Liga Campionilor, Pro Tv

FOTOGALERIE CFR Cluj - AS Roma 1-3 / Zarurile au fost aruncate

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2008, 18:29 Sport | Fotbal

Fotogalerie: CFR - AS Roma
Zarurile au fost aruncate. Alea iacta est! Varianta latina. Visul frumos al CFR-ului s-a transformat intr-un cosmar. Clujenii s-au trezit inghetati de frig din visul numit Primavara Europeana. Povestea s-a terminat aici. Asa a vrut Stancioiu, care a facut cadou italienilor primul gol, intr-un moment in care CFR era angrenat intr-un forcing promitator.

In primele cinci minute, Dubarbier, Trica si Kone au fost la un pas de a deschide scorul insa a facut-o Brighi in minutul 11. Stancioiu a iesit aiurea din poarta, Perrotta a fost primul la minge, i-a centrat lui Brighi care a indeplinit o simpla formalitate. Trica rateaza cu poarta goala ('19) iar Totti executa magistral o lovitura libera, plonjonul lui Stancioiu fiind doar pentru a se mai incalzi putin ('22). Atacurile gazdelor erau din ce in ce mai haotice, insa clujenii revin pe tabela la o faza care nu anunta nimic. Pereira a sutat in diagonala, Doni a respins gresit si Kone a marcat cu capul ('30). Tot el avea sa rateze incredibil din sase metri ('38). CFR incepe in forta si repriza a doua. Kone trimite putin pe langa ('48). Italienii au facut pasul inapoi si au lovit pe contraatac, prin acelasi Brighi, care a profitat de naivitatea apararii ceferiste ('64).

Reusita a pus capac meciului. Gazdelor nu le-a mai iesit nimic. Doar Muresan l-a mai incercat o data pe Doni cu un sut de la distanta ('79), dar in zadar. Roma obtine biletele pentrru Champions League chiar de la CFR Cluj, echipa care dupa primele doua meciuri a lasat senzatia ca poate produce surpriza preliminariilor. Imnul Ligii se aude pentru ultima oara in Gruia in acest an iar pentru clujeni, miza campionatului incepe sa fie din ce in ce mai mare.


'90+3 Final. CFR - AS Roma 1-3
'90 Stancioiu se opune de doua ori in fata lui Vucinici
'88 Baptista a tras pe langa poarta
'79 Doni a respins simplu sutul puternic expediat de Muresan
'75 Emmanuel Kone centreaza in plasa laterala
'71 Trica trage in plasa laterala
'64 Gol AS Roma! Brighi inscrie cu un sut la coltul lung din interiorul careului, dupa o pasa primita de la Totti: CFR - AS Roma 1-3
'57 se pare ca italienii au facut pasul inapoi si incearca sa conserve acest avantaj
'53 Muresan recupereaza o minge ce se ducea in aut, Dubarbier face un-doi cu Trica insa Mexes il deposedeaza pe argentinian cand avea prim-planul spre poarta
'47 actiune prelungita a oaspetilor, Dubarbier respinge din careu
'46 Kone trimite mingea cu capul putin pe langa poarta
'45 a inceput a doua repriza


'45 Pauza. CFR - AS Roma 1-2
'38 Kone rateaza incredibil din 6 metri!
'30 Gol CFR! Pereira trage in diagolana, Doni respinge si Kone reia in poarta din apropiere: CFR - AS Roma 1-2
'27 clujenilor nu le mai iese nimic, sunt marcati de primirea celor doua goluri
'22 Gol AS Roma! Totti executa magistral o lovitura libera lateral dreapta si plaseaza mingea in vinclu. Stancioiu plonjeaza pentru fotoreporteri: CFR - AS Roma 0-2
'19 Dubarbier patrunde pe stanga, centreaza in careu si Trica, cu poarta goala, reia pe langa
'16 Doni retine sutul lui Culio
'15 Doni iese din poarta pana la marginea careului si culege mingea de la picioarele lui Kone
'13 Stancioiu este fluierat de spectatori, iar galeria scandeaza numele portarului de rezerva, Nuno Claro
'11 Gol AS Roma! Stancioiu comite o gafa incredibila si iese neinspirat din poarta, Perrotta e mai inspirat, ajunge la minge, centreaza si Brighi inscrie in poarta goala: CFR Cluij - AS Roma 0-1
'5 Doni a respins incredibil sutul lui Kone
'3 actiune frumoasa a lui Trica, Doni a respins bolta clujeanului de sub transversala
'2 Dubarbier a trecut in viteza de Cassetti, a centrat si Juan a respins din fata lui Kone
'1 a inceput partida



