Dinamo, campioana lipsei de fotbal si de suporteri

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Luni, 1 iunie 2009, 11:40 Sport | Fotbal

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
Dinamo ar fi avut o mare problema si daca ar fi castigat aseara. La meciul cu Brasovul, care s-a dovedit pana la urma decisiv, favorita la titlu a avut doar in jurul a 5.000 de suporteri!

Poate pentru unii este o chestiune mai putin importanta decat iminenta demitere a lui Rednic sau criza de nervi a lui Cristi Borcea. In realitate, aceasta lipsa de fani spune ceva despre ceea ce reuseste sa inspire actualul Dinamo.

Pe un stadion cam uratel, cu tribune suficient de departate de teren incat sa vezi mai bine meciul acasa, pe ecranul televizorului, decat la fata locului si cu o echipa care nu are mai mult de 3 meciuri cu adevarat bune facute sezonul asta e cam greu sa vina public.

In plus, Dinamo pare sa fi jucat prea mult pe la comisii sau, in debutul acestui retur, prea mult cu ajutorul arbitrilor. Sunt lucruri care nu atrag, care nu conving, care nu onoreaza.

Fotbalul este ceea ce i-a lipsit lui Dinamo in acest sezon si ceea ce a facut ca tribunele din Stefan cel Mare sa fie atat de sarace in suporteri.

Si tot fotbalul este ceea ce a facut din Urizceniul lui Dan Petrescu o echipa respectata peste tot unde a jucat, o echipa care la fiecare meci jucat acasa a adus aproape o treime din populatia orasului la stadion si, in final, o echipa campioana.


Citeste mai multe despre   



















3086 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    mda... (Luni, 1 iunie 2009, 11:57)

    liviu_ [utilizator]

    in primul rand
    d c naibi toti vad greselile de arbitraj pentru dinamo, dar nimeni nu vede greselile pentru urziceni sa zicem???
    eu inteleg ca suporterii sunt partinitor si e oarecum normal sa fie asa, dar comentatorii ar trebui sa fie altfel...
    ce tot aveti cu dinamo intreb si eu???

    s-a gandit cineva ca dinamo nu are suporteri pentru faptul ca pur si simplu ne-am dat seama de mizeriile din fotbalul asta si nu vrem sa mergem pe stadion? poate pur si simplu dinamovistii sunt mai ambitiosi ca ceilalti suporteri si nu vor sa fie tavaliti prim mocirla diviziei A...

    statistic dinamo are cei mai multi suporteri dupa steaua, deci trebuie sa fie alta problema pentru lipsa de suporteri pe stadion...

    eu inca astept... momentul in care cineva (care nu e dinamovist), oricine, o sa recunoasca ca dinamo nu a furat (nu ca nu a reusit sa fure), ca urziceniul a fost ajutata de arbitrii (macar putin) si ca e posibil ca urziceniul sa dea meciu stelei in ultima etapa...

    in rest m-am lamurit toata lumea uraste pe dinamo, pot trai cu asta, desi mie personal mi se pare aiurea...

    dinamovistii nu vin pe stadion pentru ca nu se multumesc cu campionatul s vor performante europene, cei din urziceni vin pe stadion pentru ca acu 3 ani erau in B si nici nu visau ca echipa lor o sa prinda euopa, d-apoi o sa ia campionatu...
    aici nu e vorba de ce fac sau nu suporterii, ci de ce face echipa si de ambitiile suporterilor si cerintele lor

    dinamo nu a jucat fotbal, sezonu asta este corect...
    dar nici urziceniul nu a jucat... a fost pur si simplu bine organizata si pragmatica ... categoric merita titlul, dar nu jocul frumos a adus suporterii la stadion ci performanta, care a fost extraordinara pentru o asemenea echipa...

    probabil si eu exagerez putin si vad cam toata lumea ca se ia de dinamo, dar pur si simplu m-am saturat... toata lumea see ia de dinamo,toti isi aduc aminte ca dinamo fura inainte de 89, dar nimeni nu-si aduce aminte ca steaua fura si mai mult inaite de 89...
    • +6 (10 voturi)    
      :) (Luni, 1 iunie 2009, 12:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      pare frustrant sa fii dinamovist!
    • +6 (6 voturi)    
      ... (Luni, 1 iunie 2009, 12:19)

      #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu prea se arata stelutzele albe ale CL nici anul asta ... Deh, cu alcoolici precum Tamas de unde atata performantza ...
    • +3 (9 voturi)    
      despre fotbal (Luni, 1 iunie 2009, 12:20)

      Stefan Beldie [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Serios, tie iti place ce a jucat Dinamo sezonul asta? Poti compara ce a jucat Dinamo cu jocul celor de la Urziceni?

      Arbitrii straini au venit sa faca jocurile celor de la Urziceni?

      Urziceniul a avut vreun arbitraj de genul Lajos?

