Echipa nationala

Mutu a sarbatorit pana dimineata dupa umilinta cu Serbia

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 13 octombrie 2009, 10:41 Sport | Fotbal

Mutu a petrecut dupa infrangerea cu Serbia
Foto: AGERPRES
"Adrian a plecat dupa meci fara sa anunte pe nimeni", a declarat Ionut Lupescu dupa terminarea dezastrului de pe Maracana din Belgrad, scor 0-5 cu Serbia. Graba Briliantului era motivata de prezenta la o petrecere data de Ratko Buturovici, personaj cu legaturi interlope, presedintele echipei Vojvodina, sustine gsp.ro.

Misterul plecarii premature a lui Mutu din hotelul tricolorilor a fost, din cate se pare, elucidat. Fotbalistul Fiorentinei se grabea pentru a ajunge la o petrecere la Novi Sad, acolo unde era asteptat de mai multa lume.

Plecat in mare taina pe o iesire laterala a hotelului, Adrian a fost asteptat de un Audi negru, tricolorul ajungand la respectiva petrecere in jurul orei 01:00.

Cu doar cateva zeci de minute in urma, Adrian si nationala Romaniei se facusera de ras in fata sarbilor, scor 5-0, intr-una dintre cele mai umilitoare infrangeri din istoria tricolorilor.

Conform gsp.ro (care citeaza surse sarbesti), Briliantul a ajuns inapoi in hotelul in care erau cazati tricolorii in jurul orei 7 dimineata, si-a luat bagajul si a parasit in fuga Belgradul cu destinatia Florenta. Decarul nationalei bifase al treilea meci din actualele preliminarii, in restul absentand din cauza unor accidentari.

Ratko Buturovici - cel care a organizat petrecerea - (supranumit Bata Kankan) are 53 de ani si este un personaj destul de controversat in Serbia. Are afaceri cu hoteluri, restaurante, inchirieri de masini, agentii de paza si de securitate. A fost arestat in ianuarie 2008 pentru ca a dat mita unor arbitri. A fost presedintele echipei de baschet Paok Salonic si al Federatiei de Box din Muntenegru, iar impotriva lui au existat de-a lungul timpului doua tentative de asasinat.

"Nu sunt antrenor de club sa dau jucatori afara, eu doar observ si trag concluzii. Eu pot sa inteleg ca am jucatori de caracter sau oameni care se pun pe ei inaintea interesului nationalei" - Razvan Lucescu, selectioner Romania.


Citeste mai multe despre   























6356 vizualizari

  • -9 (33 voturi)    
    pai si... (Marţi, 13 octombrie 2009, 10:47)

    Flo [anonim]

    ...ce era sa fac omul sa mearga sa aprinda lumanari?.....ca a fost inainte de meci e condamnabil...dar dupa? prea despicati firul in patru!
    • +18 (22 voturi)    
      asa, si ? (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:00)

      akanom [anonim] i-a raspuns lui Flo

      N-a omorat pe nimeni, nu a facut nici-o crima, normal ca nu e de condamnat.
      Dar de pe de alta parte daca in echipa mea ar fi un om care ar petrece toata noaptea inainte si dupa un proiect terminat foarte rau, l'as da afara imediat, pentru ca desi sarbatoreste in timpul propriu si e liber sa faca ce vrea, are o influenta proasta si da un exemplu prost celorlalti membrii ai echipei.
      Pe scurt, l'as da afara pe un personaj care se comporta ca Mutu pentru ca mentinerea lui aduce mai multe probleme (de mentalitate, moral, conduita, exemplu personal) decat avantaje (in munca efectuata).
      • -8 (14 voturi)    
        si daca este cel mai bun (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:56)

        eu [anonim] i-a raspuns lui akanom

        sun curios daca l-ai da afara si in cazul in care cel despre care vorbesti este cel mai bun om al echipei, doar ca pe proiectul asta a avut ceva probleme medicale - poate si de comportament ? as vrea sa primesc raspunsul...
        • +10 (10 voturi)    
          lucrul in echipa (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:12)

          Oarecare [anonim] i-a raspuns lui eu

          Intr-o echipa nu ai nevoie de un om bun, care straluceste odata la x proiecte, in timp ce la restul boceste ca nush ce, ci ai mai degraba nevoie ca acea echipa sa fie omogena, sa dea rezultate. Sunt destule exemple care iti pot arata ca o echipa omogena castiga in fata unei echipe pline de vedete.
          Acuma revenind la performantele lu' mutu ... inafara de droguri, gagici si cateva goluri repetate non-stop de prostv, ce altceva a mai reusit ala sa faca mah?! Singura calificare obtinuta de generatia ratata a lu' mutu a fost cand, surpriza, piturca l-a tras de urechi si a zis ca nu-l vrea sa vada ... si uite asa am ajuns la europene, unde am trantit meciul cu olanda. In rest, cat timp a jucat si mutu n-am obtinut mare lucru si nici nu vom obtine, iar statistica, si nu stirile "sportive" imi poate confirma spusele
        • +4 (6 voturi)    
          raspunsul este da (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:16)

