Liverpool - Urziceni 1-0/ Se joaca!

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 21:05 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE: Unirea, la Liverpool
Unirea Urziceni a repetat la Liverpool rigoarea tactica din toamna Champions League, apropiindu-se la doar 10 minute de un nou rezultat din categoria celor istorice. Organizarea riguroasa  a jocului si capacitatea de efort similara cu a maratonistilor au fost si aseara atuurile prin care ialomitenii i-au chinuit pe profesionistii lui Liverpool pana in minutul 81, atunci cand Ngog a gasit poarta lui Arlauskis.

Evident, statistica arata ca englezii au avut marile ocazii, iar Unirea a provocat marile retrageri din camp. Insa tactica ialomitenilor a reusit, cata vreme si jocul lui Liverpool s-a pretat la un astfel de antidot: surprinzator, echipa lui Benitez s-a suprapus de multe ori cu imaginea noastra veche despre fotbalulul britanic - atletic, dar prea putin rafinat.

Calificarea se va juca la Bucuresti, saptamana viitoare, cand Unirea are o sansa unica de a elimina unul dintre marile cosmaruri ale fotbalului romanesc - Liverpool seamana cu o echipa in criza, iar daca Benitez nu schimba ceva intr-o singura saptamana, joia viitoare va trebui sa supravietuiasca arenei din Ghencea, acolo unde - in toamna - metodica Unirea a batut mandra Sevilla. Iar spaniolii aratau ceva mai bine decat ce am vazut aseara sub blazonul cormoranilor...

"Stiam determinarea echipei. La ce au aratat baietii astazi, sper ca la retur sa avem un stadion plin. Se poate intampla orice, chiar daca Liverpool a luat o optiune serioasa pentru calificare", spune Mihai Stoica, managerul echipei.

Nota buna pentru antrenorul Rony Levy care a dat echipei un profil dinamic din start (jucand cu Onofras si Bilasco in acelasi timp), iar la pauza a schimbat atitudinea echipei: intelegand ca frica de adversar ii va conduce la sufocare, ialomitenii au iesit ceva mai mult la joc, provocand lui Liverpool o repriza secunda chiar neinspirata.

"Sunt dezamagit de rezultat, va trebui sa vorbesc cu baietii ca sa uite aceasta infrangere. Este totusi un rezultat bun, am jucat la Liverpool. Organizarea jocului a fost buna si sunt multumit de cum a aratat echipa, dupa o pregatire de cinci saptamani", a declarat Ronny Levy.


Citeste mai multe despre   























2759 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    da da (Joi, 18 februarie 2010, 21:38)

    Andrei [anonim]

    Da, da, cu casa inchisa!! Au mers aia sa vada cum bate Liverpool o echipa lejera. Dar Urziceni ii va surprinde si pe astia. muhahahhaha!!
    • -7 (13 voturi)    
      Penibili (Joi, 18 februarie 2010, 23:45)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      O echipa de desculti care ne face de rusine in Europa. Am ajuns de risul tuturor cu acesti tarani veniti direct da la coarnele plugului
      • +4 (6 voturi)    
        Du-te si te culca, ratatule! (Vineri, 19 februarie 2010, 0:20)

        AAA [anonim] i-a raspuns lui Weather

        Penibili au fost comentatorii aia!

        Macat! Mare pacat!
        Un 0-0 acolo ar fi fost un super rezultat. Speram intr-un rezultat mai bun in Ghencea.
        • +2 (2 voturi)    
          se joaca ... nu inteleg (Vineri, 19 februarie 2010, 8:40)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui AAA

          se joaca fotba cei de la liverpool? se joaca cu noi cei de la liverpool? poate ei joaca ca noi am stat cu fundu-n poarta.
          nu e o critica. e un rezultat bun. dar asta e valoarea echipelor de club din Romania
        • +3 (3 voturi)    
          ptr Weather (Vineri, 19 februarie 2010, 9:04)

          hingherul [anonim] i-a raspuns lui AAA

          Domne, cum iti permiti sa spui asa ceva despre echipa asta care a muncit pentru rezultatul asta?

