.
        Arbitrii europeni arbitreaza in campionate grele, cu meciuri de f. inalt nivel, Liga Campionilor, Campionatul European, etc.

        Imi place meciul, e destul de animat, ma temeam ca va fi cu multe faulturi si joc steril, fara ocazii!
        • 0 (2 voturi)    
          Excelent si golul lui Robben (Marţi, 6 iulie 2010, 23:41)

          Portocala mecanica [anonim] i-a raspuns lui Tulipan

          A fost ca la antrenament, perfect plasat, fara speranta pt portar!

          Bravo olandezilor, un joc de scoala, organizat, gandit, ai fi zis ca privesti un fel de handbal.
          Nu e spectaculos, dar poate fi letal, foarte eficace. Si inca Sneijder n-a fost deloc in forma, a gresit multe lansari.

          S-ar putea sa fie o surpriza in finala, dar eu cred ca totusi Germania si Spania sunt mai puternice decat Olanda!
          • +3 (3 voturi)    
            Te inseli (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:26)

            Gino [anonim] i-a raspuns lui Portocala mecanica

            Olanda nu afacut nici macar egal la acest Mondial...bine da asta nu inseamna ca nu poate fii invinsa...daca juca cu Ghana avea probleme...cu Uruguay o echipa cu stil european nu a avut probleme in ciuda scorului strins...in fiecare meci au accelerat si au marcat cind au avut nevoie....daca se califica Germania are probleme mari... dar cu Spania
            nici o problema doar daca Casilias este in forma...am indentificat veriga slaba la olandezi
            arabul ala este varza....daca pierd va fi din cauza lui...dar totusi ma indoiesc sa piarda a treia finala ...atentie aici nu joaca cu tara gazda....deci Olanda casmpiona 70 %.
            • +1 (1 vot)    
              boulahruz (Miercuri, 7 iulie 2010, 10:50)

              andrei [anonim] i-a raspuns lui Gino

              e veriga slaba, dar nu joaca finala. a jucat cu uruguay pentru ca van der wiel era suspendat.
          • +3 (7 voturi)    
            Cel mai mult mi-a placut golul de la sfarsit. (Miercuri, 7 iulie 2010, 1:53)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Portocala mecanica

            Ala inscris din schema la lov. libera.
            Sunt curios daca il pui pe Van Bronkhorst sa mai dea 10 suturi la fel, daca mai da inca unul.
            Au mai fost suturi frumoase in campionat, insa nici o schema reusita.
        • +1 (1 vot)    
          Raspuns (Miercuri, 7 iulie 2010, 1:53)

          silviu [anonim] i-a raspuns lui Tulipan

          Vestnica intrebare: de ce nu arbitreaza arbitrii europeeni o semifinala de cupa mondiala, sau chiar o finala?? in primul rand poate intra in discutie si problema politicului, dar trebuie tinut cont si de originea arbitrului. daca e europeean poate cumva sa tinda a tine cu olanda(in cazul de fata). daca vezi howard webb si celalalt care sunt favoriti la a arbitra finala, pot fi desemnati in anumite privinta. parca webb doar daca juca finala olanda si spania, iar celalalt doar uruguay cu germania parca,(parca de bleckere) deoarece unu are origini belgiene, iar la webb nu mai tin minte motivul.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu e corect. (Miercuri, 7 iulie 2010, 16:14)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Tequila

      Eu am mai spus-o aici, dar cine să mă asculte? Nu mă aştept ca Adrian Ilincescu, singurul de pe Hotnews care le spune olandezilor "batavi", să citească aceste comentarii. Dar poate îi spune cel care citeşte şi aprobă aceste mesaje.

