Analiza

Steaua, unica in Europa prin masurile luate impotriva fanilor. Vezi cum au procedat AC Milan, AS Roma sau Liverpool

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2009, 14:45 Sport | Fotbal

Steaua pleaca din Ghencea
Foto: HotNews.ro
Conflictul dintre suporteri si conducere lasa urme adanci in dreptul situatiei Stelei, ros-albastrii ramanand cu o singura victorie pe propria arena dupa sase partide disputate. Ghencea este singurul stadion unde fanii care protesteaza sunt lasati in afara arenei si li se anuleaza abonamentele, cu toate ca revolte asemanatoare s-au inregistrat in ultimul an si la Roma, Milan sau Liverpool.

Steaua a disputat sase meciuri acasa, bilantul bucurestenilor fiind unul dezastruos: o victorie, trei remize si doua infrangeri. La acest palmares slab a contribuit din plin conflictul dintre suporteri si conducere.

Astfel, Steaua a jucat trei partide fara spectatori (cu Urziceni, Pandurii si Rapid), iar la meciurile disputate cu suporteri acestia si-au canalizat fortele pentru a-l injura pe Gigi Becali.  

Daca ne raportam la aceeasi perioada a anului trecut, Steaua vanduse 112.758 de bilete, in timp ce in actuala stagiune joaca mai mult cu portile inchise. Potrivit GSP, in cele patru partide disputate in Ghencea cu spectatori, Steaua a avut o medie de 16.400 de suporteri la fiecare meci.

Conflictul de la Steaua nu este insa singular pe Batranul Continent, numai in ultimele cateva luni existand situatii similare la cluburi mari ale Europei.

AC Milan: Kaka a fost marul discordiei

Pe 6 iulie, suporterii Milanului au manifestat impotriva conducerii la Milanello, centrul sportiv al Diavolilor. Kaka a plecat pentru o suma considerabila la Real Madrid, iar milanezii nu au adus pe nimeni de valoare in locul sau.

Echipa si-a pierdut liderul, iar suporterii - un adevarat idol. Actiunile de protest au continuat si la partidele de acasa, dar niciun suporter nu a fost interzis pe San Siro.

AC Milan se afla pe locul opt in Europa la numarul de spectatori, cu o medie de 59.757 pe meci.

AS Roma: Fanii au incendiat magazine din oras

In data de 5 septembrie, sustinatorii Romei au organizat o actiune impotriva conducerii (a Roselei Sensi), acestia provocand mai multe daune in capitala Italiei (au dat foc, au spart masini si magazine).

Cu toate acestea, fanii au venit la fel pe Olimpico, desi printre cei din tribune se aflau si microbisti care au provocat incidente (au folosit bombe artizanale, fumigene si au amenintat cu moartea conducerea romana). 

FC Liverpool: Afara cu patronii americani

Pe 26 octombrie, suporterii lui Liverpool au organizat un mars de protest impotriva conducerii americane a clubului de pe Anfiel Road. Pana in acest moment, patronii George Gillet si Tom Hicks nu le-au raspuns in niciun fel protestatarilor.

Actiuni asemanatoare s-au inregistrat la Bologna (impotriva patroanei Francesca Menarini) si la Madrid, acolo unde sustinatorii lui Atletico au ajuns in pragul disperarii dupa ce echipa traverseaza o perioada de-a dreptul dezastruoasa in Primera Division si Champions League.  

Politica lui Gigi Becali: afara cu contestatarii, indiferent de pret

In opozitie cu situatia din marile campionate europene, Steaua a interzis suporterilor (aproximativ 2.000 de abonati ai Peluzelor Nord si Sud) sa intre la partida cu Fenerbahce din Europa League, cu toate ca o arena plina inseamna bani in conturi pe vreme de criza si sustinere pentru echipa.


Vezi aici imagini de la protestul suporterilor lui Liverpool:



Citeste mai multe despre   






















3524 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Eu l-am concediat pe Becali (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:17)

    neagoe [anonim]

    Pacat de numele acestui club, pacat de cei care au pus umarul la succesele sale, pacat de fanii sai. Un parvenit analfabet distruge un mit de pe pozitia sa de "sponsor" si pateaza numele unei tari din pozitia sa de "europarlamentar". Am fost un fan infocat al Stelei, dar am stabilit impreuna cu cativa prieteni un boicot total: sa nu mai mergem la niciun meci al Stelei si sa nu ne mai uitam nici la cele televizate cat timp Becali are cea mai mica legatura cu Steaua. Au trecut deja patru ani de cand ne-am concediat ciobanul. Decamdata, prin grija lui VC se plimba liber pe pasuni europene.
    • -2 (2 voturi)    
      Foarte rau (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:48)

