Lyon - Bayern 0-3/ Antrenament cu public, inaintea finalei Champions League

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 21:07 Sport | Fotbal

Olici, o tripla de senzatie in semifinala UCL
Bayern Munchen este in finala Champions League, dupa un succes net obtinut pe terenul lui Olympique Lyon: bavarezii s-au impus cu 3-0, printr-o tripla antologica semnata de Olici - croatul a deschis scorul in minutul 26, l-a majorat in minutul 67 si a inchis tabela in minutul 78.

Bayern a avut un retur mai putin complicat decat s-ar fi asteptat: francezii au repetat partitura tactica din primul joc, bazata pe o exagerata preocupare defensiva. Mai mult, Lyon a gresit foarte mult in prima jumatate de ceas, oferindu-i adversarului sansa de a rezolva meciul rapid: Olici a deschis scorul in minutul 26, dupa o combinatie cu Muller.

Sugestiv pentru stilul gazdelor - Lyon a avut prima ocazie abia in minutul 30, la incursiunea lui Bastos in careul lui Butt!

La reluare, antrenorul francezilor a trimis in teren un al doilea varf, insa nu a modificat cu nimic profilul tactic: Lyon a ramas in continuare prizoniera unor trasee care nu aduceau mingea la poarta, iar ruperile de ritm au lipsit complet. Minutul 65 aduce o modificare importanta in economia intalnirii: gazdele raman in 10 oameni, dupa ce Cris a fost eliminat pentru doua galbene, luate unul dupa altul.

Imediat, Bayern a inchis definitiv problema calificarii - gol Olici pentru 2-0, dupa o angajare perfecta venita de la Altintop. A fost seara speciala a lui Olici, pentru ca jucatorul isi definiteaza tripla in minutul 78, cand inscrie si cu capul.

Triumf pentru Bayern Munchen si pentru antrenorul Luis Van Gaal care va disputa a doua sa finala de Champions, dupa ce a castigat trofeul la comanda lui Ajax (1995).

Bayern isi va afla adversara din finala miercuri seara, dupa returul dintre Barcelona si Inter Milano (1-3 in primul joc).

4333 vizualizari

Bayern (Marţi, 27 aprilie 2010, 23:44)

Cristi [anonim]

Bv lor , Bayern are sansa din nou dupa 9 ani de a castiga din nou finala Champions League , cea mai buna competitie europeana. Inca odata , tot respectul !
    Bayern !!
    Weltklasse! (Miercuri, 28 aprilie 2010, 8:41)

cata [anonim]

WELTKLASSE, BAYERN! Cotidianul BILD, (care este obiectiv si atunci cand joaca prost ii face pe jucatori germani carnati si le da chiar si nota 6, minim) le da la 5 jucatori nota maxima, 1! In Germania notele sunt de la 1 - clasa mondiala, 2 - f. bun ...5 - slab, 6 - catastrofal. E vorba de Olic, Van Bommel, Contento, Schweinsteiger, Altintop. Incredibil cum pusti ca si Contento - 19 ani, Alaba - 17 ani, Badstuber - 20 ani, Muller - 20 ani care au statut de jucator profesionist doar de cateva luni au jucat ca niste mari jucatori! Olic a facut meciul vietii lui ,la golul 3 a aratat ca are capul spart si plin de sange colegilor. Fundasii van Buyten si Demichelis au jucat accidentati mult mai bine decat atacantii francezi. De retinut ca nemtii joaca din 3 in 3 zile de cateva luni pe cand Lyonul si-a amanat ultimele 2 meciuri, fiind mai odihniti dar au dat peste o echipa tare ca o stanca si care are VALOARE! Presingul si dublajul nemtilor a fost excelenta iar apararea a fost imperiala, doar 2 ocazii au avut francezii, una fiind mai clara, in conditiile in care trebuiau sa atace si sa dea goluri! Impresionanta puterea mentala a nemtilor, ei fiind aproape mereu primii la minge, castigand numeroase dueluri in doi. Unii acuza eliminarea prea usoara a lui Cris, dar acesta a fost depasit sistematic de adverrsari, fiind unul dintre cei mai slabi de la francezi, plus ca gestul sau de a aplauda un arbitru in fata, NU SE FACE! Din ce am auzit la TV, Cris mai avusese un conflict dur cu arbitrul in pauza meciului pe tunel!