CFR Cluj:
44. Stancioiu - 4. Panin, 20. Cadu, 27. De Sousa, 33. Alvaro Pereira - 31. Dani (Peralta '72), 6. Muresan - 7. Dubarbier (E. Kone '69), 10. Trica (Deac '85), 19. Culio - 17. Yssouf Kone
Rezerve: 1. Nuno Claro, 8. Peralta, 15. Alcantara, 22. Deac, 28. Emmanuel Kone, 99. Ruiz

AS Roma:
32. Doni - 77. Cassetti, 4. Juan, 5. Mexes, 22. Tonetto (Riise '86)  - 16. De Rossi, 20. Perrotta (Pizarro '89) - 33. Brighi, 19. Julio Baptista, 11. Taddei - 10. Totti (Vucinici '80)
Rezerve: 25.  Artur, 7. Pizarro, 9. Vucinici, 15. Loria, 17. Riise, 23. Montella, 24. Menez





21:32 Echipele au terminat incalzirea
21:10 Ambele echipe au iesit la incalzire
20:45 Formatiile de start:
CFR Cluj:
44. Stancioiu - 4. Panin, 20. Cadu, 27. De Sousa, 33. Alvaro Pereira - 31. Dani, 6. Muresan - 7. Dubarbier, 10. Trica, 19. Culio - 17. Yssouf Kone
Rezerve: 1. Nuno Claro, 8. Peralta, 15. Alcantara, 22. Deac, 28. Emmanuel Kone, 99. Ruiz

AS Roma:
32. Doni - 77. Cassetti, 4. Juan, 5. Mexes, 22. Tonetto - 16. De Rossi, 20. Perrotta - 33. Brighi, 19. Julio Baptista, 11. Taddei - 10. Totti
Rezerve: 25.  Artur, 7. Pizarro, 9. Vucinici, 15. Loria, 17. Riise, 23. Montella, 24. Menez


20:35 Suntem mandri de voi este mesajul pe care galeria CFR-ului l-a afisat pe gardul din fata peluzei
20:20 La Cluj este un ger de crapa pietrele iar in aceasta noapte se anunta temperaturi de -7 grade C
20:00 impresarul Victor Becali a declarat ca Nicolae Dica si-a dat acordul sa evolueze pentru CFR Cluj
























7238 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Cine se va califica ... (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 19:10)

    gigi [anonim]

    "Cine crezi ca se va califica din grupa CFR-ului?"

    Eeee, pai cum, evident ca CFR si Bordeaux, poate si Juventus Colentina cu putin noroc...
  • +2 (6 voturi)    
    Eu cred ca suntem prea mici (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 19:33)

    paul [anonim]

    deci nu cred ca putem spera la ceva.
    Mamaliga romaneasca explodeaza doar la 100 de ani asa ca mai e ...
  • -10 (20 voturi)    
    Ete si voi acum ! (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 19:50)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    S-au trezit si baietii astia campioni, dupa ce au mituit intreg turul 2007-2008, si vroiau sa faca "mooare performantza ieuropeana".

    De abea acum vede si campioana Romaniei, "Pomana CuFuRe" ce inseamna fotbal adevarat, cum este sa ajungi acolo prin munca altora, respectiv Rapid si Steaua care trag de fro 3 ani in coace sa aduca puncte fotbalului romanesc.

