Semifinale

Cupa Romaniei: CFR Cluj - FC Vaslui, Dinamo - FC Timisoara/ Porumboiu: Ar fi ideal sa ia Dinamo campionatul

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2009, 13:02 Sport | Fotbal

In urma tragerii la sorti care a avut loc, joi, la Casa Fotbalului, s-a stabilit tintarul semifinalelor Cupei Romaniei la fotbal. Astfel, CFR Cluj va intalni pe FC Vaslui , in timp ce Dinamo va juca impotriva FC Timisoara.

Semifinale Cupa Romaniei:

CFR Cluj - FC Vaslui

Dinamo - FC Timisoara

Echipele trecute primele vor fi organizatoarele acestor partide.

Semifinalele competitiei vor avea loc in data de 6 mai, in timp ce finala Cupei Romaniei se va desfasura pe 17 iunie.

Adrian Porumboiu, finantator FC Vaslui (gsp tv): "Pentru noi ar fi bine sa jucam finala cu echipa care va castiga campionatul. Asa vom fi siguri ca mergem in UEFA. E o tragere buna pentru noi atunci. Nu ne vom mai face probleme in privinta campionatului. Imi crapa dintii cand spun asta, dar ar fi ideal sa ia Dinamo campionatul. Va fi greu insa sa trecem de CFR Cluj, dar nu e imposibil, avem sansa noastra. Nu avem un complex de inferioritate fata de ei".

"Chiar daca am pierdut cu 3-0 in campionat, scorul nu a reflectat realitatea din teren. Va fi altceva in Cupa! Baietii sunt pregatiti, ne vom antrea foarte bine pentru a merge in finala si chiar pentru a castia trofeul", a declarat Viorel Moldovan, tehnicianul Vasluiului, la gsp.tv despre tragerea la sorti.

"Avem obiectiv sa castigam si cupa si campionatul, de aceea ma bucur ca am picat cu Dinamo. Este vremea sa-i batem si mi-am dorit sa ii intalnim in semifinale. Joaca un fotbal de buna calitate, dar dupa ce ne vor veni punctele de la TAS clasamentul s-ar putea schimba la varf", a declarat Gheorghe Chivorchian despre faptul ca FC Timisoara va intalni pe Dinamo in semifinalele Cupei Romaniei.


Citeste mai multe despre   






















1168 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    hmm... (Joi, 16 aprilie 2009, 13:21)

    Luke [anonim]

    nu e inca joi?
  • +3 (3 voturi)    
    E joi (Joi, 16 aprilie 2009, 13:30)

    spysoby [anonim]

    In general vinere se tragea la sorti.De data asta s-a facut in graba.Vineri poate sunt in arest sefii.
  • +2 (2 voturi)    
    tragere la sorti (Joi, 16 aprilie 2009, 14:05)

    Toni [anonim]

    e o tragere la sorti ideala...va fi probabil o finala CFR- Poli, o finala in care vor juca doua echipe bune si frumoase ale fotbalului romanesc. Si poate cele doua se vor intalni si in supercupa Romaniei.
    • -2 (4 voturi)    
      echipe frumoase? (Joi, 16 aprilie 2009, 14:45)

      luca [anonim] i-a raspuns lui Toni

      pai una s-a califica "cu japca", adica dupa un arbitraj "excelent", cealalta in minutele de prelungire contra rezervelor echipei de pe locul 13 in campionat. Ce e frumos in asta?
      • -1 (3 voturi)    
        pai.... (Joi, 16 aprilie 2009, 17:36)

        gab [anonim] i-a raspuns lui luca

        sunt cele mai frumoase echipe pentru ca sunt din vestul tarii, adica acolo unde s-a dat drumu prima data la conducta cu civilizatie. csimishoara nu trece de dinamo.
        • +2 (2 voturi)    
          vai de capu' tau (Joi, 16 aprilie 2009, 18:11)

          zweistein [utilizator] i-a raspuns lui gab

          N-ai nici o legatura cu sportul, esti praf.

          O echipa "frumoasa" e asa dupa cum joaca nu dupa frustrarile tale de mic provincial.

          Din pacate mai subtire cu echipe de genul asta la noi in ultima vreme.
          Cine stie, poate daca ii aresteaza pe toti patronii... mai e vreo sansa.
  • 0 (2 voturi)    
    bine (Joi, 16 aprilie 2009, 15:30)

    dumi [anonim]

    este perect vroiam sa cadem cu poli sau cu cfr ca sa se duca vasluiul in uefa si steaua sa stea un an sa ne priveasca ......... forza DINAMO
    • +1 (1 vot)    
      . (Joi, 16 aprilie 2009, 18:43)

      WA [anonim] i-a raspuns lui dumi

      o sa va "privim" toti nu numai steaua, insa din pacate stim ce puteti si "privitul" va fi scurt si dureros.
  • 0 (0 voturi)    
    Pronostic (Vineri, 17 aprilie 2009, 12:09)

    G [anonim]

    CFR Cluj - FC Vaslui 0 - 3

    Dinamo - FC Vaslui 1 - 4