Steaua - Galatasaray 1-0 / Magica Steaua, al treilea sezon consecutiv in Champions League

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 august 2008, 18:46 Sport | Fotbal

Lacatus isi manifesta bucuria la finalul meciului cu Galata
Foto: AGERPRES
Steaua Bucuresti invinge cu 1-0 pe Galatasaray, prin reusita lui Banel Nicolita din minutul 57, si declanseaza fiesta in Ghencea. Sub privirile unui Gigi Becali epuizat vizibil de o partida nebuna, vicecampioana Romaniei accede in grupele Champions League pentru al treilea an consecutiv, acolo unde va da de o alta echipa din Liga 1, CFR Cluj.


Fluier final de partida, Steaua - Galatasaray 1-0 dupa reusita lui Nicolita din minutul 57!

Turcii ataca haotic, in timp ce Radoi, Goian si compania sunt aproape de a treia prezenta in grupele Champions League

Elevii lui Marius Lacatus s-au jucat cu ocaziile mari de gol in acest final de partida

Min 89 Tiago este blocat in ultimul moment de apararea turca

Min 86 Sutul lui Dayro Moreno este scos in corner cu un reflex deosebit de Ercetin

Min 84 Umit Karan vede cartonasul galben dupa un fault asupra lui Dorin Goian

Min 82 Iese Ovidiu Petre si intra Tiago Gomes

Min 80 Goian rateaza din sase metri, iar in faza urmatoare primeste cartonasul galben

Min 79 Schimbare la Steaua: iese Arthur si intra Bogdan Stancu

Min 78 Ocazie monumentala a Stelei, Arthur si Dayro Moreno rateaza din postura de unu la unu cu portarul oaspetilor. Ramane 1-0.

Min 76 Hasan Sas primeste cartonasul galben dupa mai multe proteste, iar acum este cel mai huiduit fotbalist al oaspetilor

Min 75 Zapata respinge o minge periculoasa pentru poarta stelista, iar in faza urmatoare Dayro Moreno suteaza slab iar Ercetin prinde fara emotii

In aceste momente oaspetii joaca intr-un sistem 4-4-3 dupa intrarea lui Hasan Sas

Min 71 Schimbare la Galatasaray: intra Hasan Sas si iese Lincoln

Min 70 Nicolita rateaza sansa de a face 2-0, iar in faza urmatoare Mihaita Nesu primeste cartonasul galben

Min 67 Schimbare la Steaua: iese Toja si intra Sorin Ghionea. Este o mutare cu profil defensiv facuta de Marius Lacatus, cel care vrea in aceste momente sa inghete jocul

Min 65 Lovitura libera pentru Galatasaray, executa Lincoln dar Meira rateaza tinta. Ramane Steaua - Galatasaray 1-0

Oaspetii nu mai au ce pierde, in aceste momente ei ataca cu toate liniile

Min 59 Schimbare la Galata: intra Umit Karan si iese Akman

Min 57 GOOOOOOOOL Steaua! A marcat Banel Nicolitaaaa!


Turcii asediaza de cateva minute poarta stelista, dar pe rand Goian si Radoi indeparteaza pericolul

Min 53 Arthur trimite cu capul in transversala portii aparate de Ercetin. Cea mai mare sanse de gol pentru Steaua

Min 50 Centrarea lui Nesu este respinsa in ultimul moment de apararea turca din fata lui Moreno

Min 47 Dayro Moreno suteaza peste poarta lui Ercetin

A inceput repriza a doua

Fluier final de prima repriza. Steaua - Galatasaray 0-0. In acest moment echipa lui Lacatus se afla in grupele Ligii Campionilor

Min 41 Banel Nicolita primeste cartonasul galben

Min 39 Lovin rateaza sutul dintr-o pozitie favorabila (se afla la aproximativ 20 de metri de poarta lui Ercetin

Min 38 Lovin il blocheaza pe Cetin

Min 34 Nicolita centreaza din nou , dar Meira intervine si degajeaza balonul

Min 33 Centreaza Lincoln, Zapata iese gresit, dar mingea ocoleste spatiul portii. In faza urmatoare Nicolita intervine salvator la sutul lui Kewell

