Echipa nationala a Romaniei

Nationala, pe un butoi de pulbere/ Marica: Razvan nu stie ce jucatori ar trebui sa fie convocati

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 martie 2010, 10:43 Sport | Fotbal

Ciprian Marica
Foto: HotNews.ro
Romania si-a dezamagit inca o data suporterii in meciul amical cu Israelul, tricolorii fiind depasiti cu 2-0 la Timisoara. Situatia din vestiarul primei reprezentative pare sa fie una usor tensionata, lipsa rezultatelor fiind principala cauza. "Probabil ca Razvan nici nu stie in acest moment ce jucatori ar trebui sa fie la nationala", a declarat Marica, fotbalist care ar putea sa-l urmeze pe Mutu pe lista celor care nu vor mai fi convocati.

Dupa ce Mutu nu a mai fost chemat la echipa, se pare ca si Marica ar putea avea aceeasi soarta, lipsa eficacitatii fiind principalul motiv. Fotbalistul lui VfB Stuttgart nu a marcat in ultimele sapte partide pentru tricolori, iar pe Dan Paltinisanu a ratat o ocazie importanta contra Israelului.

In alta ordine de idei, Ciprian se apara, precizand ca echipa nu-l joaca si nu-i scoate in evidenta calitatile. "Daca echipa nu merge, eu nu sunt responsabil. Uitati-va la Barcelona. Ibrahimovici sta doar in fata, nici nu se misca. Eu ma duc in stanga, in dreapta, cobor sa iau mingea, dar ma irosesc! Daca nu m-as duce, cine mi-ar oferi baloane? Nimeni!  La meciul cu Israel nu am fost pus nici macar o data in valoare pe calitatile mele. Am avut o singura ocazie, dar fundasul era deja acolo si m-a blocat", a precizat fostul dinamovist la gsp.tv.

Lucrurile sunt tensionate din cauza rezultatelor slabe din ultimul timp, iar absentele unora dintre lideri, Chivu si Mutu, produc nesiguranta in vestiarul tricolorilor. 

"Probabil ca Razvan nici nu stie in acest moment ce jucatori ar trebui sa fie la nationala. Cauta si el diverse formule, totul este nou", a completat Ciprian Marica dupa infrangerea cu Israelul.

In preliminariile pentru EURO 2012, Romania face parte din Grupa D, alaturi de Franta, Bosnia-Hertegovina, Belarus, Albania si Luxemburg.  In prima partida de calificare, tricolorii vor intalni Albania, pe propriul teren, pe 3 septembrie.


Citeste mai multe despre   























3567 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Marica selectioner (Sâmbătă, 6 martie 2010, 10:54)

    Ionescu Laurentiu [anonim]

    Marica, ca si Mutu, este unul dintre cei mai mari jucatori romani de fotbal inca in viata, dar care nu a fost inteles niciodata de antrenori.De aceea propun ca Marica si Mutu sa fie numiti selectioneri pe viata si sa se selectioneze permanent.
    • +1 (7 voturi)    
      Cred (Sâmbătă, 6 martie 2010, 11:01)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Ionescu Laurentiu

      CA GLUMESTI.
      Sant cizma toti unul si unul.De unde dracul sa alegi.Parca au plumb in picioare si sant bolnavi de boala vacii nebune.Fug pe teren ca bilele de biliard cand le spargi.Aiurea-n tramvai.
    • +1 (5 voturi)    
      sa-mi spui tu... (Sâmbătă, 6 martie 2010, 11:41)

      scartz [anonim] i-a raspuns lui Ionescu Laurentiu

      ultimul meci mare a lui mutu vazut la nationala.dar al lui marica?
      • +7 (7 voturi)    
        imi pare rau (Sâmbătă, 6 martie 2010, 13:51)

        leon [anonim] i-a raspuns lui scartz

        Laurentiu, chiar imi pare rau...ironia ta cu selectioneri pe viata nu prea a fost inteleasa de romanul manelar...
    • +3 (5 voturi)    
      Corect,Laure! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 13:32)