      Urziceniul a avut vreo poveste de succes pe la comisii?
      • +3 (3 voturi)    
        @ Beldie (Luni, 1 iunie 2009, 15:16)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

        Dinamo a jucat mizerabil si a practicat acelasi joc lipsit de orizont ca si in sezonul precedent,sezon salvat doar de victoria din Giulesti si cu Steaua din 'Groapa,iar asta demonstreaza ca Rednic nu a justificat numirea lui ca antrenor,cu un lot plin de vedete de carton-asta este Ro, cu milionari de carton,cu politicieni de carton,cu jurnalisti de carton pt care jiji,marean si turcu sunt 'expertii',Dinamo nu merita Europa,dar de aici si pana la afirmatile d-v este o cale lunga si am s a aduc cateva argumente

        Galati-Urziceni,daca Dinamo ar fi beneficiat de apatia galatenilor din meciul cu Urziceni sau cu cel din meciul cu Steaua cuvantul 'blat' ar fi fost pe buzele tuturor comentatorilor sportivi

        nu am s a amintesc de erorile de arbitraj de la Urziceni sau de aseara cu Brasov, cand la 0-0 un arbitru exigent l ar fi eliminat pe Coman-ma bucur ca nu s a intamplat asa-dar chiar in 1 etapa lui Dinamo i sa anulat un gol valabil cu Pandurii si atunci unde ati vazut d-v 'ajutorul' acordat de arbitraj lui Dinamo,sigur au fost meciuri in care Dinamo a fost favorizata,dar de favoritisme au beneficiat si Unirea si Steaua si Rapid si Timisoara cum la fel au 'beneficat' si de nedreptati comise de arbitraj

        de 'clementa' comisilor au beneficiat toate echipele ,iar abandonul comisilor de la litera si spiritul regulamentelor reprezinta raul ce l mare din fotbalul romanesc

        D le Beldie, mai multa obiectivitate,renuntarea de a mai ascunde sub covor mizeria din fotbal,renuntarea de a mai eschiba pe micu' ecran a unor personaje obscure de genul clanul becali,turcu sau iancu,promovarea unor profesionisti in jurnalism-am vazut recent pe pro-sport un tupeist care s ia permis s a aduca jigniri in direct lui M Lucescu,regretabil-ar face ca anatema 'tonomate' sa nu marcheze intreaga bresla jurnalistica
    • -3 (5 voturi)    
      mda ... si de la mine (Luni, 1 iunie 2009, 12:40)

      un dinamovist (nu huligan) [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Nu pot decat sa-ti dau dreptate Liviu.
      Daca o luam dupa spectacol, jocul aratat si numarul de suporteri prezenti la stadion, atunci campionatul trebuia sa fie castigat de Timisoara sau Craiova ... insa evident nu acesta este lucrul cel mai important in fotbal.
      Vreau totusi sa fac o mentiune legat de blaturile din "anii de glorie comunista" ... poate Dinamo facea blaturi, la fel ca si toate celelalte echipe, ca nu le faceau singuri, insa la confruntari directe Dinamo are cele mai multe victorii cu toate echipele din campionatul nostru (inclusiv Steaua).
      Asa ca haideti sa lasam trecutul in urma si sa ne preocupam de viitor ... de la sponsuri la suporteri si comentatori, sper eu cat mai impartiali ...