Min 28 Nicolita centreaza, dar Topal respinge pericolul

Min 25 Toja ii paseaza lui Arthur, cel care suteaza foarte aproape de poarta turcilor. Cea mai mare ocazie de gol a Stelei

Min 24 Corner pentru Steaua, executa Nicolita iar Goian trimite cu capul mult pe langa poarta lui Ercetin

In primele 23 de minute de joc apararea Stelei a functionat ireprosabil

Min 22 Ovidiu Petre primeste cartonasul galben dupa un hent facut la jumatatea terenului de joc

Dupa un inceput ezitant, Steaua incepe sa echilibreze vizibil disputa

Min 18 Arthur nu ajunge la o minge centrata de Petre Marin

In acest moment pe stadion sunt prezenti 22.850 de spectatori

Min 16 Turan primeste cartonasul galben

Min 13 Radoi respinge in corner o minge care ii era adresata lui Nonda. Acelasi jucator trimite cu capul peste poarta lui Zapata in faza imediat urmatoare

Min 13 Sutul lui Dayro Moreno este blocat de Linderoth

Min 11 Lovitura libera pentru Steaua, executa Nicolita, dar apararea Galatei respinge

In primele 10 minute elevii lui Marius Lacatus au reale probele in a depasi jumatatea terenului de joc, turcii fiind foarte agresivi

Min 7 Lincoln suteaza de la aproximativ 25 de metri, dar mingea trece departe de poarta lui Zapata

Galatasaray incepe partida cu un presing sufocant, aparatorii oaspetilor aparandu-se la 30 de metri de poarta lui Ercetin

Min 1 prima actiune a gazdelor, centrarea lui Arthur nu ajunge la Toja

Atmosfera deosebita pe arena din Bulevardul Ghencea, peste 20.000 de spectatori incearca sa o ajute pe Steaua sa se califice in grupele Champions League

Partida a inceput la ora 20.45

Steaua: 1 Zapata, 3 Dorin Goian, 6 Mirel Radoi (cpt), 8 Ovidiu Petre, 10 Dayro Moreno, 11 Arthur Bernhardt,  14 Toja, 15 Nesu, 16 Nicolita, 18 Petre Marin, 20 Florin Lovin. Antrenor Marius Lacatus.

Galatasaray:
1 Ercetin, 5 Fernando Meira, 6 Tobias Linderoth, 10 Lincoln, 14 Topal, 18 Akman (cpt), 19 Kewell, 20 Shabani Nonda, 22 Balta, 66 Turan, 76 Servet Cetin. Antrenor Michael Skibbe.
























14237 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Perfect (Miercuri, 27 august 2008, 22:42)

    Weather [anonim]

    Un rezultat excelent.Becali nu mai are cum sa plece din Ghencea,iar cu el in frunte si cu ceata lui de nebuni Steaua va ajunge fara indoiala de risul lumii
  • +2 (10 voturi)    
    bravo (Miercuri, 27 august 2008, 22:42)

    george [anonim]

    bravo, nu am avut emotii puteau sa mai joace vreo 2 ore si turcii tot nu marcau, aparare exemplara! bravo
  • +2 (10 voturi)    
    ne-am calificat :) (Miercuri, 27 august 2008, 22:43)

    luxdesign28 [anonim]

    Uraaaaaaa ne-am calificat ! ... Hai Steaua :)
  • -3 (11 voturi)    
    final (Miercuri, 27 august 2008, 22:44)

    Adriana [anonim]

    Hei va propun sa ii clonam pe Nicolita si Radoi si sa ii distribuim in campionatul intern. Asa vom avea un al doilea campionat intern in Champions League. Multa bafta in continuare Steaua!
  • -2 (10 voturi)    
    :D (Miercuri, 27 august 2008, 22:46)

    Keanutza [anonim]

    :D :D :D
  • +3 (7 voturi)    
    Bravo STEAUA!!!!! (Miercuri, 27 august 2008, 22:48)

    Dinu [anonim]

    Forza Steaua!!
  • +2 (10 voturi)    
    Bravo Steaua (Miercuri, 27 august 2008, 23:01)

    huangdi [anonim]