      Pantera Roz [anonim] i-a raspuns lui Ionescu Laurentiu

      Dar vezi ca lumea de mai jos n-a prea inteles ce-ai vrut sa spui...Scrie si tu mai putin ermetic...O zi buna.
  • -1 (3 voturi)    
    Diferenta (Sâmbătă, 6 martie 2010, 11:14)

    Vasile [anonim]

    Sa nu uitam ca spre deosebire de Mutu, Marica a facut ceva pt nationala cand juca alaturi de Florentin Petre.... nationala avea un atac organizat :)... oricum, decat stilul pitzi sa ne aparam si sa pierdem, mai ok ii stilul lui Razvan, chiar daca rezultatul ii tot acelasi :) :P
  • +2 (4 voturi)    
    Selectioner strain (Sâmbătă, 6 martie 2010, 11:41)

    Dan [anonim]

    Aduceti un selectioner strain de cea mai buna calitate, platiti-l, lasati-l sa-si faca treaba cel putin cinci ani si mai vedem... doar cu disciplina, fara fumuri si orgolii, cu multa munca si cu spirit de echipa se poate face ceva...
    • +1 (3 voturi)    
      iar straini ?? (Sâmbătă, 6 martie 2010, 15:19)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      De ce nu poate Razvan sa stea 5 ani ?? AAAAA pt ca e roman, si conform traditiei noi trebuie mereu sa ne coco unii pe alti !! iar banii sa mearga " afara "
  • 0 (2 voturi)    
    ai dreptate ciprian ! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 11:56)

    toma [anonim]

    da nici cu tine nu mi-e rusine !
  • +2 (2 voturi)    
    altu' (Sâmbătă, 6 martie 2010, 12:20)

    afaracurazvan [anonim]

    stiu io o solutie sa salvam nationala!!! sa angajam echipa spaniei!! si paoi ii vom bate pe franta, italia s.a.; razvan oricum trebuie sa plece. nationala nu e de el. sa mearga cu toti finii lui la urziceni.
  • -2 (2 voturi)    
    Pai ce a stiut vreodata ceva? (Sâmbătă, 6 martie 2010, 13:11)

    domino63 [anonim]

    Doar l/a intrebat pe taticu'ce trebuie sa faca?
    Se dovedeste acum ca este doar baiatul lui tata si atat.
    Este un noroc sa il cheme Lucescu si nu o povara, asa cum sustinea el!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e vina lui ca baietii e prosti (Sâmbătă, 6 martie 2010, 23:59)

      george [anonim] i-a raspuns lui domino63

      ce vina are saracu antrenor , ca de destept e destept , ca palmares are ( il l-a dat mostenire tata-sau ) , tinar e, frumos e , bani are (zicase ca a luat de curin un CAR , deci are )
      Ce vina are el ca baietii e prosti si nu stie fotbal ..
      Si ca sa fim drepti (cinstiti mai bine , ca drepti nu e bine , ca poti sa ramai asa , drept ) s-a mai intimplat si la altii, acu imediat sa dam cu pietre in el ?
      Trebuie sa avem rabdare , 1 an 2 , 5 , pina la urma o sa vedem ca baiatu lu tata , e baiatu la tata ..
  • +3 (3 voturi)    
    Doar Dumnezeu din ceruri (Sâmbătă, 6 martie 2010, 14:22)

    papillon [anonim]

    Doar Dumnezeu din ceruri poate face o minune care sa urce cit de cit valoarea acestor jucatori.
    Era o zicala readaptata ,ca din cirpa nu poti scoate costum Armani. Degeaba ii vreti capul lui Razvan,nu-i el vinovat.Este de inteles frustrarea care ne-a cuprins,dar trebuie sa intelegem cauza reala a acestor esecuri repetate-LIPSA DE VALOARE A JUCATORILOR DE ASTAZI-
    • 0 (0 voturi)    
      adevarat graiesti (Duminică, 7 martie 2010, 0:01)

      george [anonim] i-a raspuns lui papillon

      asa ii zicem si eu lu' domino63 asta , ca saracu nu are nici o vina , e vevinovat , inocent chiar
  • +3 (3 voturi)    
    Taci si joaca!!! (Sâmbătă, 6 martie 2010, 19:45)

    S [anonim]

