Anderlecht Bruxelles - FC Timisoara 3-1/ Fara miracole

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 5 noiembrie 2009, 19:00 Sport | Fotbal

Sanse minime de calificare
FC Timisoara nu izbuteste sa castige in fata liderului Grupei A din Europa League, Anderlecht si ramane cu doua puncte si sanse minime sa ajunga in primavara europeana. Condusi din minutul 29, banatenii au reinviat la golul lui Parks din repriza a doua, dar Boussoufa i-a adus cu picioarele pe pamant in minutul 69. Lovitura de gratie a dat-o Legear in prelungirile partidei, dupa un contra-atac incheiat superb cu un lob peste Pantilimon.

Timisorenii se intrec in greseli in debutul partidei, iar Anderlecht deschide scorul in minutul 29 profitand de gafele oaspetilor. Suarez transforma o lovitura de la 11 metri, dupa ce a fost faultat in careu de Maxim. O faza fixa reaprinde sperantele timisorenilor in repriza secunda. Parks se demarca si reia cu capul in poarta belgienilor dupa o lovitura de la colt in minutul 51. Golul egalizator aduce euforie in randul suporterilor banateni, care aprind torte, doua dintre acestea aterizand pe teren. Arbitrul opreste meciul pentru cinci minute, stadionul fiind invaluit in fum.

Boussoufa profita de o noua greseala a defensivei banatene si reia imparabil in poarta lui Pantilimon ('69). Un corner ratat al timisorenilor ii pune pe contra-atac pe belgieni. Dupa o cursa de aproximativ 60 m, Legear trimite un lob peste Pantilimon si inscrie pentru 3-1 in minutul 95.

Ioan Ovidiu Sabau: "Am incercat sa dam tot ce se poate. Am avut in fata adversari net superiori, dar chiar si la 1-1 am pus mari probleme adversarului. Puteam sa marcam de mai multe ori. Credeam ca mai putem inscrie, dar a venit acel gol stupid, care nu a anuntat nimic si a fost clar ca belgienii sunt jucatori pot juca si contraataca fara probleme. E nevoie de timp sa se construiasca o echipa". (gsp.ro)

Marian Iancu: "Diferenta nu este cea care a fost pe teren, putea sa iasa si mai bine. Sper ca pe masura ce inaintam si noi in aceasta competitie sa devenim si noi o forta. Vreau sa-i felicit pe cei care au venit alaturi de echipa, ma refer la suporteri, dar ii rog sa nu ne oblige sa luam masuri impotriva lor, pentru ca, pur si simplu, CV-ul nostru european este patat de aceste elemente pirotehnice care se arunca in teren. Toate astea se aduna, iar toate informatiile ne fac rau in Europa. Le multumesc ca au venit alaturi de noi, dar ii rog sa ramana civilizati, altfel suntem obligati sa luam masuri. Si asa se vor lua, iar lucrul asta pune presiune pe fotbalul pe care-l jucam noi. E pacat ca un club atat de minunat ca al nostru, curat, nepatat, sa aiba probleme cu suporterii" , a spus Iancu.CFR a inceput timid, nu am intrat foarte bine in teren. Am reusit sa egalam dupa ce am primit doua goluri. Din pacate am pierdut in prelungiri, dar o luam de la capat de acum. Ne gindim la meciul urmator". (prosport.ro)

Clasament Grupa A:

1. Ajax 8p
2. Anderlecht 8p
3. FC Timisoara 2p
4. Dinamo Zagreb 0p - penalizata cu 3 puncte

Echipe de start:

Anderlecht: Proto, Gillet, Juhasz, Mazuch, Deschacht, Kanu, Sare, Biglia, Boussoufa, Suarez, Lukaku

Rezerve: Cordier, Kruiswijk, Legear, Kouyate, Frutos, de Sutter, Rnic

FC Timisoara: Pantilimon, Bonfim, Scutaru, Nibombe, Maxim, Bourceanu, Alexa, Art. Karamyan, Bucur, Magera, Parks