          RUSINE sa-ti fie!

          Nihil Sine Deo
  • +6 (8 voturi)    
    Hai urzicuta! (Joi, 18 februarie 2010, 21:50)

    ampersand [anonim]

    Bafta, un rezultat cat mai bun pentru voi!
    • 0 (6 voturi)    
      Again (Vineri, 19 februarie 2010, 0:14)

      Weather [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Urinea Urziceni !!
      Datorita voua nu mai sintem negrii Europei. Am devenit galbeni
      • -2 (2 voturi)    
        DIY (Vineri, 19 februarie 2010, 1:21)

        inglish killer [anonim] i-a raspuns lui Weather

        Weather, you are a looser.Dont keep you mouth open 'cause you gone get some pee. Cock sucker
  • +2 (2 voturi)    
    Unde se transmite? (Joi, 18 februarie 2010, 22:26)

    Bogdan [anonim]

    Unde se transmute ?
  • +2 (2 voturi)    
    Se vede undeva pe internet? (Joi, 18 februarie 2010, 22:31)

    AAA [anonim]

    Din afara Romaniei...
    Merci!
    • +1 (1 vot)    
      merge si pe firefox (Joi, 18 februarie 2010, 22:59)

      marius [anonim] i-a raspuns lui AAA

      http://www.rotv-live.com/rotv/Sopcast-TV/ProTV.htm
      • +1 (1 vot)    
        Merci, mestere! (Joi, 18 februarie 2010, 23:29)

        AAA [anonim] i-a raspuns lui marius

        Ejti baiat!
    • +1 (1 vot)    
      pe internet (Joi, 18 februarie 2010, 23:33)

      afara romaniei [anonim] i-a raspuns lui AAA

      http://www.cool-tvlive.net/tv-channels/ro/ - f. bun... recomand.... Si eu vad canalele din Romania pe site-ul asta, fiind si eu in strainatate. Vizionare placuta!
  • -3 (5 voturi)    
    0-1 la pauza (Joi, 18 februarie 2010, 22:34)

    Ghita [anonim]

    2-1 la final?
    • +3 (5 voturi)    
      Gura ma... (Joi, 18 februarie 2010, 22:58)

      io [anonim] i-a raspuns lui Ghita

      Becali... tu esti?
      Mai bine-ti bagi pumnu'n gura si taci... !!! Altceva mai inteligent n-ai de comentat? Ia ca e pauza... si e 0 - 0 deocamdata.
      Iar Unirea nu joaca deloc rau! Succes baieti!
      • -3 (5 voturi)    
        m-ai pus la punct (Joi, 18 februarie 2010, 23:00)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui io

        inainte sa te duci la buda din fundu` curtii?
      • +4 (4 voturi)    
        Corect (Joi, 18 februarie 2010, 23:01)

        Dennis Lopataru [utilizator] i-a raspuns lui io

        Se apara frumos. Dar nu ataca din pacate. E bine sa si risti cand stii ca ai sanse mici, ca doar atacand ai sansa. Bineinteles ca atunci raman spatii descoperite si exist o sansa mare sa te arzi dar poate marchezi. Asta e parerea mea. Oricum, bafta baieti, poate ii surprind in a doua repriza.
  • +7 (7 voturi)    
    protv (Joi, 18 februarie 2010, 23:46)

    muciflenduri [anonim]

    Cineva ar trebui sa ii impuste pe aia doi care comenteaza.
    Sunt infiorator de prosti. A trebuit sa dau pe 'mute', pentru ca nu mai rezistam.
  • +1 (1 vot)    
    picioru (Joi, 18 februarie 2010, 23:47)

    Bazil, cel ce misca din bazin [anonim]

