FC Arges a fost retrogradata; Penescu - persona non grata; Gaz Metan Medias ramane in Liga 1

de G.F.     HotNews.ro
Miercuri, 8 iulie 2009, 20:20 Sport | Fotbal

Cornel Penescu
Foto: AGERPRES
Comisia de disciplina a LPF a decis: FC Arges va fi retrogradata in Liga 2, iar Cornel Penescu este declarat persona non grata in fotbalul romanesc, din cauza implicarii in dosarul "Coruptie in arbitraj".

Prin aceasta decizie a LPF, Gaz Metan Medias se mentine in Liga 1: desi a incheiat ultima stagiune pe locul 15, "sub linie", Mediasul urca automat o pozitie, dupa retrogradarea la masa verde a echipei FC Arges.

Andrei Penescu, fiul finantatorului pitestean, a acuzat nedreptatea unei asemenea hotarari: "Daca Arges este sanctionat ca a dat mita, ce se intampla cu cel care a luat mita? Pentru ca nimeni nu a mai fost sanctionat! Arbitrii implicati au fost mentinuti in lotul divizionar! Nimeni nu este mai vinovat decat altul in aceasta poveste", a spus Andrei Penescu la GSPTV. 


Citeste mai multe despre   





















2992 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Desfiintati LPF si FRF - gasti de hoti si escroci! (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:45)

    Mitica [anonim]

    Desfiintati LPF si FRF - gasti de hoti si escroci - nu mai televizati meciuri de fotbal din campionatul national - doar iluzii pentru platitori in meciuri aranjate.

    Penescu, Bdea, Mititelu , Dragomir, Becali x 3, si altii ca ei ... acolo unde le este locul ... la tuns stuful in Delta Dunarii si in Balta Mare a Brailei, caci tot se aseamana ei cu banda lui Terente si alti hoti de cai.

    Sincer - chiar avem nevoie de fotbal profesionist in Romania ? Meciurile aranjate, jucatorii turnatori, antrenorii puitori de blaturi, manageri traficanti de jucatori si evazionisti fiscali ... chiar avem nevoie de ei ?

    Cred ca am putea rezilta ani buni fara fotbal si fara fotbalisti - in fapt am supravietuit cateva decenii bune doar cu loaze pe teren ... asa ca nici nu vom face diferenta !

    Bye bye Penescu, bye bye FC Arges ... la canal cu voi, sa va balaciti in laturi unde va este locul.
    • +2 (4 voturi)    
      Si Prunea (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:59)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Mitica

      Si Prunea? El de ce nu este "non grata"?
  • +2 (4 voturi)    
    no problem (Miercuri, 8 iulie 2009, 20:54)

    je [anonim]

    nici o problema, vor merge cu totii la puscarie, inclusiv tati...
    • +1 (1 vot)    
      fara probleme.... (Joi, 9 iulie 2009, 9:26)

      capatu satului [anonim] i-a raspuns lui je

      fiti seriosi oameni buni, in Romania nu va intra nimeni la pushcarie, poate doar amaratii...
      Penescu a intrat la pushcarie pt. ca s-a laudat la prea multa lume ca are dovezi privind mituirea arbitrilor......mituire ce se realizeaza cu acordul FRF, LPF si al politicienilor sponsorizati de marii oameni care baga bani in sport, politicieni cu legaturi in guvern, la sefii de partide si la presedintele republicii,
      Prunea nu intra la racoare, pt. ca stie prea multe despre toata lumea cu bani, astfel incat introducerea acestuia la racoare ar fi un risc ca acesta sa ciripeasca,
      de la FRF si LPF nu va intra nimeni, ca nu se face sa stea domni cu smenuri la racoare,
      toata lumea stie cum se numesc arbitri si ce fac ei, singurul lucru important este sa se creeze pt. fraieri o impresie de legalitate....
      sa traiasca marii investitori din fotbal si prietenii lor......
      imi vine sa ma inscriu in PRM sau Noua Dreapta...
  • +2 (2 voturi)    
    Victorie rasunatoare in lupta cu balauru coruptiei (Miercuri, 8 iulie 2009, 21:01)

    Alin [anonim]

    DNA, DNA, lupta DNA!
  • +2 (4 voturi)    
    medias (Miercuri, 8 iulie 2009, 22:02)

    wasabi [utilizator]

    multi o sa gandeasca faptul ca Mediasul ar trebuit sa fie retrogradat.

    sa ne aducem aminte de urmatoarele meciuri
    Medias - Dinamo 1-1 dezavantajata pe fata Medias
    Medias - Fc Brasov 0-0 3 penalty`uri pt Medias neacordate.

