VIDEO Telenovela Olaroiu: demis si reinstalat la Al-Hilal/ Daca m-ar da afara, ar fi bine

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 februarie 2009, 15:45 Sport | Fotbal

Olaroiu, demis si reinstalat la Al-Hilal
Foto: AGERPRES
Castigarea Cupei Coroanei Printului poate fi un bun motiv de a fi demis de la echipa, mai ales daca arunci tricoul de campion care este imprimat cu chipul printului. Cosmin Olaroiu a fost inlaturat, iar mai apoi reinstalat (de catre regele Arabiei Saudite) in functia  de antrenor principal la Al-Hilal. "Sa ma dea afara, le-am spus de vineri ca vreau sa plec, s-a multumit tehnicianul roman sa declare, lasand frau liber interpretarilor conform carora ar avea alte oferte.

Demiterea si reinstalarea pas cu pas:

- Dupa terminarea partidei dintre Al-Hilal si Al-Shabab (scor 1-0 pentru Radoi si compania), Olaroiu s-a luat la cearta cu fortele de ordine, a aruncat tricoul de campion (pe care era imprimat chipul printului) si nu a vrut sa participe la festivitatea de premiere, gesturi care au starnit mania arabilor.

- Federatia de Fotbal din Arabia Saudita anunta ca romanul este demis pentru urmatoarele motive:

  • Antrenorul roman a aruncat tricoul de campion la finalul partidei cu Al-Shabab, pe acesta era imprimat chipul printului
 
  • Olaroiu a refuzat sa ia parte la festivitatea de premiere

  • A avut un comportament violent la adresa fortelor de ordine de la stadion (a urlat la politistii din incinta arenei, ceea ce se poate vedea si pe unele inregistrari tv).

- Oficialii arabi dau un comunicat prin care ii interzic lui Oli sa mai pregateasca vreodata in Arabia Saudita din cauza gesturilor sale care au adus prejudicii imaginii printului Sultan Bin Fahad Bin Abdulazis

-Regele sauditilor intervine pentru Olaroiu, iar antrenorul roman va fi reinstalat in functie cu o singura conditie: sa isi ceara scuze pentru incindentele petrecute dupa finala Cupei Coroanei Printului.

- Olaroiu isi cere scuze pentru comportamentul avut si se poate intoarce pe banca tehnica a celor de la Al-Hilal.


Ce spune Cosmin Olaroiu in legatura cu acest incident:

"Deocamdata sunt antrenorul lui Al-Hilal. M-am enervat ca nu mi-au lasat jucatorii sa intre pe teren si am plecat. N-am insultat pe nimeni, noi am fost insultati. Am scos tricoul pentru ca era cald. La televizor s-a facut tot scandalul. Tot timpul am spus tot ce am gandit, iar pe ei i-a deranjat comportamentul meu. Aseara (nr. vineri) patronul a fost la mine acasa, iar eu le-am spus ca vreau sa plec. Totul este o facatura a celor de la Al-Nasr Trebuie sa discut niste termeni in acest moment, am un contract cu ei. Se doreste plecarea mea, nu vor sa stau pe banca la finala. Daca m-ar demite ar fi bine. Am oferte multe din aceasta zona", a declarat Olaroiu la gsp.tv.

Fostul antrenor al Stelei a ajuns la Al-Hilal in iunie 2007, castigand un titul de campion si doua Cupe ale Coroanei Printului alaturi de formatia araba.

Vezi aici motivul pentru care Olaroiu a fost demis de la Al-Hilal:



Citeste mai multe despre   























9253 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Nu cred. (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 15:55)

    george [anonim]

    Nu cred.
  • +3 (11 voturi)    
    prostu' pana nu e si fudul.... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:03)

    bogdan [anonim]

    cand treci prin ghencea...uiti cum trebuie sa te comporti in civilizatie....
    • +4 (4 voturi)    
      Asta da interventie!! (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:54)

      Modjo [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Olaroiu a insultat Printul, iar regele (tatal printului), a sarit in apararea romanului!!!! ce chestie...
      • +1 (5 voturi)    
        Sunt vicepresedintele Arabiei Saudite... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 18:44)

        Sultan Bin Fahad Bin Abdulazis [anonim] i-a raspuns lui Modjo

        Mai amaratilor, acolo e regat nu republica si inca unul dintre cele mai inapoiate din lume, ideologia oficiala e wahabbismul, dupa precepte din evul mediu (sec.9-10).