    Sa-mi bag picioru. Pana acum urmaream pe evz evolutia scorului. Cum am deschis hotnews, au dat aia golu. Cine m-a pus sa deschid hotnews? Glumesc, evident. Probabil ca sunt ceva mai buni englezii.
  • +5 (5 voturi)    
    Respect (Joi, 18 februarie 2010, 23:48)

    xXx [anonim]

    Jucatorii Unirii fac ce pot si cat pot in fata unei echipe de top. Sa nu uitam ca englezii sunt in plin campionat.
    Insa comentatorii astia strica tot farmecul meciului. Sunt ca niste babe la piata...minunat...minunat..minunat...
  • +4 (4 voturi)    
    comentatori de divizia B (Vineri, 19 februarie 2010, 0:05)

    sorin [anonim]

    meci frumos; comentat de doi "personi" fricosi ca doua babe din malovat
    M-am saturat sa urmaresc meciuri comentate lamentabil
    dac cei din teren ar fi jucat asa cum au comentat cei doi "romani"(special sunt puse ghilimelele) am fi luat bataie- doua babe fricoase care preamareau pe englezi si permanent, dar PERMANENT, ne aduceau aminte ca mai sunt nu stiu cate minute si nu trebuie sa luam gol cand noi de fapt atacam si le dadeam emotii englezilor.
    BRAVO Urziceni; RUSINE comentatori de cacao
  • +3 (3 voturi)    
    Replica la titlul articolului: "Se joaca" (Vineri, 19 februarie 2010, 4:17)

    Moromete [anonim]

    Nu stiu la ce se refera autorul articolului cu "se joaca", ca eu nu am vazut sa se joace nimic, si m-am uitat aproape la tot meciul. Poate la presupuse sanse de calificare, ca altceva,...

    Unirea fara baietii aia mai vioi de pe la Sportul in fata, a fost o autobaza organizata (in contrast cu autobazele traditionale in care se pun cu totii cu fundu-n poarta), iar Liverpool fara Torres mai avea putin si ajungea la joc pasiv.

    Draga televiziune, transmisia ar fi mult mai placuta doar cu fundalul sonor al tribunei si fara comentariu. Noi ne-am fi bucurat de meci, voi nu mai plateati doua salarii catre incompetenti,... Are cineva idee pe ce criterii sunt selectati comentatorii (poate platesc ei televiziunea pentru a fi lasati sa comenteze)?
    • +1 (1 vot)    
      Se joaca ... (Vineri, 19 februarie 2010, 9:49)

      zwilling [anonim] i-a raspuns lui Moromete

      ... calificarea ?!

      Poate asta a vrut sa transmita autorul. Faptul ca Liverpool nu-i 100% calificata iar rezultatul poate fi intors la Bucuresti.
  • +1 (3 voturi)    
    Patriotism PENIBIL !... (Vineri, 19 februarie 2010, 10:34)

    urbanie [utilizator]

    NON-FOTBAL, antifotbal - asta joaca Romania si toate echipele romanesti...Comentatori penibili... Romania = tara cu barbati fara co*ie...
    • -1 (1 vot)    
      Hai Unirea! (Vineri, 19 februarie 2010, 15:41)

      Ueio [anonim] i-a raspuns lui urbanie

      Tu ști că ești prost, amice?
    • +2 (2 voturi)    
      Barbati (Vineri, 19 februarie 2010, 22:14)

      spanac [utilizator] i-a raspuns lui urbanie

      Barbati? Burtosii aia ce umbla in slapi la bustul gol? Sau "brunetii" aia de scuipa seminte curgandu-le bale dupa "gagici"? Cam astia-s barbatii Romaniei in masura de peste 50%.
  • -1 (1 vot)    
    Hai Unirea!!! (Vineri, 19 februarie 2010, 15:39)

    Deward [anonim]

    Ce dacă s-a terminat meciu 1-0 pentru Liverpool! Unirea câștigă 3-0 în Ghencea și se califică mai departe, bate și pe Lille și mai vedem noi după aia!!! Yuhuu....dar putea să fie și mai bine pentru Unirea (0-0)!