      basarab [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      Din cauza ta si a altora care gandesc astfel e plina tribuna de oligofreni carora le e bine si asa.
      Nu, solutia e sa mergem toti la stadion, sa il contestam pana pleaca. El ne interzice, noi ne inmultim. Pana cand cedeaza.
      Si nu cred ca mai e foarte mult.
    • 0 (0 voturi)    
      nu exista (Marţi, 27 octombrie 2009, 17:54)

      radu cel frumos [anonim] i-a raspuns lui neagoe

      am fost suporter...ci sunt suporter!
      Eu tin mult la echipa asta...pacat de liderul financiar.E bine ca are bani.E rau ca se baga el in ce nu se pricepe!
      A boicota prin a nu sustine echipa pe teren...nu cred ca e cea mai buna alegere.
      Vot de blam pt Becali.
      • 0 (0 voturi)    
        FREE STEAUA! (Miercuri, 28 octombrie 2009, 8:01)

        Captain Planet [utilizator] i-a raspuns lui radu cel frumos

        Din pacate si eu mi-am pierdut pasiunea pentru Steaua multumita iluminatului...
  • +4 (4 voturi)    
    Ce sa facem? (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:21)

    ContraGigi [anonim]

    Ce sa faca suporterii stelisti daca oierul sef are doar branza in cap in loc de creier, iar mioarele alea de langa el n-au tupeu sa zica nimik? Marele Panduru, care odinioara sparge *urul, acum tace si inghite ca o muiere...
  • +2 (4 voturi)    
    ai dreaku aritmetica (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:30)

    gechi [anonim]

    "Steaua a disputat sapte meciuri acasa, bilantul bucurestenilor fiind unul dezastruos: o victorie, trei remize si doua infrangeri"


    pai si al saptelea?
  • +2 (2 voturi)    
    asa e (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:32)

    io [anonim]

    situatia de la Steaua e anormala ...
    normala ar fi daca de bunavoie, nimeni nu s-ar mai duce in Ghencea la meciuri.
    cred ca numai printr-o actiune colectiva de proportii ar putea fi convins becalul sa plece
  • -1 (1 vot)    
    Din ciclul "Matematicile e grele" (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:33)

    Gigi [anonim]

    Ia mai cititi si socotiti:
    1 (victorie) + 3 (remize) + 2 (infrangeri) = 7 ???

    Citat din articol:
    "Steaua a disputat sapte meciuri acasa, bilantul bucurestenilor fiind unul dezastruos: o victorie, trei remize si doua infrangeri."

    In rest nu mai adaug decat ca, si dupa parerea mea, contestatarii lui Becali au dreptate.
  • -1 (1 vot)    
    matematica (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:38)

    Cipri [anonim]

    1 victorie + 3 remize + 2 infrangeri = 7 meciuri ????
  • -1 (1 vot)    
    realitatea (Marţi, 27 octombrie 2009, 17:20)

    ecou [anonim]

    Realitatea e ca din cauza unor oligofreni care inteleg ca mersul la meci e prilej de vandalism si dovezi de cretinism fotbalul pierde anual milioane de bilete nevandute.
    Sunt convins ca atunci cand stadionul va redeveni un loc in care sa poti sa te duci cu piciul in weekend masuri ca cele luate de Baceli vor fi absurde. Pana atunci... cu parere de rau, ii dau dreptate
  • 0 (0 voturi)    
    unicitate bolnava (Marţi, 27 octombrie 2009, 17:31)

    urania [utilizator]

    Din pacate ar trebui sa spunem ca Gigi Becali este unic in Europa, si nu numai....! Si cum el este patronul Clubului Steaua, 'unicitatea' lui se manifesta in stil propriu si in cadrul echipei Steaua. Din pacate pana cand acest club de fotbal nu va scapa ce Becali nimic nu se va schimba in bine! Sunt parveniti care cred ca atunci cand au si dau bani isi pot permite orice! Si mai are pretentia ca este credincios! Oare nu-l vede Dumnezeu cat rau face? O sa vina si timpul sa plateasca pt tot, atunci cand o sa se astepte mai putin.
  • 0 (0 voturi)    
    Durere (Marţi, 27 octombrie 2009, 21:46)

    tzetze19 [anonim]

    Nu-s fan Steaua, n-am fost niciodata si nu voi fi! Tin cu Stiinta. Dar cand am auzit ca Bergodi a fost demis am simtit o durere de nesuportat si o revolta incontrolabila. Inainte de toate sunt roman si mi-au placut jocurile Stelei din Cupa. Si mi-a placut si Bergodi care incepuse sa lege o ECHIPA. Incerc sa-l inteleg pe Jiji, dar nu-i dau dreptete. Umilinta nu-i sta in fire, desi pozeaza in credincios. Daca tinea la Steaua cu adevarat, trecea peste ce i-a zis Bergodi. Nicaieri nu se face ceva peste noapte, iar ceva durabil ia si crez si umilinta. E adevarat ca Laporta e, cumva, universitar?