Celtic Glasgow a pierdut, duminica, in deplasare, meciul din etapa a 17-a din prima liga scotiana, dupa ce a fost invinsa de Hibernian, scor 2-0. Portarul lui Celtic, Artur Boruc a oferit faza etapei, gafand incredibil si permitandu-le gazdelor sa dechida scorul.

Rankin a deschis scorul in minutul 55, cand a sutat puternic din apropierea mijlocului terenului. Portarul Boruc scapa balonul si Hibernian preia conducerea. Dupa aproape un sfert de ora, Nish stabileste scorul final: 2-0.

Desi a pierdut, Celtic ramane pe primul loc, cu 43 de puncte. Rangers, ocupanta locului doi a oferit scorul etapei, invingandu-i pe cei de la Hamilton Academicalds FC cu 7-1, dar ramane insa la patru puncte distanta de Celtic.