Liverpool a reusit sa se impuna in cea de-a 24-a etapa din Premier League in fata celor de la Bolton, scor 2-0, si "cormoranii" se apropie la un singur punct de Top 4, ajutati fiind de remiza obtinuta de Tottenham la Birmingham, scor 1-1.

Elevii lui Rafa Benitez au luat trei puncte importante din confruntarea cu Bolton. Dirk Kuyt a marcat al treilea gol din ultimele trei partide, in minutul 37. Insua a centrat in careu, Aquilani a reluat cu capul in fata portii, iar olandezul a impins mingea in poarta, aducand pe Liverpool in avantaj la pauza. Repriza secunda a inceput in forta pentru "cormorani", atunci cand N'Gog a trimis in bara din fata portii.

Noua achizitie Maxi Rodriguez, intrat in repriza secunda, si-a pus numele pe lista celor care au trecut pe langa gol, alaturi de Gerrard sau Aquilani. Golul al doilea a venit in minutul 70, atunci cand Insua a sutat de la marginea careului, iar balonul a fost deviat in proprie poarta de capitanul Davies.

Rezultate etapa 24:

Birmingham City - Totteanham 1-1. Marcatori: Ridgewell '90/ Defoe '69

Fulham - Aston Villa 0-2. Marcator: Agbonlahor '40, '44

Hull City - Wolverhampton 2-2. Marcatori: Hesselink '11, Hunt (penalty) '52/ Gardner (autogol) '48, Jarvis '68

Liverpool - Bolton 2-0. Marcatori: Kuyt '37, Davies (autogol) '70

West Ham United - Blackburn 0-0

Wigan Athletic - Everton 0-1. Marcator: Cahill '84