      un dinamovist.
    • +3 (5 voturi)    
      de la un suporter U Craiova (Luni, 1 iunie 2009, 12:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Liviu, nu sunt dinamovist. Am copilarit in Craiova si iti dai seama cam ce atmosfera e pe acolo vis-a-vis de Dinamo. Problema e ca s-au strans cam multe de-a lungul timpului si de asta lumea nu vrea sa uite. Sincer, singura sansa pentru Dinamo este sa incepe sa joaca. Sa joace adevarat, pe bune, in teren si cat mai spectaculos. Si foarte important, sa conteze in Cupele Europene. Eu unul pot sa spun cu mana pe inima, ca mi-a placut mult echipa din 86-89 cu Lupescu, Raducioiu, Klein, Sabau, Mateut si ceilalti. Si chiar mi-a parut rau cand au ratat finala Cupei Cupelor in 89. Si repet, sunt din Craiova. Asta e singura sansa pentru Dinamo. Dar pur si simplu de ani de zile (multi, nici nu le m-ai stiu numarul) Dinamo joaca mult, mult prea putin in campionat, periodic apar meciurile de casa (nu e singura, evident, dar se cam aduna). Si cel mai enervant, in Europa nici macar nu conteaza, au foarte multe ratari absolut rusinoase, de unde si senzatia mai pregnanta ca in campionat se umbla la butoane. Imi dau seama cat de greu e sa fii fan Dinamo zilele astea. Ce sa iti zic, rabdare si bafta!
    • -1 (3 voturi)    
      Iar ai venit pe forum? (Luni, 1 iunie 2009, 13:42)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Tot cu aceleasi texte? Tot cu tonul si cu atitudinea de victima? Tot cu aceleasi acuze?Chiar nu vezi nimic schimbat in jurul tau?
      Atunci sa-ti mai explic odata: Nu te uraste nimeni(eu personal nu si la fel oamenii seriosi din tara asta) ca esti dinamovist,rapidist sau stelist, pentru mine esti OM. Cum te manifesti asta te poate caracteriza,nu eu.
      2. Tu nu vezi ca echipa ta nu joaca nimic si ca pierde meciurile cheie intr-un mod rusinos?
      3. Tu nu vezi ca la Urziceni se face performanta si ca oamenii de acolo arata ce inseamna profesionismul?
      4 Declari ca nu veniti la meci din cauza "lipsei performantei europene", campionatul nu va mai multumeste...Sa-ti enumar ultimele "performante" olandezo-suedeze(ca sa nu mai argumentez cu pescarii si cu albanezii)si mai ales atitudinea "fanilor" de la devastari de avioane la batai cu politia olandeza? Voi mergeti la meciurile derby sa va bateti cu stelistii si rapidistii, sa va injurati si sa faceti"coregrafii incendiare".
      5 Nu cred ca "se ia toata lumea de Dinamo",exista niste precedente pe la comisii,pe la arbitrii si acolo sunt implicate mai multe echipe,printre ele si Dinamo. NU exista dovezi si nici verdicte,..
      6Oare ai vazut atmosfera de la Timisoara?Ai vazut ca se poate si altfel?
      Iti dau un sfat,traieste-ti viata si bucura-te de lucrurile frumoase. Lasa ura si rautatile si gandeste pozitiv.
    • 0 (2 voturi)    
      Am fost pe teren la blaturi... (Luni, 1 iunie 2009, 16:54)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      ... le-am vazut in direct pe stadionul Stefan cel Mare. Numai un suporter imbecil ar putea sa spuna ca Dinamo a castigat toate meciurile corect. Ok, sunt de acord ca si altii au facut magarii, dar nu toti si mai ales, in afara de patronii aia care au minte de maimute, nimeni nu s-a mai batut in piept sa fie lasat sa se pregateasca pentru liga campionilor si ca se va retrage dupa ce va castiga campionatul asa cum a facut Borcea. Dinamo este exact imaginea patronilor, asa cum este si Steaua si Unirea Urziceni. Apropo, l-ati vazut vreodata pe patronul Unirii sa se dea in spectacol la TV si sa nu rateze nici o emisiune de sport? Nu exista spiritul Dinamo, a fost atrofiat de imebecili cu pretentii de investitori in fotbal. Uitati-va la analfabetul ala de Turcu si o sa vedeti de ce Dinamo nu mai este o echipa cu studenti in tribune.
  • -2 (8 voturi)    
    sa ne mai lase!!! (Luni, 1 iunie 2009, 12:33)

    alex [anonim]

    Asa este! Toata lumea injura Dinamo de parca ar fi Baba Cloanta! Nu merita sa insist foarte mult pe acest subiect din respect pentrui "caini".
    Ideea este ca acesti comentatori mai mult sau mai putin avizati ar trebui sa isi vada de treaba lor si sa lase Dinamo in pace.
    Campionatul s-a pierdut din cauza delasarii si a discutiilor inutile. Au uitat sa joace si asta s-a vazut in momentele de presiune din final; cand toata lumea te acuza de blaturi si murdarii nu iti mai e mintea la joc.
    De cand se dau meciurile pe GSP, lumea nu mai poate compara arbitrajele si evolutia echipelor in general. Din pacate campioana Romaniei fie ca va fi Unirea fie Timisoara, nu va fi una glorioasa.
    Au blatuit la greu!!!!! Si au aruncat pisica doar in curtea lui Dinamo. Alianta de final a existat si a dat roade exact cand trebuia.
    Sa vedem cum va justifica Urziceniul golaverajul negativ din Liga Campionilor! Pentru ca va incasa o caruta de goluri oameni buni. Cu Epaminonda, Galamaz, Brandan si Bordeanu nu te poti prezenta cu pretentii.
    Va dati seama cat de slab este campionatul nostru daca o echipa ca Unirea ia titlul? Nu imi revin. Nu poti sa ii urasti e clar, dar cum sa ii iubesti? Nu imi spune nimic aceasta echipa iar daca ar fi sa ne luam dupa calitatea jocului, Craiova este Barca pe langa ialomiteni.
    Din categoria surprizelor la o suta de ani!
    • 0 (6 voturi)    
      legat de valoarea celor de la Urziceni (Luni, 1 iunie 2009, 12:56)

      Stefan Beldie [anonim] i-a raspuns lui alex

      Probabil ca principalele blaturi facute de Urziceni sunt cele in care au batut pe Dinamo (si acasa, si in deplasare), in care au batut Rapidul, Craiova, au facut egal in Ghencea etc.