    Ca azi in timp ce tu stateai pe forumuri, colegii de Stuttgart jucau.
  • 0 (0 voturi)    
    intelegeti odata:asta-i valoarea noastra acum (Sâmbătă, 6 martie 2010, 23:26)

    ;nj;oijioj [anonim]

    eu am mai spus ca puteti sa-l aduceti si pe Papa si pe Obama si 10 de Trapatoni NU AVEM JUCATORIsi punct
  • +1 (1 vot)    
    De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere! (Duminică, 7 martie 2010, 1:27)

    urania [utilizator]

    Valabil si pt Marica si pt toti jucatorii de fotbal din tara! Asta e campionatul lui Mitica, plin de tot felul de indivizi, care mai de care mai 'mitici,' cu ifose si fara valoare reala.Darsunt vedete, apar la stirile sportivede la tv cu tot felul de prostii, de la comentarii 'naive' la ce iubita si-a mai tras fiecare... Iar pe Marica sa-l vedem jucand cu-adevarat fotbal. Dar nici atunci nu are voie s-la judece pe antrenorul echipei nationale din care face parte. Sa se faca antrenor si mai vorbim. Dar pana atunci, 'ciocul mic' si mai mult 'joc de glezne'! Sau uita-te la cei care joaca fotbal adevarat, in Spania, Anglia, Frant,a Italia si chiar Germania, d-leMarica,sa vezi cam pe unde va situati voi, fotbalistii din echipa nationala a Romaniei! Adica la pamant!
  • +1 (1 vot)    
    cu ce e de vina Lucescu ?> (Duminică, 7 martie 2010, 6:46)

    Sergiu [anonim]

    Chiar nu inteleg, eu cred ca lumea din Romania a inebunit, cu ce jucatori vreti sa faca Lucescu performante, pt Nationala asta e primul amical mai de doamne ajuta, voi chiar nu va dati seama ca fotbalul romanesc a ajust la fundul sacului, nu se mai promoveaza jucatorii, uitati-va la ce campionat avem, e frumos asa-i, uitati-va la ce juniorate avem, mai bine zis pe unde mai avem?, uitati-va si voi la ce performantze fac primele clasate in campionat, in cupele europene, uitati-va la transferurile ce se fac in fiecare an si unde pleaca fiecare? Cu ce e de vina Lucescu atunci? Sintem pe nicaieri si asta conducerii FRF si lipsei de interes in sport a jucatorilor, contracte naspa si alte interese ale patronilor de club....Iar despre Mutul doar atit am de zis, Lucescu a facut bine ca nu l-a convocat isi merita o lectie, dar totusi dint toata lista aia cu virfuri, Mutul ramine inca la talie de jucator european care daca scapa singur portarul e in stare se bage mingea in poarta....
  • 0 (0 voturi)    
    Nationala - cauta antrenor (Duminică, 7 martie 2010, 10:00)

    Florian [anonim]

    Are dreptate Marica cand spune ca Lucescu Jr. nu stie pe cine sa convoace la echipa nationala. In loc sa creeze o echipa unita, Lucescu Jr. creeaza doar tensiune atacand jucatorii prin presa. Mai bine ar recunoaste ca nu stie sa faca o selectie pentru echipa nationala si ca nu stie sa formeze o echipa nationala. A fi Selectioner nu este acelasi lucru cu a fi antrenor la o echipa de club. Lucescu Jr. nu are experienta necesara pentru a fi Selectioner.
  • 0 (0 voturi)    
    :))) (Duminică, 7 martie 2010, 10:26)

    andrei [anonim]