        Draga Olaroiu, du-te la cine te plateste mai bine, scoate cat mai multi bani din buzunarul camilarilor, succes! Si bravo pentru rezultate!
    • +1 (3 voturi)    
      Civilizatie? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 19:53)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Ai fost cumva la arabi? Stii ce inseamna civilizatie acolo? Eu am fost. Statul arab este un stat feudal, nu civilizat. Acolo cultul personalitatii depaseste dimensiunile de pe vremea lui Ceausescu. Faptul ca ai sosele, cartiere de zgarie nori masini de lux etc. nu inseamna automat si civilizatie in sens occidental (de comportament).
      • 0 (0 voturi)    
        Civilizatie ? (Sâmbătă, 7 martie 2009, 12:57)

        Cineva [anonim] i-a raspuns lui gigi

        Subscriu.

        Sunt ramasi in urma cu cel putin 2000 de ani.
    • +1 (1 vot)    
      un alt p.d.v. (Duminică, 1 martie 2009, 14:51)

      roman [anonim] i-a raspuns lui bogdan

      Dl. Bogdan antrenorul echipei romanesti F.C. Ultra- Nationalism, a fost demis din urmätoarele motive:

      -a aruncat pe jos tricoul pe care era imprimat chipul viitoarei eurodeputate, fiicä a presedintelui Romaniei.

      - a refuzat sä ia parte la festivitatetea de premiere,

      -a urlat la fortele de ordine de pe stadion datoritä faptului cä incä nu ii scäzuse tensiunea si nivelul de adrenalinä acumulate in timpul meciului...

      Domn Presedinte, eu solicit sä-i täiati capul acestui nesimtit, intrucat nu accept sä atenteze nici mäcar gestual la adresa familiei noastre conducätoare.
      Dupä care ne unim cu Arabia Sauditä ca sä crestem venitul... pe cap de locuitor...
  • +3 (11 voturi)    
    cu sauditii nu te joci ! (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:16)

    limestone [anonim]

    Sunt in Arabia saudita de 3 ani si aici legea si regele sunt foarte respectati. ma mir ca nu a fost pedepsit mai aspru cu puscarie. Atata lipsa de respect si bune maniere greu de inchipuit daca nu ai sti ca personajul in cauza este rroman. Inca o data a avut noroc Olaroiu ca nu a gustat din atmosfera inchisorilor saudite. Aici daca furi iti taie mana dreapta.
    • 0 (4 voturi)    
      ce inseamna sa fii prost (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:26)

      Saleo Baxus [anonim] i-a raspuns lui limestone

      iti taie mana si iti da cu sare.
      si daca hotul este stangaci?
    • -1 (3 voturi)    
      ce lume dreapta ai acolo... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:11)

      zenboy [anonim] i-a raspuns lui limestone

      cred ca ne fura cuvintele si nu mai vedem aberatiile. pai asta e respect, cu forta? din cate imi amintesc se numeste dictatura si cultul personalitatii. iar barbarismului cu taiatul mainii pe la noi ii zice tortura.

      ori iti inchipui ca daca vreun seic superbogat fura cu amandoua mainile din dotare, deh, fiecare dupa posibilitati, atunci pateste ceva?

      scuza-mi ironia dar cat as fi eu de suparat pe tara noastra, cu toate mitocaniile, balcanismele, gainariile, impotenta ei, nu as da-i pe vreo aberatie din zona aia de-ar fi sa-mi tai mana.
    • +1 (5 voturi)    
      @LimeStone (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:27)

      Manole Buican [anonim] i-a raspuns lui limestone

      Si acolo, in tara aia, este pedepsita cu inchisoarea lipsa de respect si bune maniere? Sau asta declami dupa 3 ani de spalare a ce ti-a mai ramas din creier? Ce lege a incalcat? Ai putea sa-mi explici?
    • +1 (3 voturi)    
      sd (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 19:03)

      fd [anonim] i-a raspuns lui limestone

      sunt tigani in arabia saudita? cu legile astea cred ca nu au facut prea multi pureci pe aici :))
    • +1 (1 vot)    
      corectie (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 23:38)

      kllaus [anonim] i-a raspuns lui limestone

      respect nu inseamna frica si obedienta fata de dictator. Inseamna in primul rand respectarea valorilor.In acele tari singura valoare o reprezinta petrolul.
    • +1 (1 vot)    
      pentru limestone (Duminică, 1 martie 2009, 12:13)

      crestin [anonim] i-a raspuns lui limestone

      esti un tampit!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca nu furi cat trebuie... (Duminică, 1 martie 2009, 17:30)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui limestone

      adica de la cateva milioane de petrodolar, limita inferioarai, nu e cazul sa furi... hai sa ii tinem pe acesti harapi in tarile lor, si sa nu-i lasam sa zburde pe plaiurile romanesti. PS nici Stefan, nici Mihai nici ali domnitori ai moldovei si/sau Tarii Romanesti nu i-au lasat. Sa-si faca chip cioplit lai, acolo!
  • +2 (10 voturi)    
    Nu poti fi "Mitic", in toata lumea... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:17)

    Ovidiu [anonim]

    cand mergi la altii acasa, esti musafir si daca vrei sa stai acolo te porti frumos..