      Eu as fi mai trist ca Urziceniul, cu Epaminonda, Galamaz, Brandan si Bordeanu s-a distrat cu Dinamo.
      • 0 (4 voturi)    
        "Ziaristi" (Luni, 1 iunie 2009, 13:32)

        Kap [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

        N-a zis nimeni ca Unirea nu e o echipa buna si muncitoare. Dar de "distrat" sa ne zica cine nu a vazut la meci un gol anulat si un penalty clar nedat lui Dinamo.
        Insa remercam cu totii campania prostportista impotriva lui Dinamo.Gaselnite de umor "subtil" "Dinamo pare sa fi jucat prea mult pe la comisii" sau titluri precum "Militienii" sau "XXX la comisie" intr-adevar fac cinste unor pseudoziaristi, ocupati mai mult sa faca pe plac decit sa relateze.
        Sex pe bani sau pareri pe bani - sa spuna prostportul ce e mai trist.
        Oricum CEI CE SINT DINAMOVISTI NICIODATA NU SINT TRISTI.Cu atit mai putin din cauza unor latrai de pe centura jurnalismului sportiv.
        • +2 (4 voturi)    
          despre fotbal din nou (Luni, 1 iunie 2009, 13:59)

          Stefan Beldie [anonim] i-a raspuns lui Kap

          Tie ti-a placut cum a jucat Dinamo? Sunt mai mult de 3 meciuri bune cu adevarat facute de Dinamo in acest sezon?

          Ti-a placut meciul din tur cu Steaua?
          • 0 (4 voturi)    
            Despre fotbal si cei ce-l comenteaza (Luni, 1 iunie 2009, 14:27)

            Kap [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

            1.
            Dinamo - Rapid 3-0
            Dinamo - Rapid 4-2
            FC Poli AEK - Dinamo 0-3
            Dinamo - FC Poli AEK 3-1
            Dinamo - Vaslui 4-1
            Dinamo - CFR 1-0 si ar mai fi, dar cu (alte) echipe mici...
            2.
            Trebuie sa recunosc ca nu.

            Problema este lipsa de obiectivitate in ceea ce priveste aceasta echipa.Campioana lipsei de fotbal este Buzaul sau nu?
            Iar "lipsa" de suporteri are alte cauze: stadionul mic si prost organizat, accesul greoi, asteptarile mai mari ale suporterilor in raport cu jocul prestat etc.
            Nu ma deranjeaza sa aud ca Dinamo a jucat prost daca asa a fost, insa cind incepeti cu comisiile, arbitrii, blaturile si orice ca sa patati imaginea lui Dinamo, ar fi bine sa aveti dovezi.Si sa le faceti publice, macar sa scapam de aranjori.Care or fi.
            Daca insa doar balacariti de dragul audientei, comentariilor de pe blog sau a vreunei prime, atunci.....nu ma repet, am zis mai sus.
            • -1 (1 vot)    
              revenire (Luni, 1 iunie 2009, 18:39)

              Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui Kap

              Da, ai dreptate in privinta meciurilor. Sunt mai multe decat am numarat eu.

              Probabil c-am ramas prea mult sub impresia evolutiei echipei in turul campionatului cand a invins o singura contracandidata - Timisioara si sub impresia generala lasata de Dinamo.

              Problema stadionului o gasesti mentionatata si in textul meu, deci parem de acord macar intr-o privinta :)

              Nu am scris nicaieri ca Dinamo a blatuit meciuri, te rog sa nu mai afirmi asta. Eu, de felul meu, incerc sa ma feresc de astfel de afirmatii astfel ca nu le fac.
              • +1 (1 vot)    
                Nepartinitor despre fotbal (Marţi, 2 iunie 2009, 9:11)

                Kap [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

                Legat de partea cu blatuitul, am o intrebare: cum poate fi comentat faptul ca in retur s-au putut evidentia pe prostport.ro o serie de editoriale denigratoare la adresa ECHIPEI DINAMO (nu a actionarilor), si am dat exemple mai sus.Erau postate sub: geanta (mai ales), Beldie, Banciu si chiar Caramarov.Si nu cred ca erau pareri personale.Si cu cit erau de nefundamentate in acuze, cu atit erau pline de aluzii si insinuari jignitoare.Jignitoare pentru jucatori si suporteri in special.
                Nu am pretentia absurda sa scrieti numai de bine despre Dinamo, insa nu porcaiti daca nu aveti dovezi.Va dau baietii suficiente meciuri mai slabe sa le criticati JOCUL.
                • -1 (1 vot)    
                  raspuns (Marţi, 2 iunie 2009, 14:10)

                  Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui Kap

                  Uite cum facem: intra pe site-ul prosport, la blogul meu de acolo si vezi la arhiva articolele legate de Dinamo. Citeste oricare 3 dintre ele si vezi daca vorbesc prostii sau ma refer la lucruri concrete. Poate printre astea le citesti si pe cele in care vorbesc despre ce inseamna Danciulescu, despre lucrurile importante de Rednic sau chiar depsre faptul ca oamenii care baga bani la Dinamo au avut, ca principiu, o strategie buna construind un lot numeros.
                  • 0 (0 voturi)    
                    Instigari si fitile (Marţi, 2 iunie 2009, 16:07)

