EURO 2012/ Romania, in urna a doua valorica/ Vezi posibilii adversari

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 3 februarie 2010, 10:04 Sport | Fotbal

Romania vrea sa participe la EURO 2012
Foto: HotNews.ro
Dupa ratarea prezentei la Cupa Mondiala din Africa de Sud, pentru nationala Romaniei revin emotiile, echipa pregatita de Razvan Lucescu urmand sa afle, in cursul zilei de duminica, adversarii pe care ii va infrunta in preliminariile pentru EURO 2012.

Tragerea la sorti pentru preliminariile EURO 2012 va incepe, duminica, la ora 13 (ora Bucurestiului), urmand sa aiba loc in Palatul Stiintei si Culturii din Varsovia.

Partidele din aceste preliminarii vor avea loc intre septembrie 2010 si octombrie 2011.

In total, vor fi 14 locuri care vor duce la turneul final, celelalte doua pozitii fiind rezervate tarilor gazda Polonia si Ucraina.

Castigatoarele grupelor si cea mai bine clasata echipa de pe locul doi se vor califica direct la EURO 2012. Pentru celelalte opt echipe de pe locul doi va exista un baraj de calificare, acesta urmand sa se desfasoare in noiembrie 2011.

Cum ar arata o grupa grea pentru Romania:

Spania, Romania, Norvegia (sau Irlanda), Slovenia, Muntenegru, Azerbaidjan.

Cum ar arata o grupa usoara pentru Romania:

Rusia, Romania, Irlanda de Nord, Cipru, Liechtenstein, San Marino.


URNA 1

Spania
Germania
Olanda
Italia
Anglia
Croatia
Portugalia
Franta
Rusia

URNA a 2-a

Grecia
Cehia
Suedia
Elvetia
Serbia
Turcia
Danemarca
Slovacia
ROMANIA

URNA a 3-a

Israel
Bulgaria
Finlanda
Norvegia
Irlanda
Scotia
Irlanda de Nord
Austria
Bosnia

URNA a 4-a

Slovenia
Letonia
Ungaria
Lituania
Belarus
Belgia
Tara Galilor
Macedonia
Cipru

URNA a 5-a

Muntenegru
Albania
Estonia
Georgia
Moldova
Islanda
Armenia
Kazahstan
Liechtenstein

URNA a 6-a

Azerbaidjan
Luxemburg
Malta
Feroe
Andorra
San Marino.


Citeste mai multe despre   



















5708 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    titlu (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:10)

    anonim [anonim]

    in titlu scrie Euro2014, in articol e vorba despre Euro 2012. in 2014 vor avea loc campionatele mondiale, nu europene.
    • 0 (0 voturi)    
      cm 2014 (Joi, 4 februarie 2010, 9:27)

      Locomotiva Nebuna [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      In Brazilia parca. Nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare (Vineri, 5 februarie 2010, 10:01)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Locomotiva Nebuna

        deci romania e pe locul 38 si bulgaria pe 30, cum se face ca bulgaria e in urna 3 valorica?
  • +2 (2 voturi)    
    O grupa cu echipe de care ne leaga atatea amintiri (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:16)

    marius [anonim]

    Olanda
    Romania
    Norvegia
    Slovenia
    Armenia
    Feroe
    • 0 (0 voturi)    
      iar (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:05)

      byo [anonim] i-a raspuns lui marius

      iar ne-o trag olandezii pe toate partile
  • +1 (1 vot)    
    grea? (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:51)

    arzdan [utilizator]

    O grupa mai grea mi se pare:

    Italia
    Romania
    Bulgaria
    Slovenia
    Georgia
    Azerbaidjan
  • 0 (0 voturi)    
    sase grupe de sase echipe si cinci grupe de cate c (Miercuri, 3 februarie 2010, 10:59)

    Anonim [anonim]

    Dupa descrierea facuta ar trebui sa fie in total 18 echipe la turneull final.

