Imaginati-va ca sunteti in 2008, finala Champions League este Manchester - Chelsea. Acum treziti-va si dati un copy-paste. Este minutul 90 pe Stamford Bridge si nimic nu se mai poate intampla...si totusi...mingea ajunge la Iniesta care prinde un sut de senzatie si schimba in ultimul moment numele celei de-a doua finaliste. Dupa o partida dramatica terminata in zece oameni (Abidal a fost eliminat in minutul 66), Barcelona remizeaza (scor 1-1) si se califica incredibil in ultimul act al Ligii Campionilor. Dorinta multora dintre microbisti s-a indeplinit, marea finala va fi Manchester - Barcelona.

"Fotbalul lui Xavi, Iniesta si Messi nu poate fi repetat pe PlayStation", spunea Zidane intr-un interviu pentru AS. Meciul contra lui Chelsea parea insa a-l contrazice pe francez, catalanii fiind neputinciosi 90 de minute in fata unei Chelsea care aminteste de inexpugnabilele castele scotiene.

Condusa la mijloc de impecabilul Essien, Chelsea s-a multumit tot meciul sa atraga in capcana atacurilor facile cavaleria usoara a lui Messi&Xavi. Acelasi Essien a demonstrat ca un mijlocas la inchidere poate fi atins de geniu si a dinamitat poarta lui Valdes.

Jocurile pareau facute, mai cu seama ca Eto'o, virful de lance al Barcelonei, a prins cea mai proasta zi a carierei.

Asa s-a scurs jocul pina in minutul 90, cind o faza ca de carambol a dus mingea la Iniesta. Un sut in care micutul mijlocas a pus toata frustrarea ultimelor 180 de minute sterpe. Si Stamford Bridge a amutit.

Distanta acoperita 108102 m - 108001 m

Interesant este faptul ca Barcelona a punctat decisiv la singurul sut pe poarta (93')

Meciul Live Text:

Fluier final de partida. Chelsea - Barcelona 1-1. Catalanii se califica in finala Champions League

90+5 Ballack cere lovitura de la 11 metri pentru un presupus hent, centralul nu dicteaza nimic. Germanul protesteaza si primeste cartonasul galben

90+3' Inieste prinde un sut de zile mari si egaleaza nesperat pentru catalani. Barcelona a egalat in ultimele momente ale partidei desi joaca cu un jucator mai putin pe teren!

90' Eto'o primeste cartonasul galben

Guardiola sta de vorba cu Guus Hidink ca pentru o fotografie, lucru inimaginabil pentru tehnicienii din Liga 1

88' Messi cade in careu si cere penalti, nu se dicteaza nimic

85' Krkic intra in locul lui Busquets

80' Pique suteaza de la 16 metri putin pe langa poarta lui Cech

79' Anelka cere si el penalti, jocul continua

78' Alves suteaza peste vinclu dintr-o lovitura libera de la 28 de metri

77' Alex vede galben, daca Chelsea se califica nu va juca in finala de la Roma

74' Essien vede galben dupa un fault asupra lui Iniesta

72' Iese Drogba si intra Belletti la Chelsea. Schimbare cu profil defensiv a lui Guus Hidink

71' Lampard suteaza, balonul este deviat, dar Valdes retine in doi timpi

66' Abidal vede cartonasul rosu dupa un fault asupra lui Anelka. La reluare se poate observa ca fundasul Barcelonei nu-l atinge pe atacantul celor de la Chelsea

62' Drogba mai cerseste o lovitura de pedeapsa, nici de aceasta data se pare ca nu a fost nimic

61' Keita trimite aiurea dintr-o pozitie favorabila

57' Toure intervine cu o alunecare si il deposedeaza pe Drogba, varful lui Chelsea cere pentru a doua oara penalti

52' Anelka ii scoate o minge lui Drogba, iar ivorianul il ia la tinta pe Valdes in situatie de unu la unu. Ocazie monumentala pentru Chelsea

Barcelona este la carma partidei, dar atacurile ibericilor sunt anemice

47' Lovitura libera pentru Barca, schema a catalanilor, dar sutul lui Dani Alves este in peluza

Se arata trei minute de prelungire

42' Toure trimite in corner dupa o lovitura libera a gazdelor. Londonezii sunt foarte periculosi la fazele fixe

Catalanii incearca sa atace pe toate partile terenului, dar Chelsea se apara exemplar

37' Messi dribleaza superb, centreaza, dar Cech intervine si pastreaza tabela nemodificata

31' Dani Alves primeste cartonasul galben, iar in cazul in care Barca se va califica in finala brazilianul nu va putea evolua, fiind suspendat

30' 31%-69% posesia balonului, 2-0 la suturi pe poarta pentru Chelsea, statistica foarte interesanta

27' Duel Abidal - Drogba, ivorianul cade, iar intreg stadionul cere 11 metri. Centralul lasa jocul sa continue

26' Terry trimite cu capul putin pe langa poarta Barcelonei

25' Drogba suteaza violent dintr-o lovitura libera, Valdes are un reflex de zile mari si respinge cu genunchiul in corner

23' Victor Valdes iese la limita careului mare si respinge o minge care ii era adresata lui Drogba

21' Alves suteaza dintr-o lovitura libera, balonul trece pe langa poarta lui Cech

17' Lampard suteaza dezamagitor dupa o faza creata de Malouda pe dreapta

Dupa primele 15 minute de joc, posesia balonului este de 15%-85%. Proportie covarsitoare in favoarea oaspetilor

13' Barcelona ataca aproape cu toata echipa, londonezilor le convine de minune desfasurarea jocului

9' Essien deschide scorul cu un sut senzational din voleu de la aproximativ 16 metri! Chelsea - Barcelona 1-0

Barcelona a inceput in atac disputa dupa principiul ca cea mai buna aparare este atacul.

5' Balbaiala in fata portii lui Cech, Bosingwa respinge de pe linia portii. Faza a fost initiata de Lionel Messi de pe partea dreapta a atacului catalan

2' Drogba greseste o preluare, ivorianul putea scapa singur cu Victor Valdes

Partida a inceput

Chelsea: 1 Cech - 3 Cole, 26 Terry, 33 Alex, 17 Bosingwa - 15 Malouda, 5 Essien, 13 Ballack - 8 Lampard - 39 Anelka - Drogba

Barcelona: 1 Valdes - 22 Abidal, 24 Toure, 3 Pique, 20 Alves - 28 Busquets - 15 Keita, 6 Xavi - 8 Inieste, 9 Eto'o, 10 Messi