          akanom [anonim] i-a raspuns lui eu

          O lectie dura a capitalismului este ca nimeni nu e de neinlocuit - inclusiv managerii, starurile, persoanele cele mai productive.
          Nimic in ziua de azi nu se mai face de unul singur - efortul necesar depaseste capacitatea unui om. Jocurile de echipa sunt exponente ale acestui fenomen - nimeni nu e singur in proiect, toata lumea trebuie sa conlucreze pentru ca echipa sa aiba rezultate. Daca exista membri disruptivi ai echipei, eu personal renunt la ei, chiar daca au cel mai mare aport la rezultat, pentru ca problemele ridicate depasesc beneficiile aduse - daca nu ar fi asa, ar putea sa lucreze de unii singuri, si nu ar avea nevoie de restul echipei.
          Din alt punct de vedere, experienta mea imi arata ca echipele cele mai bune sunt alcatuite din membri de valoare apropriata; daca ai oameni care au performante mult diferite, cei mai buni se vor simti infranati si frustrati de lentoarea celor slabi, iar cei slabi vor simti ca duc tot timpul o munca de Sisif pentru a-i ajunge pe cei buni din spate - asta e un alt motiv de a renunta la starurile din echipa pentru a creste valoarea echipei ca un ansamblu.
        • +1 (3 voturi)    
          bun (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:46)

          k7 [utilizator] i-a raspuns lui eu

          bun pe dracu.....la ce??
      • -3 (5 voturi)    
        A omorat spiritul echipei. (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:00)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui akanom

        Terminati cu cliseele astea de genul : nu a omorat pe nimeni
  • -1 (11 voturi)    
    mituit (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:23)

    Florin [anonim]

    Daca e prieten asa bun cu sarbii, poate a primit si bani ca sa nu joace prea bine.
  • +9 (13 voturi)    
    nu inteleg de ce (Marţi, 13 octombrie 2009, 11:40)

    kalu [anonim]

    toata lumea il pupa-n fund pe panarama asta?
  • +7 (9 voturi)    
    pentru ca... (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:10)

    anonim [anonim]

    ...majoritatea oamenilor citeste libertatea si cancan, ziare pentru oameni "culti". La cata publicitate i s-a facut pana acum in media e normal sa aiba si idoli...
    Omul asta nu este bun pentru Romania... o fi bun pentru cluburile la care joaca si atat.
  • +3 (5 voturi)    
    mutu (Marţi, 13 octombrie 2009, 12:50)

    k7 [utilizator]

    cui pe cui se scoate.....deci era normal sa-si consolideze mai degraba ...viitoarele afaceri decat sa puna suflet la echipa nationala
  • -7 (7 voturi)    
    mai... (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:16)

    liviu_ [utilizator]

    asta probabil dovedeste o oarecare indolenta...
    dar pana la urma ce ati vrea fratilor sa faca dupa meci? sa se spovedeasca? sa-si faca harakiri?

    nu sunt deloc de acord cu neseriozitatea la fotbalisti, dar asta nu mi se pare o abatere practic deloc... are si omu o viata. daca un jucatori de fotbal ar suferi 2-3 zile dupa fiecare meci (cam cat scrie presa adica), pai inseamna ca omu ala ar fi fericit odata pe luna...
    • +4 (4 voturi)    
      nu (Marţi, 13 octombrie 2009, 19:18)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cata vreme esti un adevarat profesionist nu pierzi nopti, nu bei, nu te droghezi, nu pitzipoance; totul se orienteaza spre maxima performanta in teren; viata sociala incepe dupa retragerea din activitate, nu se traieste simultan cu ea, fiindca rezultatele sunt jalnice.
      • +1 (1 vot)    
        . (Marţi, 13 octombrie 2009, 21:03)

        sep [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        corect

        vezi Ronaldinho
  • +5 (5 voturi)    
    este (Marţi, 13 octombrie 2009, 13:31)

    dicles [anonim]

    Mutu are 31 de ani si minte de 14; nu imi vine sa cred cata imaturitate are acest baiat care a trecut prin multe la viata lui.
  • +5 (5 voturi)    
    jucatorul acesta (Marţi, 13 octombrie 2009, 16:08)

    autocriticu [anonim]

    e intruchiparea proverbului:
    unde nu-i cap vai de ... picioare! si cand spun asta nu ma refer doar la ultimul an din viata lui Mutu! pacat de talentul din picioare!
  • -1 (1 vot)    
    Pentru cine nu stie (Marţi, 13 octombrie 2009, 20:59)

    Nyhasa [anonim]

    As ruga pe cei care au facut macar o luna sport de performanta sa-si posteze impresia despre un anumit sportiv care petrece noaptea in club. Totul este mult mai greu de acolo si mult mai usor din afara. Nu sunt de acord cu ce a facut el, dar nu i se poate imputa o astfel de greseala la nesfarsit. Trebuie sa existe o discutie cu ce doreste fiecare, ce asteptari sunt si apoi se stabilesti cine si cum se merge mai departe. Este un jucator valoros si avem nevoie de el, apropo de C. Ronaldo nu zice nimeni ca petrece toata ziua prin cluburi, dar i se vor aduce aminte si acestuia din momentul in care nu va mai da randament, asta este viata. Pacat ca se uita in toate domeniile ce se realizeaza bun si frumos de catre acea persoana. Mult noroc tuturor celor care critica si celor care sustin acest jucator, dar sa va ganditi inainte sa emiteti o anumita parere.Multumesc!