UDMR a depus plangere penala pentru banner-ul fanilor stelisti

de Lucretia Andriev     HotNews.ro
Joi, 23 iulie 2009, 14:58 Sport | Fotbal

Marko Bela
Foto: AGERPRES
UDMR a depus, joi, o plangere penala la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti in legatura cu banner-ul afisat de suporterii stelisti in meciul cu FC Ujpest, din Ghencea.

"Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii a sesizat UEFA si institutiile abilitate, dar, dupa parerea mea, nu este vorba despre o problema care poate fi rezolvata de aceste institutii si de catre autoritatile sportive. De aceea, noi am depus o plangere penala la Parchetul de pe langa Tribunalul Bucuresti in legatura cu ceea ce s-a intamplat. Plangerea se refera la o fapta deosebit de grava, de propaganda nationalist-sovina, savarsita sub forma de agitare la ura nationala. Aceasta este incadrarea, prevazuta de art. 317 din Codul Penal”, a declarat Marko Bela, presedintele UDMR in cadrul conferintei de presa de joi de la Tg. Mures.

„Exista inregistrari, tot ceea ce are nevoie Parchetul, dar, oficial, este vorba de autori necunoscuti. Am asteptat atata deoarece, in mod normal, ar fi trebuit ca Parchetul sa se autosesizeze. Eu nu stiu daca nu s-au autosesizat, sper sa o fi facut, dar pana in acest moment nu avem niciun semnal. In alte cazuri imediat aflam ca a inceput urmarirea penala, in acest caz nu am nicio informatie ca Parchetul ar fi facut vreo miscare”, a adaugat Bela, potrivit Newsin, citat de gsp.ro.

Cu toate ca si fanii unguri au scandat mesaje rasiste, Bela spune ca acestea nu se pot compara cu banner-ul Stelei: "Nu se poate pune semnul egalitatii. Nu este o jignire sa fii facut tigan, pentru mine nu are un sens peiorativ”.


Citeste mai multe despre   





















2997 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Mojicie (Joi, 23 iulie 2009, 15:20)

    mihai2k [utilizator]

    Nu o fi avand pentru tine un sens peiorativ --- este sinonim cu nigger-ului folosit de americani -

    Iar bannerul afisat de stelisti nu instiga la ura de rasa sau ura nationala, ci nu este altceva decat un mod urat, brutal, murdar si mojic de a spune ceva despre cei care intrand in tara nu au facut decat sa strige romani tigani - si alte potcarii si murdarii similare -

    Si ungurii au jignit o tara intreaga - ei nu i-au facut tigani pe fotbalistii romani ci pe ROMANI.

    E acelasi lucru.

    Eu as zice ca este meci nul intre galerii si ar trebui sa lasam comentariile ca cine ce a facut si sa ne canalizam pe CE ESTE DE FACUT ....

    Cum oprim huliganii, indiferent ca sunt romani, unguri, britanici sau mai stiu eu ce, sa transforme stadioanele in locuri de lupta, in care iti este si frica sa te mai duci....
  • -1 (5 voturi)    
    tvclick.co.cc (Joi, 23 iulie 2009, 15:22)

    tvclick.co.cc [anonim]

    Steaua - Ujpest live pe tvclick.co.cc
  • +6 (10 voturi)    
    A, da?! (Joi, 23 iulie 2009, 15:25)

    Avalhon [utilizator]

    Si pentru urletele perverse si violente la adresa femeilor, copiilor, a intregului popor roman, nimeni nu depune plangere penala. Pe ce nenorocita de planeta traim???
  • 0 (8 voturi)    
    Au dreptate (Joi, 23 iulie 2009, 15:27)

    fane babanu [anonim]

    Au dreptate. Sunt roman, nu-mi plac ungurii din Romania de nicio culoare, dar i-as baga la puscarie pe cei care au facut banner-ul ala 20 la puscarie. Ungurii in sine au o cultura a lor, sunt oameni OK si nu meritau asa ceva. Cat de frumos s-au purtat la moartea handbalistului si nemerniciii aia de suporteri au scris mizeria aia.
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai dreptate... (Vineri, 24 iulie 2009, 11:32)

      EU [anonim] i-a raspuns lui fane babanu

      Stii ceva?
      Este bine ca a avut cineva initiativa impotriva nenorocitilor alora.
      Adica ei au voie sa scuipe, sa injure, sa arunce cu torte din tren si tot pe noi ne fac tigani??
      Bannerul a exprimat un adevar asa ca.....
  • +3 (7 voturi)    
    impotriva cui ai depus plangere, mai ungurule? (Joi, 23 iulie 2009, 15:28)

    adrian [anonim]

    ca autorii sunt necunoscuti si probabil asa vor ramane. poate impotriva jandarmeriei ca a permis un astfel de banner? sau vrei sa spui ca ar trebui sa invete jandarmeria limba ta ca sa stie ce scrie pe toate banner-ele? asa ca, mai ungurule, mai lasa-ne cu propaganda. nu am folosit ungur cu sens peiorativ asa cum nici tigan nu are sens peiorativ. mai ales daca e vorba de un tigan ungur
  • +5 (9 voturi)    
    ungurii au provocat (Joi, 23 iulie 2009, 15:49)

    viorelgh [anonim]

    dar fanii maghiari care au scuipat ,injurat ,au aruncat cu apa si suc in romani si mai ales ca de la granita urlau cit ii tinea gura ,,tiganii ,tiganii'' de aia ce mai zici domnule ungur ,daca-i intorcea inapoi in ungaria zbierati pe la toate portile ,dar chiar nu va este rusine ,voi dati si tot voi tipati ,voi provocati si noi vrem sa intoarcem celalat obraz
  • +3 (7 voturi)    
    hm... (Joi, 23 iulie 2009, 16:29)

    macelaru [anonim]

    domnu' Marko, dumneata esti cetatean român sau ce? te-ai gasit tu repede sa te sesizezi, ce sa zic...si impotriva CUI mai exact e depusa plangerea penala? vezi ca vorbesti prostii? ai prins si tu momentul un pic sa apari si sa mananci iar niste c***t la tv.
  • +4 (8 voturi)    
    Instigare la ura nationala?! (Joi, 23 iulie 2009, 16:35)

    radu [anonim]