                    Kap [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

                    Eu pot recunoaste norocul sau sansa cu care au fost luate multe puncte in tur, insa chiar trebuie sa "vrei să remarci “echipa foarte bună” din afara terenului, automat şi îndreptăţit te gândeşti la faptul că Dinamo n-a jucat nimic în tur" si sa asociezi prostiile lui Borcea si Turcu cu influente necurate in dobindirea lor?
                    Trecem la categoria strimbe: cind joci putin, "primeşti puţin. Asta chiar şi în condiţiile în care beneficiezi de greşeli profund neintenţionate ale arbitrilor."Sint convins ca ar fi distrat multi antidinamovisti (ca nu le pot spune suporteri ai altor echipe), cu conditia sa se fi prins.
                    Am gasit, asa repede, si o afirmatie "Dinamo stă bine la capitolul influenţă în campionat".Ceva dovezi?Am inteles, Tamas si Kone.Deci nu CFR, ci Dinamo e de vina.Sint curios daca-si dadea Gabita autogol, mai ziceati ceva?
                    "Cum câştigă Dinamo?"Pai cine citeste prostportul nu mai are dubii.Numai sa-ti pui o astfel de intrebare (daramite in titlu) si deja ai o gloata gata de a arunca piatra.
                    Si repet: nu-mi doresc articole laudative pentru Dinamo ci incetarea denigrarilor gratuite si a instigarilor.
          • 0 (2 voturi)    
            :( (Luni, 1 iunie 2009, 15:54)

            alex [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

            La inceputul campionatului Dinamo nu era favorita la titlu. Faptul ca s-a tinut tare si a impins suspansul pana aproape de final, nu poate decat sa ma bucure.
            Dintre echipele din capitala, Dinamo a fost cea mai in forma. Nu mi-au placut partidele cu Steaua. Au fost jucate la rezultat. Si aici cred ca a gresit Rednic. A teoretizat prea mult si a asteptat pasii gresiti ai Timisoarei si Urziceniului. Iar pasii gresiti i-a facut echipa lui.
            Eu nu m-am referit neaparat la capacitatile de joc ale lui Dinamo ci la faptul ca e prea injurata si se fac prea multe discutii in legatura cu echipa.
      • +1 (5 voturi)    
        :( (Luni, 1 iunie 2009, 14:32)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

        In afara de infrangerile de la Craiova si Urziceni, Dinamo a facut meciuri bune si a luat puncte importante contracandidatelor.
        Daca nu erau esecurile cu Mediasul, Pandurii si Otopeni, vorbeam acum de Unirea ca de singura echipa care a batut campioana si in tur si in retur.
        Sa nu mai vedem in Unirea Fecioara Maria iar in Dinamo monstrul Romaniei de azi. Pur si simplu anul acesta titlul s-a castigat cu victorii in fata echipelor mici.
        Din pacate Dinamo nu a contat in aceste meciuri si s-a vazut din plin.
        A fost un campionat slab. Unirea nu a fost bagata in sema si iata rezultatul.
        Cat despre Dan Petrescu...tot respectul pentru rezultat. Dar atata timp cat se va tiri prin praf si isi va rupe parul de pe cap, nu va deveni un mare antrenor. Ar trebui sa se uite si el prin tribune sau pe alte banci tehnice sa vada cum se comporta un antrenor adevarat.
        Nu te poti duce in CL cu vaicareli si zvarcoleli prin praful Europei.
    • -1 (5 voturi)    
      au uitat sa joace fotbal ? (Luni, 1 iunie 2009, 13:13)

      gonzo [anonim] i-a raspuns lui alex

      pai au uitat de cand a plecat Lucescu, de 19 ani ! de atunci insa observam cu totii o ciudatenie: oricat de prost ati juca, voi cochetati cu titlul ! de 19 ani ! e tare suspect, mai ales ca iesirile in europa au aratat adevarul..
    • -1 (1 vot)    
      mai usor batrane... (Luni, 1 iunie 2009, 17:52)

      stress [anonim] i-a raspuns lui alex

      las-o moale ca te-ai inferbantat degeaba. nimeni nu a aruncat pisica in curtea lui dinamo, au chemat-o singuri.
      daca te crezi nostradamus sa stii cate goluri va lua unirea poate te uiti si la ce a facut dinamo, adica o istorie mult mai "glorioasa". cum a justificat dinamo rezultatele si golurile primite in LC?
      nu sunt fan unirea dar totusi ... ce a facut petrescu & comp. e de admirat chiar daca sunt niste "vedete" ca cei de la dinamo.
      cat despre blaturi ... toata lumea cu toata lumea!!! .... las-o balta, cand ceva merge prost e din cauza altuia , noi nu avem nici o vina (asta-i deviza romanului!!!).
      • +2 (2 voturi)    
        :( (Marţi, 2 iunie 2009, 9:52)