    Esti nesimtit si prost crescut, stai la casa ta...
    • -1 (7 voturi)    
      Hamangia (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:24)

      Hamangia [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ... asta zise un imigrant din stepele Asiei !
    • +1 (9 voturi)    
      so what? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:29)

      Mohamed Al Dreaq [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      a arunca cu un tricou nu inseamna ca esti nesimtit. da-l dreaq de tricou, putea fi imprimat si cu bucile printului, tot o carpa este.
      Olaroiu sa zica mersi ca n-a fost lapidat. sa-i sparg la nas de sauditi ingramaditi la creier.
      • 0 (2 voturi)    
        hilal (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:29)

        jiji [anonim] i-a raspuns lui Mohamed Al Dreaq

        Totul este o facatura a celor de la Al-Ittihad.
        Mancatorie peste tot!!!
    • -2 (6 voturi)    
      Mitic? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:30)

      Olaroiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Mitic este onor mama dumitale.
    • +2 (4 voturi)    
      noa binie, draghe.... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:02)

      brebe13 [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      printul ala nu e dumnezeu,ci poate doar un mic stalin-cit despre arabi ce sa zici daca vor ei sa te omoare pentru niste caricaturi-au ramas cred tot prin sec xvi
    • -1 (7 voturi)    
      MITIC? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:07)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Bai baieti (din Cluj in special!) aveti probleme cu faptul ca Sf. Dumitru este patronul Bucurestiului? Miticii au fost intotdeauna oameni descureti, bine imbracati (oare de ce a fost Bucurestiul Micul Paris si nu vagauna Kolovar?).
      Nenorocirea cea mai mare (mai groaznica decat un cutremur) este ca suntem invadati in ultimele luni de iobagi de Cluj care au ajuns "domni" la Guvern!
      Mai cioclofenderilor va mai trebuie 1000 de ani ca sa ajungenti unde erau miticii in perioada anteblica!
      Va pup pe portofel, c-asa zicea dom' Mitica!
  • +1 (3 voturi)    
    Lacatus (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:20)

    HAHA [anonim]

    ...trebuie sa se pregateasca. E clar, Lacatus trebuia sa plece, dar cine sa vina in locul lui? Catastrofa de Dorinel? NU, NU, va veni Oli. Partea proasta e ca la Steaua nu mai sunt jucatori, sunt niste gloabe.
  • +2 (4 voturi)    
    UNBELIEVABLY NUTS ! (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:39)

    Arabelu socarelu [anonim]

    :-)

    GO OLI GO!!!
  • 0 (6 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:42)

    mda [anonim]

    un taran..
    • +2 (4 voturi)    
      De ce... (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:01)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui mda

      Este taran? De ce jignesti taranii? Cum adica taran, bai nesimtitule? Ce au a face taranii care muncesc pamantul cu neuronul tau de la glezna? Stii care a fost situatia care a determinat reactia violenta? Ai citit numai un comunicat dar nu au fost anuntate si conditiile prealabile ce au dus la reactia cu pricina.
  • +1 (7 voturi)    
    golaneala (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 16:54)

    chostel [anonim]

    nu a durat mult si golanul s-a dat in stamba... probabil se credea pe marile arene sportive: Groapa, Ghencea...etc. Stau si ma intreb cum s-o fi descurcat cu semintele: si-o fi adus de acasa? Derbedeu, golan, huligan, needucat, japita, badaran,.... fotbalist intr-un cuvant! huuuoooo mars inapoi la liga lu mitica unde ti-e locul, sau liga inter-comunala....
    • -1 (1 vot)    
      3G (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 23:09)

      chostel 2 [anonim] i-a raspuns lui chostel

      am uitat sa mentionez:: Groapa, Ghencea, Giulesti, cele 3 mari centre culturale din Bucuresti!
  • +1 (1 vot)    
    lol (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:01)

    liviu_ [utilizator]

    cam tampit arabu...
    dar pe de alta parte stiam ca asa sunt...
    olaroiu trebuia sa stie ca nu tre sa faca asa ceva
  • +1 (1 vot)    
    ce rege? (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 17:11)

    srpc [utilizator]

    de unde reiese ca regele arab a sarit in ajutorul lui? nu e complet articolul sau care e cauza?
  • +2 (2 voturi)    
    Salutari din Arabia Saudita (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 18:44)

    spysoby [anonim]