    Bravo aritmetica.
    • 0 (0 voturi)    
      Greu cu mate (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:44)

      rebel [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      9 grupe= 9 echipe direct+ 1 cu punctaj=10. Raman 8 de pe locul 2 la baraj care/2=4. Deci 10+4=14. Ai inteles
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:03)

    hahah [anonim]

    nu observa nimeni defectul...

    suntem in urna 2 valorica...

    inca 10 ani cu mircea sandu si mitica corleone la conducerea fotbalului romanesc si vom ajunge in aceiasi urna cu Insulele Feroe si San Marino....

    fotbalul romanesc e in buda de 10 ani... cu jigodii ca gigi becali sau borcea
  • +4 (4 voturi)    
    Fara sperante (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:06)

    ion [anonim]

    Sansele noastre sunt extrem de mici

    Daca ne uitam babeste pe grupele valorice ne dam seama ca suntem pe bune acolo, adica pe locul 18 in Europa: avem mai putini jucatori de varf (mai ales acum ca Muti si Chivu au cam terminat-o) decat Serbia, Danemarca sau Grecia. Asta ca sa nu mai vorbim de taria campionatului.

    Ori noi suntem pe locul 18 in Europa si sunt doar 14 locuri disponibile. Rezultatul e destul de logic: vom ramane pe afara.

    Dar hai sa zicem ca poate cu ceva noroc vom avea o grupa usoara, ca sa prindem locul doi. Apoi vom avea un baraj cu Elvetia sau Slovacia, desi am dubii ca putem trece si de echipele astea.

    Partea trista e ca, si in aceste conditii (calificare la mustata), ramane intrebarea: ce cautam noi la Euro?

    Vom juca cu Italia sau Olanda sau Spania sau Franta. Vom sta 100 in careu ca sa nu luam goluri multe. Vom presta cel mai urat fotbal din turneu. Deci ce cautam acolo? Doar ca sa ne enervam in fata TV-ului?

    Pe vremea lui Hagi tot cam asa faceam, dar contra-atacul era mortal si extrem de spectaculos. Ca pe vremea aia ii aveam si pe Hagi si pe Gica Popescu si pe Ilie Dumitrescu si pe Raducioiu si chiar pe Adi Ilie. Dar ce vorbesc eu prostii, ca si un Dorinel Munteanu ar fi lux pentru nationala actuala.

    Fara investitii masive in juniori, in infrastructura si in cluburi (dar investitii, nu barbi) vom iesi si din grupa a 2-a valorica cat de curand. Si cu asta basta. Aventura noastra fotbalistica la varf, inceputa acum 30 de ani cu victoriile Craiovei in cupele europene, s-a cam terminat. Am terminat-o si cu nationala si cu cupele europene.

    Sa ne orientam spre alte sporturi, daca avem la ce :)
    • 0 (0 voturi)    
      Stiu eu (Joi, 4 februarie 2010, 12:03)

      tinichea [anonim] i-a raspuns lui ion

      La bob si la sanie, ca si asa avem o iarna grea.
  • +3 (5 voturi)    
    NU ne calificam (Miercuri, 3 februarie 2010, 11:26)

    gigi [anonim]

    Parerea mea e ca nu ne vom califica nici daca ar alege Lucescu adversarii.

    Slabi conducatori, slabi antrenori, slabi jucatori.
  • +1 (1 vot)    
    poza (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:04)

    gechi [anonim]

    s-a uitat cineva la poza? Chiar nu au gasit niste tricouri pe masura copiiilor aia? Cel din fata lui Romani are tricou cu cel putin 3 numere mai mare. Doar daca te uiti la poza asta iti dai seama ce haos e la echipa nationala. Nici macar sa se alinieze nu stiu. Se vede ca n-au facut armata :)))
    uite aici cum se sta:
    http://www.spox.com/de/sport/fussball/dfb-team/0910/Bilder/deutschland-wm-qualifikation-fazit-514.jpg
  • 0 (0 voturi)    
    politica vs fotbal (Miercuri, 3 februarie 2010, 12:11)

    alex [anonim]

    Hai sa vedem cat de mult concorda politica cu fotbalul.

