Romania, locul 38 in lume/ Tricolorii, cea mai slaba clasare din istorie

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 14:02 Sport | Fotbal

Romania, locul 52 in clasamentul FIFA
Foto: HotNews.ro
Echipa nationala de fotbal a Romaniei ocupa locul 38 in lume, conform clasamentului realizat de Federatia Internationala de Fotbal, aceasta fiind cea mai slaba clasare a tricolorilor de la infiintarea acestei ierarhii (din anul 1992).

Clasarea pe locul 38 este cea mai slaba din istoria Romaniei, cu 745 de puncte acumulate tricolorii fiind in urma unor nationale precum Chile si Elvetia. In decembrie, la ultima ierarhie data publicitatii, echipa nationala a Romaniei se afla pe pozitia 36.

Clasament FIFA:

1 (1). Spania 1627 puncte

2 (2). Brazilia 1568

3 (3). Olanda 1288

4 (4). Italia 1209

5 (5). Portugalia 1176

6 (6). Germania 1173

7 (7). Franta 1117

8 (8). Argentina 1082

9 (9). Anglia 1076

10 (24). Egipt 1069

11 (10). Croatia 1053

12 (13). Grecia 1030

13 (12). Rusia 1026

14 (14). SUA 963

15 (22). Nigeria 956

16 (15). Chile 955

17 (17). Mexic 947

18 (18). Elvetia 924

19 (19). Serbia 916

20 (11). Camerun 914
........................................

30 (30). Bulgaria 801

31 (26). Algeria 784
.....................................

38 (36). Romania 745 puncte.

(In paranteza este trecuta pozitia de la ultimul clasament).


Citeste mai multe despre   























1099 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pacat (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:26)

    dorinel46 [anonim]

    pacat, cum ne asternem.. asa vom dormi..
  • +1 (1 vot)    
    Se mai mira cineva? (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:32)

    Calin [anonim]

    ..cand cei mai buni jucatori ai nostrii se drogheaza cu pastile de slabit =))
  • +1 (1 vot)    
    nasu corleone (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:06)

    neo [anonim]

    Ma intreb pe ce loc suntem in lume la sportivi depravati, la longevitate in posturile de conucere din Federatie, la finantatori interlopi, la relatii dubioase intre impresari si restul lumi, la presa sportiva, s.a.
    • -1 (1 vot)    
      Excelent comentariul tau - (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:24)

      Pt Neo [anonim] i-a raspuns lui neo

      Multzam' Fain - m-am amuzat - nici o sansa insa, sa aflam vreodata raspunsuri la intrebarile tale ...totusi am fi fruntasi
  • +1 (1 vot)    
    Si anul acesta mai e si Campionatul Mondial... (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:13)

    Mishi [utilizator]

    ... deci, in cadere libera..

    P.S. "Zboara puiule, zboara!!!"
  • 0 (2 voturi)    
    BAAA (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:14)

    Stefan [anonim]

    De ce va luati de tricolori? Algeria a cazut 5 locuri, deci se poate si mai rau!!
  • +1 (1 vot)    
    normal (Miercuri, 3 februarie 2010, 15:26)

    fefe [anonim]

    Eu nu tin minte vreo prestatie atat de slaba ca acum. Nu zic, nu intotdeauna ne calificam la CM sau CE, dar intotdeauana nationala noastra era "in carti", jucam pentru calificare pina in ultimul meci. De multe ori nu ne iesea si meregeau altii, dar Roamnia era o echipa acre conta intotdeauna in lupta pentru calificare. Acum nici nu se jucasera jumatate din meciuri si era clar ca suntem pe dinafara.
    Realitatea este ca nu avem fotbalisti. Mutu e cica liderul generatiei. Halal lider. Restul sunt pe nicaieri, incalzesc banca pe la o echipa mai mare de afara, sau sunt prin divizii inferioare unde nici nu s epune problemea marei performante. Cei din campionatul intern nu ii punem la socoteala ca , aiici se face circ nu fotbal. Daca mai misca cate o echipa romaneasca sa zice mersi de mercenarii adusi de peste granita.
  • 0 (0 voturi)    
    Tot inainte! (Miercuri, 3 februarie 2010, 16:05)

    mm [anonim]

    Se poate si mai rau! Iar conditiile au fost create prin ultimele alegeri la FRF si LPF!