    Olaroiul a gresit in mod grav.Ca a tipat la paznici e mizilic.Aruncatul tricoului de cistigatori si faptul ca n-a fost la ceremonia oficiala i-a suparat cel mai tare.Ei ardeau de nerabdare sa se fotografieze cu el.E un fel de moment al sponsorului daca vreti.In rest Arabia Saudita e asa cu e:o tara conservator islamica dar mai sigura ca Romania din pacate.Daca cineva face o infractiune e pedepsit exemplar.Dar cu o benzina foarte ieftina si in general destul de ieftina Iar restrictiile nu-i deranjeaza pe foarte multi:se pleca la baut si la femei in Bahrain si Emiratele arabe unite.
  • -1 (1 vot)    
    Becaliada (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 19:29)

    Dan [anonim]

    Se vede treaba ca prostia se ia prin contact direct... Iti urez succes...
  • 0 (0 voturi)    
    Our coach great ,Thank you. (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 23:36)

    Al-Hilal Fans [anonim]

    Thank you very very much Cosmin Olaroiu.
    We Love YOU FOREVER,We do not want you to leave Al-hilal

    You did not lost Al-Hilal ,
    BUT Al-Hilal lost you :(
    ,You are a great coach, so,I hope to be a coach of Romania,
    And see you in the World Cup,I would be happy, because I am with Romania and Italy of now . Good luck to Our coach great "Cosmin Olaroiu" WE Will not forget you.

    _ Al-Hilal Fans
  • 0 (0 voturi)    
    Our coach great ,Thank you (Sâmbătă, 28 februarie 2009, 23:52)

    Al-Hilal Fan [anonim]

    Thank you very very much Cosmin Olaroiu.
    We Love YOU FOREVER,We do not want you to leave Al-hilal

    You did not lost Al-Hilal ,
    BUT Al-Hilal lost you :(
    ,You are a great coach, so,I hope to be a coach of Romania,
    And see you in the World Cup,I would be happy, because I am with Romania and Italy of now . Good luck to Our coach great "Cosmin Olaroiu" WE Will not forget you.

    _ Al-Hilal Fans
  • 0 (0 voturi)    
    Olaroiu. . . . (Duminică, 1 martie 2009, 8:39)

    Vali Cel Batran [anonim]

    . . . . a crezut ca e malul Dambovitei unde daca esti fotbalist ti se inghite orice magarie! Sa zica merci ca nu a fost arestat sau mai rau impuscat de vreun fanatic. Eu il sfatuiesc sa-si ceara scuze si sa pupe mana sua orice parte anatomica a printului respectiv si dupa ce este iertat sa-si faca bagajele si sa o stearga de acolo, pentru ca la primul esec gestul sau va fi readus pe tapet. Arabul nu iarta niciodata si poate e mai bine asa, pentru ca la noi, conducatorii alesi sunt carpa de sters pe picioare pentru o gramada de terchea- berchea gen Badea sau Stan de la Antena 1.
    • 0 (0 voturi)    
      daca te-ar auzi tizul tau, Mircea, (Duminică, 1 martie 2009, 17:40)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      domnul Tarii Romanesti, s-ar intoarece din mormant, si, zau, ia sfecli-o, pentru ca acuzatia ar fi fost simpla: inalta tradare!

      PS in 1990, cineva a pus mancarea, la picnic, pe o poza de ziar a lui iliescu. Intamplarea s-a petrecut , undeva aproape de Calarasi. A fost vazut de cativa fani ai lui ilici, si era s-o pateasca. Noroc ca de atunci, majoritatea a scapat de aceste stalinisme in gabdire
  • 0 (0 voturi)    
    arabi (Luni, 2 martie 2009, 14:47)

    justice25 [anonim]

    Bravo,Oli,le-ai dat peste nas la musulmani! Occidentul iti respecta curajul!!!
    • 0 (0 voturi)    
      sunteti degeaba (Marţi, 3 martie 2009, 11:08)

      AbstrakT [anonim] i-a raspuns lui justice25

      daca am arata si noi poporul roman macar 30% din respectul care il au aia pentru viata si pentru persoane ..... am fii fost mult peste germania.. anglia ...franta si alte tari " occidentale " sa fii occidental nu inseamna neaparat ca esti mai tare!!! si la cum se comporta lumea prin occident ca nu mai au nici un "dumnezeu!" mai degraba noi traim in secolul 9.....incet incet dati spre comportamentul de maimuta ... si nu mai tineti cont de nimic ... sunt mult mai mari valorile unei vieti....