      Dacă vrea să evite repetiţiile, să folosească "neerlandezi" - aşa ar fi de fapt corect. Până şi în DEX scrie că batavii sunt un trib germanic. Conform logicii lui A.I., şi germanii sunt batavi...
  • +5 (5 voturi)    
    Brazilia (Marţi, 6 iulie 2010, 20:35)

    procust [anonim]

    e acasa... incercati cu Olanda
  • +2 (2 voturi)    
    corectati va rog! (Marţi, 6 iulie 2010, 20:36)

    eu [anonim]

    "Semifinala dintre Uruguay si Brazilia" ?
  • +1 (1 vot)    
    O mica eroare (Marţi, 6 iulie 2010, 20:40)

    xyz [anonim]

    Semifinala dintre **Uruguay si Brazilia** va fi in direct pe Tvr1 si Live Text pe HotNews.ro de la ora 21.30.

    Trebuie Olanda
  • +6 (6 voturi)    
    finala mica (Marţi, 6 iulie 2010, 21:04)

    nonick [anonim]

    "spera sa ii trimita pe batavi acasa"

    Se va juca finala mica. Nu merge nimeni acasa dupa semifinale.
    • +4 (10 voturi)    
      Finale mici si mari (Marţi, 6 iulie 2010, 22:32)

      Vuvuzela africana [anonim] i-a raspuns lui nonick

      Toate semifinalistele mai au cate un meci, fie pt locurile 3-4, fie pt 1-2 !

      Observ ca publicul african tine mai mult cu Uruguay. Comentatorii elvetieni spun ca e vorba de o frustrare de fosti colonizati, pt ca in sec.15-16 Olanda a trimis in provincia Cap protestantii hughenoti alungati din Franta, dar acolo inca nu erau triburi africane, abia in sec 18-19 au venit imigranti din regiunea Zambezi, faimosii "zulu".

      Cand s-a marcat golul olandez, am vazut imaginile cu principele Wilhelm si sotia sa bucurandu-se, alaturi erau numai oficialitati sud-africane si nici unul din africani nu a felicitat cuplul regal, ba chiar unul parea scarbit !
      E trist sa vezi ca sportul e cangrenat de asa ceva..
  • +4 (4 voturi)    
    mda... (Marţi, 6 iulie 2010, 23:05)

    me [anonim]

    si acum putem fi siguri ca aceasta cupa mondiala se duce in europa...
    • 0 (4 voturi)    
      Da...mai exact in Berlin. (Miercuri, 7 iulie 2010, 1:55)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui me

      .
  • -3 (11 voturi)    
    meci decis de arbitrii (Marţi, 6 iulie 2010, 23:05)

    Cris [anonim]

    Inca un meci viciat de arbitrii lui blatter. Gol din ofsaid, penalty nedat Uruguayului.
    • -2 (16 voturi)    
      Uruguay (Marţi, 6 iulie 2010, 23:40)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Cris

      Uruguay a ajuns sa joace cu Olanda dupa mizerabila faza din finalul partidei cu Ghana. Cred ca s-a facut dreptate intr-un fel.
      • +4 (6 voturi)    
        sa fim seriosi (Marţi, 6 iulie 2010, 23:54)

        Crisval [utilizator] i-a raspuns lui Marian

        Hai sa fim seriosi cand e vorba de meciul cu ghana, Suarez si-a salvat echipa si daca studiezi bine faza o sa vezi ca nu a fost fault atunci cand s-a dat lovitura libera din care a ajuns mingea in careu si in plus 2 jucatori ghanezi erau in pozitie reactivata de ofsaid.
        Daca ar fi fost un jucator din nationala noastra nu spuneai la fel.
  • -5 (17 voturi)    
    Bravo olanda !!! (Marţi, 6 iulie 2010, 23:13)

    Motanu [anonim]

    La 3-1 in minutul 73, olanda a dovedit nu numai ca merita sa joace finala, dar si ca uruguay nu are ce cauta pe lista marilor echipe ale lumii !!! Mi-as dori o finala olanda-spania !!! Asa ca hai olanda !!!
    • +5 (9 voturi)    
      Alt meci? (Marţi, 6 iulie 2010, 23:29)