    @Weather va lasam pe dvs sa antrenati Steaua daca sunteti asa priceput ,sunteti cazul tipic de roman care se pricepe la 3 lucruri:politica,sex si fotbal.
    Hai ROmania,Hai Steaua
    • +2 (4 voturi)    
      anti-becali (Joi, 28 august 2008, 10:27)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui huangdi

      are drepate @Weather. meritul este al jucatorilor iar steaua putea fi mai sus in topul si mai de mai mult timp. are si merite becali dar a si destabilizat echipa de multe ori.
  • -1 (15 voturi)    
    ofasid cat casa poporului (Miercuri, 27 august 2008, 23:16)

    arbitrul de tusa [anonim]

    Victorie superba cu un gol dintr-un ofsaid cat Casa Scanteii. Mi-a placut ca functioneaza legea Compensatiilor: cel mai prost jucator din istoria Stelei a dat si golul.
    • -1 (3 voturi)    
      confuzie (Joi, 28 august 2008, 10:46)

      Gepeto [anonim] i-a raspuns lui arbitrul de tusa

      Te rog sa te decizi. A fost cat casa poporului, sau cat casa scanteii. Ai vazut meciul la televizor unde Antena 1 a exersat noua jucarie cu grafica, pe care nu o stapaneste prea bine. Banel a fost in ofsaid, s-a retras si apoi a tasnit la interceptie, nefiind in ofsaid in momentul in care a fost sutata mingea. Dunga trasa de grafica a fost plasata la o fractiune de secunda dupa ce mingea a fost lovita si Banel, care intuise pasa trecuse de ultimul jucator advers.
      Se pare ca esti un carcotas. Banel nu este o vedeta internationala, dar nici prost nu este.
      • +1 (1 vot)    
        mda... (Joi, 28 august 2008, 15:23)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Gepeto

        Eu cred ca a fost un pic de ofsaid la faza golului, dar nu conteaza prea mult. Cel mai tare m-a distrat tembelismul comentatorului care incerca sa explice de ce jucatorul parea in ofsaid: "e gresita grafica, e gresita grafica".

        M-am oripilat tot meciul la comentariile tampite, cateva exemple: "un fault cinic", "s-au compensat sansa cu ghinionul" (cand Steaua a avut bara), "[nu mai stiu ce jucator] a muncit ca un salahor" si multe altele.

        Si inca ceva: cine era cretinul ala (de dupa panourile publicitare)- care a aruncat mingea intr-o parte in loc sa o ofere adversarului care avea aruncare de la margine? Taranism total. Mi s-a parut mie sau era cumva Mihaita Plesan?

        Felicitari Steaua si succes in CL!
  • +2 (6 voturi)    
    bafta in UE FA (Miercuri, 27 august 2008, 23:42)

    Adi [anonim]

    Bafta Steaua! Hai CFR!
    UE, borcea!
  • 0 (10 voturi)    
    halal (Miercuri, 27 august 2008, 23:53)

    cristi [anonim]

    Sa se bucure toti burtosii scuipatori de seminte.
    Mie mi-e sila
    • 0 (10 voturi)    
      halal (Joi, 28 august 2008, 1:07)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Tie ti-e sila iar noua ne este sila de tine :)))
      • 0 (4 voturi)    
        Sila (Joi, 28 august 2008, 6:57)

        Romanu' [anonim] i-a raspuns lui Marius

        Voua va e sila de el si mie mi-e sila de sila voastra!
        P.S. Nu incercati sa va fie sila de sila silei ca imediat, ca roman, imi va fi sila de sila silei silei!
  • -1 (5 voturi)    
    Auguri!! (Joi, 28 august 2008, 7:15)

    Crapu' [anonim]

