Liga Campionilor

Diferenta dintre Ribery si Mutu / Ribery: Le multumesc suporterilor francezi ca m-au aplaudat / Mutu: Aceasta este mentalitatea suporterului stelist, sa injure

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Joi, 11 decembrie 2008, 12:53 Sport | Fotbal

Ribery a fost aplaudat la scena deschisa pe Stade Gerland
Foto: AGERPRES
Frank Ribery si Adrian Mutu sunt cei mai importanti jucatori din nationala Frantei, respectiv a Romaniei. Ribery este componentul lui Bayern, Mutu joaca la Fiorentina. Francezul a marcat un gol si a dat o pasa de gol in partida de Liga Campionilor castigata de Bayern pe terenul lui Lyon cu scorul de 3-2, la pauza tabela aratand un neverosimil 3-0 pentru germani.

"Spectatorii de pe stadionul Gerland m-au aplaudat. Ma bucur si vreau sa le multumesc, m-au bucurat foarte mult pentru ca nu au uitat ca sunt francez si cand joc pentru Franta, toti incurajeaza echipa nationala. A fost primul meu meci impotriva unei echipe franceze si ma bucur ca am reusit sa marchez", a spus dupa meci, Frank Ribery care in Franta, a evoluat pentru Olimpique Marseille, rivala lui Lyon.

In Romania... "Aceasta este mentalitatea suporterului stelist, sa injure. Dedic victoria si fanilor dinamovisti, pentru ca si ei sunt fericiti pentru acest succes", a spus Mutu la finalul meciului Steaua - Fiorentina, unul in care spectatorii l-au injurat pe jucator ca la usa cortului si i-au dedicat o serie de mesaje jignitoare, dupa ce jucatorul jignise publicul din Ghencea inaintea meciului.

In Franta, Ribery s-a bucurat de respectul fanilor francezi, suporterii s-au bucurat de maiestria celui mai important jucator din nationala Frantei. In Romania, Mutu s-a bucurat de injuraturile fanilor stelisti, iar spectatorii nu au vazut nici macar o executie de efect al celui mai bun jucator al nationelei Romaniei... Ribery... Mutu... Lyon... Steaua...























983 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    diferente (Joi, 11 decembrie 2008, 13:02)

    mark [anonim]

    Ribery - european
    Mutu - manelist

    end of story
    • 0 (0 voturi)    
      adaugiri (Joi, 11 decembrie 2008, 14:47)

      s [anonim] i-a raspuns lui mark

      mark - ciumpalac

      ne dam singuri cu tesla in oua si dupaia ne intrebam de ce alte natii nu ne respecta. Nimeni in tara asta nu este apreciat cat timp traieste si din pacate numai dupa ce dam coltu lumea ne regreta.
      Hai spor!
      • -1 (1 vot)    
        Vezi si ce (Joi, 11 decembrie 2008, 14:52)

        releu [anonim] i-a raspuns lui s

        a facut Ribery la Europene si ce a facut Mutu...

        Asaq, ca mai dati-l in colo pe razgaiatul asta de Mutu si tot fotbalul.
        Pana nu pleaca Becali, Dragomir si Sandu, nu vad de ce nu ar fluiera si injura intr-una ?
        • 0 (0 voturi)    
          n-ai treaba (Joi, 11 decembrie 2008, 22:53)

          ciupe [anonim] i-a raspuns lui releu

          releule .. ce a facut mutu la nationala nu conteaza .. mai mult conteaza ce face nationala fara mutu .. ca n-ai pe altu la fel ca el .. da sa pui problema sa fie mai bun .. asa ca .. cu bine cu rele e omu nostru nu-l mai injurati si criticati ce face in viata personala droguri femei .. pt noi conteaza pe teren nu in afara terenului.
  • +2 (6 voturi)    
    alta diferenta (Joi, 11 decembrie 2008, 13:06)

    Floorin [utilizator]

