Dorinel Munteanu, prezentat oficial la Steaua: Vreau sa castig meciul cu Dinamo, echipa nu este in criza/ Gigi Becali: Timisoara joaca bine cu ciurucurile de la Steaua

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 27 octombrie 2008, 14:03 Sport | Fotbal

Cat va rezista Dorinel in Ghencea?
Foto: AGERPRES
Steaua are oficial antrenor principal, Dorinel Munteanu fiind prezentat in cadrul unei conferinte de presa care a avut loc, in cursul zilei de luni, la sediul militarilor din Aleea Alexandru. Munti este multumit de lotul pe care il gaseste in Ghencea, vrea victorie cu Dinamo si spera sa ia campionatul. De cealalta parte, Gigi Becali are incredere in noul tehnician, dar este nemultumit de faptul ca Timisoara joaca fotbal de calitate cu ciurucurile luate de la formatia ros-albastra, in timp ce vicecampioana Romaniei cumpara tot ce este mai bun, dar nu impresioneaza.

14.10 Dorinel si Gigi Becali intra in sala cu o intarziere de 10 minute.


14.15 Gigi Becali: Dorinel va face treaba la Steaua. Avem nevoie de liniste la club. Dorinel nu a facut niciodata niciun blat. Terminati cu prostiile ca nu fac eu echipa in Ghencea.

14.15 Dorinel Munteanu: Vreau sa vorbesc putin si sa fac mult, am ales Steaua pentru ca este o mare provocare. Vreau sa arat ca sunt in stare si ca pot sa pregatesc aceasta formatie. Steaua nu este in criza, voi discuta cu baietii si totul se va rezolva. Vreau neaparat sa castigam meciul cu Dinamo.

14.20 Gigi Becali: Eu hotarasc pe cine trimit la echipa a doua, nu antrenorul. Bine, vorbesc si cu el si tin cont de parerea lui. Neaga va veni la prima echipa, Dorinel vrea sa vada daca poate sa-l readuca in prim-plan.

14.21 Dorinel Munteanu: Toti jucatorii au sanse egale, vom vedea cine va pleca si cine va ramane la Steaua. Criticile ma intaresc, de aceea am venit la Steaua, pentru ca nu imi este frica de provocari. Rezultatele vor vorbi pentru mine. In continuare consider ca echipa nu este in criza. Nu-mi fac mari probleme.

14.23 Gigi Becali: Vreau in continuare locul 1. Niciodata nu mi-am luat gandul de la el. Daca batem pe Dinamo venim la trei puncte.

14.24 Dorinel Munteanu: Obiectivul meu este campionatul si Champions League. Nu am prea multe ce sa schimb la Steaua. Lotul este valoros, trebuie sa fim concentrati si sa castigam partida cu Dinamo. Vreau sa pun in aplicare sistemul 4-3-3 si in Ghencea. Reactia spectatorilor la meciul cu Buzaul este una normala. Marius Lacatus a facut o treaba buna la echipa, este un personaj emblematic la Steaua.

14.26 Gigi Becali: Nu regret ca a plecat Lacatus, daca insistam nu isi dadea demisia. Marius a vrut sa revina la echipa in primele doua zile dupa ce a plecat. Nu l-am lasat sa vina inapoi, era urat pentru el, iar eu tin la omul Marius Lacatus. A plecat si gata. Timisora joaca bine cu ciurucurile de la Steaua si bate pe CFR Cluj, iar eu am luat crema de la Galati si nu bat Clujul. Deci, nu-mi pare rau ca a plecat Marius. Lacatus si Adrian Ilie l-au adus pe Arthuro, desi puteam sa-l tin pe Pepe Moreno. Ai rezultate, stai la Steaua, nu, ciao! Asta e deviza mea, castigi si esti primul meriti sa ramai in Ghencea. Suporterii care m-au injurat nu mai primesc bani pentru avion si deplasari. Ati vazut ca nu a fost blat cu Gloria, eu asa ceva nu fac. Am facut egal cu Buzaul pentru ca sunt un om corect.