      Geo [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Pe ce program te uiti ca parca vezi alt meci...
      Uruguay a jucat din rasputeri si nu a incetat nici o clipa sa lupte. Mie mi-au placut.
      Golul 2 al olandezilor a fost din offsaid, dar primul si al treilea au fost extraordinare.
      • 0 (0 voturi)    
        Golul 1 al olandezilor (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:42)

        bug [anonim] i-a raspuns lui Geo

        A fost intr-adevar exrrdinar, dar a fost marcat dupa un fault GROSOLAN (de rosu!) al autorului golului, fault nesanctionat.
        Daca se mai adauga faultul de 11 m neacordat urugayenilor, offsaid-ul de la golul 2 al olandezilor... parca nu mai pare deloc ca Olanda a fost mai buna.
        De Suarez nu mai vorbim, cu el in teren Olanda nu ar fi reusit sa castige!
  • +3 (5 voturi)    
    Olanda-Spania? (Marţi, 6 iulie 2010, 23:18)

    Aleks [anonim]

    ce ziceti ar fi interesant?
    • +4 (4 voturi)    
      Da, ar fi foarte interesant (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:56)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Aleks

      Personal, m-as bucura pentru orice echipa ar castiga in eventualitatea unei finale intre Spania si Olanda, pentru ca nici una nu a castigat pana acum titlul mondial.
  • +2 (12 voturi)    
    Ii spulbera nemtii (Marţi, 6 iulie 2010, 23:31)

    Germanicus [anonim]

    lol
  • 0 (8 voturi)    
    Pt. Adrian Ilincescu... (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:00)

    Andrei Popovici [anonim]

    autorul articolului spune ca golul 2 olandez e suspect de ofsaid...eroare... mingea e deviata de nr. 16 uruguayan care in intoarcere ca s-a ferit de minge deviaza mingea cu piciorul drept si anuleaza orice pozitie de ofsaid a oricarui olandez de pe planeta, care doar se gandea la meci, nu vorbim de cei de pe stadion sau care priveau la TV... daca nu va pricepeti.. stati acasa... si ciocu` mic... nu trebuie sa fie pasa de la adversar, ci doar o deviere si scoti din ofsaid adversarul....
    • 0 (2 voturi)    
      Cred ca e rectificare (Miercuri, 7 iulie 2010, 1:56)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Andrei Popovici

      pozitia de offside conteaza in momentul sutului coechipierului. daca atunci cand snijder a sutat RVP era in offside, nu conteaza ca a fost deviat sau nu e OFFSIDE. din ce retin eu parca in situati asta se afla RVP.
  • -5 (9 voturi)    
    Slab meci (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:04)

    Saruman [utilizator]

    Ma asteptam la mai mult, n-a jucat nimic nici Olanda nici Uruguay.
    • +1 (1 vot)    
      oarecum adevarat ce zici (Miercuri, 7 iulie 2010, 9:27)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui Saruman

      Dintr-un punct de vedere ai oarece dreptate, ritmul de joc era foarte lent, ca in anii '70, dar cred ca ambele echipe au incercat sa minimizeze riscurile si nu uita ca suntem totusi la finalul unui turneu foarte greu, 90 de minute atarna tare in ghete si nu se mai poate face presing ca la inceput. Sa recunoastem totusi ca ritmul asta mai lent a favorizat aparitia de spatii si inscrierea a 5 goluri, unul mai frumos decat celalalt.
  • -2 (4 voturi)    
    Se vede pe reluare (Miercuri, 7 iulie 2010, 0:55)

    Sergiu [anonim]

    Se vede foarte clar pe reluarea luata chiar din spatele lui Sneijder ca mingea a atins foarte usor un jucator uruguayan, apoi a ajuns la van Persie. Orice carte cu reguli de arbitraj spune ca atunci cand mingea vine de la un adversar sau este deviata de un adversar, iar un jucator se afla in pozitie de off-said, atunci off-said-ul este anulat.