    Dar steagurile afisate de ai tai concetateni din galerie, , cele care aratau "Ungaria mare" - incluzand ardealul ROMANESC , ce sunt?!?! Instiga la ura fata de poporul tau matern! Iesiti afara din tara asta, nu va suporta nimeni, cereti drepturi la voi in Panonia!
  • +3 (7 voturi)    
    ura!!! (Joi, 23 iulie 2009, 16:41)

    just me [anonim]

    Dute dracu' markokokokoo
    bine o facut
    daca e ala care l-am vazut si io sa stii ca o fost super tare!!! Doar realitate marko, nu sovinism

    :-))))))
  • +5 (9 voturi)    
    dar impotriva udmr de ce nu faci plangere penala? (Joi, 23 iulie 2009, 16:48)

    cata lipsa de decenta..... [anonim]

    pentru instigare la izolare si separatism etnic in contra curentului european de unificare? pentru ai sange pe maini pramatie si o parte din bannerul ala e scris de oameni fara minte din instigarea ta, e reactia la propaganda ta de izolare sovina.... *nu e peiorativ lojik, e realitatea care te va prinde ;)
  • +5 (9 voturi)    
    plangere penala... (Joi, 23 iulie 2009, 16:52)

    egroeg [anonim]

    dle Marko,ai depus plangere si impotriva celor care afisau harta cu Transilvania inclusa in teritoriul ungar? ca asta nu mai avea nimic cu fotbalul dar,cu siguranta,era un act antistatal si antiromanesc.
  • +1 (1 vot)    
    ssssssssss (Joi, 23 iulie 2009, 17:05)

    sssssssssss [anonim]

    editore..... da mesajul ca de nu te stresez incontinuu....

    Moderator: Mesajul dvs anterior a fost trimis sucursalei bancii unde lucrati cu intrebarea daca asta este pozitia oficiala a Bancii. Daca nu, le-am cerut sa dea o dezmintire. Daca aceata este pozitia oficiala, o sa-l publicam.  P.S. Da, se poate identifica si calculatorul de unde ati postat.
    • 0 (0 voturi)    
      Sper ca moderatorul a glumit (Vineri, 24 iulie 2009, 12:15)

      Axul [anonim] i-a raspuns lui sssssssssss

      Nu este o noutate ca va asumati dreptul de a cenzura mesaje si nu este nefiresc sa fiti bombardati de diversi zanateci, dar de aici pana la a asocia un mesaj cu proprietarul calculatorului care va acceseaza este o cale lunga.
      Intrebare: presupunand ca mesajul lui sssssssss ar fi fost in spiritul "valorilor UE", ati fi procedat la fel?
  • +5 (7 voturi)    
    Plangere penala. (Joi, 23 iulie 2009, 18:43)

    uwe [anonim]

    Vreau campanie de presa sustinuta impotriva insultelor repetate adresate fiecarui cetatean roman de catre liderul UDMR impreuna cu reprezentantii uniunii, care departe de a fi un partid politic cu orientare bine definita, e mai mult o organizatie nationalist sovina avand ca scop evident destabilizarea ordinii sociale si administrative pe teritoriul Romaniei.
    M-am saturat sa fiu jignit de fiecare data cand il aud si il vad.
  • +2 (4 voturi)    
    ce e fals din ce se spune in banner? (Joi, 23 iulie 2009, 19:03)

    Stefan [anonim]

    Ajunsi in Ungaria, jucatorilor stelisti li se pun bete in roate pana si de catre autoritati, atunci, de ce e gresit mesaju? sunt cumva mai mult decat ce i-a facut mamica lor ?
  • -3 (3 voturi)    
    Aoleo (Joi, 23 iulie 2009, 23:25)

    sabo [utilizator]

    uite cati maniaci sunt.
    si uite cum alimenteaza tensiune.
    mai baiete, taci te rog!
  • +2 (2 voturi)    
    Plingerea lui Bela (Vineri, 24 iulie 2009, 8:44)

    Titi [anonim]

    Inteleg daca ar face plingere oficialii maghiari,dar tu Bela?! Asta este rezultatul campaniei ce o duci tu de ani de zile,ca cetatean ROMAN!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Of! (Vineri, 24 iulie 2009, 10:59)

    Avalhon [utilizator]

    Putem sa ne dam cu capul de toti peretii, dar ai nostri concetateni de etnie maghiara (nu toti, dar destui) in frunte cu UDMR vor cauta mereu sa loveasca in tara asta. Trag cu indarjire spre Ungaria. M-am saturat de neamul lor de 1000 de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    afara cu ungurii din Tara (Vineri, 24 iulie 2009, 12:35)

    Gerula [anonim]

    de ce jandarmii romani nu au confiscat afisele sovine purtate de catre maghiari , de ce nu a fost oprit trenul in camp cand aruncau cu sticle si pusi sa le adune, fratilor nu va este clar, aceasta natiune mizera denumita bosgorime, vrea Ardealul - trebuie sa ne pregatim pentru asta, cine nu vede acest lucru ori este inconstient ori este rau intentionat.