14.39 Aurel Marinescu, impresar Dorinel Munteanu: Nu vreau sa se faca speculatii ca negocierile au fost usoare pe linie de partid. Legatura politica pe care o am cu Gigi Becali nu a avut treaba cu venirea lui Dorinel in Ghencea. Am stiut cand si ce sa vorbesc cu domnul Becali.

14.42 Dorinel Munteanu: Am incredere in lotul pe care il am. Vreau doar sa fie sanatosi, ma gandesc la meciul cu Dinamo acum. Nu ma sperie niciun joc, toate sunt grele. Nu m-am gandit la niciun transfer pana acum.

14.45 Gigi Becali: Il iau pe Alex Piturca daca el crede ca va face fata la Steaua, dar cred ca va sta pe banca. Eu i-am promis, si in iarna il iau, Dorinel il vede si stabileste daca va ramane sau nu in Ghencea. E mult mai usor sa fii critic decat artist. Daca nu mai dam bani pe transferuri, iar Dorinel ia campionatul, atunci are 300.000 de euro bonus.

14.48 Dorinel Munteanu: Cei de la Cluj m-au inteles, am plecat in conditii amiabile. Vreau in primul rand sa castig campionatul, dar mai sunt si trei partide importante in Champions League.

14.52 Gigi Becali: Secunzii nu sunt apreciati, nu au aceeasi autoritate. L-as fi lasat pe Pedrazzini antrenor la Steaua, dar nu putea sa ii tina in mana pe jucatori.























2861 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    intrebare (Luni, 27 octombrie 2008, 14:37)

    lucian11 [utilizator]

    era geanta cu bani pe masa sau de ce ii sticlesc ochii asa?

    isi freca si mainile de zor? ca nu se vede in poza asta...
  • +1 (1 vot)    
    chiar nu e nimeni cu demnitate in tara aia ? (Luni, 27 octombrie 2008, 14:57)

    meh [anonim]

    nimeni nu poate sa ii spuna "NU" oierului ?
    de fapt, nici nu e de mirare ... la o tara de slugi, de lingai si cersetori care asteapta doar pomeni ... la ce sa te astepti ?
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Luni, 27 octombrie 2008, 15:11)

    Teo [anonim]

    Felicitari lui Dorinel pentru cum juca, sper sa fie mai bun antrenor decat Hagi sau Lacatus (care dupa parerea mea ar fi trebuit pastrat). DAR: Steaua nu are nevoie de antrenori noi, de alti jucatori are nevoie, de unii care sa joace, nu "vedetele" de pe teren care joaca bine numai cand e vorba de echipe mari si stau cu morcovul in fund sau cu valiza de bani sub banca la sfarsit de campionat.

    La banii pe care ii primesc lunar (mai multi bani decat castig eu si tot neamul meu la un loc) ar trebui sa faca ture cu adversarii in carca, la propriu. Dar ce sa faci, banii schimba omul si au uitat de unde au plecat. Bine ca acum ii taxeaza pentru munca pe care o fac, poate redevine Steaua la gloria de alta data.
  • 0 (0 voturi)    
    cica demnitate (Luni, 27 octombrie 2008, 16:00)

    dan [anonim]

    de unde atata demnitate cand te ascunzi sub masca anonimatului si comentezi,nu sunt fan becali dar ai vazut conferinta de presa ? nu avea dreptate ce sa spuna mai mult , dar la noi nu se munceste la nimic se asteapta numai pomana indiferent in ce domeniu, suntem un popor puturos si plin de fumuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Deja Vu (Luni, 27 octombrie 2008, 16:17)

    Autogreen [anonim]