    Concluzia: van Persie era in joc, nu in afara jocului, deci golul lui Sneijder este valabil, iar olandezii au castigat meritat.
    • +1 (1 vot)    
      ceva (Miercuri, 7 iulie 2010, 2:02)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      atunci hai sa luam ipoteza asta. meciul chile cu spania. cardozo era in offside in momentul centrarii coechipierului. daca cardozo sarea la minge(dupa cum s-a intamplat), iar cel din spatele lui sau chiar pique din fata lui devia minge in proprie poarta, vrei sa spui ca atunci a fost anulata pozitia de offside?!? atunci cum ramane cu dorinta jucatorului de a juca mingea. atunci sa luam alt caz.
      sa zicem ca RVP ar fi fost in terenul advers fara nici un jucator langa el. adversarii s-ar fi pozitionat la mijlocul terenului. atunci olandezii recupereaza mingea, si snijder prinde mingea si suteaza iar mingea este deviata de un adversar in drumul catre RVP. conform a ceea ce ai spus pozitia de 30 m a lui RVP ar fi anulata?!? nu prea cred; dar daca vii cu acel manual de reguli de care ai amintit si imi arati ca la aliniatul 2 paragraful c spune acest lucru te cred.
      din fotbalul pe care l-am vazut pana acuma, am intalnit astfel de faze si stiu ca se fluierase offside. cand imi arati ceea ce ai afirmat tu te cred.
      • -2 (4 voturi)    
        Da, asa este situatia cu ofsaidul (Miercuri, 7 iulie 2010, 5:17)

        Sergiu [anonim] i-a raspuns lui silviu

        Nu conteaza unde se afla jucatorul. In cazul in care un jucator suteaza, iar mingea este deviata in propria poarta de adversar, atunci se numeste autogol si nu mai conteaza ca era in ofsaid sau nu. Nu jucatorul din ofsaid a dat golul.

        In cazul lui Robin van Persie este asa cum spui. Nu ar fi fost in ofsaid. Mingea nu a venit direct de la Sneijder, in cazul ipotetic pe care il prezinti, ci deviata. Nu conteaza unde se afla, atat timp cat este scos din ofsaid de jucatorul advers.

        Conform rationamentului tau si o minge deviata involuntar in poarta de adversar, adica autogol, ar trebui anulat pentru ca nu a ajuns direct in poarta de la jucatorul care a sutat mingea, chiar daca nu era nici un jucator in offsaid.
        • +1 (1 vot)    
          Nu ma intelege gresit (Miercuri, 7 iulie 2010, 11:40)

          silviu [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

          nu am spus ca orice autogol ar trebui anulat. daca RVP era in offside in momentul sutului, are mai mare importanta faptul ca mingea lui snijder a fost deviata sau ca RVP a influentat faza, pentru ca statea exact pe traiectoria mingii, obturand vderea portarului(iar el a dorit sa joace minge; incearca o deviere cu calcaiul).
          sa lasam cazul ala ipotetic. luam cazul real cu chile si spania. este asemanator cu cel de ieri, dar nu il bagam in seama pe valdez. cardozo joaca minge, pozitia lui initiala la centrare era de offside, iar el sare la minge impreuna cu pique, corp la corp, iar din greseala mingea deviata cu capul de pique se duce in proprie poarta. atunci offside-ul lui cardozo se anuleaza pentru ca mingea fusese deviata de un adversar, iar el nu are nicio vina?!? conform regulamentului fifa pentru arbitri, se spune asa: in cazul in care un jucator este in offside si influenteaza faza, aflandu-se pe traiectoria mingii, obturand astfel viziunea portarului, sau daca jucatorul aflat in offside manifesta intentia de a juca mingea, se numeste offisde. ce e "aiurea" ca RVP a "incalcat"(sa spunem asa) ambele reguli de offside.
          • 0 (0 voturi)    
            Regula e corecta (Miercuri, 7 iulie 2010, 17:02)

            Sergiu [anonim] i-a raspuns lui silviu

            Dar van Persie nu a obturat campul vizual al portarului. Mingea trasa de Sneijder a fost deviata de Maxi Pereira. Pe reluare se vede ca van Persie a vrut sa joace mingea. Asta pe reluare, dar in viteza fazei doar jucatorul de langa van Persie a vazut si nu arbitrii, mai ales tusierul, pentru ca van Persie era intr-o pozitie foarte incomoda si se vede si pe transmisia live ca ii venea greu sa suteze mingea. Apoi van Persie nu dorea sa loveasca mingea cu calcaiul si cu varful bocancului.