    Pentru diseara am si eu o incurajare sa le transmit pomanagiilor: FORZZA ROMA !
    • +2 (12 voturi)    
      ya ya (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 20:46)

      cfr [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      :)))
      ti-e ciuda mai
      a muncit rapidul si steaua de s-au rupt..in c....
      ete la ei acum!..ati vazut de ce sunt in stare? unii nu au intrat in uefa iar ceilalti au doar 1 punct in champions league:))))
    • +2 (12 voturi)    
      Puncte (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 20:57)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Pana una alta, CFR a facut o figura frumoasa in cupa campionilor, faza grupelor. Faptul ca Steaua si Rapid au contribuit la aducerea de puncte in clasamentul UEFA nu le da automat dreptul de a participa in cupele europene pentru urmatori 10 ani. CFR a fost campioana, cu sau fara ajutorul punctelor aduse de Steaua si Rapid, ar fi jucat in cupa campionilor, probabil nu direct in grupe. Cat despre spaga din campionatul intern, Omul cu Valiza e de la Steaua nu de la CFR.

      Urez mult noroc echipei clujene.
    • -2 (12 voturi)    
      ete ...cine vorbeste !!! (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 21:00)

      vali [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Si daca va castiga CFR-ul promiti miticule sa inveti limba romana? Daca nu poti cara-te la macaronari!

      Cat despre mituire...asta se practica la capitala. Numele de Jiji iti spune ceva?
      • +3 (7 voturi)    
        despre echitate (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:50)

        anonimus [anonim] i-a raspuns lui vali

        Dl Vali,nu ar trebui sa-l ignoram pe "tata Jean" (Padureanu)....."parintele fondator" al "cooperativei" din fotbalul romanesc ;)
        Sau poate Dvs credeti ca dl colonel de securitate,Iuliu Muresan, este un sfant.
        Tot fotbalul romanesc este intr-o mizerie morala generalizata; suporteri,jucatori,patroni,administratie federala...
        Minden jot, Vali :)
      • 0 (2 voturi)    
        IOI....ishtenem.....sau cum s-o scrie... (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 23:53)

        cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui vali

        Merem la site-ul UEFA....care UEFA....ala cu noooooo............hauuuuuuu......hauuuuuuuuuu....si pe cine vedem si v-om vedea?????
    • +3 (11 voturi)    
      ESTI UN FRUSTRAT (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 21:36)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      Daca s-a luptat atat de mult Rapidul si Steaua cum de nu au produs ceva rezultate mai concrete, la valoarea lor? Inseamna ca au tras degeaba !!!

      Tot ce a facut CFR-UL e pe munca lor, pe seriozitatea si constanta de care au dat dovada, o echipa fara aere de mai vedere, niste conducatori de club care nu se baga peste antrenor ca si schzofrenicul de gigi sau ca si retardatul copos.
      CFR-UL e rezultatul muncii aside al acestor formidabili baieti care fac acum o poveste frumoasa si care aduc un plus fotbalului romanesc, fara vesncilele fitze ale echipelor de MITICI !!!

      FORZA CFR, SUNTEM ALATURI DE TINE IN SEARA ASTA INDIFERENT DE REZULTAT !!!
      Cine a fost pe stadionul din Cluj la meciul cu Manchester utd stie ce inseamna cu adevarat o atmosfera de Champions League
      • -2 (10 voturi)    
        esti un expert (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:48)

        Surfer 2 [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Fii atent stimabile, ca le cam incurci ! Manchester United n-a fost niciodata în Cluj-Napoca. Esti un mare expert daca îi confunzi pe baietii lui Sir Alex cu cei de la Celsky ! Mai documenteaza-te inainte de a arunca astfel de perle, faci Transilvania de rusine.
        Cât despre munca, seriozitatea sau constanta cfr, ce sa mai vorbim : au furat pe fata în turul campionatului trecut 5 partide (cu arbitrii manjiti), iar în retur s-au inteles cu dinamistii sa le ofere campionatul pe tava.
        Asa ca ciocul mic, las-o frânta ca ti-am dres-o ! Hai U Cluj - adevarata reprezentanta a orasului - per siempre ! Apropos, câti ani de prima divizie aveti, stimati abonati la diviziile inferioare ?
  • -5 (17 voturi)    
    Cu-Fu-Reala pomanagiilor (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:31)

    pax.5 [utilizator]

    De haram ati venit, de haram v-ati topit. S-a aratat pricina, din pacate. Deci victoria de pe Olimpico a fost doar intamplatoare . . . Hai Pandurii Tg. Jiu ! Vae victis, cfr ! Reveniti degraba-n «C» !
  • 0 (8 voturi)    
    bravo C>F>R> (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:51)

    acidutzu [anonim]

