Atletico Madrid a castigat Europa League: 2-1 vs Fulham, dupa prelungiri

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2010, 21:37 Sport | Fotbal

FOTO GALERIE Europa League Final
Finala Europa League 2009/2010
Stadionul din Hamburg
Atletico Madrid - Fulham 2-1 (d. p.)
Forlan 32, 116 - Davies 37

Uruguayanul Diego Forlan este eroul lui Atletico Madrid, dupa ce a marcat doua goluri in finala Europa League de la Hamburg: Forlan a deschis scorul (in minutul 32) si tot el a inchis tabela, marcand golul din prelungiri (in minutul 116). A fost golul care a frant rezistenta inversunata a echipei engleze: Fulham, creditata fara sanse la debutul in acest sezon din Europa League, a reusit sa provoace eliminarea unor formatii de prim rang, precum Sahtior si Juventus, si nu a lipsit mult sa incurce si pe Atletico Madrid...

Englezii au meritul ca nu s-au prabusit la golul primit in minutul 32, cand Forlan, uitat de arbitri in ofsaid, a izbutit sa devieze un sut ratat al lui Aguero. Simon Davies a egalat la doar cinci minute dupa Forlan, relansand meciul. In primul sfert de ceas din partea secunda, englezii chiar au controlat jocul, insa consumul de energie a inceput sa isi arate efectul - Atletico, o echipa cu mai multa experienta, a inceput sa domine, chiar autoritar, astfel ca numai o defensiva foarte grupata a lui Fulham a facut ca meciul sa intre in prelungiri.

Finala a fost la doar patru minute distanta de loteria loviturilor de departajare - Atletico a evitat un asemenea scenariu, marcand prin Forlan in minutul 116 - centrare Aguero, reluare Forlan si Fulham s-a prabusit...


Citeste mai multe despre   






















4668 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    a spus si comentatorul de la Pro... (Miercuri, 12 mai 2010, 22:23)

    a fost OFF-SAID la golul lui forlan!!! [anonim]

    ....dupa ce s-a dat golul !!!! rusine,arbitrajului ! degeaba s-au pus 5 asistenti, sau cati s-au pus,ca tot se comit greseli de arbitraj,dar mai GRAV e faptul ca s-a comis aceasta greseala in finala Europa League !!!
    • +1 (1 vot)    
      Camere (Miercuri, 12 mai 2010, 23:34)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui a fost OFF-SAID la golul lui forlan!!!

      Apai o sa tot vedem din astea pana in momentul in care vor accepta luarea deciziilor dupa reluarile de pe cele 50 de camere de pe stadion!

      Oare de ce mai stau pe ganduri cei de la FIFA, UEFA, etc??
      • +1 (1 vot)    
        blatter (Joi, 13 mai 2010, 0:03)

        ws [anonim] i-a raspuns lui Radu

        deja a hotarat: fara camere video. subiectul e inchis.

        argumentele lui: se pierde din "umanitatea" jocului de fotbal. arbitrul (cu tot cu greselile lui) e parte din joc. apoi jocul de fotbal e universal, trebuie aceleasi reguli pentru o miuta in spatele blocului, si pentru finala de campionat mondial.

        ma rog, mai sunt si altele, prostii perfect rotunde pe care probabil ca le gasesti pe net.

        poate se redeschide subiectul dupa ce scapam de blatter. pana atunci nici vorba.

        multi ani de acum inainte ii vom mai vedea pe arbitrii lui copos, becali, iancu, borcea la lucru.

        regards,
        ws
    • +1 (1 vot)    
      PS (Miercuri, 12 mai 2010, 23:36)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui a fost OFF-SAID la golul lui forlan!!!

      Daca nu era acel gol din offside nu vedeam nici un gol pana acum, era 0-0 dupa 90 min. Parerea mea! :)
  • +1 (1 vot)    
    s-a facut dreptate !!! (Miercuri, 12 mai 2010, 22:24)

    Fulham egaleaza !!! [anonim]

    ce finala spectaculoasa e aceasta care se joaca anul acesta !!!
  • -2 (2 voturi)    
    ...aceasta Europa League !!! By Dan92 (Miercuri, 12 mai 2010, 22:27)

    au vrut astia sa creasca nivelul fotbalului cu... [anonim]

    joaca finala locul 12 din Anglia cu locul 9 din Spania !!! Intr-adevar intalnire de inalt nivel !!!
    • +2 (2 voturi)    
      joaca cine s-a calificat (Miercuri, 12 mai 2010, 23:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui au vrut astia sa creasca nivelul fotbalului cu...

      campionatul e una si cupele europene sunt alta!
      • -1 (1 vot)    
        totusi conteaza si pozitia din campionat!!! (Joi, 13 mai 2010, 9:28)

        catre srpc!!! [anonim] i-a raspuns lui srpc

        nu crezi ca e ceva ca a jucat finala locul 9 cu locul 12 ???? cum suna de exemplu cum s-a intamplat sezonul acesta in finala ligii! a jucat finala locul 12 cu locul 9,totusi,nu ar fi sunat mai bine locul 3 din Anglia cu locul 5 din Spania ???