Rezerve: Taborda, Stancu, Arm. Karamyan, Mera, Goga, C. Ionescu, Curtean

2046 vizualizari

hehe (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:02)

ampersand [anonim]

iar si-au luat-o "bondarii" lui iancu, aurul negru (sau negricios) al banatului. dar nu-i bai, bani publici sa-i intre-n buzunare. una peste alta, debut promitator de seara pentru mirificul fotbal mitico-sandesc: fc iancu timisoara a-ncasat-o cu 3-1, dinamo borcea cu 3-0, fac astia din europa golaveraj pe seama noastra :)
      Timisoara e fruncea ... cui? (Joi, 5 noiembrie 2009, 22:15)

Timisora [anonim] i-a raspuns lui ampersand

Dragilor,
      M-am uitat la meci ... rusine suporterilor timisoreni.
      Dupa ce ca am jucat prost si fara vlaga, au mai si aruncat cu torte in teren.
      Unde este acea galerie timisoreana renumita pentru fair play?
      Rusine timisorenilor care au reprezentat orasul in acest meci.
      Apropo, sunt si eu timisorean.
    CFR? (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:06)

maxi rodrigues [utilizator]

In declaratia lui Iancu au scapat si niste cuvinte ale celor de la CFR !?!

"CFR a inceput timid, nu am intrat foarte bine in teren. Am reusit sa egalam dupa ce am primit doua goluri. Din pacate am pierdut in prelungiri, dar o luam de la capat de acum. Ne gindim la meciul urmator"
    Micul Pantilimon (Vineri, 6 noiembrie 2009, 9:58)

cris [anonim]

O aparare naiva in frunte cu "micul" Pantilimon....sa iei gol prin lob de la 16 m cand tu ai aproape 2 m inaltime, asta da performanta!. Iar la penalty, in loc sa se concentreze, dansa pe linia portii, cica sa intimideze adversarul....infantil...
    Torte (Vineri, 6 noiembrie 2009, 10:43)

hamlet [anonim]

Hai sa va spun eu cum a fost cu tortele aruncate, pentru ca am fost la meciul cu Timisoara. In repriza a doua au aparut in peluza ca sustinatori ai Timisoarei un grup de 30 de nemti din galeria Monchengladbach, galerie care este infratita cu cea a Timisoarei. Si baietii au venit echipati cu de toate, ba chiar scandau in romana!!! sloganurile si cintecele Poli. Acestia, la golul lui Poli au aprins torte (habar nu am cum au reusit sa intre cu ele pe stadion) si le-au aruncat pe gazon. Cu toate astea nemtii au fost extraordinari ca sustinatori ai lui Poli, tortele fiind, se pare, un element standard al meciurilor lor din Germania. Asta e, s-a intimplat. Problema e ca Iancu a fost aplaudat la sfirsitul meciului, cind iesea din stadion, ceea ce nu s-a mai intimplat niciodata la un meci de-al lui Poli. Si asta nu au facut-o nemtii, ci timisorenii neaosi. Asta e adevarata problema a galeriei lui Poli, nu tortele.
    Mare problema tortele astea! (Vineri, 6 noiembrie 2009, 12:29)

R [anonim]

Nu am inteles nici eu tot circul asta cu tortele. S-o intamplat vreo nenorocire ieri pe stadion? S-or aprins niste torte inofensive si cateva or fost aruncate in teren de niste suporteri mai "excitati".
    Cat despre joc, CE sa mai spun, comentariul de pe Sport.ro a fost absolut pe langa problema. S-a jucat frumos, in viteza, iar Timisoara a avut un joc foarte bun. Asta lasand la o parte scorul, care nu reflecta deloc realitatea din teren. A meritat Anderlecht sa castige, dar nu a fost nici pe departe diferenta mare de valoare care reiese din spusele unor ziaristi.