    "suporterii" romani = romani
    suporterii francezi = europeni
  • +4 (4 voturi)    
    articol rautocios (Joi, 11 decembrie 2008, 13:06)

    mihai [anonim]

    articolul e rautacios... poate ati vrut sa ziceti diferenta dintre suporterii romani si suporterii francezi si nu "Ribery/Mutu". parerile personale ale ziaristilor ar trebui lasate la o parte cand comenteaza nu-i asa domnule Vlad Iepurescu? chiar credeti ca Mutu nu si-ar fi dorit sa fie aplaudat? sa fim seriosi.
  • +4 (6 voturi)    
    cine a inceput? (Joi, 11 decembrie 2008, 13:15)

    Floorin [utilizator]

    Oare cine a inceput sa umple ziarele cu declaratii ale "liderilor" de galerie care anuntau sus si tare ca Mutu va fi injurat in Ghencea? Mutu nu daduse nici o declaratie inca..
  • +4 (4 voturi)    
    Pentru ce? (Joi, 11 decembrie 2008, 13:15)

    Un Roman [anonim]

    E foarte usor sa duci totul la extrem. As putea spune ca e vorba de educatie dar la fel as putea spune ca e vorba si de respect. Respect al romanilor pt romani, respect al lui Adrian pt el si pt romani. Fiecare dintre noi trebuie sa depunem efort nu numai Adrian. Daca vrem schimbare in atitudine trebuie sa incepem cu persoana I.
    Pentru ce vorbele alea, pentru ce scandarile alea? Timpul trece si e cam greu sa il recuperam. Trebuie sa fim maturi si seriosi numai asa ne putem dovedi profesionalismul.
    • +1 (1 vot)    
      Respect+educatie=>Civilizatie.. (Joi, 11 decembrie 2008, 13:30)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Un Roman

      In momentul in care smecheria se va dovedi a fi rapusa de educatie si respect fata de orice..inseamna ca pasim pe prima scara a civilizatiei...
      Corect "Un Roman"!
      Bine punctat!
  • +1 (1 vot)    
    Adi Mutu (Joi, 11 decembrie 2008, 13:49)

    sophie [anonim]

    Daca ne aducem aminte..in meciul de la Florenta..fotbalistii stelisti au iesit de pe stadion fiind aplaudati de catre jucatori..si nu cred ca din admiratie ptr jocul lor..ci ptr ca Mutu..le-a cerut colegilor lui...sa faca asta...sunt convins ca daca Mutu dadea gol aseara,ar fi fost linsat..
  • 0 (0 voturi)    
    diferenta mare (Joi, 11 decembrie 2008, 14:41)

    claub [anonim]

    titlul articolului e bun, dar cred ca orientarea articolului e gresita.
    Pentru a justifica titlul cred ca e deajuns sa spun ca nu cred ca i-a trecut vreo secunda prin cap lui Ribery sa dedice victoria sau golul lui Olimpique Marseille, echipa unde a jucat inainte. Diferenta mare de caracter intre Mutu si Ribery.
    Si nu vreau sa iau apararea suporterilor stelisti dupa ce au facut aseara, dar nu cred ca s-au comportat deosebit cu Mutu, fata de alti jucatori care au trecut prin Ghencea. Daca Mutu era cel mai mare fotbaliator roman in viata si juca la Dinamo trebuiau sa-l astepte suporterii stelisti cu flori?
    Poate ati uitat afirmatiile facute de unii jucatori cand se-ntalnesc in meci direct: "E prietenul meu, dar pentru 90 de minute nu ne cunoastem". Si se mai si faulteaza unii pe altii.
    Asa ca ce vreti de la niste suporteri care nici macar nu-s prieteni cu Mutu?
  • +1 (1 vot)    
    Inca o diferenta (Joi, 11 decembrie 2008, 14:50)

    xyz [anonim]

    ziaristul francez si ziaristul roman.
  • 0 (0 voturi)    
    m-am saturat de mutu (Joi, 11 decembrie 2008, 16:32)

    unic [anonim]

    Ribery e fotbalist...Mutu e mai mult cu fainuta alba:):))))
  • 0 (0 voturi)    
    mutu ? (Vineri, 12 decembrie 2008, 9:41)

    alin [anonim]

    da' cine e Mutu pana la urma ?
    Mutu si mai cum ?
    asta ca sa fiu putin rautacios.
    oricum, e un fotbalist de mana a 2-a si caracter ..., nu prea.
    nimeni nu e de neanlocuit. asa ca nationala poate si fara el.