    Eu pun pariu ca suntem in grupa cu R Moldova :)
    • 0 (0 voturi)    
      fotbal vs politica (Vineri, 5 februarie 2010, 15:56)

      domide [anonim] i-a raspuns lui alex

      Poate Rusia ai vrut sa spui !?
  • +1 (1 vot)    
    hmmmm (Miercuri, 3 februarie 2010, 13:07)

    liviu_ [utilizator]

    inafara de rusi si croati cu care avem ceva sanse, cu oricine am pica din prima grupa ne-o furam original...
    conteaza foarte mult cu cine picam in celelalte grupe daca vrem sa avem sanse...
  • +1 (1 vot)    
    apa rece pentru betzia cu vorbe... (Miercuri, 3 februarie 2010, 14:37)

    ferocrom [utilizator]

    dam cu presupusul, ca nu ne doare gura...
    de pe acum, un loc 4 in orice grupa am fi, este rezervat pentru Romania.
    vom incurca cu un egal favorita grupei, dupa care ne bat celelalte de ne scot fotbalul din cap... cum am vazut recent!
    iar fotbaliatorii vor spune ca nu-i capat de tara, ne revansam la preliminariile pentru mondiale...
    si tot asa, pana iesim si noi si ei la pensie...
    Traiasca laudarosenia si optimismul romanesc!!!
  • +1 (1 vot)    
    urna a III a era mai corecta (Miercuri, 3 februarie 2010, 19:19)

    centeauru [anonim]

    sincer, consider ca urna a III a era mai corecta pentru noi. nu suntem mai buni ca multe echipe din urna III
  • 0 (0 voturi)    
    Grupa din Balcani (Joi, 4 februarie 2010, 12:21)

    Paul [anonim]

    Trebuie sa nu fi urmarit rezultatele din calificarile WC 2010...

    Croatia este pe departe cea mai usoara adversara din urna 1, nici daca ar fi in urna 3 nu imi era rusine sa sper ca picam cu ei, adevarul e ca s-a dus flacara din calificarile Euro 2008 si turneul final.
    Rusia nu e super-putere dar trebuie evitata, mai bine picam cu una mare, care sa ne bata pe noi dar sa-i bata si pe ceilalti...bine, si Rusia a dovedit in calificarile astea ca nu s-a incurcat dar prefer sa fie Anglia sau Germania, ca aia joaca 100% in toate meciurile.
    Din urna 3 Bosnia "e pericol" cu toate ca parca in ultima vreme s-au racit atacantii aia din Bundesliga insa eu sincer i-as evita pe ei, in rest nu conteaza...sincer cu Razvan cred ca Romania va progresa si nu trebuie sa ne doara cu cine picam din urna 3, oricine ar fi trebuie sa-i batem, mi-ar placea Scotia.
    De data asta nu mai avem o Austria in urna slaba ( au fost acolo ca nu au jucat meciuri de calificare la Euro 2008 ) dar e o Slovenia care pare intotdeauna sa surprinda in calificari la turneul final sunt cei mai slabi...dar parca sunt mai periculosi la baraj unde dau totul dar au si mare noroc cu ratarile si gafele din aparare ale unor echipe ca Romania si Rusia.
    Mi-ar placea o grupa Croatia, Romania, Bulgaria/Bosnia, Ungaria/Slovenia/Macedonia, Muntenegru/Albania eventual Moldova sa fie o grupa cu echipe doar din zona iar eventual din urna 6 nicio echipa ca oricum nu prea conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Asta e! (Joi, 4 februarie 2010, 23:25)

    McMăr [anonim]

    Ia uitați aici la grupa asta gândită de mine:
    1.România
    2.Germania
    3.Malta
    4.Turcia
    5.Irlanda
    6.Bulgaria
    Pun pariu pe ea și cred că clasamentul acestei grupe va fi tocmai cum am scris mai sus! HAIDE ROMÂNIA!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu Turcia... (Joi, 4 februarie 2010, 23:48)

    Tot eu, McMăr! [anonim]

    Rectific! În loc de Turcia o să fie Rusia și o să ocupe aceeași poziție în Grupa B!