        alex [anonim] i-a raspuns lui stress

        Eu am recunoscut ca Dinamo a jucat prost in multe meciuri si asta a facut sa piarda in fata Unirii. Nu pot fi de acord cu acuzele care vin din toate partile. Totusi nu e singura echipa din campionat. S-a vorbit atat despre Dinamo returul asta incat mi s-a facut sila. Ba ca face blat cu nu stiu cine, ba ca cutare a spus ceva despre cutare, ba ca ne unim forta sa nu ia balaurul campionatul smd. Mare lucru ca a rezistat atata timp pe primul loc.
        Interesant este ca nimeni nu a bagat in seama faptul ca Unirea castiga meci de meci "la mare lupta" , partidele respective demonstrand valoare de necontestat a trupei ialomitene. Un meci de referinta in care am remarcat determinarea si daruirea jucatorilor, a fost cel de la Galati. Acolo unde se castiga extrem de greu si unde multe nume mari s-au impotmolit, Unirea a maturat pe jos cu gazdele. Si ar mai fi cateva exemple dar ma opresc aici pentru ca iar o sa mi se spuna sa o las mai moale :).
        Si nu trebuie sa fi Nostradamus sa anticipez dezastrul din CL.
        Sper totusi ca Tas-ul va da inapoi punctele Timisoarei, iar ultima etapa sa consemneze victoria Stelei la Urziceni, rezultat coroborat cu infrangerea Brasovului in fata banatenilor.
        Sa avem in CL o echipa serioasa cu un public pe masura.
  • -1 (3 voturi)    
    :( (Luni, 1 iunie 2009, 14:03)

    alex [anonim]

    Puternici trebuie sa fie conducatorii lui Dinamo daca de atatia ani fac blaturi! Si nu ii prinde nimeni!
    Nu sunt absurd sa spun ca Dinamo este cea mai si cea mai! Dar atatea mizerii si acuze.....
    Ok. In Europa nu am rupt gura targului. Dar vinovatii trebuie cautati in trecutul lui Dinamo atunci cand rezultatele au lipsit cu desavarsire iar coeficientul a avut de suferit. Asta ne-a adus numai adversari puternici.
    Personal, eu as vrea Dinamo pe 3. O participarea in E.L. e mai potrivita actualei situatii de la echipa.
    Trebuie reconstruit lotul si refacut moralul. In plus trebuie sa vina un antrenor care sa redea mandria clubului.
    E cazul sa incetam sa ne mai uitam in curtea altora. Trebuie descoperite si indreptate erorile din sanul fiecarei echipe.
    Eu le urez succes celor de la Urziceni dar imi e teama ca ne vor face de ras in Europa. Nu sunt elemente sa speram la mai mult de la o echipa de mercenari. Asta e....
  • +1 (3 voturi)    
    spectacol grotesc!! (Luni, 1 iunie 2009, 14:19)

    ady-footballer [anonim]

    nu inteleg..ce se vrea a fi fotbalul?..nu e nici pe departe un spectacol..lumea este inca needucata..scuipa seminte si injura..nu poti merge cu familia la un meci de fotbal...Vor fi stadioane pline si spectacol atunci cand:
    1.Cand organul olfactiv detecteaza competitie onesta intre echipe
    2.Coruptii si corupatorii sunt eliminati din fotbal
    3.Se interzice accesul cocalarilor pe stadioane scuipatori de seminte ,flegme si limbaj obscen
    4.Asigurarea conditiilor de siguranta si comfort la stadioane
  • +1 (3 voturi)    
    din (Luni, 1 iunie 2009, 14:23)

    fabregas [anonim]

    Ma intreb cum unii mai au curajul si tupeul sa o tina sus si tare cum ca dinamo e o victima si ca urziceanca sau altii nu fac nimik in CL. ????
    pai mai intai sa ajunga si dinamo acolo si apoi sa vb despre golaveraj neggativ.... adevarul este unul si straluceste ca un far in noapte: DINAMO nu are fata de campioana si nu a aratat FOTBAL demn de o campioana ... poate prin jocul rezultatelor sa ajunga sa dispute un tur preliminar in CL .oare o trece??? fac pariu ca nu ,,, asa ca pune-ti osul la munca si capul la contributie ,,, si mai multa modestie ... in rest sanatate maxima .
    p.s
    desi tin cu steaua ,,ei nici de europa LEAGUE nu au fata . si pt ei la fel munca , magement reusit , si antrenorul sa fie ANTRENOR!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    esti cu capu'.... (Luni, 1 iunie 2009, 16:18)

    al_bundy [anonim]

    pai ba beldie,..unde ai vazut tu ma ca Dinamo a fost ajutata de arbitrii meciul asta???.Ca in afara de hentul de la Medias...eu nu am vazut,si nu sunt vre-un fan inrait
    • -1 (1 vot)    
      un pic de concentrare (Luni, 1 iunie 2009, 18:32)

