Serie A: Mutu, doar rezerva cu Palermo/ Romanul, tot mai aproape de a-si pune ghetele in cui?

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 31 august 2009, 10:28 Sport | Fotbal

Mutu, pe picior de plecare de la Fiorentina
Foto: AGERPRES
Adrian Mutu a fost doar rezerva in partida pe care Fiorentina a castigat-o duminica seara, scor 1-0, impotriva echipei Palermo, atacantul roman nefiind folosit deloc de catre Cesare Prandelli. Cu toate ca formatia Viola a efectuat toate cele trei schimbari, Adrian a ramas pe banca de rezerve, lucru care da frau liber speculatiilor conform carora Briliantul ar putea spune adio fotbalului.

Gazdele au evoluat la centrul terenului cu Jorgensen, Jovetic si Marchioni, in locul ultimului intrand pe gazon Santana.

Aflat intr-un litigiu cu formatia engleza Chelsea, Mutu se afla chiar in fata pericolului de a fi nevoit sa se lase de fotbal dupa ce datoreaza gruparii din Premier League aproximativ 17 milioane de euro, conform unei decizii a TAS.

Adrian a primit termen de o luna de zile (expira pe 31 august) pentru a-si achita restantele financiare fata de echipa pregatita de Carlo Ancelotti, romanul putand fi suspendat de catre FIFA in cazul in care nu va plati.

Daca forul mondial va lua decizia de a-l suspenda pe Mutu, Adrian va lipsi din partida pe care Romania o va sustine la finalul saptamanii impotriva Frantei in cadrul preliminariilor pentru Cupa Mondiala de Fotbal.

"In conditiile actuale, sunt fortat sa ma las de fotbal", a declarat Adrian Mutu (Libertatea) in legatura cu conflictul in care se afla cu Chelsea Londra.

"Mutu a avut o problema musculara la antrenamentul de sambata si nu am riscat sa-l trimit in teren. In urma cu cateva zile Mutu era preocupat si ingandurat, dar apoi si-a revenit cand a inteles ca nu este singur", a precizat Cesare Prandelli, antrenorul Fiorentinei.


Serie A, rezultatele de duminica:


AS Roma - Juventus Torino 1-3 (D. Rossi 35 / Diego 25, 68, Melo 90)

Atalanta - Genoa 0-1 (Moretti 45)

Cagliari - Siena 1-3 (Jeda 76-penalty / Calaio 52, 71, Reginaldo 89. Paul Codrea a fost integralist la oaspeti.

Chievo - Lazio 1-2 (Pellisier 16 / Cruz 41-penalty, 53). Stefan Radu a fost integralist la oaspeti.

Fiorentina - Palermo 1-0 (Jovetic 29). Mutu a fost rezerva la gazde, la fel precum Dorin Goian si Cristian Melinte la oaspeti.

Napoli - Livorno 3-1 (Quagliarella 10, 83, Hamsik 36 / Lucarelli 48)

Parma - Catania 2-1 (Galloppa 14, Paloschi 47 / Biagianti 15)

Sampdoria - Udinese 3-1 (Pazzini 11, Mannini 45, Cassano 83 / Di Natale 56)

AC Milan - Inter Milano 0-4 si Bari-Bologna 0-0 s-au disputat sambata.

Clasament:

1. Sampdoria 6p
2. Juventus 6p
3. Genoa 6p
4. Lazio 6p
5. Inter 4p


Citeste mai multe despre   






















1838 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    sa ii luam apararea. (Luni, 31 august 2009, 11:04)

    odorica ion [utilizator]

    Sa ii luam apararea. Nu sint microbista, am tinut cind eram copil cu Petrolul Ploiesti(acum 5o de ani), dar decizia asta, este strigator la cer de nedreapta. Indiferent ce defecte are Mutu ca oriocare om, acum fiind nedreptatit sa-i luam apararea. Totusi la rostirea numelui lui, se mai aduce aminte si de tara noastra Romania. Sa-l sustinem neconditionat.
    • -1 (1 vot)    
      Mutu este o rusine pentru Romania (Luni, 31 august 2009, 14:39)

      visio [anonim] i-a raspuns lui odorica ion

      sa castigi banii pe care ii castigi, sa ai enorma sansa sa joci pentru o echiapa de top si tu sa te droghezi ca un om al strazii, sau un om al nimanui, mi se pare de cea mai joasa speta; sa fie multumit ca are de platit numai bani si nu il baga si la puscarie pentru "sifonarea" imaginii; eu ca patron, platesc omul sa munceasca nu sa traga pe nas; vad ca tie iti convine sa platesti prostia, incompetenta; daca ai munci cu adevarat pe bani aveai alta mentatlitate, dar ca tine e si mutu...un gainar cu pretentii de fotbalist...intreaba-te cati fotbalisti din lumea viseaza sa joace la Chelsea....ups, am uitat, mutu viseaza sa joace la Tras pe Nas, o echipa din liga a ..mia
      • 0 (0 voturi)    
        Exact ca si... (Marţi, 1 septembrie 2009, 13:42)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui visio

        ... Maradona, si ala *ERA* drogat.
        Il dai afara de la echipa? Ok.
        Scria in contractul lui ca daca ia droguri, trebuie EL sa plateasca suma de transfer. Nu.

        Nici eu nu ma omor dupa el, dar prea suna a "sa-l dam de exemplu". Suspenda-l sase luni / doi ani cum se face normal la consum de substante interzise, suspenda-l de tot la recidiva. Dar nicaieri in lume nu se da inapoi suma de transfer. Si cu atit mai putin de catre jucator!!
  • +3 (3 voturi)    
    Ar trebui sustinut. (Luni, 31 august 2009, 12:14)

    Gerula [anonim]

    Din pacate presa straina din Romania , adica toata presa, nu il va sustine niciodata. Ba din contra, la executat in mod repetat. Din pacate, este singur, iar noi unii sunt contra . altii sunt pro, ceea ce pentru el nu inseamna mult. Sincer, nu pot sa spun ca Mutu imi este simpatic, insa suspendarea lui este marsava pana la Dumnezeu. Ar trebui oprita odata "sclavia" asta a fotbalistilor.
    • -1 (1 vot)    
      Sclavie? (Luni, 31 august 2009, 13:40)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Gerula

      Sclavie cand castigi milioane de euro pe an si tot ce ai de facut este sa te comporti normal?? Eu as spune mana cereasca. Trebuie sa fie al naibii de greu sa-ti vezi doar de fotbal pe teren si sa nu te dai in spectacol in afara lui.
      Mutu a prizat cea mai scumpa doza de drog din istorie.
  • +2 (2 voturi)    
    Gata, tata (Luni, 31 august 2009, 12:24)

    ac [utilizator]

    Are si el o saptamina proasta sau o intindere si gata, se lasa de fotbal. Ronaldo a avut meniscul franjuri si a stat cite 6 luni, 1 an etc. si nu s-a mai lasat. (Ba chiar baga mare la Corinthians bine mersi).
  • +1 (1 vot)    
    Idee ! (Luni, 31 august 2009, 16:08)

    Bogdan [anonim]

    am eu o idee; Mutu sa se lase de fotbal; Fiorentina sa dea in judecata Chelsea pt aceeasi suma de bani sau macar apropiata (motivele judecatii ar fi evidente)---> va castiga sigur; apoi sa se inteleaga amiabil cu Chelsea ca nimeni sa nu mai plateasca nimic---> Mutu revine in avtivitate
    :-D