            Ar trebui sa fie in regulamentul ala pentru arbitri ceva legat si de devierea mingii de adversari. Poate imi dai si mie un link cu regulamentul sa-mi mai improspatez cunostintele de cand am terminat scoala de arbitri si sa-i dau satisfactie si lui "cenzurat".
    • -1 (1 vot)    
      Mai informeaza-te! (Miercuri, 7 iulie 2010, 8:14)

      cenzurat [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      Informeaza-te mai bine asupra regulii off-side-ului si-apoi trage concluzii!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e adevărat (Miercuri, 7 iulie 2010, 8:58)

      Nrainea [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

      Devierea nu contează, ci şutul/pasa
  • +4 (4 voturi)    
    foarte frumos meci (Miercuri, 7 iulie 2010, 1:49)

    gimini [utilizator]

    Cum se zicea?... onoare invingatorilor si cinste invinsilor, parca asa ceva. Pacat de Uruguay, dar olandezii au prins 3 goluri absolut imparabile (toate trei date cu bara... mai rar vezi asa ceva!). Iar Uruguay a dovedit pana in ultima secunda ca merita sa joace semifinalele. Au crezut in sansa lor chiar si la 1-3. O echipa cu o tarie de caracter incredibila acesti uruguaieni. Peste 4 ani multi dintre jucatorii lor vor fi copti pentru o performanta si mai mare. Si se va juca in America de Sud! Pacat ca Forlan va avea 35 de ani, nu cred ca o sa mai apuce sa joace. In clipa asta Olanda cred ca e marea favorita la titlu, dar ramane de vazut...
    • +1 (3 voturi)    
      de acord (Miercuri, 7 iulie 2010, 3:25)

      toro [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      Shi tot respectul pentru Forlan, pentru ca o reushit sa traga echipa dupa el. O dat goluri cand trebuia, o facut jocul. Un adevarat lider al echipei. Sper diferenta de adunatura de vedete care o parasit competitia.

      La golul 2 al Olandei, Van Persie era la limita offsaid-ului. Tinand cont ca arbitru de tusa trebuia sa vada shi cand suteaza Snejder shi unde este Van Persie, e cam greu de comentat. Asta este.
    • 0 (4 voturi)    
      deutschland rulz. (Miercuri, 7 iulie 2010, 8:14)

      cucu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      olanda favorita?!...panzerul german ii va disruge pe olandezii zburatori.
      • +3 (3 voturi)    
        de ce zic ca Olanda e favorita (Miercuri, 7 iulie 2010, 9:22)

        gimini [utilizator] i-a raspuns lui cucu

        Stii de ce zic eu ca Olanda e favorita? Pentru ca a ajuns pana aici neinvinsa. Lasand la o parte statisticile, care ne spun ca o echipa neinvinsa mai rar pierde o finala, Germania si Spania totusi au aratat ca (si cum!) pot fi invinse. Probabil antrenorul olandez va studia cu atentie meciurile cu Serbia si Elvetia si va reusi sa traga cele mai bune invataminte. De partea cealalta, Olanda a jucat prost doar in prima repriza cu Brazilia. Daca Germania/Spania va reusi sa replice 90 de minute meciul facut de brazilieni in primele 45 de minute, atunci vor reusi sa-i bata pe olandezi. Dar e greu, pentru ca Germania/Spania sunt doua echipe atat de diferite de Brazilia. Raman la parerea ca brazilienii i-au avut in mana pe olandezi dar au cedat inexplicabil initiativa in repriza a 2-a.
  • +2 (4 voturi)    
    Finalul (Miercuri, 7 iulie 2010, 8:14)