    Inca o data, prin calificarea in grupele C.L., Steaua a demonstrat ca a fost , este si va fi Academia de Fotbal a Romaniei.
    Le doresc ambelor echipe romanesti sa depaseasca faza grupelor, iar Stelei sa faca tot posibilul sa nu se opreasca decit in finala, pentru a ne bucura ca acum doua decenii de performantele ei.
    Mult succes si drum lung in UEFA pentru echipele noastre. De ce spun un drum lung? Fiindca, vorba aia: ciinele moare de drum lung si Borcea de grija altuia.
    Tanti auguri Borcica, in bolta palatina.
    S'auzim numai de bine.
    Hai Romania !!!
    • 0 (0 voturi)    
      oda comunismului (Joi, 28 august 2008, 17:03)

      mad_max [utilizator] i-a raspuns lui Crapu'

      inca odata ai demonstrat ca esti un vasnic urmas al comunistilor care se hranesc cu unica amintire a glorioasei epoci de aur si care uita cum a castigat steaua acea cupa a campionilor. cu toatec acestea, acea echipa chiar mai stia sa joace fotbal astia de acum is numai figuranti
  • +2 (4 voturi)    
    felicitari (Joi, 28 august 2008, 7:30)

    andrei [anonim]

    A fost un joc slab in atac al stelei, stiu ca pana la urma rezultatul conteaza dar trebuie sa ne gandim ca daca va juca asha in continuare nu va avea nici o sansa. Nu se poate sa fie irosite atatea ocazii, nu avem un jucator de finalizare, base incurca in minge brazilienii astia ba trag aiurea si incet. oricum felicitari
  • -1 (5 voturi)    
    Tiganie (Joi, 28 august 2008, 7:36)

    csacsi [anonim]

    De acord cu Weather.

    Mai baieti, putin duceti filmul inapoi si amintiti-va cati dinte voi ati injurat cu 2 luni in urma pe Becali si Nicolita.

    Acum lingeti in totate partile pe nea Gigi si compania.

    Suntem o natie de cersatori, prefacuti si handicapati.

    Rusine.

    Hai sportul romanesc, care nu ar trebui sa fie tangent cu personaje tip Becali si suporterii lui.

    Noapte bune Romania.
  • -2 (4 voturi)    
    Imi pare rau. (Joi, 28 august 2008, 7:50)

    Vasile [anonim]

    Calificarea asta inseamna zeci de ore de Becali la televizor. Regret ca s-a calificat Steaua.
    • -1 (5 voturi)    
      Vasile (Joi, 28 august 2008, 9:56)

      Crapu' [anonim] i-a raspuns lui Vasile

      Nu te pobliga nimeni sa te uiti sau sa asculti.
      Fa si tu ceva constructiv.
      Caut-o pe Elodia, iar daca o vei gasi te rog sa ramii cu ea.
      Bafta!
  • 0 (4 voturi)    
    Bravo STEAUA ! (Joi, 28 august 2008, 10:53)

    Mihai [anonim]

    Meci curajos, unde s-a alergat foarte mult.
    S-a vedem acum ce mai spun cei care il injura zilnic pe Becalii..... Bravo si lui Banel, unul din putinii rromi care sunt de treaba in Romania....
    Doar invidia ii face pe unii sa spurce acest rezultat minunat al Stelei.
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari de bravo (Joi, 28 august 2008, 12:43)

    Fiara in devenire [anonim]

    Banel, Nesu, Goian, Radoi, Ovidiu Petre, Petre Marin - ei au dus greul, ei au calificat, IAR, Steaua in CL. Poate nu-mi place Becali si schimb sau dau pe mute cand il vad, dar Lacatus merita gloria calificarii si sper sa aiba rezultate bune si in grupe. Cei mai buni stelisti - pacat ca Nesu pleaca - au fost calmi si au stat in picioare. Vali Badea putea fi finalizatorul de care are nevoie Steaua in CL. Prea multe ocazii risipite de Dayro sau Arthuro, sa stea pe banca sau sa plece. Bravo, nebunilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Steaua.... (Joi, 28 august 2008, 17:07)

    Nelu [anonim]

    Banel oricum era pe acolo ca si alta data...Steaua e in Ch.Ligue dar ca intotdeauna dupa 1 meci sau 2 vine acasa,innecandu-se aproape de mal ca tiganu'
    Asadar ce folos?Amaratii astia care mai merg pe stadioane si isi rup tricourile de pe ei si mai dau si bani,inca odata o vor lua si in mana de Patapievici...Asta nu e si nu o sa fie ceva care se cheama fptbal in europa..