    Lucescu nu e selectioner asa cum nici juicatori din teren nu erau jucatori de fotbal. Dar...la nationala nu se poate nimic datorita mafiei...de al de becalli...borcea, sandu...dragomir. Cand nu or sa mai fie paduchii astia atunci vom vedea alt fotbal in Romania. Insa ...si razvan are maaaaaaaaaaare vina.. chemi tu jucator de la o echipa din campionatul DANEZ...aflata si pe locul 10...mai bine se orienta in divizia b din romania...pt ca e echivalentul :) Ma asteptam de la el sa fie altfel...incearca el sa faca ceva...dar nu...nu are valoare de nationala.
  • 0 (0 voturi)    
    coerenta... (Duminică, 7 martie 2010, 10:37)

    resita31 [utilizator]

    vreau coerenta, constanta, consecventa,... lasati-l pe Razvan sa incerce sa isi atinga obiectivul, iar daca nu va reusi vom astepta demisia de onoare, iar daca nu si-o va da, i-o vom cere noi.
    s-a inradacinat in Romania ca daca ceva nu merge, inlocuim, distrugem ... de aia am ajuns unde suntem. trebuie sa invatam sa construim. cu sacrificii, fara, dar trebuie sa incepem sa construim...
  • +1 (1 vot)    
    Viitor de aur nationala are... (Duminică, 7 martie 2010, 14:14)

    Un frustrat [anonim]

    Selectie la echipa nationala pentru copii cu varsta peste 12 ani. Trei-patru reprize a 45 de minute, ca sa joace toata lumea. Participi daca vrei tu, vei fi selectionat daca vrem noi.
    Ca sa intri pe teren in minutul 1 al meciului trebuie sa prezinti urmatoarele documente:
    1. Adeverinta/recomandarea antrenorului de la echipa de provenienta, din care sa rezulte ca ai achitat ,,cotizatia” la zi. Altfel nici nu faci deplasarea.
    2. Legitimatia de jucator. Daca scrie pe ea Steaua sau Dinamo esti titular. In celelate situatii, poti tu sa fii Ronaldo 2, mars la incalzire.
    3. Cartea de munca a tatalui (sau cuponul de pensie). Faptul ca esti fiu/nepot de general (minim colonel), primar, prefect, politist/interlop sau om de afaceri (rulaj peste 1.000.000 euro/an) reprezenta cu siguranta un avantaj.
    Cei care nu pot prezenta aceste documente, dar sunt incapatanati si vor totusi sa participe la selectie, vor face o incalzire prelungita, pana cand mai sunt 10 minute si se termina meciul. In acel moment, vor avea loc 3 evenimente importante:
    a) Vor iesi din teren toti copii ,,talentati” ai caror parinti au prezentat documentele enumerate mai sus;
    b) Comisia de selectie la nationala, impreuna cu parintii titularilor se va retrage la o masa festiva bine-meritata dupa efortul epuizant depus;
    c) vor intra in teren ,,restul” de jucatori (nulitatile). Fiecare va juca unde, cum si ce vrea si… bateti poarca mai flacai. Oricum nu mai conteaza intrucat singurele persoane ramase pe marginea terenului sunt proprii parinti. O iesire la aer curat nu face rau nimanui.
    Alte precizari: candidatii pot avea sau nu vreo legatura cu fotbalul. De-a lungul carierei numarul de nopti pierdute prin baruri, cu bautura, tigari, manele si pitzipoance nu se vor contabiliza. Aceste aspecte sunt total irelevante dpdv al nationalei romaniei.
  • +1 (1 vot)    
    Si prevad prin vremuri a ei desfiintare (Duminică, 7 martie 2010, 14:15)

    Un frustrat [anonim]

    In urma selectiei sunt garantate:
    - transferul la un club agreat din liga lui mitica
    - convocarea la echipa nationala pana la 38 de ani, indiferent de vointa selectionerului (si pe selectioner tot noi il selectionam, asa ca nu va faceti probleme);
    - contract gratuit cu orice impresar dorit, cu conditia ca acesta sa poarte numele becali. Alti impresari oricum n-au succes.
    - cand situatia o cere, candidatii pot fi transferati la orice club din europa sau din lume. Recomandam Inter, salariul merge chiar daca stim cu totii ca nu veti juca vreun minut acolo. Italia prezinta avantaje certe: italienii au masini de spalat ,,orice” foarte performante, taxe si impozite catre stat zero, nu au alergie la ,,prafuri” ca englezii... etc.
    Pentru relatii suplimentare puteti participa la o selectie a nationalei, ca sa vedeti personal cum sta treaba sau puteti cere detalii, telefonic sau personal, domnului Emerich Jenei. Domnia sa stie cum merg treburile.