CM 2010

Japonezul care a ratat penalty-ul in meciul cu Paraguay va fi premiat

de L.A.     HotNews.ro
Vineri, 2 iulie 2010, 11:55 Sport | Fotbal

Komano (Japonia)
Foto: Reuters
Yuichi Komano, jucatorul nationalei Japoniei care a ratat penalty-ul in optimile de finala ale Mondialului din Africa de Sud in meciul cu Paraguay, va primi un premiu special din partea tarii sale, informeaza AP.

Guvernatorul prefecturii Wakayama din Japonia, Yoshinobu Nisaka, a anuntat vineri ca ii va inmana un premiu special fundasului Yuichi Komano, pentru ca a "dat oamenilor sperante si emotii".

In optimile de finala ale Cupei Mondiale din Africa de Sud, Paraguay si Japonia au incheiat partida la egalitate, 0-0, iar soarta sfert-finalistei s-a decis la penalty-uri. Komano a fost insa singurul jucator ce a ratat lovitura de la 11 metri, trimitand balonul in transversala. Japonia a ratat calificarea in faza superioara, dupa ce in grupe a invins pe Camerun si Danemarca.


Citeste mai multe despre   



















6371 vizualizari

  • -15 (15 voturi)    
    Cu un harakiri in direct? (Vineri, 2 iulie 2010, 12:05)

    a-z [anonim]

    Samuraii aveau onoarea sa-si ia viata, in urma unei umilinte. Probabil ca asta ar fi premiul, altceva nu ar avea logica japoneza.
    • -10 (14 voturi)    
      Ii daruiesc cutitul (Vineri, 2 iulie 2010, 12:34)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui a-z

      si secondantul.
  • +11 (13 voturi)    
    . (Vineri, 2 iulie 2010, 12:08)

    Silviu [anonim]

    Frumos!
  • +8 (10 voturi)    
    daca nu fac misto de el... (Vineri, 2 iulie 2010, 12:24)

    cristi [anonim]

    si chiar ii dau ceva creativ, abia atunci ar fi cu adevarat japoneza chestia.
  • -3 (7 voturi)    
    huh? (Vineri, 2 iulie 2010, 13:05)

    me [anonim]

    cineva premiaza ratarea??? cu atat mai mult japonezii???
    hmmmm ceva e ciudat.... sau cadou o fi o katana pentru harakiri?
  • +7 (9 voturi)    
    fotbalul lui peste (Vineri, 2 iulie 2010, 13:43)

    sunteti inapoiati [anonim]

    cat de penibili sunteti.si mai ales inapoiati.a inscrie de la 11 metrii e o chestie de noroc in final si acum sa stigmatizezi un om pentru asta, numai inapoiatii pot face asa ceva. la urma urmei e un joc caruia i se da si asa prea multa importanta. japonezii sunt educati. nu degeaba au reusit sa ajunga unde sunt. ce sa zic! sa doresti moartea unui om pentru un gol...voi va vedeti pe voi???daca in locul japonezului era copilul vostru???sa va fie rusine.
    • +5 (7 voturi)    
      Rasplata (Vineri, 2 iulie 2010, 14:00)

      G [anonim] i-a raspuns lui sunteti inapoiati

      Nu se vad cum arata.rRomanul nu ar gresi niciodata-daca te iei dupa modul cum trateaza pe cineva care munceste si are INDRAZNEALA sa greseasca.De aceia romanii nici nu mai muncesc-pentru a nu gresi.De aceea s-au cantonat in secolul XIX.Pentru a putea explica eventualele greseli(din cauza de forta majora).Hai ca suntem mari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (5 voturi)    
    este vorba de fun (Vineri, 2 iulie 2010, 13:59)

    Tim [anonim]

    Daca nu rata lovitura, era un jucator ca toti ceilalti care au "marcat" .. asa respectivul le-a dat un subiect de discutii care ii scoate putin din monotonie. Mi se pare foarte interesanta pozitia lor.
    • -2 (4 voturi)    
      lol (Vineri, 2 iulie 2010, 16:11)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Tim

      mda ... hai sa ne imaginam ca la fel cum n-a intentionat sa trimita in bara ar putea lua un rosu pentru un picior in gura, accidental; adica un cartonas rosu

      isi lasa echipa in 10, dupa care inca unul mai face o boroboata si e eliminat si el ... si uite cum acasa lumea transpira si palpita de emotii ca echipa favorita a ramas in 8-9 jucatori de camp impotriva unui adversar de calibru aflat in formatie completa.

      hai sa le dam si lor premii ...
  • +7 (9 voturi)    
    Premiu moral (Vineri, 2 iulie 2010, 14:00)

    gogu [anonim]

    E un premiu moral care demonstreaza cat de civilizati sunt japonezii fata de alte popoare. Sunt alaturi de echipa si de jucatorii lor si la bine si la greu. Mie mi se pare un gest foarte frumos tinand cont ca japonezii au luptat in fiecare meci.
  • +3 (3 voturi)    
    Ne (prea) grabim! (Vineri, 2 iulie 2010, 15:58)

    rebel [anonim]

    ..sa judecam.
    Noi nu pricepem sau (majoritatea) nu avem habar de mentalitatea (PERSPECTIVA) japoneza sau de valoarea starillor sufletesti. de aceea il vrem pe Vlad Tepes.