    Tilbudet [anonim]

    Mie mi-a placut cum o bagasera pe maneca olandezii la sfarsit, la scorul de 3-2. Il presau pe arbitru sa fluiere finalul. Daca egala Uruguayul la ultima faza, ar fi fost o semifinala antologica. Oricum, meciul a fost frumos.
  • -3 (3 voturi)    
    ..un gust amar (Miercuri, 7 iulie 2010, 10:44)

    pai da [utilizator]

    ..eu raman doar cu gustul amar dupa acest meci; petetici olandezii sa-i vezi cum se arunca in jucatorul advers doar doar primeste celalalt un cartonas si ei mai trag de timp sau cel putin ii provoaca pe adversari, cum trag de arbitru sa termine meciul, cum arbitru influenteaza meciul in favoarea Olandei. E pacat pt fotbal, s-a cam terminat cu fortbalul frumos si adevarat. Nici Uruguay nu a luptat ca sa joace o finala, dar nici Olanda nu a meritat. Vedem numai meciuri influentate de arbitri care trec cu vederea teatrul jucatorilor. In ciuda golurilor e un fotbal urat, un fotbal degradat unde vedem din ce in ce mai mult interesele decat frumusetea jocului ! Jos palaria putinelor echipe care inca au mai jucat un fotbal frumos, chiar daca au fost eliminate !
  • +4 (4 voturi)    
    Suprematia superficialitatii (Miercuri, 7 iulie 2010, 10:49)

    extruder [anonim]

    Ciudat cum la campionatele de fotbal razbat tendintele cvasirasiste. Ce suprematie a Europei? In sferturi au ajuns 3 echipe europene, 4 echipe sud-americane si un africana. Ca au ramas europene acum, e adevarat, dar pana la suprematie mai e mult. Si aia cu batavii da, e tare :))) Ce treaba are un trib de salbatici cu olandezii de astazi chiar nu stiu... Deseara oare cine joaca? Marcomanii, alaturi de ai lor frati quasi, alamanii, saxonii, turingienii, frizii, impotriva iberilor, vandalilor, suavilor, celtilor. Si colac peste pupaza, arbitrul e hun :)
  • +1 (1 vot)    
    Hai Olanda (Miercuri, 7 iulie 2010, 13:30)

    dorel [anonim]

    Sustin Olanda pentru castigarea acestui campionat. A fost cea mai echilibrata echipa dintre toate. A jucat destul de frumos si a mai avut ceva: pe Robben, un adevarat luptator, una din putinele vedete care a confirmat maxim la acest turneu final. Flancul drept i-a apartinut in totalitate, acolo el a facut legea atit in meciul cu Brazilia, cat si in meciul cu Uruguay. Pe partea stanga Dirk Kuyt (se pronunta Kaut nu coit sau alte nazbatii ale comentatorilor) a demonstrat ca poate mult. Cat despre finalul meciului, olandezii erau indreptatiti sa ceara finalul, atit timp cat era deja minutul 95, cu 2 minute peste prelungiri. Faze d-astea parca ni s-au intamplat si noua intr-un meci cu DK... si ce suparati mai eram, nu?
    Cineva spunea mai sus de Brazilia... Imi pare rau sa o spun dar a fost o dezamagire. Brazilia a facut meciuri bune doar cu echipe mai slab cotate. De Portugalia nu a trecut, iar cu Olanda a jucat prost si cu lipsa de fair-play. Uimitor! Brazilia, pt mine, era campioana fair-play-ului in fotbal. Dar deh, 80% din acei brazilieni joaca in Italia, de acolo au invatat datul cu piciorul in adversar cand e la pamint, simularea de faulturi...
    Olanda a meritat sa ajunga acolo sus, si eu sper ca fost platitor de taxe al lor, sa castige! Hai frikandelu zburacios :))))!
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari Olanda! (Miercuri, 7 iulie 2010, 14:36)

    roxana [anonim]

    pentru meciurile frumoase pe care le-ati jucat si pentru clasa de care dati dovada