      Stefan Beldie [anonim] i-a raspuns lui al_bundy

      Te rog sa recistesti textul meu si sa-mi spui unde am vorbit de ajutor in meciul cu Brasovul.
  • +2 (2 voturi)    
    aiureli (Luni, 1 iunie 2009, 18:02)

    fratele lu Borcea [anonim]

    un articol care se vrea scurt si la obiect, dar esueaza lamentabil datorita lipsei de nuante, limbajului si nu in ultimul rand datorita mesajului.
    practic dl beldie nu spune nimic. sau nimic nou. povesti cu blaturi, batai de campi istorisite de ceilalti blatisti si colportate de prosti.

    singurul element in premiera este cel referitor la terenul "urat" (de parca dl beldie ar avea la activ 10 ani de abonament pe Anfield Road)...

    dinamo face blaturi. dinamo umbla la arbitri. dinamo cumpara meciuri. probabil ca dinamo a facut toate acestea de mai sus. insa la fel ca si celelalte echipe. NU exista nici o echipa nepatata. toti au fost implicati, fie de o parte (a vanzatorilor) fie de partea celalalta (a cumparatorilor).

    dar e simplu sa asculti o maimuta si apoi sa extinzi acuzele. principiul ca hotul striga "hotii!" e perfect valabil.
    in definitiv nu e nimeni care sa combata asta. si de ce ar face-o.. din pacate nu i-ar crede nimeni la cum joaca :)
    • 0 (2 voturi)    
      nelamurire (Luni, 1 iunie 2009, 18:36)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui fratele lu Borcea

      1. Imi spui si mie unde ai gasit tu in textul referiri la povesti cu blaturi? Serios, chiar astept sa-mi spui pentru ca sunt convins ca ai vazut asa ceva de vreme ce ai scris aceasta aiureala.

      2. Textul meu este unul de opinie. Astfel, imi pot exprima opinia si vizavi de stadion care este urat din punctul meu de vedere.

      3. N-am glumit cand te-am rugat sa-mi spui unde apar referiri la blaturi in acest text.
      • +1 (1 vot)    
        tot nelamurire (Marţi, 2 iunie 2009, 10:24)

        tot fratele :) [anonim] i-a raspuns lui Stefan Beldie

        arbitrii sunt inclusi la blaturi nu?

        "In plus, Dinamo pare sa fi jucat prea mult pe la comisii sau, in debutul acestui retur, prea mult cu ajutorul arbitrilor. (...)"

        evident ca iti poti exprima opinia, la fel ca si mine. dar mi se pare usor exagerata treaba cu tribunele departate, etc... au fost meciuri in care atmosfera a fost extraordinara si atunci nu a mai contat pista de atletism.
        stii bine ca nu tine de fc dinamo sa rezolve stadionul. din cate stiu fc dinamo nu primeste ban de la ministere. rapidul si steaua au fost renovate in principal pe banii statului. poate jiji sa mai fi platit ceva, ca mr copos decat sa dea bani mai bine mai vinde clubul odata..
        • 0 (2 voturi)    
          lamuriri (Marţi, 2 iunie 2009, 14:07)

          Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui tot fratele :)

          Nu am folosit cuvantul blat nicaieri pentru ca nu cred ca sunt prea multe echipe dispuse sa mai faca asa ceva.

          Am spus ca Dinamo a beneficiat de decizii ale comisiilor si pot da exemplul Marius Niculae care n-a fost judecat la timp pentru o chestiune foarte clara si destul de grava sau exemplul suspendarii pe o singura etapa a lui Tamas dupa rosu direct.

          Legat de arbitraj, in debutul returului, Dinamo a avut parte de arbitraje asa cum Otopeniul, Mediasul sau Buzaul n-au visat vreodata sa aiba. Ma refer la Lajos si la Avram.

          Spre final, Dinamo chiar a avut de pierdut de pe urma arbitrilor. Unii straini, ce-i drept. Ma refer in special la jocul de la Urziceni si la fazele de la jocul cu Brasovul.

          Legat de teren - nu spun ca Dinamo isi paote rezolva peste noapte astfel de probleme. Dar cred sincer ca una dintre cauzele care duc la lipsa spectatorilor tine de stadion. Mersi pentru c-ai revenit si mi-ai explicat la ce te-ai referit concret.
          • +1 (1 vot)    
            unde e corectitudinea? (Marţi, 2 iunie 2009, 15:40)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui Stefan Beldie

