Dinamo cere excluderea lui Ciprian Dansa din arbitraj

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2009, 12:37 Sport | Fotbal

Dinamovistii vor excluderea lui Dansa din arbitraj
Dinamo a trimis Federatiei Romane de Fotbal si Comisiei Centrale a Arbitrilor o scrisoare deschisa prin care cere excluderea din arbitraj a lui Ciprian Dansa. Dupa ce gruparea din Stefan cel Mare a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Gloria Bistrita in cea de-a 11-a etapa a Ligii 1, oficialii dinamovisti au declarat ca rezultatul a fost viciat intr-o maniera flagranta de prestatia descalificanta a brigazii de arbitri.

Domnule Presedinte,

Intelegem si sustinem efortul Comisiei Centrale a Arbitrilor pentru imbunatatirea calitatii arbitrajului, inclusiv promovarea rapida in primul esalon a arbitrilor tineri.
Am salutat eforturile formative si evaluarile critice ale comisiei, inclusiv sanctiunile disciplinare si scopul formativ al sanctiunii.
In acest fel am interpretat si sanctiunea prin care arbitrul Dansa Ciprian a fost suspendat si nu am comentat desemnarea acestuia la meciul FC  Dinamo 1948 Bucuresti - CF Gloria 1922 Bistrita.
Consideram insa ca rezultatul partidei oficiale din cadrul etapei a XI-a a Campionatului National „Liga I", editia 2009/2010, dintre echipele FC Dinamo 1948 Bucuresti – CF Gloria 1922 Bistrita, de duminica 25.10.2009, a fost viciat intr-o maniera flagranta de prestatia descalificanta a brigazii de arbitri.

Ca urmare solicitam Comisiei Centrale a Arbitrilor excluderea arbitrului Dansa Ciprian, care a probat ca nu are calitatile minime pentru exercitarea profesiei de arbitru.

Motivam solicitarea noastra prin antecedentele prestatiilor sale si prin erorile grave in cadrul partidei precizate.

Intre acestea ne rezumam numai la doua faze:
- in minutul 31 al partidei, jucatorul nostru, Alexe Marius (nr.10) a fost tras de mana de jucatorul Ciuca Madalin (nr.3, CF Gloria 1922 Bistrita) ;
- in minutul 94 al partidei, jucatorul nostru, Cristea Andrei (nr.17) a fost faultat in careu de jucatorul Ciuca Madalin (nr.3, CF Gloria 1922 Bistrita).

• +1 (5 voturi)
    dinamo (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:16)

cela [anonim]

Prosti. nu arbitrii sunt de vina ci echipele( staf tehnic, administrariv si jucatori)
    De ce pana in acel minut +90 nu au dat macar un gol in plus fata de adversar.
    Se cauta tot timpul vinovatii in alta parte , cand de fapt acestia sunt cluburile.
  • +1 (3 voturi)
    Pina in ultimul minut (Marţi, 27 octombrie 2009, 13:41)

maximlemetru [anonim]

Jocul se joaca pina in ultimul minut. Ar fi timpul sa terminam cu chestia asta, ca trebuia sa bata pina atunci. Daca ar fi asa, de ce mai jucam 90 de minute? In ultimul minut a cistigat, cu doua goluri, M United in fata lui Bayern.
    Daca penalty-ul a fost clar, da' clar de tot, atunci nu mai e nimic de zis. Si asta n-ar nimic de a face cu sleahta de trintori si fitzosi din conducerea lui Dinamo.
    pai asa e... (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:20)

kreeg [anonim]

... e clar ca meciul trebuia castigat de jucatori pe teren prin inscrierea de goluri nu prin cersirea unui penalty.

dar in cazul de fata, penalty-ul e fost flagrant, adica mai clar de atat nu ar fi fost decat daca fundasul lua mingea in mana si fugea cu ea la vestiare.
    penalty-ul din real-milan a fost cafea cu lapte pe lanaga asta.

jucatorii nu trebuie sa se planga ca au pierdut 2 pcte din cauza asta, treaba lor e sa inscrie goluri - mai ales ca si valoarea lasa de dorit - si eu sunt dinamovist - dar nici nu e ok sa fie lasati sa arbitreze mazete de genul asta.
  • -1 (3 voturi)
    echitabil (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:04)

The Saker [utilizator]

lui dinamo , daca i s-ar refuza penalty-uri 40 de ani de acum incolo, abia atunci s-ar face dreptate, poate, dar nu e sigur, la cate hotii au facut in 40 de ani de comunism, fiind cunoscuta echipa a militiei .