    2 meciuri 4 puncte pierdute, urmatoarea clasata fata de Medias era la 1(unu) punct distanta.
  • +3 (3 voturi)    
    nu este corect !!! (Miercuri, 8 iulie 2009, 22:09)

    AYAN [anonim]

    DAR CU CEI MITUITI CE FACETI ? EI NU SUNT PERSONA NON GRATA ??????
  • +1 (3 voturi)    
    gazu` (Miercuri, 8 iulie 2009, 22:51)

    T.C. [anonim]

    Ma bucur ptr.Medias;nu meritau liga ll.
    Sper ca de acum sa se descurce fara probleme !!!
  • +2 (4 voturi)    
    Intrebare (Miercuri, 8 iulie 2009, 22:55)

    Intrebare [anonim]

    Daca toate meciurile care au fost jucate cu FC Arges se castiga automat cu 3-0 nu cumva se schimba configuratia clasamentului?
    • 0 (2 voturi)    
      da (Miercuri, 8 iulie 2009, 23:49)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui Intrebare

      logic ca s-ar fi schimbat configuratia. echipele care au batut argesul in ambele manse nu ar fi fost foarte avantajate dar Rapid de exemplu a pierdut si in tur si in retur. Rapid + 6 puncte si erau pe locu 4.
    • +1 (3 voturi)    
      nu functioneaza asa (Joi, 9 iulie 2009, 0:12)

      m-vic [anonim] i-a raspuns lui Intrebare

      si daca ar fi cazul aici, nu se fac nicaieri asa chestii in cazurile astea. cand o echipa pierde la masa verde toate meciurile cu 3-0 nu se da nici un punct echipelor cu care a jucat. tocmai pentru a nu afecta clasamentul. cand e vorba de o decizie ce priveste doar un meci, atunci da.
  • 0 (2 voturi)    
    Trebuia desfiintata FC Arges (Joi, 9 iulie 2009, 2:20)

    Tantza si Costel [anonim]

    Trebuia desfiinţată FC Argeş nu retrogradată.
  • +1 (3 voturi)    
    Numai FC Arges?!?!? (Joi, 9 iulie 2009, 7:08)

    Dan [anonim]

    Astia vor sa credem ca doar Penescu a recurs la mita? Ce gluma buna?
    Eu cred ca toti conducatorii de cluburi au dat mita. Penescu a fost doar dat ca exemplu. A fost el mai fraier. Doar nu era sa ii aresteze pe toti.
    • 0 (0 voturi)    
      e vorba de dovezi... (Joi, 9 iulie 2009, 9:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      daca nu au dovezi nu ai nimic...
  • +1 (1 vot)    
    De cazul "valiza" ce se mai aude? (Joi, 9 iulie 2009, 9:12)

    Claude [anonim]

    Pe Steaua cind ii retrogradati? Dar pe Dinamo?
    Mai bine stitit ceva? Desfiintati tot campionatul..... Chiar nu va fi nici o pierdere..
    • 0 (0 voturi)    
      ca tot zici de valiza (Joi, 9 iulie 2009, 9:35)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Claude

      Dupa doua valize filmate si o bricheta vad ca altii sunt bine merci. Desi dovezile au fost mai mult decat clare....
      Tare mi-e teama ca Argesul plateste pentru altceva; nu cred ca ei au fost singurii care au dat spaga sau cei care au dat spaga cel mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      Ar fi fost excelent daca ar fi fost sanctionate (Joi, 9 iulie 2009, 19:57)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Claude

      Ar fi fost excelent dacă ar fi fost sancţionate Steaua şi Dinamo pentru ca atunci într-adevăr s-ar fi perceput ca se încearcă sa se facă curăţenie în aceasta mizerie numita fotbalul romanesc.

      Nota: am ţinut mulţi ani cu Dinamo Bucureşti până când am văzut de josnic a devenit fotbalul în România.
  • +1 (1 vot)    
    mda ... (Joi, 9 iulie 2009, 9:46)

    liviu_ [utilizator]

    au retrogradat arges ca sa arate ca fac ceva... dar arbitrrii, prunea etc nu au patit nimic....
    sper sa fie toti condamnati sa mai scapam de leprele astea
    oricum sa scapam de sefii lpf si frf nu cred ca se paote fara DNA :(
  • 0 (0 voturi)    
    DBA (Joi, 9 iulie 2009, 10:25)

    O noua echipa apare [anonim]

    Incepand cu noua stagiune a ligii 1, se va infiinta o noua echipa care va evoulua direct in primul esalon. Ea se va numi FC DNA Bucuresti si va lupta pentru castigarea campionatului si accederea in grupele Ligii Campionilor. O sa vedem noi atunci cine va ma da spaga.
  • 0 (0 voturi)    
    Exemplul FC Arges ar trebui continuat (Joi, 9 iulie 2009, 19:54)

    Tantza si Costel [anonim]

    Exemplul FC Argeş ar trebui continuat.

    Si dacă alte echipe vor fi găsite vinovate ar trebui sancţionate de aceeaşi maniera indiferent despre ce echipa este vorba.

    Retrogradarea lui FC Argeş mi se pare o sancţiune uşoară, ar fi trebuit o sancţiune exemplara gen desfiinţarea respectivei echipe şi interzicerea creeri unei noi echipe pe un termen de 5 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    aek (Joi, 9 iulie 2009, 22:25)

    Mercenaru' [anonim]

    Dar patronul de la aek cimicioara?...A fost cercetat de nu stiu cate ori.Gasit curat. Curat murdar.
    Si echipa jegoasa de pe canalu' Bega ar trebui retrogadata.Asa ar fi corect.