Inaintea meciurilor decisive din finalul stagiunii, Steaua si-a dres moralul (si golaverajul), inscriind cinci goluri unei echipe despre care se stia ca nu are obiceiul sa se apere, dar macar stia sa atace. Nu a fost cazul vineri seara, cand Otelul s-a transformat intr-un simplu partener de antrenament.

Steaua a deschis scorul in minutul 26, prin Bogdan Stancu (sut din marginea careului), apoi l-a majorat chiar inaintea pauzei, cand Goian a transformat un penalty. La faza anterioara executiei, arbitrul Alexandru Tudor l-a eliminat pe Giurgiu, astfel ca sansele Otelului de a mai remedia ceva au scazut dramatic.

La reluare, Steaua a schimbat registrul, preferand un joc mai asezat, in care sa isi fructifice avantajul omului in plus. Toja a dus scorul la 3-0 (58), cu un sut plasat din careu, reusind primul sau gol pentru Steaua, apoi Dayro Moreno a inscris pentru 4-0 (67), la o faza la care portarul Otelului Kolev, accidentat la faza anterioara, nu s-a putut ridica sa isi apere buturile. Scorul final a fost stabilit de Kapetanos (85), cu o lovitura de cap, transmisa din apropiere.

'85 Kapetanos ajunge la cota 10 in ierarhia golgeterilor - marcheaza cu capul, dupa o lovitura de colt: 5-0.

'75 Semedo suteaza din afara careului, pe langa poarta.

'67 Steaua se distreaza - Dayro Moreno urca scorul la 4-0, la o faza la care portarul Kolev ramasese intins pe gazon, dupa un contact cu Andrei Ionescu. Arbitrul Alexandru Tudor a lasat jocul sa mearga, desi portarul galatenilor era accidentat.

'58 3-0 pentru Steaua! Toja marcheaza cu un sut din interiorul careului, dupa un dribling care a scos din joc adversarul venit la blocaj.

'56 Dayro Moreno ajunge la finalizare, sutul sau a fost deviat de Kolev.

'49 Galatenii au prima situatie de poarta din repriza secunda - lovitura libera trimisa de Bourceanu pe langa bara din stanga lui Zapata.

'45+2 Goian transforma un penalty si Steaua intra la cabine cu avantaj de doua goluri (2-0), dar are si un om in plus, pentru ca la faza penalty-ului fusese eliminat Giurgiu.

'39 Kapetanos este aproape de 2-0: reia cu capul, din 6 metri, mingea rateaza de putin cadrul portii.

'34 Bogdan Stancu inscrie cu un sut de la marginea careului, dupa o angajare a lui Tiago: 1-0 pentru Steaua.

'28 Otelul schimba devreme: iese Jelev, accidentat, intra Gado.

'27 Goian trimite cu capul, din mijlocul careului galatean, prinde Kolev.

'21 Contra a Stelei, Dayro Moreno suteaza pe langa poarta. Kapetanos astepta o pasa in centrul careului.

'19 Otelul are prima sansa de a inscrie - sergiu Costin suteaza puternic, dintr-o lovitura libera de la peste 30 de metri, Zapata respinge cu emotii.

'12 Steaua beneficiaza de patru lovituri de colt consecutive, fara vreun rezultat pe tabela de marcaj. Galatenii s-au retras in propriul careu.

'7 Bogdan Stancu se incurca in minge la un contraatac. Steaua are avantajul de a intalni o echipa care nu are de gand sa se apere.

'2 Kapetanos trimite un sut violent din interiorul careului, scoate portarul Otelului cu dificultate.