Manchester City a castigat meciul etapei a 26-a, in fata celor de la Bolton, scor 2-0 si urca pana pe locul al cincilea in Premier League, la egalitate de puncte cu Liverpool, avand, insa, doua meciuri restante. Portsmouth continua sa fie codasa clasamentului, desi a obtinut, marti un punct in ultimul minut de prelungire al partidei cu Sunderland.

Tevez a deschis scorul pentru Manchester in minutul 31, tranformand un penalty dupa un fault in careu al lui Paul Robinson asupra lui Adam Johnson, iar Adebayor a adus cele trei puncte dupa golul marcat in minutul 73.

Portsmouth a ramas in inferioritate numerica inca din minutul 9, atunci cand Rocha a fost eliminat pentru un fault la Kenwyne Jones. Bent a adus pe Sunderland in avantaj in minutul 12 marcand penalty, dar in partea secunda a partidei, Lee Cattermole a primit doua cartonase galbene in doar sase minute si a parasit terenul (min. 54). Sunderland a terminat meciul in noua oameni, arbitrul aratandu-i direct cartonasul rosu lui Meyler (min. 87), la doar doua minute dupa ce acesta a fost introdus pe teren. Portsmouth a profitat de superioritatea numerica si a reusit sa egaleze in minutul 5 al prelungirilor, prin Dindane.

Rezultate etapa a 26-a:

Manchester City - Bolton Wanderers 2-0. Marcatori: Tevez (penalty) '31, Adebayor '73

Portsmouth - Sunderland 1-1. Marcatori: Dindane '90+5/ Bent (penalty) '12

Wigan Athletic - Stoke City 1-1. Marcatori: Scharner '14/ Sanli '74

Fulham - Burnley 3-0. Marcatori: Murphy '23, Elm '31, Zamora '54