            Daca vrei sa fii corect atunci verifica de cate "ajutoare" de la comisii au beneficiat si alte echipe si fa comparatii pertinente. Asa, cu acuze generale, articolul arata doar partinirea autorului. Si atata timp cat Dinamo nu a primit penalty-uri inventate, a mai avut si gol anulat aiurea (vezi meciul cu urziceni) nu a castigat puncte la masa verde cu brichete si nici nu am vazut vreo valiza sau inregistrarea vreunei convorbiri despre aranjamente mai bine te-ai abtine. Nu tin minte sa fii citit vreun astfel de articol despre o alta echipa care le-a facut pe toate cele mentionate mai sus nu cu prea mult timp in urma. Asa ca a se scuti de acuzatii aberante doar pentru ca unora li se pare ca a fost ajutata Dinamo. Sa vina cu exemple concrete si sa compare cu ajutoarele primite de altii anii trecuti.
            • -1 (1 vot)    
              se discuta depsre dinamo si urziceni (Marţi, 2 iunie 2009, 16:37)

              Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui dj

              Discutam despre Dinamo si despre Urziceni. Zi-mi ce avantaje a avut la comisii Urziceniul si zi-mi de ce greseli de arbiraj a beneficiat Urziceniul pana la venirea arbitrilor straini. Astept si eu exemplele concrete.

              In raspunsul meu de mai sus ai exemplele mele concrete vizavi de Dinamo.
  • +2 (2 voturi)    
    urziceni (Luni, 1 iunie 2009, 20:54)

    traian [anonim]

    Dl. Beldie spune ca Urziceniu e o echipa respectata peste tot. Asta inseamna ca e si temuta si ca celelalte echipe isi doresc s-o bata. Dar ce te faci cand, cel putin in declaratiile de dinainte de meci, adversarii mai ca te roaga sa le invingi (totul in numele 'urii" antidinamoviste). Mai poti sa te consideri campioana morala in aceste conditii ?!
    Urziceni, care a fost totusi cea mai constanta echipa, va deveni respectata abia de la anul daca va confirma ca are fata de campioana en-titre.
    Si vorbind de suporteri, la Timisoara au venit mai putin de 60 de suporteri ialomiteni pentru meciul care stabilea campioana... (probabil se asteapta fuziunea cu Steaua - unii vin cu suporterii si stadionul, ceilalti cu echipa)
  • 0 (2 voturi)    
    a facut si meciuri bune (Luni, 1 iunie 2009, 22:47)

    silvius [anonim]

    dinamo a facut si meciuri bune, campionatul s-a pierdut cu echipele mici. Vezi ca ai un typo la sfarsit, e trist ca nu ai reusit sa scrii corect numele echipei campioane. Nu cred ca iti lua 2 minute sa mai treci o data peste ce ai scris, ma rog, lenea e mare.
    • 0 (2 voturi)    
      greseala (Marţi, 2 iunie 2009, 8:33)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui silvius

      Poti sa ai o eroare de genul asta si trecand nu o data, chiar de mai multe ori peste text. Stii, chiar este un test care iti arata ca, uneori, este suficient sa ai inceputul si finalul unui cuvant scrise corect, iar la mijloc permutari de litere si acel cuvant sa fie perceput in regula la citire.

      Oricum, mersi.
  • -1 (1 vot)    
    Google ştie campioana României (Marţi, 2 iunie 2009, 14:05)

    anyhoo [anonim]

    Google ştie campioana României

    Dinamo București campioana României

    Ați dorit să scrieți: Unirea Urziceni campioana României


    <p style="text-align: left;"><a href="http://api.ning.com/files/3tWTtMnoC1zxTpNe4-fSMnFHOIRHf5IRId6JdJCQurc-SpBh9U2lp-I3f8wi3OWnK3P0VoLRo0XuLu8a3JwRhlVzLpbfGXpL/DinamoBucureticampioanaRomniei.jpg"></a></p>… <a href="http://anyhoo.ning.com/profiles/blogs/google-stie-campioana-romaniei">Continuare</a>
  • -1 (1 vot)    
    Antifotbal (Marţi, 2 iunie 2009, 18:30)

    bigone [anonim]

    Daca Dinamo este campioana lipsei de fotbal, avem si o echipa campioana a antifotbalului-Steaua.
    Daca te crezi obiectiv ar trebui sa scrii si despre asta.Eu nu contest faptul ca Dinamo a jucat prost, dar ar trebui sa spunem ca s-a putut si mai rau si un exemplu este Steaua.Dar cum repet cred ca esti unul dintre ziaristii "partizani" - scuza-ma militari poti sa scrii linistit, este prima si ultima oara cind iti mai citesc vreun articol.
    • 0 (2 voturi)    
      despre obiectivitate (Marţi, 2 iunie 2009, 20:01)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui bigone

      Bigone, multumesc pentru faptul ca mi-ai citit textul. Cum a fost si ultima data cand faci asa ceva, am indoieli ca vei citi si acest raspuns :)

      Totusi:

      1. Daca am scris acum despre Dinamo nu inseamna ca am ceva cu aceasta echipa. Din cand in cand, trebuie sa scriu si despre Dinamo.

      2. Nu pot scrie intr-un singur text si despre Dinamo, si despre Steaua, si despre Urziceni. Apoi, sa-mi pun problema ca poate nu sunt obiectiv de vreme ce n-am scris si despre celelalte 15 echipe din Liga 1.