    Se poate inimpla orice ,dupa aspectul jocului bravo baieti,va comportati ca niste adevarati fotbalisti,cu o singura precizare va trebuie si portar de CL
  • -1 (7 voturi)    
    hai CFR (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 22:56)

    din moldova [anonim]

    sunteti cei mai buni
  • -2 (8 voturi)    
    Fir-ar sa fie (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 23:20)

    moroshanK [anonim]

    N-a stiut Trombetta sa faca un meci italienesc...de un 1-0 macar....chiar cu alta echipa din Cizma?
    Nuuu, el trebuia sa faca spectacol....Ei si ce, la ce e bun spectacolul facut de CFR? Asta se uita....
  • +2 (8 voturi)    
    Praf... (Miercuri, 26 noiembrie 2008, 23:41)

    Anton [anonim]

    Şi praful s-a aleeees de toooot! :)
    Nu prea au echipele româneşti ce căuta în CL... cel puţin după toate indiciile.
  • 0 (10 voturi)    
    Felicitari (Joi, 27 noiembrie 2008, 0:26)

    horhalau [utilizator]

    Felicitari CFR-ului, singura echipa romaneasca care joaca fotbal.
    • +1 (3 voturi)    
      intradevar... (Joi, 27 noiembrie 2008, 9:31)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui horhalau

      datorita sansei, s-a intamplat odata sa bateti pe roma acolo....
      dupa restul meciurilor s-a dovedit ca primele au fost o intamplare... ce sa mai nu merita nici o echipa romaneasca sa fie in cupele europene, si nici nationala...
      trebuie intai sa invatam sa jucam fotbal si apoi sa scoatem capu in europa...
      este trist ce se intampla dr cu jignirile, acuzatiile, valizele etc din liga I nu putem aveam pretentii la mai mult
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Joi, 27 noiembrie 2008, 6:57)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Si asa s-a sfarsit visul european al CuFuRe-ului Pomanagiu.

    Bravo Baietsi !
  • +3 (3 voturi)    
    am revenit la "normal"... (Joi, 27 noiembrie 2008, 9:28)

    liviu_ [utilizator]

    adica in anonimat...
    si dupa 1-2 pe olimpico ce sperante aveam... cu 7 echipe in uefa in preliminarii... speram la 1 in optimi, vreo 3 in optimile uefa etc.... si s-a ales prafu....

    s-a dus inca un sezon... pentru a mia oara: poate la anu o sa fie altfel...

    acum sa revenim la liga lui mitica: cu valize, cu blaturi cu, cu scandaluri, cu jigniri si acuzari, cu un fotbal de divizia B etc...
    • +1 (5 voturi)    
      mai este o sansa (Joi, 27 noiembrie 2008, 10:10)

      asd [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      stai ca mai este o sansa, Steaua daca invinge in Ghencea merge in Cupa Uefa, asa ca inca se mai poate de sperat ... sper ca Dorinel sa faca un meci bun ...
      • +1 (1 vot)    
        mai sincer... (Joi, 27 noiembrie 2008, 12:45)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asd

        desi sunt dinamovist m-ar bucura ca macar o echipa sa faca ceva in cupele europene...
  • +1 (3 voturi)    
    Dar a fost frumos... (Joi, 27 noiembrie 2008, 11:15)

    Alinuta [anonim]

    A fost un meci frumos si spectaculos, in care CFR a jucat ceva. Spre deosebire de Steaua. Ziceti-mi si mie daca ati mai vazut un meci la asa un nivel european in care sa existe o diferenta atat de mare intre 2 echipe cum a fost cea dintre Bayern si Steaua.
    • +1 (5 voturi)    
      Cat ziceai ca ... (Joi, 27 noiembrie 2008, 11:42)

      Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui Alinuta

      ... s-a terminat ?

      Aa .. 1-3 .. Pai atunci stai jos ! Nota 4 !
  • 0 (2 voturi)    
    Daca ... (Joi, 27 noiembrie 2008, 12:36)

    ta31 [utilizator]

    patania cu Roma era putin altfel, aceleasi rezultate dar sa fi fost intai la noi si pe urma la ei, ar fi laudati de multi..