Stadionul National, in pericol sa nu fie terminat la timp

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 22 octombrie 2009, 13:17 Sport | Fotbal

Stadionul Lia Manoliu va fi gata la timp?
Foto: AGERPRES
In cazul in care Primaria Capitalei nu face comanda si nu plateste cel putin 5 milioane de euro pentru acoperisul retractabil al stadionului Lia Manoliu pana la sfarsitul anului, exista posibilitatea ca Romania sa nu poata gazdui finala Europa League. Lucrarile de la arena ar fi intarziate, iar constructia nu va fi finalizata la data stabilita, este de parere Mircea Raicu, viceprimarul Bucurestiului.

Conform NewsIn, doar trei firme produc acest model de acoperis si exista doar una singura care sa-l monteze. Tinand cont de faptul ca se mai construiesc inca sase astfel de arene in lume, Primaria Capitalei trebuie sa se grabeasca cu plata pentru ca stadionul sa fie terminat la timp.

Costurile acestui acoperis retractabil sunt de aproximativ 20 de milioane de euro,dupa cum a precizat Sorin Oprescu, primarul general.

Lucrarile la stadionul Lia Manoliu au debutat in toamna anului 2007, dupa partida dintre Romania si Albania. Noua arena a fost desemnata sa gazduiasca finala Europa League din sezonul 2011/2012.


Citeste mai multe despre   






















1620 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    nimik nou (Joi, 22 octombrie 2009, 13:27)

    eu [anonim]

    nici o noutate, asta se stia de la inceput
  • +1 (1 vot)    
    mda... (Joi, 22 octombrie 2009, 13:29)

    liviu_ [utilizator]

    e normal... nu suntem in stare sa construit autostrazi, d c am fi in stare sa construim un stadion?
  • 0 (2 voturi)    
    suspendat (Joi, 22 octombrie 2009, 14:04)

    geordan [anonim]

    acoperisul cu pricina a fost platit si comandat, insa a fost deja utilizat la autostrada suspendata in incercarea disperata a Primarieie Generale in frunte cu primarul sau ales de a degaja traficul bucurestean. in acest fel se rezolva si o alta problema capitala, intrucat la iminentele ploi torentiale, strazile nu se vor mai inunda, fiind un oras la fel ca si primarul sau : ACOPERIT.
  • +3 (3 voturi)    
    pai da.. (Joi, 22 octombrie 2009, 14:09)

    Ion I [anonim]

    uitati-va in ce hal arata Bucurestiul.. iar Oprescu vrea sa candideze la presedintie...
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 22 octombrie 2009, 14:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ion I

      e adevarat dar nu e vina lui oprescu... sau mai bine zic nu e numai vina lui oprescu... intr-un an oricum nu prea avea ce face (ca nu a facut nimic e alta discutire)
      PS: a mai fost un primar care a ajuns presedinte, nici ala nu a facut nimic, dar oamenilor nu le-a pasat si l-au votat...
      • 0 (0 voturi)    
        dughenizarea? (Joi, 22 octombrie 2009, 14:45)

        geordan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        iluminatul public? metroul usor? asfaltari? pasajul basarab? intr-un an nu se pot incepe si incheia multe, insa se pot incepe foooarte muuulte!!
      • 0 (0 voturi)    
        oprescu = spaga! (Joi, 22 octombrie 2009, 15:32)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Asta a facut in mandatul lui de primar, a avut grija de clientela PSD si acum se preface ca lucreaza.
  • 0 (0 voturi)    
    urciorul ... (Joi, 22 octombrie 2009, 15:02)

    cata [anonim]

    de ce ne-am lua de 2 ori aceeasi teapa ?
  • 0 (0 voturi)    
    eu asi fi pus titlul altfel (Joi, 22 octombrie 2009, 15:06)

    kalu [anonim]

    "exista pericolul ca stadionul national sa fie terminat la timp" La cat de promti sunt constructorii in Romania chiar ca ne-am fi mirat sa fi fost terminat la timp. Si cu acoperis? Pai asta-i risipa domnilor, ati mai vazut voi stadion cu acoperis? Lasa ca il facem peste 2 ani la pret triplu.
  • 0 (0 voturi)    
    ii plang de mila (Joi, 22 octombrie 2009, 18:23)

    Robert [anonim]

    Aproape ca ii plang de mila domnului Raicu ,pentru ca vad ca nu isi mai gaseste linistea de cand a aflat ca Oprescu candideaza la presedentie.Probabil ca l-a insarcinat Videanu (fostul tatic) sa agite pe cat posibil apele ,doar-doar mai pierde Oprescu cateva voturi.Cred ca exista acolo o mana de oameni care sa se ocupe de problemele primariei in timpul campaniei prezidentiale,si cred ca acest stadion v-a fi gata la timp.
  • 0 (0 voturi)    
    asta e parerea lui raicu (Joi, 22 octombrie 2009, 18:59)

    dumitru [anonim]

    raicu omul lui basescu s-a gasit tocmai acum in campanie sa ne lumineze si sa ne spuna ca de fapt nu vom avea stadion nou peste un an!!ce sa spun...eu cred in cuvantul lui oprescu pentru ca de fiecare data cand a promis ceva asa a fost!!cred in el si sper sa ajunga presedinte sa ne salveze tara din ghearele murdare ale lui basescu!!
  • 0 (0 voturi)    
    pd-l pleaca infrant (Joi, 22 octombrie 2009, 19:11)

    viorel [anonim]

    eu cred ca este o minciuna pentru ai distruge credibilitatea lui oprescu . si stiti de ce fac cei de la pd-l asta ? pentru ca sunt speriati , isi dau seama ca nu mai au nicio sansa sa ajunga la guvernare . pd-l a ajuns in punctul in care romanii fac abstractie de ei , nu ii vad si nici nu ii aud . vor altceva , s-au saturat de basescu si grupurile lui de interese .
  • 0 (0 voturi)    
    pai sa-l plateasca si sa faca comanda (Vineri, 23 octombrie 2009, 14:04)

    toto [anonim]

    sa nu-mi zica mie Raicu ca 5 mil sunt o problema pt un buget ca al orasului Bucuresti. Sa bage problema in consiliu municipal, sa voteze si sa plateasca, este foarte simplu....