    Va avea acelasi traseu ca si Lacatus, nu e usor sa lucrezi cu becali.
  • 0 (0 voturi)    
    succes Dorinele (Luni, 27 octombrie 2008, 17:48)

    blu [anonim]

    o provocare cum este Steaua in UCL si la lotul pe car eil are cred ca depaseste cu mult valoarea contractului si a-l avea ca patron pe Gigi B. CIne isi doreste sa reuseasca ceva in viata cred ca intelege ce zic.
    Daca Steaua avea rezultate nu plecau nici Hagi, nici Laca, Becali le-a dat bani sa ia jucatori. Echipa nu merge. Nu cred ca Gigi s-a bagat atat de mult incat echipa merge asa de rau. Are defecte mari becali dar nu cred ca un antrenor bun nu poate ridica steaua.
  • 0 (0 voturi)    
    Respect (Luni, 27 octombrie 2008, 17:56)

    Ion [anonim]

    A fost a vreme cand aveam respect pentru Dorinel, acum cand vad ca se duce cu plocon la Oierul de frunte am pierdut orice respect pentru cel care odata avea o umbra de decenta.
    Nu pot sa prevad o alta derulare a lucrurilor decat ceea ce s-a intamplat cu Hagi si Lacatus. Becali e genul de individ fara scrupule care a pus mana pe bani dar e prost crescut si cu minte putina.
    • 0 (0 voturi)    
      Bani pe mâna prostului (Marţi, 28 octombrie 2008, 3:29)

      pax.5 [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      Are dreptate Ion, îmi aduc aminte ca bunicul meu spunea : "Cel mai cumplit lucru pe asta lume, este când dai bani pe mâna prostului". Oierul nu este chiar asa de prost, dar este complet needucat, fara scrupule si de o mitocanie cum numai la stâna se mai poate afla. Face eforturi sa se cizeleze, dar cred ca nici profesorul Higgins (care a reusit sa transforme florareasa mahalagioaica Eliza Doolitle într-o "fair Lady") nu ar putea sa-l ridice la nivelul unei fiinte civilizate. GB este si va ramane un rudimentar agramat si incult, un primitiv, un coleric si un mitocan perfect, lipsit de cel mai elementar bun simt, ahtiat dupa bani, cu care considera ca poate sa-si permita orice in aceasta lume.
      Nu cumva acest individ este prototipul "omului de tip nou", sechela sinistra a regimului de trista amintire ? Sunt tot mai multe voci care considera ca acest avorton limbut ar trebui strivit ca un paduche, prejudiciind enorm imaginii Ro in lume. Ei, care te bagi ?
  • +1 (1 vot)    
    Ich wünsche Ihnen ein gutes Glück ! (Luni, 27 octombrie 2008, 20:15)

    Patrick [anonim]

    Asta ne trebuia, un antrenor de scoala germana. Dorine, primeneste lotul, refa încrederea în posibilitatile lor reale, câstiga vestiarul si cladeste o atmosfera adecvata în vestiar. Asigura schimbul de mâine, bazeaza-te pe tinerii de prespectiva pe care sa-i rodezi în campionatul intern : Stancu, Ionescu, Szekely, Ochirosii, Bicfalvi, Tatarusanu etc. Promoveaza-i pe pustii formidabili care fac furori la juniori. Invata-i pe toti sa lupte fara menajamente pentru fiecare minge, indiferent de adversar, de scor sau de minut.
    Scoate untul din «veterani», Dorine ! Si mai ales aerele de mari vedete. Care rezista, bine, care nu, salut ! Cladeste o linie mediana laborioasa si polivalenta, care sa participe eficient la ambele faze ale jocului. Si în special obliga-i pe TOTI componentii echipei sa faca si faza ofensiva, si cea defensiva, în functie de situatia din teren. Un exemplu elocvent este «gradinita» lui Arsene Wenger, unde Adebayor vine cu regularitate în propriul careu când jocul o cere. Suntem într-o perioada când fotbalul total revine în actualitate.
    Vrem performanta ? OK, atunci la munca fara menajamente. Ruleaza lotul pentru a avea mereu în teren oameni proaspeti. Schimba-le mentalitatea de est-europeni timorati într-una de winners ! Si rezultatele nu vor întârzia sa apara ! Succes si multa diplomatie în relatiile cu gigel berbecel.